margaretka100
29.04.07,19:51
poradte mi prosim:
zamestnanec mi doniesol potvrdenie o darovani krvi-za februar 2007..
myslim že niekedy bola z tohto ulava na dani z prijmov 2000 sk za jedno darovanie??
len tento zamestnanec ani dan neplati,pracuje na hl.prac.pomer,skrateny prac.uvazok,min.mzda,dan mu nevychadza platit ani preddavkovo
čo mam prosim vas robit s tym potvrdenim z transfuznej stanice?
vopred dakujem moc za rady
mysimis
29.04.07,18:05
Úľava na dani už neplatí. Potvrdenie je vydané nakoľko v deň keď daruje krv mu platí tzv. "P" - platené voľno.
endrju
29.04.07,18:11
Úľava na dani už neplatí. Potvrdenie je vydané nakoľko v deň keď daruje krv mu platí tzv. "P" - platené voľno.

Celý deň?

Alebo len v čase potrebnom na vyšetrenie / odber / presun z odberného miesta na pracovisko?
mysimis
29.04.07,18:13
Ja uvedené P preplácam vo firme ktorá má aj kolektívnu zmluvu a tam platí celý deŇ.
mysimis
29.04.07,18:18
§ 138
Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme
Na začiatok

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach, na darovaní krvi a aferéze, darovaní ďalších biologických materiálov a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.
margaretka100
30.04.07,12:29
ďakujem vam za odpovede
takže to môžem v konečnom dôsledku nechať ako odpracovany deň,keďže vysledok je rovnaky,ok?
Tweety
30.04.07,12:43
Je to na zamestnávateľovi, buď mu preplatí čas dňa strávený pri odbere priemerkou,alebo to dostane zaplatené mzdou, akokeby ten deň odpracoval.
azuz
30.04.07,12:46
Zo zákona mi jednoznačne vyplýva, že zamestnanec má nárok na náhradu mzdy.
Keď zamestnanec nepracoval z dôvodu odberu krvi, nemôže sa mu to evidovať ako odpracovaný čas a nemôže za tento čas dostať mzdu.