zuso
31.01.05,09:55
ahojte, chcela by som sa opýtať ako je to s podnikateľmi a stravným. tuším od novembra 2004 si možu davať aj podnikatelia stravné z prac. cesty do výdavkov? ako sa v tom prípade postupuje, stačí ked evidujem knihu jázd, potom len vyratam z hodín na kolko má nárok a dám stravné zvlášť do výdavkov? pre niekoho asi primitívne otázky, ale chcem si byt istá.
dík za rady.
Denisa
31.01.05,18:28
Pozri si novelu
Je to vlastne ako keby robil cesty zamestnancovi.

Novela zákona o dani z príjmov Vám od 1. 11. 2004 uľahčí podnikanie!


ŽIVNOSTNÍK A DANE, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 9/2004, vyšlo: 27. 9. 2004


Parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, ktorá mení podmienky podnikania podnikateľov FO a uľahčí im život.



Podnikateľovi FO vzniká nárok na:


stravné pri tuzemských pracovných cestách,
cestovné náhrady ako sú stravné a vreckové pri zahraničných pracovných cestách,
náhrady za používanie súkromného automobilu nezaradeného do obchodného majetku podnikateľa.
zuso
31.01.05,19:16
ďakujem za odpoved, ale ešte by ma hlavne zaujímalo ako to zaúčtujem, ked auto je firemné, robím knihu jázd, to na tu konkrétnu jazdu musím urobiť zvlášť nejaký výkaz prac. cesty, kde zaratam aj stravne a potom to zaučtujem spolu alebo ako? Nieje mi to jasné lebo pre zamestnancov som to nikdy nerobila, žiadny niesu.
M0NIKA
31.01.05,19:36
Odporúčam vypísať cesťák. :rolleyes:
accad
31.01.05,19:48
Poznatky zo školenia:

§ 19 ods.2 písm.e)
- pozor na formuláciu
vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosti pravidelne vykonáva...
Nikde nie je jednoznačne formulované čo znamená definícia " pravidelne vykonáva"
napr. servis strojov u klienta, ktorý je dohodnutý podľa zmluvy alebo objednávky 1 x za mesiac, je možné už posudzovať za miesto, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva (nevzniká nárok na stravné, aj keby sídlo prevádzky SZČO bola Bratislava a sídlo firmy odberateľa v Košiciach) !!!

Pri nároku doložiť prehľad, ktorý bude obsahovať napr.
Sídlo SZČO .......... Bratislava
nákup tovaru ....... Zvolen ( veľkosklad PRIMA)
dátum .................
miesto nástupu ..... Bratislava - hodina
miesto ukončenia... Bratislava - hodina
počet hodín x nárok 168 Sk

stačí v súčte zaúčtovať jednou čiastkou v JU v uzávierkových operáciach
Nike
31.01.05,20:01
Je to tak ako píše accad. V podstate ide o problém len vtedy, keď SZČO nemá kanceláriu, prevádzku, ateliér...., a výjazdy činí z miesta bydliska, ktoré je jeho miestom podnikania. Nikdy totiž nebola výdavkom cesta do "zamestnania" t.j. z bydliska napr. do ateliéru. No a teraz sa opäť objavila formulácia "miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva" a je z toho chaos. Ale vraj bude usmernenie, no dúfam, že včas.
zuso
31.01.05,20:12
Aj som si myslela ze budem musiet vypisovat cestáky, lenže konkrétne ide o poisťováka, ktorý jazdí skoro denne dlhé trasy za klientmi, to sa navypisujem. Ešte raz ďakujem za odpovede, som tu novačik a som rada ze ste reagovali.
babenko1
31.01.05,20:40
Hmm.. tak si to hoď do nejakej tabuľky a máš po probléme. :-)
M0NIKA
31.01.05,20:45
alebo splaš soft na jazdy...

Inak Alfa (JÚ) jazdy má celkom slušné. Takže máš aj účto aj jazdy...;)
babenko1
31.01.05,20:58
Jazdy, ale nie cesťáky, tam sa nedajú urobiť diety...
zuso
01.02.05,05:01
Účtujem v Alfe, preto mam problem s tymi cesťakmi, lebo tam robim len jazdy a neviem ako tam zahrnuť to stravne. :( Ma to nejaký iný program?
Manual
01.02.05,14:38
Poznatky zo školenia:

§ 19 ods.2 písm.e)
- pozor na formuláciu
vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosti pravidelne vykonáva...
Nikde nie je jednoznačne formulované čo znamená definícia " pravidelne vykonáva"
napr. servis strojov u klienta, ktorý je dohodnutý podľa zmluvy alebo objednávky 1 x za mesiac, je možné už posudzovať za miesto, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva (nevzniká nárok na stravné, aj keby sídlo prevádzky SZČO bola Bratislava a sídlo firmy odberateľa v Košiciach) !!!

