jana32
02.05.07,10:12
Prosím Vás ako to je pri predaji stolarskeho materialu ( lišty, podlaha atď. ), predaj sa uskutočňuje doma ( prevadzka nie je nahlasena ), je nutna v takom pripade registračna pokladňa? Predaj sa uskutočňuje len na fakturu.
mysimis
02.05.07,08:27
Keď tá porevádzka nie je nahlásená to znamená čo????
jana32
04.05.07,06:14
To znamena ze podnikatel ma v zivnostenskom liste velkoobchod a maloobchod v rozsahu volnych zivnosti, je riadne zaregistrovany na danovom urade, ale nema nahlasenu prevadzku. Material ma uskladneny v rodinnom dome, kde ma aj sidlo podnikania.
mysimis
04.05.07,06:41
Pokiaľ predáva len na faktúru nepotrebuje pokladňu.
jana32
04.05.07,07:36
Predávať bude len na faktúru, takže potom je to OK. Aj keď platba faktúry bude v hotovosti. Ďakujem
Alenaa
08.08.07,17:46
Prosím Vás, začínajúci živnostník /salón pre psov/ môže inkasovať peniaze zo začiatku iba na príjmový doklad, alebo musí mať hneď od začiatku RP?
Alenaa
09.08.07,06:07
môžem Vás poprosiť o odpoveď? Ďakujem
Alena
Anja111
09.08.07,06:28
Prosím Vás, začínajúci živnostník /salón pre psov/ môže inkasovať peniaze zo začiatku iba na príjmový doklad, alebo musí mať hneď od začiatku RP?

Ak má povinnosť vieť tržby na ERP, tak musí používať ERP hneď od začiatku.

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=260
kačenka
09.08.07,06:28
ak nemáš RP tak treba vystaviť faktúru a príjmový pokladničný doklad.
skvarki
09.08.07,06:37
vo vyhláške č 55/1994 Z. z. su popísané činnosti, pri ktorých musíš mať ERP, a pod kodom 93.05.10 Ostatné služby (iba strihanie psov) je asi aj tvoja činnosť, takže ERP musi byť, ak nechces vystavovať zakaždým faktúru.
Alenaa
09.08.07,11:13
Ďakujem za odpovede.
Alena
Iwett
10.01.08,22:22
prosím Vás, má povinnost používať reg.pokladnu živnostník zaoberajúci sa servisom výčapných zariadení??? nejaké chemické čistenie takýchto zariadení to je..... dobre som hľadala,že som to nenašla??? dakujem
Iwett
11.01.08,10:21
prosím vás o vysvetlenie, ak som nenašla vo vyhláške o RP horeuvedenú činosť, ktorú vykonáva živnostník dobre chápem, že nemá povinnosť používať RP a to znamená, že nieje povinný vystavovať faktúry a k nim príjmové doklady, ale stačia očíslované PD? Ďakujem
Johanka
11.01.08,10:32
prosím vás o vysvetlenie, ak som nenašla vo vyhláške o RP horeuvedenú činosť, ktorú vykonáva živnostník dobre chápem, že nemá povinnosť používať RP a to znamená, že nieje povinný vystavovať faktúry a k nim príjmové doklady, ale stačia očíslované PD? Ďakujem
Trocha zamotané :). Ak činnosť nie je vymenovaná vo vyhláške, nie je povinnosť vedenie evidencie tržieb cez ERP.
Povinnosť používať ERP v žiadnom prípade neznamená to isté ako povinnosť vystavovať faktúry a k nim PPD ;).
Iwett
11.01.08,10:45
Trocha zamotané :). Ak činnosť nie je vymenovaná vo vyhláške, nie je povinnosť vedenie evidencie tržieb cez ERP.
Povinnosť používať ERP v žiadnom prípade neznamená to isté ako povinnosť vystavovať faktúry a k nim PPD ;).
Môžete mi to bližšie vysvetliť? Ja vôbec nechápem. Bola som v tom, že ak je povinnosť používať RP a živnostník RP nemá, tak musí vystavovať faktúry /beriem to ako náhradu za bločik z RP/. Ak povinnost nieje, tak stačí vystavovať PD a nie faktúry a následne úhradu. Mýlim sa?
evina
11.01.08,10:53
Môžete mi to bližšie vysvetliť? Ja vôbec nechápem. Bola som v tom, že ak je povinnosť používať RP a živnostník RP nemá, tak musí vystavovať faktúry /beriem to ako náhradu za bločik z RP/. Ak povinnost nieje, tak stačí vystavovať PD a nie faktúry a následne úhradu. Mýlim sa?

1. Povinnosť viesť tržby na RP 2. Platiteľ DPH 3. Neplatiteľ DPH

Ak nie je povinnosť viesť tržby na ERP živnostník ju jednoducho nemá a nepoužíva.

