marama
02.05.07,12:09
Ako zaúčtovať fa za odstúpenie nebytových priestorov + DPH. O čo sa jedná - moja firma si našla nebytový priestor v bizniscentre na prenájom. Doterajší nájomca (nie majiteľ) jej tento priestor odstupuje za odstupné. Fa aj zmluva hovorí len o odstupnom. Na môj dotaz, čo to odstupné predstavuje to bolo vysvetlené tak, že doterajší nájomca prenajal v novostavbe bizniscentra holopriestor, ktorý si bol povinný dorobiť (podlahy, podhľady, zariadenie, steny) - táto povinnosť mu vyplývala z nájomnej zmluvy. Teraz, ked priestor uvolnuje, musí si vlastne sám zohnať iného záujemcu o prenájom týchto priestorov, aby si vlastne od neho uplatnil tieto vstupy - a to predstavuje to odstupné. Moja firma teda zaplatila odstupné vo výške 600 tis. + DPH. Ako mám toto zaúčtovať? Ako jednorázový náklad (548) alebo odpisovať?
mudroš
02.05.07,11:52
Na dobrú odpoveď je to málo informácií. Asi sa jedná o prevod práv. Ak Vám z toho vyplýva právo na prenájom na určitú dobu (dlhšiu ako 1 rok) tak by sa to dalo posúdiť ako dlhodobý nehmotný majetok.
Myslím si ale, že sa zvolilo z účtovného aj daňového hľadiska najhoršie riešenie pre nového nájomcu aj vlastníka.
Nájomca bude mať stále riziko, že to DÚ posúdi nie podľa znenia faktúry ale podľa podstaty, t.j. že ste odkúpili technické zhodnotenie prenajatého majetku. Aj u vlastníka je riziko, že mu to posúdia ako naturálny príjem.
marama
03.05.07,08:19
Ano,to je pravda, že vzťahy musia byť jasné. Ale ako vidíš, podmienky si určujú silní finančníci - to je prípad majitela nehnuteľnosti. Ale tento problém nie je neštandardný, skôr naopak. Vo všetkých novopostavených polyfunkčných objektoch dávajú nájomcom takéto podmienky. Takže potom DU by mohol len inkasovať od nich (deweloperov) majetkové prospechy. Na druhej strane máš plno inzerátov, že ti niekto postúpi prenájom za odstupne. Takže je to v súčasnosti zdá sa že už "bežný" spôsob. Pre mňa však ešte nie je bežný postup, ako sa s tým vyporiadať účtovne a daňovo.
beroun
04.05.07,03:11
Pôvodný nájomca nemal uviesť v zmluve odstupné, ale rozpísať jednotlivé položky toho technického zhodnotenia nehnuteľnosti. Ja v tom nevidím pravdepodobne problém, lebo som sa stretol s tým, že technické zhodnotenie ktoré uvádzate nie je majetkom vlastníka nehnuteľnosti, ale nájomcu a ten ho odpisuje samozrejme so súhlasom prenajímateľa. Býva to tiež ošetrené tým, že keby nájomca odišiel, tak musí nechať vlastníkovi len holopriestor a tie úpravy ktoré vykonal, musí na vlastné náklady zbúrať a teda nedochádza v konečnom dôsledku k zhodnoteniu majetku vlastníka nehnuteľnosti. Nájomca sa môže ušetriť týchto nákladov iba tým, že si nájde nového nájomcu so súhlasom prenajímateľa a tomu toto technické zhodnotenie predá. Nesprávne sa hovorí v týchto prípadoch o odstupnom, lebo tento pojem zahŕňa niečo iné.
ucetni_fantozzi
04.05.07,05:02
technicke zhodnotenie sa inej osobe ako vlastnikovi predat neda...