rada
30.04.07,09:27
Uvažujeme o kúpe bytu. Po niekoľko mesačnom hľadaní a obzeraní si niekoľko bytov sme našli byt, ktorý nám po všetkých stránkach vyhovuje, ale :

byt je založený (po zaplatení dlžnej sumy banke cez 2 mil. záložné právo bude vymazané)
nezaplatené "nájomné" ( niekoľko desiatok tisíc - zaplatiť by mal kupujúci)
nezaplatený dlho od mesta ( niekoľko desiatok ticíc - suma poskytnutá mestom na odkup bytu do vlastníctva - zaplatiť by mal kupujúci)Viem, že všetko sa dá zmluvne ošetriť. Teoreticky je pre mňa všetko jasné, ale chýba mi praktická stránka. Všetko bude robiť RK, ktorú si najal predávajúci. Napriek tomu, chcem pre seba vedieť praktický postup. To znamená, že v prvom rade by som si mala zabezpečiť aktuálny LV a zistiť vlastníka popr. či nie je viac vlastníkov k predmetnému byt ako aj možné iné ťarchy ako vyššie uvedené. Kúpna zmluva by mala byť prílohou návrhu na vklad - 6x s overeným podpisom predávajúceho ??? Peniaze by som najradšej odovzdala až po uskutočnení vkladu do KN ??? Myslím, že znalecký posudok nie je nutný ???
Prosím prakticky znalých poraďákov či uvedené je v súlade so zaužívanou praxou popr. čoho by som sa mala vyvarovať alebo doplniť.
josh
30.04.07,11:55
Kupujes v hotovosti alebo na hypoteku?
rada
30.04.07,11:58
Kupujes v hotovosti alebo na hypoteku?
V hotovosti.
josh
30.04.07,14:59
Najprv by som riesil, tak ako vravis, ten list vlastnictva. Vyziadat z katastra za 250sk kolok a pripadne aj informativnu kopiu z kat. mapy (kvoli tomu, ci sedi ulica a pod...).
S tymi nedoplatkami je viac variant, napriklad sa to da spravit takto (s tym predpokladom, ze kupujuci nema ani halier na zaplatenie nedoplatkov, vyplatenie zalozneho prava a pod):
1. moznost: Dohodnes sa s predavajucimi a bankou (spravcom, mestom), ze cast kupnej ceny zaplatis priamo im, tzn. v zmluve bude uvedene, ze predavajuci suhlasia so zapocitanim tejto sumy do kupnej ceny. Dobry pravnik ti to osetri, predpokladam, ze vyhotovitel zmluvy (dufam, ze to nie je realitka ale naozaj pravnik) berie na seba zodpovednost za to, keby nieco pokazil, prehliadol, a pod. a kataster by zmluvu nezavkladoval a kupujuci by robili potom problemy, zaplatil by skodu, ktora Ti vznikla. Notari ti napriklad napisu verejnu listinu (vyssia dokazna sila ako zmluva od advokata) a za ich chyby ruci stat (zaplati Ti skodu, ktoru Ti notar sposobil tym, ze zle napisal zmluvu).
2. moznost: Vyziadas si suhlas banky k tomu, aby predavajuci mohol previest nehnutelnost zatazenu zaloznym pravom a banke nebudes vyplacat nic, kupis ju zatazenu. Spravcu domu a mesto budes musiet vyplatit zial tak, aby ti vydali potvrdenie o zaniku zalozneho prava voci mestu a potvrdenie o tom, ze nema predavajuci nedoplatky. Ak budes mat list vlastnictva, zaplatis cast kupnej ceny predavajucemu, cast sa vyplati priamo banke, cim budes mat nehnutelnost bez zalozneho prava.
3. moznost: Kedze predpokladam, ze predavajuci nebude ochotny prepisat na teba nehnutelnost bez toho, aby mal istotu, ze ho vyplatis, spravis to iste ako je 2. moznost, len vlozis kupnu cenu do notarskej uschovy (do 10 milionov je poplatok 5000sk+naklady+dph) a notar po predlozeni listu vlastnictva kde figurujes ty ako vlastnik (predavajuci predlozi) prevedie na ucet predavajuceho cast kupnej ceny a na ucet banky druhu cast kupnej ceny. Ked nepredlozi do 60 dni, posle Ti notar peniaze spat na tvoj ucet.
katarina.j
30.04.07,20:43
rada, podľa mojho názoru by si mal si hladať iný byt- tu budeš mať len problémy a nakoniec aby si neprišiel o byt aj peniaze. Vieš v tomto prípade je tam tých priťažujúcich okolností veľa- radšej cúvni z toho
To je moj osbný názor, vieš aký je svet dneska...
rada
01.05.07,12:18
rada, podľa mojho názoru by si mal si hladať iný byt- tu budeš mať len problémy a nakoniec aby si neprišiel o byt aj peniaze. Vieš v tomto prípade je tam tých priťažujúcich okolností veľa- radšej cúvni z toho
To je moj osbný názor, vieš aký je svet dneska...