Ak je platiteľ DPH vystavuje "faktúru", ktorá musí spĺňať náležitosti § 71 zákona o DPH ako aj v termíne podľa zákona o DPH do 15 dní. Takouto "faktúrou" môže byť aj PPD, aj Zmluva atď. teda každý doklad, ktorý má všetky náležitosti podľa spomínaného paragrafu
Neplatiteľ DPH vystavuje doklad obsahujúci náležitosti podľa zákona o účtovníctve - môže to byť PPD, faktúra, zmluva a pod.
Johanka
11.01.08,10:57
Môžete mi to bližšie vysvetliť? Ja vôbec nechápem. Bola som v tom, že ak je povinnosť používať RP a živnostník RP nemá, tak musí vystavovať faktúry /beriem to ako náhradu za bločik z RP/. Ak povinnost nieje, tak stačí vystavovať PD a nie faktúry a následne úhradu. Mýlim sa?

Cez ERP sa evidujú tržby prijaté v hotovosti....
Tým, že niekto má povinnosť používať ERP a nepoužíva ju, "deklaruje" , že nemá tržby v hotovosti ;).
Vystavením faktúry mu vzniká pohľadávka, vystavením PPD inkasuje pohľadávku :).
Iwett
11.01.08,11:03
1. Povinnosť viesť tržby na RP 2. Platiteľ DPH 3. Neplatiteľ DPH

Ak nie je povinnosť viesť tržby na ERP živnostník ju jednoducho nemá a nepoužíva.

Ak je platiteľ DPH vystavuje "faktúru", ktorá musí spĺňať náležitosti § 71 zákona o DPH ako aj v termíne podľa zákona o DPH do 15 dní. Takouto "faktúrou" môže byť aj PPD, aj Zmluva atď. teda každý doklad, ktorý má všetky náležitosti podľa spomínaného paragrafu
Neplatiteľ DPH vystavuje doklad obsahujúci náležitosti podľa zákona o účtovníctve - môže to byť PPD, faktúra, zmluva a pod.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Tak to zhrniem, či som dobre pochopila: Ak nieje činnosť, ktorú vykonáva neplatca, ale aj platca vo vyhláške o RP, nemusí vystavovať faktúry, len PPD, so všetkými náležitosťami, ktoré musí mať FA. Išlo mi o to, že spomínaný živnostník vystavuje do mesiaca ja 20 faktúr na sumu 200-1000,- Sk a k nim PPD. Zdá sa mi to pracné, tak to skúmam. A ešte predsa jedna otázka. Keď je povinnosť RP, môže byť nahradená vystavovaním faktúr??? Ďakujem ešte raz
evina
11.01.08,11:08
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Tak to zhrniem, či som dobre pochopila: Ak nieje činnosť, ktorú vykonáva neplatca, ale aj platca vo vyhláške o RP, nemusí vystavovať faktúry, len PPD, so všetkými náležitosťami, ktoré musí mať FA. Išlo mi o to, že spomínaný živnostník vystavuje do mesiaca ja 20 faktúr na sumu 200-1000,- Sk a k nim PPD. Zdá sa mi to pracné, tak to skúmam. A ešte predsa jedna otázka. Keď je povinnosť RP, môže byť nahradená vystavovaním faktúr??? Ďakujem ešte raz

Celkom dobre si to nepochopila, ešte si doplň moju odpoveď odpoveďou od Johanky a malo by to byť:rolleyes:J

1. Ak nie je činnosť, ktorú vykonáva ktokoľvek vo Vyhláške o RP, tak ju nepoužíva a nevedie tržby pomocou ERP
2. Platiteľ, resp. neplatiteľ vystavuje doklady podľa toho ako som napísala, t.j. také, aby spĺňali všetky náležitosti. Ak vystaví faktúru, tak musí vystaviť aj PPD. Ak nevystaví faktúru vystaví len PPD so všetkými náležitosťami.

K Tvojej poslednej otázke študuj, študuj pripojený link a v ňom všetky pripojené:
http://www.porada.sk/t60705-p2-predaj-tovaru-sam-sebe.html
Iwett
11.01.08,11:22
Cez ERP sa evidujú tržby prijaté v hotovosti....
Tým, že niekto má povinnosť používať ERP a nepoužíva ju, "deklaruje" , že nemá tržby v hotovosti ;).
Vystavením faktúry mu vzniká pohľadávka, vystavením PPD inkasuje pohľadávku :).
ja si asi stojím na kábli, ja stále nechápem podstate. Povedali by ste mi to po lopate? Ak má niekto tržby v hotovosti a nieje v uvedenej vyhláške ten má mať RP či stačí mu vypisovať PPD? A Keď má povinnosť mať RP a z nejakého dôvodu, napr. nemá na ňu fin prostriedky ju nemá môže ju nahradiť vystavovaním faktúr?? Ďakujem za trpezlivosť.
Johanka
11.01.08,11:39
ja si asi stojím na kábli, ja stále nechápem podstate. Povedali by ste mi to po lopate? Ak má niekto tržby v hotovosti a nieje v uvedenej vyhláške ten má mať RP či stačí mu vypisovať PPD? A Keď má povinnosť mať RP a z nejakého dôvodu, napr. nemá na ňu fin prostriedky ju nemá môže ju nahradiť vystavovaním faktúr?? Ďakujem za trpezlivosť.
To nie je v kábli :), podľa mňa máš nedostatky v základnej účtovníckej terminológii a čaká Ťa veľa prebnených nocí, strávených štúdiom zákonov alebo aspoň čítaním Porady.

