Janinkaaa
02.05.07,15:30
Prosím poradte mi, neviem sa pohnúť ďalej.

V zmluve ( služby) máme dohodnuté, že za poskytnuté služby uhradí nám objednávateľ zálohovo týždenne na základe zálohovej faktúry, ktorú dodávateľ (teda my) vystaví.
Ja mám na začiatku každého týždňa vystaviť zálohovú fa.
My sme však mesační platcovia DPH.
Vystavím zálohovú faktúru od 30. 04. 2007 do 06. 05. 2007.
Mne túto faktúru uhradia zajtra ( 03.05.2007). Do akého mesiaca pôjde DPH ? Všetko pôjde do 05/2007, alebo musím rozdeliť DPH na 04/07 a 05/07 ?

Alebo čo by ste odporúčali, čo by malo byť v zmluve uvedené, aby to "sedelo"
evina
02.05.07,15:42
Prosím poradte mi, neviem sa pohnúť ďalej.

V zmluve ( služby) máme dohodnuté, že za poskytnuté služby uhradí nám objednávateľ zálohovo týždenne na základe zálohovej faktúry, ktorú dodávateľ (teda my) vystaví.
Ja mám na začiatku každého týždňa vystaviť zálohovú fa.
My sme však mesační platcovia DPH.
Vystavím zálohovú faktúru od 30. 04. 2007 do 06. 05. 2007.
Mne túto faktúru uhradia zajtra ( 03.05.2007). Do akého mesiaca pôjde DPH ? Všetko pôjde do 05/2007, alebo musím rozdeliť DPH na 04/07 a 05/07 ?

Alebo čo by ste odporúčali, čo by malo byť v zmluve uvedené, aby to "sedelo"

Ak Ti zálohovú faktúru uhradia 03.05.2007 bude deň prijatia platby dňom daňovej povinnosti, t.j. DPH pôjde do mája.
Janinkaaa
03.05.07,04:27
Evinka a nevadí, že v tej faktúre budem mať aj jeden deň z apríla ?
evina
03.05.07,05:21
Evinka a nevadí, že v tej faktúre budem mať aj jeden deň z apríla ?

V tej faktúre nemáš mať prečo dátum z apríla:
1. zálohová faktúra 1000 SK. Dátum vystavenia: 30.4.2006
Dátum splatnosti:......
2. Prijatá platba 03.05.2007
Vystavená faktúra /stále braná ako zálohová/ na základe prijatej platby
ntto 840,- SK
DPH 160,- SK

Dátum daňovej povinnosti: 03.05.2007
Dátum vystavenia: 03.05.2007
Dátum splatnosti: 03.05.2007

Na základe tohto dokladu odvedená DPH a zaevidovaná do záznamovej evidencie DPH s daňovou povinnosťou máj 2007-03.05.2007
3. Dodanie služby - vystavenie súhrnnej /konečnej, ostrej / faktúry napr. v 7. mesiaci

ntto 840
DPH 160
spolu 1 000

odpočet zálohy - 840
- 160
spolu - 1 000
k úhrade 0
Táto fakúra sa účtuje do účtovníctva .

Dátum daňovej povinnosti 30.7.2007
Dátum vystavenia 14.08.2007

P.s. píšem o službe poskytnutej v tuzemsku
Janinkaaa
03.05.07,05:47
Evinka nechcem ťa otravovať, ale môžem ešte k mojej otázke ?

My každý deň poskytujeme službu nášmu odberateľovi. Teda aj 30. 04. 2007 sme službu poskytli. Deň dodania je buď poskytnutím služby, alebo prijatím platby, podľa toho čo bolo skôr.

Ja každý pondelok vystavím zálohovú fa a na konci mesiaca vystavím ostrú faktúru, v ktorej sa dopočítajú alebo odpočítajú hodiny, ktoré boli nesprávne započítané v zálohových fa.
Zmluvu máme uzavretú od 30. 04. 2007 na dobu neučitú. Ale zmluva bude asi potom zmenená na dobu určitú, tak do 31. 07.2007.

Rozmýšľaľa som, že vystavím riadnu fa iba na 30.04.2007 a hneď vystavím zálohovú na obdobie 01.05. - 06.05.07 a po prijatí platby vystavím fa na odpočet DPH.
evina
03.05.07,05:57
Evinka nechcem ťa otravovať, ale môžem ešte k mojej otázke ?

My každý deň poskytujeme službu nášmu odberateľovi. Teda aj 30. 04. 2007 sme službu poskytli. Deň dodania je buď poskytnutím služby, alebo prijatím platby, podľa toho čo bolo skôr.

Ja každý pondelok vystavím zálohovú fa a na konci mesiaca vystavím ostrú faktúru, v ktorej sa dopočítajú alebo odpočítajú hodiny, ktoré boli nesprávne započítané v zálohových fa.
Zmluvu máme uzavretú od 30. 04. 2007 na dobu neučitú. Ale zmluva bude asi potom zmenená na dobu určitú, tak do 31. 07.2007.

Rozmýšľaľa som, že vystavím riadnu fa iba na 30.04.2007 a hneď vystavím zálohovú na obdobie 01.05. - 06.05.07 a po prijatí platby vystavím fa na odpočet DPH.

V pôvodnom príspevku si sa pýtala iba na zálohové faktúry a ich platby. Tvoja terajšia otázka úplne mení situáciu.
Ak príjmeš platbu za zálohu a zároveň v tom mesiaci dochádza i k splneniu dodávky služby vystavuješ jednu faktúru.
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

P.s. Ty nevystavuješ faktúru na odpočet DPH, ale Tebe tou faktúrou vzniká daňová povinnosť, teda bolo by nutné presne si zadefinovať o aké plnenie vlastne ide čiastkové, opakované....alebo aké vlastne dodanie služby.
Janinkaaa
03.05.07,06:30
Ospravedlňujem sa, že som zadala zle otázku, ale keď ani neviem ako a čo sa mám pýtať.

Každý deň príde náš zamestnanec ku zákazníkovi a preverí či všetko "funguje" tak ako má ( skontroľuje vzduchotechniku, kotle, ..... ) presne ja ani neviem čo sa tam robí. Ja len na konci mesiaca dostanem počet odpracovaných hodín a faktúrujem.
Zmluvy máme väčšinou uzavreté na doby neurčité a v zmluvách máme dohodnuté fakturačné obdobie kalendárny mesiac.
Len teraz konateľ chce, aby nám vždy na začiatku týždňa vyplatili a až tak my budeme robiť. Asi nedôveruje novému zákazníkovi, že po mesiaci nám uhradí. Neviem presne, len si to tak myslím.
Je to asi opakované plnenie.