mirka0908
30.04.07,12:00
Je sucastou vymeriavacieho zakladu FO pre zdravotne poistenie aj prijem z predaja nehnutelnosti (FO je aj zamestnanec)?
Je pre pripadne urcenie vymeriavacieho zakladu z takehoto prijmu rozhodujuce, ci je prijem oslobodeny od dane podla § 9 Zakona 595/2003 Z.z. o dani z prijmov?
Dakujem za akekolvek nasmerovanie (neviem si s tym rady)
Pepa
30.04.07,10:12
Nehnuteľnosť predala SZČO alebo ako občan?
Ak ako občan, je to príjem podľa par. 8 zákona o dani z príjmu, resp. oslobodný príjem podľa par. 9 zákona o dani z príjmu - takýto príjem nemá žiadny vplyv na ZP.
Anna1974
30.04.07,10:50
Príjem z predaja nehnuteľnosti sa posudzuje len z pohľadu či platiť alebo neplatiť daň z príjmu, t.j. či je príjem z predaja od dane z príjmu oslobodený alebo nie. Možno sa mýlim, ale zdravotné poistenie odvádzať z takéhoto druhu príjmu som ešte nepočula.
Pepa
30.04.07,10:59
Príjem z predaja nehnuteľnosti sa posudzuje len z pohľadu či platiť alebo neplatiť daň z príjmu, t.j. či je príjem z predaja od dane z príjmu oslobodený alebo nie. Možno sa mýlim, ale zdravotné poistenie odvádzať z takéhoto druhu príjmu som ešte nepočula.
SZČO môže predávať nehnuteľnosť v "rámci" živnosti, v tom prípade je to príjem v paragrafe 6 a ZP sa ho týka.
mirka0908
30.04.07,11:27
nehnutelnost predava ako obcan.
dakujem vam pekne obom.
betka
30.04.07,12:32
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je a

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

V tomto prípade mi predaj nehnuteľnosti navyšuje i odvody, teda vstupuje do vymer základu.

Ak SZČO nemá v OM nehnuteľnost, nevstupuje mi predaj nehnuteľnosti do vymer. základu, nezvyšuje mi platbu odvodov,
Ak je osoba aj zamestnancom, aj SZČO, pričom nie je nehnuteľnosť v OM SZČO, tiež nie je predaj súčasťou vymer.základu.
TAkisto nie je súčasťou ak Vám plynú príjmy podľa par.8 ZDP a par.6/3 ZDP: