Lau
30.01.05,22:47
Vie mi niekto poradiť čo všetko potrebujem ku zrušeniu živnosti?
A čo nasleduje potom ked to nahlásim na živnostenský úrad?
kankai
30.01.05,21:57
Ja si myslim ,ze kazdopadne vsetko co si na zaciatku zivnosti prihlasoval/a/treba poodhlasovat.No a viem ,ze ta caka este platenie odvodov do poistovne aj ked nebudes uz zivnostnik,pretoze sa odvody platia rok pozadu,ak som to spravne pomenovala.
Sefcikova
06.03.05,00:50
Pôjdeš na živnostenský úrad oznámiť že chceš zrušiť živnosť, v podstate ti ju zrušia zo dňa na deň. S týmto papierom pôjdeš do zdravotnej a sociálnej a oni ti povedia koľko doplatíš : napr. zrušenie 7.12.2004 - úhrada poistného za 11 mesiac a za 7 dní 12 mesiaca, to je všetko s platením do poisťovňí. (nemôžeš platiť ďalších 6 mesiacov, lebo by si nemal z čoho, že?)

Na záver oznámiš daňovému úradu ukončenie živnosti a podáš daňové priznanie.
:-)
Evanka
06.03.05,08:49
Ja si myslim ,ze kazdopadne vsetko co si na zaciatku zivnosti prihlasoval/a/treba poodhlasovat.No a viem ,ze ta caka este platenie odvodov do poistovne aj ked nebudes uz zivnostnik,pretoze sa odvody platia rok pozadu,ak som to spravne pomenovala.Pozri, uz to tu bolo rozoberane
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3118
A ktym odvodom:
Podla mna platim odvody do osmeho dna kalendarneho mesiaca nasledujuceho po kalendarnom mesiaci, za ktory sa platí poistne. Takze platim za predchadzajuci mesiac.
kankai
07.01.06,19:51
Pozri, uz to tu bolo rozoberane
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3118
A ktym odvodom:
Podla mna platim odvody do osmeho dna kalendarneho mesiaca nasledujuceho po kalendarnom mesiaci, za ktory sa platí poistne. Takze platim za predchadzajuci mesiac.

SZCO ktory zacina podnikanie prvy rok neplati ziadne odvody.Tie zacne platit ked prvy krat poda DP a z neho sa mu vypocita vyska odvodov na cely nasledujuci rok.Ked ukonci podnikanie,tak musi predsa doplatit za chybajuce obdobie -1 rok odvody do SP.Platia sa sice do 8.v mesiaci ale rok pozadu.Alebo sa mylim?Opravte ma prosim ak je to tak.Poznam par ludi,ktori ukoncili podnikanie a rok este museli a musia platit.
brano25
15.01.06,11:24
Je to naozaj tak? platia sa odvody rok dozadu?
Daska
15.01.06,12:21
SZCO ktory zacina podnikanie prvy rok neplati ziadne odvody.Tie zacne platit ked prvy krat poda DP a z neho sa mu vypocita vyska odvodov na cely nasledujuci rok.Ked ukonci podnikanie,tak musi predsa doplatit za chybajuce obdobie -1 rok odvody do SP.Platia sa sice do 8.v mesiaci ale rok pozadu.Alebo sa mylim?Opravte ma prosim ak je to tak.Poznam par ludi,ktori ukoncili podnikanie a rok este museli a musia platit.

Nie toto nie je pravda.

OSZC sice prvy rok neplati odvody(nemusi) do SP, ale toto obdobie sa mu ani nerata ani na dochodok ani v pripade choroby, preto doporucujem platit si minimalne nemocenske dobrovolne.
Ked sa zrusi zivnost napr. ku 31,1,2006, posledne odvody ktore sa budu platit su za januar 2006, t.j. splatne do 8,2,2006.....

Do SP si nemusite platit odvody dovtedy pokym za predchadzajuci rok nepresiahnete prijem 12nasobku minimalnej mzdy a to moze byt kludne aj 10 rokov...(a pokial si neplatite dobrovolne, nerataju sa vam ani roky do dochodku...)
rada
15.01.06,12:46
ZDROJ :enoviny
Zrušenie živnosti:

Ohlasovacia živnosť

Podnikateľ oznámi ukončenie živnosti na príslušnom živnostenskom úrade.
Podnikateľ nemusí v žiadosti uviesť dôvod svojho rozhodnutia.
Ukončenie podnikania je účinné dňom doručenia žiadosti na živnostenský úrad alebo dňom, ktorý je uvedený v žiadosti.
Ukončenie ohlasovacích živností nie je spoplatnené.
Ohlásenie ukončenia živnosti nie je možné vziať späť.
Úrad nevydáva o ukončení ohlasovacích živností žiadny doklad. Potvrdí však druhopis ohlásenia ukončenia živnosti.
Ukončenie podnikania sa vyznačuje v živnostenskom registri. Každý má právo požiadať o výpis zo živnostenského registra. Správny poplatok je sto korún.
Koncesovaná živnosť

