ZDENIELA
02.05.07,07:10
FO si podala daňové priznanie typu A riadne za rok 2005, vznikol tu preplatok na dani. Všetky doložené doklady boli v poriadku a nárok na vrátenie preplatku bol oprávnený. No daňový úrad do dnešného dňa preplatok nepoukázal. Včera poslali tejto FO žiadosť o vrátenie tohto preplatku, s tým, že na aký účet a v akej sume jej ho majú poukázať, :eek: jedna žiadosť je už súčasťou daňového priznania a to bolo riadne vyplnené. Chcem len vedieť, ak daňový úrad meškal s vyplatením preplatku o cca jeden rok, môže daňovník žiadať od nich penále (to myslím, že môže) len chcem vedieť za akých podmienok a ako.
Milan Benka
02.05.07,06:10
FO si podala daňové priznanie typu A riadne za rok 2005, vznikol tu preplatok na dani. Všetky doložené doklady boli v poriadku a nárok na vrátenie preplatku bol oprávnený. No daňový úrad do dnešného dňa preplatok nepoukázal. Včera poslali tejto FO žiadosť o vrátenie tohto preplatku, s tým, že na aký účet a v akej sume jej ho majú poukázať, :eek: jedna žiadosť je už súčasťou daňového priznania a to bolo riadne vyplnené. Chcem len vedieť, ak daňový úrad meškal s vyplatením preplatku o cca jeden rok, môže daňovník žiadať od nich penále (to myslím, že môže) len chcem vedieť za akých podmienok a ako.

§35b zák. 511/1992

(7) Správca dane do 15 dní od poukázania neoprávnene zadržiavaných peňažných prostriedkov podľa odseku 6 zaplatí daňovému subjektu sankčný úrok. O zaplatení sankčného úroku vydá správca dane daňovému subjektu rozhodnutie. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať.
ondrejvla
02.05.07,06:13
§35b zák. 511/1992

(7) Správca dane do 15 dní od poukázania neoprávnene zadržiavaných peňažných prostriedkov podľa odseku 6 zaplatí daňovému subjektu sankčný úrok. O zaplatení sankčného úroku vydá správca dane daňovému subjektu rozhodnutie. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať.

Benka, tak toto sa musí oceniť! Veľmi rada by som videla skutočnosť, že správca dane bez vyzvania zaplatí sankčný úrok za neoprávnene zadržiavané fin.prostriedky. Viem, zákon o tom hovorí, ale neviem si to ani predstaviť ?!
ZDENIELA
02.05.07,06:22
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
:confused: No včuľ buďme múdri, ako to od nich dostať.
o.peto
02.05.07,19:39
Podpisal som tlacivo o preplatku na dani Za minuly rok to cinilo okolo 2500 SKK. Preplatok mi bol zamestnavatelom udajne vyplatený vo vyplate, ale na výplatnej paske som to nenasiel. Myslím si ze by tato informacia na výplatnej paske mala byt. Poradte prosim
Milan Benka
03.05.07,18:01
FO si podala daňové priznanie typu A riadne za rok 2005, vznikol tu preplatok na dani. Všetky doložené doklady boli v poriadku a nárok na vrátenie preplatku bol oprávnený. No daňový úrad do dnešného dňa preplatok nepoukázal. Včera poslali tejto FO žiadosť o vrátenie tohto preplatku, s tým, že na aký účet a v akej sume jej ho majú poukázať, :eek: jedna žiadosť je už súčasťou daňového priznania a to bolo riadne vyplnené. Chcem len vedieť, ak daňový úrad meškal s vyplatením preplatku o cca jeden rok, môže daňovník žiadať od nich penále (to myslím, že môže) len chcem vedieť za akých podmienok a ako.


§35b zák. 511/1992

(7) Správca dane do 15 dní od poukázania neoprávnene zadržiavaných peňažných prostriedkov podľa odseku 6 zaplatí daňovému subjektu sankčný úrok. O zaplatení sankčného úroku vydá správca dane daňovému subjektu rozhodnutie. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať.



Nesprávne som to posúdil. V tomto prípade sa nejedná o neoprávnene zadržiavané prostriedky ( tie sú definované v §35b/5 zák. 511/1992).

V tomto prípade sa jedná o nevrátenie preplatku na dani. Tento prípad je riešený v §63 (511/1992).

§ 63
Daňové preplatky a úrok

(1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku inej dane. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku inej dane sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

(3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb 13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.

(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

(5) Ak nepožiada daňový subjekt, ktorého daňová povinnosť už úplne zanikla, o vrátenie daňového preplatku do troch rokov od konca roku, v ktorom nadobudol právoplatnosť posledný platobný výmer na daň, na ktorej je preplatok, nárok na vrátenie preplatku zaniká.

(6) Ak vznik preplatku zapríčiní správca dane, a ak ho nemožno použiť podľa odsekov 2 a 3, vráti preplatok bez žiadosti do 15 dní od jeho zistenia. Ak správca dane vráti preplatok po lehote, je povinný zaplatiť daňovému subjektu úrok vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma preplatku podľa tohto zákona vrátená, pričom úrok sa vypočíta zo sumy preplatku a počtu dní jeho zadržania; tento postup sa vzťahuje aj na oneskorené vrátenie preplatku podľa odseku 4.

(7) Proti rozhodnutiu správcu dane o žiadosti o vrátenie preplatku môže daňový subjekt podať odvolanie do pätnástich dní odo dňa jeho doručenia. Odvolanie nemá odkladný účinok.


Doporučujem si preveriť, či spomenutý preddavok nebol použitý na úhradu daňových nedoplatkov - daňový subjekt mal byť o tom vyrozumený, príp. či daňové priznanie obsahovalo žiadosť o vrátenie preplatku ( požiadať správcu dane o nazretie do spisov v zmysle §22/1 zákona).
betka
03.05.07,18:28
Ak ste mali preplatok na dani, bolo potrebné urobiť Ziadosť na vrátenie daňového preplatku podľa par. 63. V žiadosti malo byť uvedené, kde máju uhradiť preplatok alebo ako (účet, poštová poukážka). Ak ste do dnešného dňa nedali žiadosť, tak Vám ho sami vracajú, lebo ho nemali ako započítavať.
Milan Benka
03.05.07,18:50
Ak ste mali preplatok na dani, bolo potrebné urobiť Ziadosť na vrátenie daňového preplatku podľa par. 63. V žiadosti malo byť uvedené, kde máju uhradiť preplatok alebo ako (účet, poštová poukážka). Ak ste do dnešného dňa nedali žiadosť, tak Vám ho sami vracajú, lebo ho nemali ako započítavať.

Táto žiadosť je pri DzP FO súčasťou daňového priznania. Je potrebné overiť si správnosť vyplnenia. Keďže sa však DU ozval, aj keď pomerne neskoro, predpokladám, že v DP bola vyplnená aj žiadosť. Otázkou ostáva, či bola správne vyplnená.
betka
03.05.07,19:07
Milan, a či vôbec bola v DP vyplnená, nie vždy si to človek všimne a nie každý.
anetan
23.05.09,16:33
Mojmu manželovi nechce preplatok vyplatiť zamestnavateľ,prosim Vas poradťe mi akym sposobom by sme ich mohli dostať?!mame sa obratiť na danovy urad alebo inšpektorat prace?Ďakujem za rady
veronikasad
23.05.09,17:00
Mojmu manželovi nechce preplatok vyplatiť zamestnavateľ,prosim Vas poradťe mi akym sposobom by sme ich mohli dostať?!mame sa obratiť na danovy urad alebo inšpektorat prace?Ďakujem za rady
A uviedol zamestnávateľ aj dôvod ? Aký má výplatný termín ?

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva.
anetan
03.06.09,05:35
Ano zamestnavatel ako dovod uviedol že nema peniaze na vyplatenie jeho dani.A ked mu manžel pohrozil že pojde na inšpektorat prace alebo danovy urad tak mu povedal zamestnavatel že mu vyplati tento preplatok na 2-3x.No do dnešneho dňa nedostal ani euro.Vyplatny termin ma od 15-30 dna v mesiaci.Tak neviem akym sposobom tento preplatok na dani ziskame,pretože už neverime že ich zamestnavateľ vyplati.Prosim poradte či ma vyznam isť na danovy urad alebo rovno na ten inšpektorat prace.Ďakujem pekne za rady.
hnedoočka
03.06.09,05:45
Ano zamestnavatel ako dovod uviedol že nema peniaze na vyplatenie jeho dani.A ked mu manžel pohrozil že pojde na inšpektorat prace alebo danovy urad tak mu povedal zamestnavatel že mu vyplati tento preplatok na 2-3x.No do dnešneho dňa nedostal ani euro.Vyplatny termin ma od 15-30 dna v mesiaci.Tak neviem akym sposobom tento preplatok na dani ziskame,pretože už neverime že ich zamestnavateľ vyplati.Prosim poradte či ma vyznam isť na danovy urad alebo rovno na ten inšpektorat prace.Ďakujem pekne za rady.
Daňový úrad ti v tom veľmi nepomôže ,z ich strany zamestnávateľ splnil predpis ,vykonal ročné zúčtovanie ,skôr by som skúsila inšpektorát práce,ktorý háji záujmy zamestnancov.Keď nič iné ,aspoň postrašíš zamestnávateľa.Predpokladám ,že sa nejedná o príliš vysokú sumu,tak nemá význam vymáhať súdnou cestou.
anetan
03.06.09,06:21
No praveže sa jedna o 350eur.Kedže ja som bola minuly rok na materskej a manžel si uplatnoval danovy bonus raz ročne v danovom priznani.A kedže v predchadzajucom zamestnani mu ho vlani bez problemov vydali tak sme ani netušili že to takto dopadne.Inak by si danove priznanie spravil sam.Je tu ešte jeden problem ,k 1,3,ho bez jeho vedomia preradili do druhej firmy jeho zamestnavatela,ale ekonomka spravila to priznanie ešte na predchadzajucu firmu.Nedalo by sa vzhladom na to žiadať o nejake opravne danove priznanie?A ešte som chcela dodať že ten preplatok nema ani na vyplatnej paske,to je asi dokaz o tom že mu peniažky neboli vyplatene,nie?
veronikasad
03.06.09,09:16
No praveže sa jedna o 350eur.Kedže ja som bola minuly rok na materskej a manžel si uplatnoval danovy bonus raz ročne v danovom priznani.A kedže v predchadzajucom zamestnani mu ho vlani bez problemov vydali tak sme ani netušili že to takto dopadne.Inak by si danove priznanie spravil sam.Je tu ešte jeden problem ,k 1,3,ho bez jeho vedomia preradili do druhej firmy jeho zamestnavatela,ale ekonomka spravila to priznanie ešte na predchadzajucu firmu.Nedalo by sa vzhladom na to žiadať o nejake opravne danove priznanie?A ešte som chcela dodať že ten preplatok nema ani na vyplatnej paske,to je asi dokaz o tom že mu peniažky neboli vyplatene,nie?
Nerozumiem to preradenie do inej firmy bez jeho vedomia. Veď musel podpísať novú pracovnú zmluvu, ak nejde o delimitáciu.
Pošli manžela, nech si ide vypýtať kopiu ročného zúčtovania dane, tam uvidíš, či mu doplatili daňový bonus a vrátili preplatok z dôvodu uplatnenia nezd.časti základu dane na manželku.
Termín na výplatu je naneskôr vo výplate za mesiac májapríl - vyplatené v máji. Už mali výplatu ?
Ak zamestnávateľ nemá daňovú povinnosť a nemá z čoho preplatok zamestnanca zraziť, môže požiadať DU o vyplatenie tohto preplatku.
anetan
06.06.09,16:23
Kopiu ročneho zučtovania dane si manžel zobral a podla toho sme vlastne zistili že mal preplatok tych 350eur.Aj majovu vyplatu už mali a vobec nemal na paske napisany tento preplatok.Tak neviem akym sposobom ideme od zamestnavatela dostať tie peniaze.Ekonomka nam poradila opravne dan.priznanie že si ho ma manžel spraviť je tam pokuta(2000sk)vravela že si ma manžel žiadať od zamestnavatela o preplatenie tej pokuty.Lenže pochybujeme že by dal nejake peniaze za pokutu,ked nechce dať tie čo manželovi patria!Už fakt nevieme či nam pomože len inšpektorat prace alebo ktora inštitucia??!
Lianka
07.06.09,09:26
Este ma napada dat podnet na DU na vykonania kontroly u zamestnavatela na dan zo zavislej cinnosti. Vratenie penazi Vam to neurychli, ale aspon DU zisti, ako si zamestnavatel neplni povinnosti voci zamestnancom.
jani7458
09.07.09,09:50
Dobry den,
chcela by som sa spytat ci existuje zakonna lehota na vyplatenie preplatku za vyuctovanie r.2008?
Vyuctovanie bolo vystavene 4.6.2009.

Ak ano kolko dni, prp. ci je na to nejaky zakon, na ktory sa mozem odvolat v pripade vymahania.

srdecna vdaka za info

Jana