Osobne to zrozumiteľnejšie vyjadriť neviem.
A možno by som aj vedela, ale ctím Etiketu Porady :).
Iwett
11.01.08,11:49
dakujem všetkým za odpovede, asi sa ešte musím veľa učiť....alebo budem sedieť na porade, to je jednoduchšie.....pekný zvyšok dňa...
evina
11.01.08,12:04
ja si asi stojím na kábli, ja stále nechápem podstate. Povedali by ste mi to po lopate? Ak má niekto tržby v hotovosti a nieje v uvedenej vyhláške ten má mať RP či stačí mu vypisovať PPD? A Keď má povinnosť mať RP a z nejakého dôvodu, napr. nemá na ňu fin prostriedky ju nemá môže ju nahradiť vystavovaním faktúr?? Ďakujem za trpezlivosť.

Problém je v tom, že miešaš dve veci.
Ak niekto nemá podľa Vyhlášky povinnosť evidovať tržby cez ERP tak ju jednoducho nemá. Týmto nech sa Tvoje úvahy v danom prípade viac ERP nezaoberajú a nemajú mať nič spoločné s vystavovaním dokladov.

Ďalšie postupy máš naznačené aké doklady vystavovať v prípade, že si platiteľ a v prípade, že nie si platiteľ. /a tu zas nič nespájaj s ERP, lebo jednoducho nemáš povinnosť ju mať/.
Iwett
11.01.08,13:41
Ďakujem za vysvetlenie, asi som to práve pochopila......pekný deň
KatkaBS
22.01.08,17:46
Prosím o radu milí poraďáci...
Keď nakúpim materiál a v obchode mi hneď vystavia faktúru i dodací list i PPD, môžem to hneď zaúčtovať cez môj VPD, alebo musím zvlášť zaúčtovať faktúru a potom ako úhradu faktúry cez ich PPD, pričom všetko sa koná v jeden deň? teda je jednotný dátum. Všetok tovar predávajú takto, takže nemajú RP. Prosím vás, poraďte mi... Ďakujem.
mysimis
22.01.08,17:49
Došlú fa zaúčtuješ do knihy záväzkov a hneď si ju dáš uhradiť na základe PPD vydaného dodávateľom ku ktorému si pripneš svoj VPD.
KatkaBS
22.01.08,17:51
A nemôžem si to uľahčiť tým, že to zaúčtujem len ako nákup priamo z pokladne? Že to zopnem dokopy a vypíšem náš VPD a je to? Hm? Nedá sa to takto? Je to chyba?
mysimis
22.01.08,17:52
Podľa postupov účtovania správne je to tak ako to uvádzam.
KatkaBS
22.01.08,17:55
Hm... ja som zopár prípadov zaúčtovala tak ako uvádzam... je to vážna chyba? Mám to všetko preúčtovať a poprepisovať?... och

Na ich PPD je rozpis všetkých položiek i s DPH, keby tam nebolo hore uvedené že PPD, tak to v pohode môže byť blok z RP... fakt sa to nedá naraz zaúčtovať?
mysimis
22.01.08,18:10
Ja netvrdím, že sa to nedá tak zaúčtovať, dá sa to, ale správne je to tak ako som Ti to hore vyššie uviedla.
KatkaBS
22.01.08,19:09
mysimis ďakujem, má niekto takú skúsenosť, že to môžem aj tak zaúčtovať že to hneď hodím cez pokladňu celé? ďakujem...
Míša
01.02.08,15:14
Dobrý podvečer,moje známá má povinnost používat RP(SZČO-kaderníčka).
Ale pracuje v kader.salone, kde svojí RP nepoužívá-kader.salon má svojí RP- a pouze na konci měsíce si vyfakturuje za svoje služby prostřednictvím FA a ta je jí uhrazena v hotovosti (vydá pouze PPD). Není to problém, že nevyužívá svojí RP?
lugun
04.08.08,18:26
Dobrý deň. Mám požičovňu spoločenských šiat. Potrebujem registračnú pokladňu? (nič nepredávam).
Ďakujem.
liba2
27.08.08,10:45
Dobrý deň. Mám požičovňu spoločenských šiat. Potrebujem registračnú pokladňu? (nič nepredávam).
Ďakujem.nepredávaš - ale poskytuješ služby :). Treba pozrieť do vyhlášky č. 55/1994 Z. z. či je pri tejto službe povinnosť evidovať tržby na ERP (nemám vyhlášku, pozrela by som ti :)).