Pri nároku doložiť prehľad, ktorý bude obsahovať napr.
Sídlo SZČO .......... Bratislava
nákup tovaru ....... Zvolen ( veľkosklad PRIMA)
dátum .................
miesto nástupu ..... Bratislava - hodina
miesto ukončenia... Bratislava - hodina
počet hodín x nárok 168 Sk

stačí v súčte zaúčtovať jednou čiastkou v JU v uzávierkových operáciach
A prečo účtovat cez uzávierkové operácie ??? Veď podnikatel si diety môže vytiahnuť z pokladne. Ja to robím tak. Myslím, že výdaj z pokladne dáva vernejší obraz o vyplatení diet na ktoré má podnikatel nárok. Rovnako sa diety z pokladne vyplácajú aj zamestnancovi ak bol na sc.
Pekné popoludnie želám...
babenko1
01.02.05,14:50
Tiež by som to vyplácala priebežne z pokladne a nie cez uzávierkové operácie...
M0NIKA
01.02.05,19:37
Tiež by som to vyplácala priebežne z pokladne a nie cez uzávierkové operácie...
Súhlasím s tu napísaným.
accad
01.02.05,20:25
Je to jedna z možností. Pre SZČO je to len fiktívna operácia, ktorú nemá čím iným doložiť ako priloženým rozpisom. Tu ide hlavne o uplatnenie nároku na stravné do daňových výdavkov. Vypláca si to SZČO sám sebe.
Julča
02.02.05,08:16
Poznatky zo školenia:

§ 19 ods.2 písm.e)
- pozor na formuláciu
vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosti pravidelne vykonáva...
Nikde nie je jednoznačne formulované čo znamená definícia " pravidelne vykonáva"
napr. servis strojov u klienta, ktorý je dohodnutý podľa zmluvy alebo objednávky 1 x za mesiac, je možné už posudzovať za miesto, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva (nevzniká nárok na stravné, aj keby sídlo prevádzky SZČO bola Bratislava a sídlo firmy odberateľa v Košiciach) !!!

Pri nároku doložiť prehľad, ktorý bude obsahovať napr.
Sídlo SZČO .......... Bratislava
nákup tovaru ....... Zvolen ( veľkosklad PRIMA)
dátum .................
miesto nástupu ..... Bratislava - hodina
miesto ukončenia... Bratislava - hodina
počet hodín x nárok 168 Sk

stačí v súčte zaúčtovať jednou čiastkou v JU v uzávierkových operáciachACCAD, nerozumiem vete : počet hodínX nárok 168 Sk
zuso
02.02.05,08:47
ACCAD, nerozumiem vete : počet hodínX nárok 168 Sk
Pokiaľ mi je známe, tak si podnikateľ môže uplatniť stravné sadzbami podľa trvania prac. cesty:
od 5 do 12 hod. - 80Sk
od 12 do 18 hod.-122Sk
nad 18 hod. 188Sk

Tak čo tá veta vlastne znamená?:rolleyes:
babenko1
02.02.05,11:49
Je to jedna z možností. Pre SZČO je to len fiktívna operácia, ktorú nemá čím iným doložiť ako priloženým rozpisom. Tu ide hlavne o uplatnenie nároku na stravné do daňových výdavkov. Vypláca si to SZČO sám sebe. možno..ale nevieš, na akého kontrolóra natrafíš...a ďalšia vec, veď on sa na tej ceste určite stravoval.. a zaplatil zo svojho, tak preto by som to preplácala z pokladne a nie cez uzávierkové operácie
babenko1
02.02.05,11:51
Pokiaľ mi je známe, tak si podnikateľ môže uplatniť stravné sadzbami podľa trvania prac. cesty:
od 5 do 12 hod. - 80Sk
od 12 do 18 hod.-122Sk
nad 18 hod. 188Sk

