jamis
01.05.07,14:52
Zamestnankyňa priniesla oznámenie, že uzatvorila zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení. Ešte som sa s tým nikdy nestretla a preto prosím o radu. Čo s tým ?
Poraďáci poraďte.
Melnick
01.05.07,12:59
Ty ako zamestnávateľ neriešiš nič. Odvádzaš ďalej tak ako si odvádzala a sumu ,ktorú zamestnancovi ako vždy odvedieš do SP prerozdelí SP.Iné by bolo,keby si Ty ako zamestnávateľ chcela zamestnancovi prispievať do DDS, potom by tieto údaje boli pre Teba potrebné.
jamis
01.05.07,13:01
Vďaka.
Takže ja to nikde nemusím hlásiť. Ani II. pilier ?
jamis
01.05.07,13:19
Pracovníčka predložila len oznámenie o uzatvorení zmluvy. Nič viac.
Melnick
01.05.07,13:19
Vďaka.
Takže ja to nikde nemusím hlásiť. Ani II. pilier ?

Jamis nerozumiem trochu Tvojej otázke : Ani II.pilier?
Trochu by Ti mal tento príspevok ozrejmiť II. a III. pilier.

Účastníci II. kapitalizačného piliera budú do priebežného systému odvádzať polovicu dôchodkových odvodov. Sociálna poisťovňa, ktorá ho spravuje, im bude z neho hradiť základ budúcich dôchodkov.

Zvyšná časť Tvojho dôchodku bude závisieť od výnosnosti dôchodkového fondu spoločnosti, ktorá Ti bude spravovať Tvoj dôchodkový účet.

Peniaze, ktoré si tu budeš šetriť počas aktívneho života si nebudeš môcť vyberať. Pri odchode do dôchodku ich použiješna na nákup svojho dôchodku, pričom sa môžeš rozhodnúť z dvoch variantov:

a) Kúpš si doživotný dôchodok
Vyberieš si životnú poisťovňu a za všetky peniaze na svojom dôchodkovom účte si u nej kúpiš dôchodok, ktorý Ti bude doživotne vyplácať. Tým pádom, strácaš nárok na nasporené peniaze z Tvojho dôchodkového účtu.

b) Kúpiš si programový výber s doživotným dôchodkom
Vyberieš si životnú poisťovňu a za časť peňazí zo svojho dôchodkového účtu si kúpiš dôchodok aspoň vo výške 0,6 násobku životného minima, ktorý Ti bude poisťovňa doživotne vyplácať. Na časť týchto peňazí strácaš nárok a prestávajú byť Tvojim majetkom. Zvyšné úspory na účte v DSS zostávajú Tvojim majetkom a môžeš si ich postupne vyberať.

Problémom výberu sa stáva úvaha, že nikto nevie koľko bude presne žiť, či sa mu oplatí si doživotne vyplácať fixnú rentu, alebo si časť peňazí vybrať ihneď a zvyšok si nechať doživotne vyplácať. Ďalšou podstatnou skutočnosťou je fakt, že dneska nevieme odhadnúť aká bude výška 0,6 násobku životného minima a nevieme z ktorých životných poisťovní si budeme môcť vybrať v čase nášho odchodu do dôchodku.

Ak sa rozhodneš aj pre III. PILIER – DOPLNKOVÉ DOCHODKOVÉ POISŤOVNE:

V treťom pilieri si môžeš dodatočne šetriť na dôchodok v súkromných doplnkových dôchodkových poisťovniach. III pilier je v podstate to isté ako II. pilier, len s tým rozdielom, že si sporenie (investovanie) musíš zabezpečiť individuálne z príjmu a nie z odvodov, ktoré platíš do sociálnej poisťovne, respektíve DSS. III.

Výhodou tohto sporenia (investovania) je, že si môžeš na svoj účet prispievať ľubovolnou mesačnou čiastkou, pričom Ti môže prispievať aj Tvoj zamestnávateľ. Taktiež III. pilier štát daňovo zvýhodňuje.
jamis
01.05.07,13:23
Melnick, ja som sa pýtala, či zamestnavateľ nahlasuje do SP zamestnanca, ktorý má II. pilier.
V tomto som mimo.
Johanka
01.05.07,13:47
Ja som mimo z názvu témy :) - doplnkové dôchodkové sporenie je III.pilier, ale otázka je smerovaná na starobné dôchodkové sporenie čo je II.pilier. Preto je tu trocha zmätok v odpovediach.
Johanka
01.05.07,13:49
Melnick, ja som sa pýtala, či zamestnavateľ nahlasuje do SP zamestnanca, ktorý má II. pilier.
V tomto som mimo.
Zamestnanec už nahlásený je - registračným listom a SP vie, že uzatvoril SDS. Potvrdenie, ktoré Ti zamestnanec predložil získa až vtedy, ak SP príjme zmluvu medzi zamestnancom a správcovskou dôchodkovou spoločnosťou.
jamis
01.05.07,13:51
Ja som mimo z názvu témy :) - doplnkové dôchodkové sporenie je III.pilier, ale otázka je smerovaná na starobné dôchodkové sporenie čo je II.pilier. Preto je tu trocha zmätok v odpovediach.
Prepáč, ozaj som zadala špatný názov témy. Jedná sa a starobné dôchodkové sporenie.
Melnick
01.05.07,13:55
Jamis ,zamestnávateľ naozaj nemá žiadnu povinnosť ďalej nahlasovať ,že zam-ec je zaregistrovaný v II. pilieri. To ,že ho správcovská spoločnosť zaregistrovala svedčí o tom,že zamestnanec je v SP z Tvojej strany riadne nahlásený. Stáva sa totiž aj to ,že registrácie nie sú úspešné práve z dôvodu,že zam-eľ si nesplnil nahlasovaciu povinnosť a na RL nenahlásil zamestnanca do SP.
Ak chceš a to Ti nikto nemôže zabrániť,/ale to je zbytočnosť/ pri nasledujúcom odovzdaní mesačného výkazu prilož fotokópiu zaregistrovania zamestnanca do II.piliera.
Ty môžeš urobiť ešte jedno: vo výplatnej páske rozčleniť na sumu ,ktorá ide do I. a ktorá do II. piliera. Aby si zam-ec mohol sledovať nárast na účte II.piliera.
endrju
01.05.07,14:12
Paula
01.05.07,14:16
Ja som mimo z názvu témy :) - doplnkové dôchodkové sporenie je III.pilier, ale otázka je smerovaná na starobné dôchodkové sporenie čo je II.pilier. Preto je tu trocha zmätok v odpovediach.


Téma na začiatku je o starobnom a pokračuje ako (re) v téme o doplnkovom...to zmiatlo i mňa, preto som svoj príspevok "mimo" vymazala. Neviem, či ich tak zlúčil moderátor, alebo je tu škriatok a robí mix.
endrju
01.05.07,14:19
Téma na začiatku je o starobnom a pokračuje ako (re) v téme o doplnkovom...to zmiatlo i mňa, preto som svoj príspevok "mimo" vymazala. Neviem, či ich tak zlúčil moderátor, alebo je tu škriatok a robí mix.
moderátor práve "upratuje" v tejto téme :cool:

P.S.
Ani moderátorovi na začiatku nebolo jasné, o čom je pôvodný príspevok. Už sa to asi vyjasnilo, že ide o II. pilier a tak téma je premenovaná z pôvodného názvu "Doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier) na "Starobné dôchokové sporenie" (II. pilier)
Zlučované neboli žiadne príspevky. "Mrnik" vznikol z dôvodu nesprávneho pomenovania témy ;)
jamis
01.05.07,14:26
Ďakujem za opravu názvu témy.
Tak to všetko zhrniem. Mne ako zamestnávateľovi nevyplývajú žiadne povinnosti niekde takýchto zamestnancov nahlasovať.