Ja som "rada" - žena :D .
Inak zdieľam rovnaký názor. Avšak keď sme si prezreli predmetný byt a porovnávali ho s inými bytmi ktoré sme videli tak doslova spĺňa našu predstavu. Pekné prostredie, krásny výhľad, veľký, slnečný... .
Ešte nie sme 100% rozhodnutí, ale váhy sú naklonené z uvedených dôvodov viac na stranu nebrať.:mee:
katarina.j
01.05.07,19:20
Sorry, za to že som ťa nazvala mužom, ale to je tu dosť ťažko sa tu vyznať- ermon je žena a pod., takže tak chichi
Ja viem že ťa to láka, ale tých dlhov je tam priveľa a ani notárom sa bohužiaľ v dnešnej dobe nedá veriť- a asi by ste neradi došli aj o many aj o byt.
Takže neberte
katarina.j
01.05.07,19:25
A dokonca teraz som si čítala ešte raz tvoj príspevok a veľmi, ale veľmi mi je podozrivé to, "že všetko bude riešiť RK, ktorá ZASTUPUJE Kupujúceho- TO JE VEĽMI PODOZRIVÉ, takže teraz fakt nieje o čom- čo najskor od toho preč!!!! Je to ešte riskantnejšie ako coitus interruptus, chichi
rada
02.05.07,06:50
Áno. Je tam toho veľa. Stačil by jeden dlh. Ale tu sú tri. Myslím, však, že by sa to dalo ošetriť akreditívom. Avšak ešte sme zistili jednu veľmi závažnú skutočnosť. A to, že vedľajší byt sa prenajíma občanom z Ázie. Takže nateraz sa sťahovať nebudeme.
bea
02.05.07,07:03
Po tom, čo som si k Tvojmu prípadu pečítala, tak by som sa rozhodla radšej nekupovať. Možno tie dlhy by sa dali skôr ošetriť tak ako radí josh a bolo by to všetko v poriadku, ale susedia Ti ostanú a keď Ti z nejakého dôvodu nesedia, tak radšej nie ...
josh
02.05.07,07:07
Možno tie dlhy by sa dali skôr ošetriť tak ako radí josh a bolo by to všetko v poriadku, ale susedia Ti ostanú a keď Ti z nejakého dôvodu nesedia, tak radšej nie ...
??? Co s tym maju susedia? Ved budu radi, ze im odisiel neplatic...
bea
02.05.07,08:05
Dobre susedia budú radi, ale ak kupujúcemu pre nejaký dôvod práve susedia nesedia, tak ich predsa nemôže vysťahovať, keď chce kúpiť susedný byt:)
josh
02.05.07,09:06
bea, nejako tomu celemu nerozumiem s tymi susedmi, ale bol som niekolko dni na chate a nechci vediet, co sa tam dialo, takze ked nefungujem na plne obratky, tak to chap :)
Voglein
08.05.07,05:28
asi ako väčšina sa priklanam k tomu NEKUPOVAŤ !!!!!!!

stačí už iba to, že tam su tri pohladavky (nespoliehala by som sa celkom na to že budu len tieto tri - este sa nebodaj najde niekto a bude riesit svoju pohladavku cez exekútora a potom nepomoze ani to ze je zmluva dobre osetrená . kataster totiz vzdy najprv zapise obmedzujúcu poznámku ako vlastnícke právo, a budu aj peniazky fuc aj byt a aj keby to osetril notar tak nebude zodpovedny zato že prišla exekúcia a prevod nepresiel)
josh
08.05.07,05:38
ja odporucam kupovat, ked je to vyhodna kupa, lebo sa to da viacmenej osetrit
rada
08.05.07,08:43
Pomaličky si to študujem a prichádzam na to, že prirodzený strach každého kupujúceho zo záložného práva resp. aj z iných nedoplatkov je možné ošetriť prostredníctvom dokumentárneho akreditívu. Pretože banka
na žiadosť kupujúceho za poplatok vystaví za kupujúceho neodvolateľný písomný záväzok zaplatiť predávajúcemu akreditívnu sumu za predpokladu, že budú v stanovenej lehote splnené všetky podmienky predpísané akreditívom.
Dokumentárny akreditív zabezpečuje, pri vhodne zadefinovaných podmienkach, maximálnu mieru ochrany ako pre predávajúceho tak aj kupujúceho.
Akreditívne podmienky (suma, požadované doklady, obdobie, počas ktorého bude akreditív platný, atď.) si dohodne kupujúci s predávajúcim.
Trocha viac nám možno vadia už vyššie spomínaní susedia v prenajatom susednom byte.
Takže ešte nie sme rozhodnutí. Niekedy ako aj v tomto prípade veci nechávam na náhodu. Pretože čas veci vždy nejako pomôže vyriešiť.:)
josh
08.05.07,09:42
Ten akreditiv je velmi podobny notarskej uschove, akurat ze za notarsku uschovu ruci stat a su presne zakonom (nie nejakou internou bankovou smernicou) definovane povinnosti notara.
duves
10.11.07,10:13
Mozno k pripadu sa teraz nevyjadrim aktualne:D, ale vsimam si, ze coraz viac pripadov pribuda, kde na kupovane nehnutelnosti je zalozne pravo inej banky. Banka, ktora financuje buduceho nadobudatela pozaduje nasledovne podklady:
1.Suhlas inej banky, ze uver sa moze predcasne vyplatit
2.Aktualny stav uveru, resp. suma potrebna na cele splatenie uveru: uver+uroky+pokuta za predcasne splatenie
3.Suhlas inej banky, ze docasne sa zapise dalsie zalozne pravo v poradi (za ňou)
4.Prislub inej banky, ze bezpodmienecne hned po splateni uveru vystavi kvitanciu. Tak bude nove zalozne pravo v 1.poradi.

V podstate je to riesenie pre tych, co maju hypoteku, resp. americku hypoteku a potrebuju/chcu predat nehnutelnost, ale nemaju dost prostriedkov na uplne vyplatenie uveru. V podstate sa prostriedky od kupujuceho pouziju na splatenie uveru este povodneho vlastnika. V tomto pripade sa da splatit hypoteka inou hypotekou, co mozno evokuje, ze sa to neda. Ano zakon neumoznuje splatit hypoteku hypotekou, ale mysli sa tym u tej istej osoby.

Bolo to uz spominane. Ano, pokial by som mal peniaze a chcem vyplatit dlh ineho majitela, tak urcite cez notara, v podstate s tymi bodmi, ako vyssie, bez bodu 3., kedze kupujuci ma vlastne prostriedky a uver z banky nepotrebuje.

Prajem vedla zdaru. Netreba sa toho bat, je dost mozne, ze takych pripadov bude pribudat a mozete si tak z toho titulu zjednat lepsiu cenu za kupu nehnutelnosti.
elli
17.12.07,07:33
[quote=rada;458978]Pomaličky si to študujem a prichádzam na to, že prirodzený strach každého kupujúceho zo záložného práva resp. aj z iných nedoplatkov je možné ošetriť prostredníctvom dokumentárneho akreditívu. Pretože banka
na žiadosť kupujúceho za poplatok vystaví za kupujúceho neodvolateľný písomný záväzok zaplatiť predávajúcemu akreditívnu sumu za predpokladu, že budú v stanovenej lehote splnené všetky podmienky predpísané akreditívom.
Dokumentárny akreditív zabezpečuje, pri vhodne zadefinovaných podmienkach, maximálnu mieru ochrany ako pre predávajúceho tak aj kupujúceho.
Akreditívne podmienky (suma, požadované doklady, obdobie, počas ktorého bude akreditív platný, atď.) si dohodne kupujúci s predávajúcim.

Prakticka poznamka: Okrem toho, ze to banky "v malom" nerady robia, dokumentarny akreditiv je niekoľkonasobne drahsi nez notarska uschova.