stefany2505
01.05.07,12:06
Má nárok zamestnanec na odstupné ak sa so zamestnávateľom dohodnú na skončení PP dohodou?
Zoltán Kovács
01.05.07,10:09
Má nárok zamestnanec na odstupné ak sa so zamestnávateľom dohodnú na skončení PP dohodou?

Nárok na odstupné má zamestnanec iba v tom prípade ako dostane výpoveď od zamestnávateľa. Pri dohode o skončení prac.pomeru nárok na odstupné nevzniká.
Zita4
01.05.07,10:11
Má nárok zamestnanec na odstupné ak sa so zamestnávateľom dohodnú na skončení PP dohodou?
§ 76 ZP:
Odstupné

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

Znamená to, že nárok na odstupné má zamestnanec len vtedy, ak požiada o skončenie pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby, keď výpoveď dostal podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c).
V kolektívnej zmluve ale môže byť dohodnuté aj vyššie odstupné .
Zita4
01.05.07,10:21
stefany2505
01.05.07,10:30
§ 76 ZP:
Odstupné

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

Znamená to, že nárok na odstupné má zamestnanec len vtedy, ak požiada o skončenie pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby, keď výpoveď dostal podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c).
V kolektívnej zmluve ale môže byť dohodnuté aj vyššie odstupné .
Takže ak jej zamestnávatel da vypovek podľa §63 ods. 1 písmeno b) tak na odstupne narok ma. Zamestnávateľ jej vypoveď dá k 31.5.2007 a zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru k 4.5.2007 tak na odstupne nárok má?
veronikasad
01.05.07,10:37
Tie datumy nejako nesedia, výpovedná lehota je dvojmesačná a začína plynúť od prvého dňa kal.mesiaca po doručení výpovede. Kedy bola výpoveď doručená ?
Zita4
01.05.07,10:45
Takže ak jej zamestnávatel da vypovek podľa §63 ods. 1 písmeno b) tak na odstupne narok ma. Zamestnávateľ jej vypoveď dá k 31.5.2007 a zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru k 4.5.2007 tak na odstupne nárok má?
Teoreticky: Ak si dostala výpoveď z dôvodu § 63 ods. 1 písm. b) v mesiaci apríl 2007, výpovedná doba začne plynúť 1.5.2007 a trvá 2 alebo 3 mesiace v závislosti od odpracovaných rokov. Ak ešte pred 1.5.2007 požiadaš zamestnávateľa o skončenie prac. pomeruvzniká ti nárok na odstupné počas celej výpovednej doby (2 alebo 3 mesiace).
veronikasad
01.05.07,10:50
Teoreticky: Ak si dostala výpoveď z dôvodu § 63 ods. 1 písm. b) v mesiaci apríl 2007, výpovedná doba začne plynúť 1.5.2007 a trvá 2 alebo 3 mesiace v závislosti od odpracovaných rokov. Ak ešte pred 1.5.2007 požiadaš zamestnávateľa o skončenie prac. pomeruvzniká ti nárok na odstupné počas celej výpovednej doby (2 alebo 3 mesiace).

V tomto prípade je už asi neskoro. Aby jej vznikol nárok na odstupné podľa doterajšieho ZP, najneskôr 30.4.07 musela skončiť pracovný pomer

-----------
Veronika
Zita4
01.05.07,10:52
V tomto prípade je už asi neskoro. Aby jej vznikol nárok na odstupné podľa doterajšieho ZP, najneskôr 30.4.07 musela skončiť pracovný pomer
-----------
Veronika

Práve preto som napísala teoreticky, aby bolo jasné, ako to je. Dátumy už vie ona ;).
stefany2505
01.05.07,11:05
všetko je teoretické, lebo sa zamestnavatel so zamestnancom pohadal a chcu zistit ako to je s odstupnym. zamestnavatel sa chce vyhnut zaplateniu odstupneho a zamestnanec chce z neho vytlct odstupne. aje to na mojej hlave zistit co s tým :-(
momentalne hram butlavu vrbu a pocuvam staznosti z oboch stran ako na seba vsetko hadzu.
ako to urobit aby boli obe strany spokojne. v skutocnosti neexistuje este ziadna vypoved
katikah
02.05.07,11:08
Dobrý deň,
chcem sa Vás opýtať, mám takýto problém: Som v 6.mesiaci, nástup na materskú mám 01.08.07. So zamestnávateľom sa už vôbec neznesieme, preto som sa rozhodla ukončiť pomer dvojmesačnou lehotou, keďže mi nechce podpísať dohodou(chce mi robiť zle). Mám nárok na odstupné?

Ďakujem pekne.
Zita4
02.05.07,11:13
Ak sama podáš výpoveď, nárok na odstupné ti nemôže vzniknúť.
endrju
02.05.07,11:15
Dobrý deň,
chcem sa Vás opýtať, mám takýto problém: Som v 6.mesiaci, nástup na materskú mám 01.08.07. So zamestnávateľom sa už vôbec neznesieme, preto som sa rozhodla ukončiť pomer dvojmesačnou lehotou, keďže mi nechce podpísať dohodou(chce mi robiť zle). Mám nárok na odstupné?

Ďakujem pekne.

Pri takej alternatíve riešenia nárok na odstupné nie je. Okrem toho, nič nevyhráš takýmto riešením. Nasledujúci deň po uplynutí 2 mesiacov, pôjdeš aj tak na materskú.
Žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí a tak skús popremýšľať, či je výpoveď skutočne v Tvojom prípade najvhodnejším riešením.
Ak si výpoveď nepodala do 30.4., výpovedná lehota Ti môže začať plynúť najskôr od 1.6.2007 a uplynie najskôr 31.7.2007. Podľa toho, čo uvádzaš, v tom čase asi už budeš rozmýšľať nad tým, aby sa malému bábätku čo najlepšie darilo medzi nami. :)
Tvoja otázka na Porade bola prediskutovaná už niekoľko krát - skús hľadať.
katikah
02.05.07,11:21
To je OK, ja len potrebujem dať výpoveď, aby som sa mohla zamestnať s najvyšším vymer.základom kvôli materskej. Ak dám teraz výpoveď,stíham odísť k 15.07.07?

Ďakujem pekne.
endrju
02.05.07,11:24
To je OK, ja len potrebujem dať výpoveď, aby som sa mohla zamestnať s najvyšším vymer.základom kvôli materskej. Ak dám teraz výpoveď,stíham odísť k 15.07.07?

Ďakujem pekne.

Čítaj pozorne moju predchádzajúcu odpoveď. Pri výpovedi odchod k 15.7.07 nie je možný. Také niečo je možné iba pri dohode o skončení pracovného pomeru.
Maximálny VZ môžeš dosiahnuť aj bez ukončenia súčasného pracovného pomeru. Nie je zakázané mať súčasne dva pracovné pomery.
katikah
02.05.07,11:33
No dobre, to znamená, že by som bola zamestnaná na HPP v dvoch firmách? Takže dva krát odvody? Aké to má výhody? Načé mať dve zamestnania?
endrju
02.05.07,11:35
No dobre, to znamená, že by som bola zamestnaná na HPP v dvoch firmách? Takže dva krát odvody? Aké to má výhody? Načé mať dve zamestnania?

:eek:

Odpoviem neslušne otázkou:

Načo chceš mať maximálny VZ? :rolleyes:

Nikto Ti nezakazuje dať výpoveď. Iba mám pocit, že si sa "zobudila" trochu oneskorene.

A ešte jeden dovetok. V pôvodnej otázke si sa ani písmenkom nezmienila o tom, že za Tvojou výpoveďou je aj záujem o dosiahnutie maximálneho VZ u iného zamestnávateľa. Snažil som sa odpovedať na Tvoju pôvodnú otázku a nedomýšľať si ešte niečo o čom som nemal ani potuchy. :(
katikah
02.05.07,11:46
No nato, aby som mala najvyššiu materskú. A keď mi aj začne plynúť dvoj mesačná lehota tak si koniec koncov môžem posunúť odchod na materskú, či nie? Aká bude výhoda dvoch prac.pomerov?
endrju
02.05.07,11:50
Prepáč, už si sa odchýlila od pôvodnej otázky sformulovanej v prvom príspevku v tejto téme do takej miery, že odporúčam hľadať odpoveď v iných témach, kde sa presne Tvojej otázke venujú iní fundovaní odborníci opakovane každý deň.
Diskusiu v tejto téme uzatváram.
Jana.Zakutna
02.05.07,18:41
Chcela by som sa opýtať. Má zamestnanec nárok na odstupné aj keď on dáva výpoveď. V Zákonníku práce som sa dočítala že má nárok, len neviem či som to správne pochopila. Priemerný zárobok mesačného platu... Poprosila by som o jednoduché vysvetlenie. Ďakujem.
Gido
02.05.07,18:43
Nemá nárok na odstupné.