dobsony
30.04.07,12:49
´Pekný deň ! Mám taký problém, že v roku sme osvojili 10 dňové dieťatko.V soc.poisťovne na nás kukali, keby sme spadli z neba. Vtedy som bola živnostnička. V auguste 2004 som prerušila živnosť, aby som mala istotu, že nemusím platiť odvody. Od 1,7,2005 zmenilo zákon o soc.poist., a vtedy my poslali papier, že môže prihlásiť, ako osoba starajúca o dieťa mladšie ako 6 rokov. vtedy som napísala na Regist.list.FO, že starám o dieťa od mája 2004. Vrátili mi naspäť, s tým, že len od osvojenia môžem prihlásiť ako starostlivosť o dieťa, že vraj dovtedy nie, lebo nebola osvojená. Je to správne?
azuz
30.04.07,11:43
Presný výklad som v zákone nenašla, ale v zmysle zákona je rodičom osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
Z toho mi vychádza, že kým dieťa nebolo osobe zverené, tak táto osoba do dátumu zverenia nemôže byť rodičom a nemôže sa z tohto dôvodu ani prihlásiť ako dobrovoľný platca na DP.
dobsony
30.04.07,17:28
Presný výklad som v zákone nenašla, ale v zmysle zákona je rodičom osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
Z toho mi vychádza, že kým dieťa nebolo osobe zverené, tak táto osoba do dátumu zverenia nemôže byť rodičom a nemôže sa z tohto dôvodu ani prihlásiť ako dobrovoľný platca na DP.

Ale nám dieťa bolo zverené,len osvojené nebolo, len o rok, inak by sme nemohli zobrať domov, nemohla by som dostať rodičovský príspevok, uplatniť daňový bónus stď.