Žiadosť o zrušenie živnostenského oprávnenia sa takisto podáva na obvodnom úrade, odbore živnostenského podnikania.
Správny poplatok je 150 korún (kolková známka).
O zrušení živnostenského oprávnenia vydá živnostenský úrad rozhodnutie, podľa zákona najneskôr do 30 dní.
Koho o ukončení alebo pozastavení živnosti informovať:

živnostenský úrad, ktorý o pozastavení alebo zrušení živnosti rozhoduje,
daňový úrad,
Sociálnu poisťovňu,
zdravotnú poisťovňu.
kankai
20.01.06,14:10
Dakujem za obsirnu odpoved.Uz rozumiem.:)
majoham
23.01.06,16:30
ZDROJ :enoviny
Zrušenie živnosti:

Ohlasovacia živnosť

Podnikateľ oznámi ukončenie živnosti na príslušnom živnostenskom úrade.
Podnikateľ nemusí v žiadosti uviesť dôvod svojho rozhodnutia.
Ukončenie podnikania je účinné dňom doručenia žiadosti na živnostenský úrad alebo dňom, ktorý je uvedený v žiadosti.
Ukončenie ohlasovacích živností nie je spoplatnené.
Ohlásenie ukončenia živnosti nie je možné vziať späť.
Úrad nevydáva o ukončení ohlasovacích živností žiadny doklad. Potvrdí však druhopis ohlásenia ukončenia živnosti.
Ukončenie podnikania sa vyznačuje v živnostenskom registri. Každý má právo požiadať o výpis zo živnostenského registra. Správny poplatok je sto korún.
Koncesovaná živnosť

Žiadosť o zrušenie živnostenského oprávnenia sa takisto podáva na obvodnom úrade, odbore živnostenského podnikania.
Správny poplatok je 150 korún (kolková známka).
O zrušení živnostenského oprávnenia vydá živnostenský úrad rozhodnutie, podľa zákona najneskôr do 30 dní.
Koho o ukončení alebo pozastavení živnosti informovať:

živnostenský úrad, ktorý o pozastavení alebo zrušení živnosti rozhoduje,
daňový úrad,
Sociálnu poisťovňu,
zdravotnú poisťovňu.

Vsetko je super, ale kde v tychto krokoch pre ohlasovaciu zivnost zrusit ucet v banke? Budem tam potrebovat este zivnost. list a teda tam mam ist celkom na zaciatku? Alebo mi moze este v danovaom priznani vzniknut povinnost zaplatit dan a cakat az dovtedy?
Zivnost som zakladal v na konci roka 2004, v roku 2005 som teda okrem zdravotnej poistovne od juna neplatil ani Socialnu poistovnu ani dan v danovom priznani este nevznikla. Ked vsak chcem zrusit zivnost teraz k 31.1.2006 a v marci pri podani danoveho priznania mi vijde dan..... Neviem, preto pisem, vopred Dakujem za rady.:confused:
ekin
23.01.06,16:43
účet zrušiť môžeš kedykoľvek, aj pred ukončením živnosti, pretože napr. môžeš sa rozhodnúť pre inú banku a k tomu tiež nemáš ukonč.ŽL. Dan môžeš platiť šekom, na to banku nepotrebuješ. Ak máš bankomatovú kartu, najprv ju musíš vrátiť a až potom /v TB/ do 30 dní je možné účet zrušiť
ondrejvla
23.01.06,16:58
Vsetko je super, ale kde v tychto krokoch pre ohlasovaciu zivnost zrusit ucet v banke? Budem tam potrebovat este zivnost. list a teda tam mam ist celkom na zaciatku? Alebo mi moze este v danovaom priznani vzniknut povinnost zaplatit dan a cakat az dovtedy?
Zivnost som zakladal v na konci roka 2004, v roku 2005 som teda okrem zdravotnej poistovne od juna neplatil ani Socialnu poistovnu ani dan v danovom priznani este nevznikla. Ked vsak chcem zrusit zivnost teraz k 31.1.2006 a v marci pri podani danoveho priznania mi vijde dan..... Neviem, preto pisem, vopred Dakujem za rady.:confused:

Ja som si zrušila účet v banke pred ukončením živnosti, no a keď ti vyjde daň, tak ju jednoducho uhradíš zloženkou.
ondrejvla
23.01.06,17:00
No Ekin, predtým som tu tvoju odpoveď nevidela, nebola by som odpovedala, prepáč.