Radoshu
29.04.07,21:34
Zdravim vsetkych.
v roku 2004 sme kupili nehnutelnost - rodinny dom so zahradou.ako je to s platenim dane z nehnutelnosti? aky mam narok na oslobodenie od tejto dane? je vobec nejake obdobie, v ktorom si mozem uplatnit oslobodenie od dane z nehnutelnosti?
Dakujem :)
jamis
29.04.07,19:44
Nárok na oslobodenie od dane z nehnuteľnosti nemáš žiadny. Daň platíš príslušnémi obecnému, alebo mestskému úradu.
Orsz
29.04.07,19:45
Zdravim vsetkych.
v roku 2004 sme kupili nehnutelnost - rodinny dom so zahradou.ako je to s platenim dane z nehnutelnosti? aky mam narok na oslobodenie od tejto dane? je vobec nejake obdobie, v ktorom si mozem uplatnit oslobodenie od dane z nehnutelnosti?
Dakujem :)


Oslobodenie dane z nehnuteľnosti sa vzťahuje pri odkúpení bytov v štátnom vlastníctve a to do doby 5 rokov od nadobudnutia. Pri kúpe bytu alebo rodinného domu do osobného vlastníctva toto neplatí. Takže bohužiaľ, daň z nehnuteľnosti platiť musíte. Oslobodenie na nehnuteľnosť sa vzťahuje ešte v prípade jej predaja, ak sa predá po 2 rokoch od nadobudnutia a trvalého pobytu, tak príjem z jej predaja je oslobodený od dane z príjmu - samozrejme ak nie je zaradená v obchodnom majetku.
katarina.j
29.04.07,21:39
Erika s tou prvou vetou nemáš pravdu, bohužiaľ, lebo my s manželom sme na to doplatili.Bolo to tak, že 5 rokov si bola oslobodená, ale akonáhle štát tieto kompetencie presunul na obce tak tie túto možnosť zrušili, aspoň Bratislava celá to zrušila od 1.1.2005 a my sme byt papierovo, teda už aj zavkladovali na katastri 18.1.2005 a tak veselo platíme daň za byt od začiatku.Manžel tvrdohlavec vtedy písal aj sťažnosť Bajanovi, vtedajšiemu starostovi Petržalky ale odpísal nám, že Bratislava zrušila v plnom rozsahu celú tvoju 1 vetu, škoda 850sk ročne, ale čo už...
katarina.j
29.04.07,21:46
Ozaj,tak ma napadlo teraz-vyhlasujem takú anketu- zrušili túto výhodu aj v ostatných mestách na Slovensku???Alebo iba Bratislava je druhou "pažravou" na Slovensku? Prvá je samozrejme stará známa "Pažravá pri Zvolene". Bystričania a Bystričanky neurazte sa prosím
Orsz
29.04.07,21:50
Erika s tou prvou vetou nemáš pravdu, bohužiaľ, lebo my s manželom sme na to doplatili.Bolo to tak, že 5 rokov si bola oslobodená, ale akonáhle štát tieto kompetencie presunul na obce tak tie túto možnosť zrušili, aspoň Bratislava celá to zrušila od 1.1.2005 a my sme byt papierovo, teda už aj zavkladovali na katastri 18.1.2005 a tak veselo platíme daň za byt od začiatku.Manžel tvrdohlavec vtedy písal aj sťažnosť Bajanovi, vtedajšiemu starostovi Petržalky ale odpísal nám, že Bratislava zrušila v plnom rozsahu celú tvoju 1 vetu, škoda 850sk ročne, ale čo už...

No to ma prekvapuje, nestretla som sa s tým. Viem, že teraz bola kamarátka u nás zisťovať, či je oslobodená od tejto dane - kúpila v roku 2006 byt do osob.vlastnícta - a povedali jej, že sa to týka iba tých, čo odkupovali byty od štátu - no fakt neviem, ťažko povedať, ako to myslela, či je to ešte aktuálne, alebo je to už pasé. Viem, že moji rodičia neplatili, no oni odkúpili byt ešte v roku 2001 - tak to asi doznievalo.
Orsz
29.04.07,21:52
Ozaj,tak ma napadlo teraz-vyhlasujem takú anketu- zrušili túto výhodu aj v ostatných mestách na Slovensku???Alebo iba Bratislava je druhou "pažravou" na Slovensku? Prvá je samozrejme stará známa "Pažravá pri Zvolene". Bystričania a Bystričanky neurazte sa prosím

Mali by sme to skúsiť - i keď takáto vec by mala byť naozaj platná v celej SR. Nemala by si to stanovovať obec.
katarina.j
29.04.07,22:04
Betka a najlepšie na tom bolo to, že nám prišlo z oddelenia daní najskor, že sme oslobodení a o 2 týždne, že nie sme oslobodení a máme zaplatiť za každý meter 10sk, čo sa rovná 850sk a fakt je to tak,lebo vravím manžel na to chytil také nervy- vyvolával, vypisoval, sťažoval sa a nič nevybavil ale je možné že to nezrušili všade, lebo to že bolo to oslobodené, tak to bola výhoda ktorý nam dal štát, ale obce akonáhle túto kompetenciu dostali tak to pozrušovali a preto aj tá moja anketa, lebo neviem, či su všetci takí...Ale Bratislava je beznádejná- už nestačí,že za starý byt obyčajný 3 izbový musíš zaplatiť 2.500.000s(to ten lacnejší samozrejme)ale už vydriduchujú všade a skús nezaplatiť niečo- tí bastardi z bytového družstva a teraz sa podrž- meškali sme 20dní s predpisom nájomného, lebo sme boli na dovolenke a vieš čo nám poslali???Nie upomienku, ale poslednú výzvu pred žalobou- po 20 dňoch!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Manžel tam narobil iné ródeo vtedy.Nehnevaj sa za ten výraz v texte ale mám nervy na to všetko
katarina.j
29.04.07,22:07
Betinka, už to je tak,že každá obec si to riadi sama, napr. u svokry v TV je daň za meter 3sk a v BA 10sk
Ľubica2
30.04.07,06:41
Asi Vás nepoteším, ale oslobodenie od dane z nehnuteľnosti zaniklo zo zákona. Mestá a obce len boli povinné upraviť svoje všeobecné záväzné nariadenia v súlade so zákonom. Naposledy sa dalo požiadať o oslobodenie z DzN v r. 2004. Takže ktokoľvek odkúpi byt od štátu, alebo zkolauduje nový dom už nemá nárok na oslobodenie. Čo sa týka výšky dane, tak tam už je na rozhodnutí mesta (obce), akú výšku si stanoví. :cool:

Ešte doplním, že oslobodenia, ktoré boli do r. 2004 sa nezrušili, platia ďalej.
Radoshu
30.04.07,16:49
Uf, precital som si to vsetko,dakujem za uzitocne rady.Tak frcim na urad, nech nieco nepresvihnem.
Este raz dakujem

Rado
Evanka
30.04.07,16:53
Ozaj,tak ma napadlo teraz-vyhlasujem takú anketu- zrušili túto výhodu aj v ostatných mestách na Slovensku???Alebo iba Bratislava je druhou "pažravou" na Slovensku? Prvá je samozrejme stará známa "Pažravá pri Zvolene". Bystričania a Bystričanky neurazte sa prosím
V Žiline nezrušili :).