Tak čo tá veta vlastne znamená?:rolleyes:zuso... accad asi urobila preklep.. chcela len vytvoriť príklad, aby to bolo ľahšie pochopiteľné :-)
bisou
08.02.05,05:16
tak čo teda? treba vypisovať cesťak alebo len vydavok z pokladne??
babenko1
08.02.05,06:19
vypíš cesťák... daňováci ho budú určite vyžadovať a následne aj výdavok z pokladne
bisou
09.02.05,04:58
sway
09.02.05,06:00
http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gifVdaka, tak to tak spravim.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif

........a ako by ste spravili toto?:
Poradíte? - ja mám kuriozitku:

V s.r.o. je konateľ - ale nemá žiadny pracovný pomer.
Môže si z tit. konateľstva dávať do výdavkov cestovné lístky, prípadne stravné? Vo firme je veľký obrat aj príjem - čiže je evidentné, že niekto robil na tom aby sa zarobilo, ale oficiálne nemá žiadnzch zamestnancov - tak neviem čo s tým cestovným - je toho dosť veľa. Prešlo by to pri kontrole - výdavky na konateľa? - dík za každučký názor... ;)
Evanka
09.02.05,07:03
........a ako by ste spravili toto?:
Poradíte? - ja mám kuriozitku:

V s.r.o. je konateľ - ale nemá žiadny pracovný pomer.
Môže si z tit. konateľstva dávať do výdavkov cestovné lístky, prípadne stravné? Vo firme je veľký obrat aj príjem - čiže je evidentné, že niekto robil na tom aby sa zarobilo, ale oficiálne nemá žiadnzch zamestnancov - tak neviem čo s tým cestovným - je toho dosť veľa. Prešlo by to pri kontrole - výdavky na konateľa? - dík za každučký názor... ;)Myslim, ze sa tu uz o tom hovorilo, hladaj v prispevkoch ale na doplnenie uvediem citovanie ZoCN
Zakon o cestovnych nahradach §1. ods.2 upravuje aj poskytovanie náhrad osobám:
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu,
c) ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu na základe písomnej zmluvy úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovno-právnom vzťahu, ak je to dohodnuté.
Vyklad k tomu je asi taky, ze pokial konatel robi obchodne rokovanie (uzatvaranie zmluv a pod), teda nie je to cinnost, ze napriklad opravuje automobily, co by mala byt zamestnanecka cinnost, ma narok pri pracovnych cestach na vyplatenie cestovnych nahrad.
jessica
09.02.05,09:50
Ak ma zivnostnik masazne studio mimo miesta svojho trvaleho bydliska, kde ma byt vychodzie miesto pri jazdach s firemnym autom? Doma, kde ma ako zivnostnik trvale byidlisko, teda sidlo, alebo v studiu, kde denne poskytuje svoje sluzby?
Ďakujem
sway
09.02.05,09:58
Ak ma zivnostnik masazne studio mimo miesta svojho trvaleho bydliska, kde ma byt vychodzie miesto pri jazdach s firemnym autom? Doma, kde ma ako zivnostnik trvale byidlisko, teda sidlo, alebo v studiu, kde denne poskytuje svoje sluzby?
Ďakujem

Na toto si dajte pozor - cesty evidujte tak, aby to nebola cesta do roboty!!! - tie vyhadzujú ! - nazvite to inak a podľa toho dávajte aj východzie miesto a miesto príjazdu. ;)
jessica
09.02.05,11:19
Na toto si dajte pozor - cesty evidujte tak, aby to nebola cesta do roboty!!! - tie vyhadzujú ! - nazvite to inak a podľa toho dávajte aj východzie miesto a miesto príjazdu. ;)
No zoberte si to, ze ked idem z miesta svojho sídla, kde podnikam a tiez tam mozem napr. masirovat, do miesta kde poskytnem svoju sluzbu, ktora je mojim prijmom, tak tuto cestu nemozem urobit autom? Ako keby som od klienta ku klientovi nemohla ist autom. Nie je to pritiahnute?
sway
09.02.05,11:53
No zoberte si to, ze ked idem z miesta svojho sídla, kde podnikam a tiez tam mozem napr. masirovat, do miesta kde poskytnem svoju sluzbu, ktora je mojim prijmom, tak tuto cestu nemozem urobit autom? Ako keby som od klienta ku klientovi nemohla ist autom. Nie je to pritiahnute?

