tinka.b
30.04.07,17:03
Prijemny den prajem,

24,4. som podpisala dohodu o vykonani prace. V dohode sa jednalo o to, ze v obdobi od 24. 4. do 31.5. budem po dobu 40 hod. tyzdenne vykonavat prace na priprave projektov.

Kedze sa mi nepozdaval rozsah hodin a tiez dohoda nesplnanla dalsie poziadavky stanovene zakonom, poziadala som zamestnavatela o dodatok k dohode, kde by upravil rozsah prac a tiez stanovil jasnu odmenu.

Dnes mi prisla nova dohoda. Zamestnavatel mi v nej presne vymedzuje dobu kedy mam pracu vykonavat od 9 - 17-tej - upresnim ze ide o pracu z domu t.j. pisanie projektov pre jedno OZ. Taktiez mi urcuje ze v tom termine musim odpracovat 224 hod, co je pre mna nevyhoda, nakolko potom uz nemozem na dohodu odpracovat u niekoho ineho skoro ziadne hodiny.

Chcem sa spytat, ci moze zamestnavatel takto obmedzit dobu vykonu prace, kedze ide o pracu, ktora sa moze vykonavat aj v noci a jemu je vlastne jedno v akom case ju vykonam...
Tiez ci si moze urcit taky rozsah hodin.

Za vase rady dakujem
veronikasad
30.04.07,15:09
Limit 300 hod. ročne je u jedného zamestnávateľa. Len aby tých hodín u všetkých zamestnávateľov spolu nebolo toĽko, že ti nebude stačiť deň s nocou...

---------
Veronika
tinka.b
30.04.07,15:23
A moze takto zamestnavatel na takyto typ prace obmedzit zamestnanca tym, ze mu priamo uvedie kedy presne ma vykonavat pracu??

Nebude za tym mozno to, ze keby ten zamestnavatel zamestnal na HPP zamestnanca bolo by to pre neho nevyhodne, pretoze by mu musel platit odvody a tak??? takto plati len garancne a urazove ale podmiensky si kladie ako pri HPP???
Tweety
30.04.07,15:26
§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
Danila
30.04.07,15:28
DoVP je charakteristická tým, že je vymedzená určitou úlohou. Zamestnávateľ neriadi priebeh pracovného procesu. Základný spôsob zániku dohody je splnenie samotnej pracovnej úlohy. Ako rýchlo skončíš úlohu, tak rýchlo skončí Tvoja DoVP:
Evanka
30.04.07,15:33
Presne, ako píše Danila. Dohoda o vykonaní práce je daná výsledkom práce. Za uvedenú prácu je stanovená výška odmeny.
tinka.b
30.04.07,16:18
Dakuje, uz som kontaktovala zamestnavatela. Tak uvidim, co sa s tym bude robit, kedze v novej dohode mi vymedzil stanoveny pracovny cas od 9-17.tej a zakazal mi v tom case robit akekolvek ine aktivity, ktore nesuvisia s dohodou.
endrju
30.04.07,17:34
"Dohoda" je prejav vôle všetkých strán zúčastnených na dohadovaní. Ak sa Ti niečo na takýchto podmienkach nepozdáva, môže ísť aj "nedohodu".
Podľa toho, čo popisuješ, nejde o dohodu o vykonaní práce, ale o pracovný pomer na dobu určitú. Názov "dohoda" je zjavne použitý na to, aby sa zamestnávateľ vyhol odvodovým povinnostiam. Ak budúcemu pracovníkovi na "dohodu" nevadí, že ho týmto spôsobom zamestnávateľ "obabre" o výhody vyplývajúce zo sociálneho poistenia, asi nemá význam nič podnikať proti takejto "dohode".
Mám však pocit, že kontrola z inšpektorátu práce by takúto "dohodu" napadla ako porušenie Zákonníka práce. :rolleyes: