daja
02.05.07,09:40
Dobrý deň všetkým. Chcem Vás poprosiť o Váš názor ako správne určiť hmotnosť motorového vozidla- jazdnú súpravu ťahač + náves. Ide o hmotnosť návesu /3 nápravy/ kde v technickom preukaze sú údaje nasledovné:
Hmotnosť pripadajúca na nápravu (kg) -prednú-max T 10200 -strednú-zadnú-max. 3 x 8000

Uvažujem správne, že hmotnosť návesu je 24000 kg a z tejto váhy budem vychádzať pri určení sadzby dane z MV? Ďakujem.
Monika Kováčová
02.05.07,09:06
Celkom tomu nerozumiem, ale v TP by si mala mať CELKOVÚ HMOTNOSŤ z tejto sa vychádza, nie z prevádzkovej hmotnosti.
Okrem toho náves a ťahač sú dve rôzne veci, takže za každé platíš daň z MV zvlášť.
daja
02.05.07,09:21
Nemožem vychádzať z celkovej hmotnosti uvedenej v TP, nakoľko ide o jazdnú súpravu, takže hmotnosť návesu predstavuje celkový súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy. Chcela som poradiť či bude celková hmotnosť 8000+8000+8000 = 24000 kg
alebo 10200 + 8000+8000 = 26200 kg
V tom technickom je to tak zvláštne popísané - presne ako som uvieda vyššie.
Monika Kováčová
02.05.07,09:24
Jazdná súprava je vlastne ťahač + náves, obe uvádzaš zvlášť, ako dve vozidlá. Pozri poučenie k vyplneniu DP k dani z MV - III. oddiel kód 3- ťahač návesu, kód 5 - náves. Ďalej pozri v poučení ako sa vypĺňa r. 09.
daja
02.05.07,09:45
Áno viem, že sa to uvádza osobitne. Asi sa celkom nerozumieme. S ťahačom nie je problém. Ide mi vlasne o to, aká je hmotnosť návesu, keď v TP sú hmotnosti podľa náprav 10200 kg a 3x 8000 kg. Pritom je to trojnápravové vozidlo ale údaje sú tam štyri. Môj názor je taký, že hmotnosť by mala byť 24000 kg a ten údaj 10200 je max. hmotnosť, ktorá može byť naložená vpredu/ pri spoji ťahača s návesom/.
Monika Kováčová
02.05.07,09:49
No tak už ťa začínam chápať, ale ty chceš dať do DP k dani z MV úžitkovú hmotnosť, čo nie je správne. Daň sa počíta podľa celkovej hmotnosti (nesčítavaš zaťaženie náprav) príp. podľa najväčšej prípustnej hmotnosti celkovej.
daja
02.05.07,09:56
Aký je teda tvoj názor, keby si mal v TP len tieto údaje:
Hmotnosť: pohotovostná 6900
Užitočná: 27300
Celková: 34200
Hmotnosť pripadajúca na nápravu (kg) -prednú-max T 10200 -strednú-zadnú-max. 3 x 8000

To sú všetky údaje týkajúce sa hmotnosti návesu.
Monika Kováčová
02.05.07,09:57
Celková 34200 kg
daja
02.05.07,10:25
No neviem. Ja si stále myslím, že to má byť podľa súčtu hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy. Písala som aj na Daňový úrad - potom dám vedieť čo mi odpísali.
Monikov
02.05.07,11:00
§96 zákon č. 582/2004
(2) Celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.
Ja si myslím, že 3 x 8 = 24 t, pretože sa to v tomto prípade posudzuje ako jazdná súprava.
daja
15.05.07,08:32
No neviem. Ja si stále myslím, že to má byť podľa súčtu hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy. Písala som aj na Daňový úrad - potom dám vedieť čo mi odpísali.

Pripájam odpoveď DRSR:

Dobrý deň,
podľa § 87 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach, základom dane pri úžitkovom vozidle je jeho celková hmotnosť v tonách a počet náprav.
Podľa § 88 ods. 2 písm. c) zákona o miestnych daniach, sadzba dane sa určí pre vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves. Vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla, osobitne ťahač a osobitne náves.
Podľa § 96 ods. 2 zákona o miestnych daniach v návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.
Na základe uvedených skutočností, celková hmotnosť návesu je 24 000 kg.

DR SR odd. metodiky daní
136Kika
26.03.08,16:39
prosím o pomoc pri zaradení návesa, ktorý má v TP 5 náprav a celková prípustná hmotnosť je 75 000 kg. Hmotnosť pripadajúca na nápravy je 10 000/10 000/10 000/10 000 (je to presne podľa TP)
ďakujem
Ajulka33
26.01.09,17:41
Ahojte Poraďáci, ja mám pre vás takúto otázku: firma kúpila dva ťahače návesov a ku každému z nich aj náves, lenže firma kúpila ešte ďalší náves, ktorý sa môže pridružiť ku každému z ťahačov, tz., že máme dva ťahače a tri návesy. Moja otázka je, akú sadzbu na daň z motorových vozidiel mám použiť pre tretí náves? Môze to byť sadza najbližsia nižšia?
globalpartner
26.01.09,19:49
Ahojte Poraďáci, ja mám pre vás takúto otázku: firma kúpila dva ťahače návesov a ku každému z nich aj náves, lenže firma kúpila ešte ďalší náves, ktorý sa môže pridružiť ku každému z ťahačov, tz., že máme dva ťahače a tri návesy. Moja otázka je, akú sadzbu na daň z motorových vozidiel mám použiť pre tretí náves? Môze to byť sadza najbližsia nižšia?

Náves je samostatné vozidlo , ktoré sa dá použiť jedine z ťahačom, vôbec nie je podstatné, že nemáte rovnaký počet ťahačov a návesov.
Aj pri tomto návese treba postupovať ako pri návesovej súprave a aritmetický súčet hmotonosťi pripadajúcich na jednotlivé nápravy podľa riadku 33 osvedčenia zadeliť do najbližšej nižšej sadzby príslušného VZN.
globalpartner
26.01.09,19:59
prosím o pomoc pri zaradení návesa, ktorý má v TP 5 náprav a celková prípustná hmotnosť je 75 000 kg. Hmotnosť pripadajúca na nápravy je 10 000/10 000/10 000/10 000 (je to presne podľa TP)
ďakujem

Ničo tu nesedí ak má náves päť náprav ako píšeš a uvádzaš 4x 10000 celkovú hmotnosť ako súčet hmotnosti podľa riadku 33 osvedčenia, potom buď sa tu asi jedná o chybu pri písaní a náves má štyri nápravy podľa riadku 39 osvedčenia potom pre daňové účely je celková hmotnosť návesu 4x10000 kg teda 40 ton a zadelí sa do najbližsej nižšej sadzby príslušného VZN .

Celková hmotnosť 75 ton podľa riadku 32 je navyššia prípustná hmotnosť s ťahačom, ktorý môže mať dve hnacie nápravy na ktoré je náves zavesený potom tých 2x 15 ton je hmotnosť z návesu prenesená na ťahač.
Ajulka33
27.01.09,07:38
Ďakujem ti pekne, super
Ajulka33
27.01.09,09:19
Chcela by som sa opýtať všetkých poraďákov, že ako je to v prípade platenia dane z mot.vozidiel, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu na jeho súkromnom vozidle, ale ten zamestnanec je z iného mesta. Tzn., že napr. firma patrí DÚ Nitra a zamestnanec býva v Galante? Kam zaplatiť daň, na ktorý DÚ? Vďaka.
Ajulka33
27.01.09,09:30
Chcela by som sa opýtať všetkých poraďákov, že ako je to v prípade platenia dane z mot.vozidiel, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu na jeho súkromnom vozidle, ale ten zamestnanec je z iného mesta. Tzn., že napr. firma patrí DÚ Nitra a zamestnanec býva v Galante? Kam zaplatiť daň, na ktorý DÚ? Vďaka.
globalpartner
27.01.09,09:46
Chcela by som sa opýtať všetkých poraďákov, že ako je to v prípade platenia dane z mot.vozidiel, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu na jeho súkromnom vozidle, ale ten zamestnanec je z iného mesta. Tzn., že napr. firma patrí DÚ Nitra a zamestnanec býva v Galante? Kam zaplatiť daň, na ktorý DÚ? Vďaka.

Miestne príslušnému DÚ daňovníka , teda firme napr. z Nitry - DÚ Nitra
Iwett
28.01.09,09:51
Prosím poraďte mi niekto, jedná sa o dodávkový automobil fiat furgon. V technickom preukaze su nasledovné údaje:
Prevádzková hmotnosť 1880 kg
Najväčsia prípustná celková hmotnosť: 2900 kg
Najväčšia prípustná hmotnosť na 1 nápravu 1600 kg
Najväščšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy 4500 kg.
Čo je jazdná súprava? Predsa to nieje jazdná súprava, ale dodávkový automobil. Ktorú hmotnosť mám uviesť v DP mot.voz? Ďakujem
mandula
28.01.09,10:00
Prosím poraďte mi niekto, jedná sa o dodávkový automobil fiat furgon. V technickom preukaze su nasledovné údaje:
Prevádzková hmotnosť 1880 kg
Najväčsia prípustná celková hmotnosť: 2900 kg
Najväčšia prípustná hmotnosť na 1 nápravu 1600 kg
Najväščšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy 4500 kg.
Čo je jazdná súprava? Predsa to nieje jazdná súprava, ale dodávkový automobil. Ktorú hmotnosť mám uviesť v DP mot.voz? Ďakujem

Ivetka, daň za vozidlo vypočítaš z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti 2900 kg a počtu náprav (2).
Iwett
28.01.09,10:14
Ďakujem srdečne:) Pekný dník
Daniel99
30.01.09,12:20
Ahojte,
lámem si hlavu stále nad určením váhy návesu. Prešiel som snáď už celu poradu a neviem ako vypočítať váhu návesu. Platí táto metóda výpočtu:
Pripájam odpoveď DRSR:

Dobrý deň,
podľa § 87 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach, základom dane pri úžitkovom vozidle je jeho celková hmotnosť v tonách a počet náprav.
Podľa § 88 ods. 2 písm. c) zákona o miestnych daniach, sadzba dane sa určí pre vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves. Vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla, osobitne ťahač a osobitne náves.
Podľa § 96 ods. 2 zákona o miestnych daniach v návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.
Na základe uvedených skutočností, celková hmotnosť návesu je 24 000 kg.

DR SR odd. metodiky daní

vďaka
Benko
02.01.10,17:11
Prosím vás ako sa zaokrúhľuje celková hmotnosť. Mám N1 celková hmotnosť 2020 kg?
Ďakujem
Benko
03.01.10,13:55
Nikto mi neporadí? Lebo mi to vychádza, že kvôli 20 kg mám platiť o 80 € viac?
Rozalka
03.01.10,14:14
Podľa mňa sa nezaokrúhľuje.
Ak je uvedené v sadzbách "maximálna hmotnosť vrátane 2 t", tak vozidlo vážiace 2,02 t už do tejto skupiny nepatrí.
Benko
04.01.10,17:46
Ďakujem, ale uznajte, že je to nespravodlivé. Smiešnych 20kg z 2000kg.