ale áno presne takto to treba formulovať a bude to v poriadku. Ide len o to aby ste namali každé ráno o 7 hodine cestu z miesta trvalého pobytu na prevádzku a o 18 hodine opačne - lebo Vám povedia, že to je cesta do práce a vyhodia Vám to z nákladov, hoci na ŽL máte zrejme sídlo firmy v mieste trv.pobytu. :o
jessica
09.02.05,13:24
Dakujem za podporu ;) Hoci aj tak mi nelezie do hlavy preco by som nemohla vykonavat doma-(sidlo podnikania) beznu administrativu atd. a nemohla chodit pri tom kazdy den hoci aj v rovnakom case do salonu, kde poskytujem sluzby:confused: A to moze ktokolvek takto formulovat. Ved mozem nieco vykonat doma, v sidle, a potom nieco v nejakej kancelarii a obidve cinnosti smeruju ku zabezpeceniu a udrzaniu prijmov z podnikania.:D
sway
09.02.05,13:57
Dakujem za podporu ;) Hoci aj tak mi nelezie do hlavy preco by som nemohla vykonavat doma-(sidlo podnikania) beznu administrativu atd. a nemohla chodit pri tom kazdy den hoci aj v rovnakom case do salonu, kde poskytujem sluzby:confused: A to moze ktokolvek takto formulovat. Ved mozem nieco vykonat doma, v sidle, a potom nieco v nejakej kancelarii a obidve cinnosti smeruju ku zabezpeceniu a udrzaniu prijmov z podnikania.:D

Ja k tomu dodám iba toľko, že 2 km od sídla firmy FO som mala kanceláriu, okrem tej doma kde som mala sídlo firmy a keď som mala kontrolu, pýtali sa ma, či keď idem ráno do kancla v meste vezmem zo sebou i deti do škola, ja sprostá som povedala že áno - veď sme ľudia.. a tak mi 20% z nákladou na vozidlo vyhodili z nákladou, lebo ho využívam na súkromné účely..., takže také mám skúsenosti a odvtedy všetko ošetrujem tak, aby to bolo len na "dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov..." :) :p
Ala
09.02.05,14:24
Si súper.... asi nalejpší daňovník........ z Teba majú radosť ....
jessica
09.02.05,15:23
ach jaj musim sa s tym kocurkovom zmierit:(
accad
09.02.05,19:16
Nakoľko sa dostávam k tejto téme až s odstupom času, ospravedlňujem sa za preklep v príklade môjho príspevku (168) správne (188). Ďakujem Babenko1, že to za mňa vysvetlila.

K môjmu názoru na účtovanie v uzávierkových operáciach pripájam:
V zákone o daniach z príjmov v § 19 ods.5 písm.e) je odvolávka na zákon č.283/2002 o cestovných náhradách.
V § 5 ods.1 zákona č.283/2002 o cestovných náhradách je písané, že zamestnancovi patrí stravné za každý deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Nikde tam nie je podmienka, že to stravné musí byť skutočne vyplatené a doložené výdajom z pokladne. Týmto § sa zabezpečuje právny nárok zamestnanca na stravné.
§ 2 písm.i) zákona o daniach z príjmov : Na účely tohto zákona sa rozumie daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložených daňovníkom ( v mojom názore preukázateľne je doložené prehľadom podľa príkladu), zaúčtovaný v účtovníctve ( v mojom názore v peňažnom denníku cez uzavierkové operácie) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka (podľa môjho názoru aj zápis v peňažnom denníku spĺňa túto podmienku) podľa § 6 ods.11, ak tento zákon neustanovuje inak.
Na záver,
nikde v týchto § som sa nestretla s podmienkou uplatnenia výdavkov na stravné iba po vyplatení v hotovosti z pokladne.
V PÚ už uznanie nároku na stravné podľa zákona ocestovných náhradách a zaúčtovanie nároku do záväzkov voči zamestnancovi vzniká ÚJ účtujúcej v PÚ náklad ovplyvňujúci základ dane.
Tak isto v JÚ zaúčtovaním nároku na stravné v zmysle zákona v peňažnom denníku, či už cez pokladňu alebo interným dokladom, do prevádzkovej réžie vzniká ÚJ účtujúcej v JÚ výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Ani zamestnanec, ani daňovník s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 nie je povinýý vydokladovať nárok na stravné skutočným výdavkom za zakúpené jedlo, iba si vyučtuje svoj nárok.