ANNAP
02.05.07,20:12
Neregistrovany SZČO na DPH chce vo vacsom mnozstve nakupovat tovar z CR
ake plynu pre neho povinnosti z hladiska DPH?
- nakupi z DPH a moze si dat celu sumu do vydavkov

alebo sa mylim?
betka
02.05.07,18:42
§ 7 Z DPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň

Ak nakúpite tovar za sumu viac ako 420 tis, alebo ak menej a ste zaregistrovaný..
To znamená, že Vám bude dodavateľ FA bez DPH, miestom dodania bude teda Slovensko a vy zaplatíte daň na Slovensku so Slov. DPH 19%-t.j. ste osobou povnnou platiť dań správcovi dane, robíte DP,
V tomto prípade nemáte nárok na odpočítanie DPH na Slovensku, pretože ste neplátca a preto bude DPH súčasťou Vašich daňových výdavkov.

Ak by ste si chceli odpočítavať DPH, môžete podať žiadosť o registráciu-dobrovoľnú podľa par. 4 z DPH. Vtedy by ste mohli robiť samozdanenie. Toto DPH už nebude súčasťou Vašich daňových výdavkov.
betka
03.05.07,10:50
Skúsim polopastickejšie.
Registračná povinnosť sa vzťahuje aj na zdaniteľnú osobu, kt. nie je platiteľom DPH. Ste osoba, kt. kupujete tovar z iných ČŠ, tovar je odoslaný alebo prepravený do tuzemska a hodnota nakúpených tovarov a služieb dosiahla zákonom stanovenú hranicu podľa par.7 DPH.
Ide o zdaniteľnú osobu, kt. nedosiahla zákonom stanovený obrat na registráciu za platiteľa dane (1.5 mil), a ani sa dobrovoľne neregistrovala za platiteľa dane.-je zdaniteľnou osobou, ale nie je platiteľom dane.

Osoby, kt. sú povinné požiadať o registráciu pre daň podľa par.7 sa nestanú platitemi dane, t.j. nemajú právo na odpočítanie dane, ale majú povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ.
Pred dosiahnutím hodnoty 420 tis. (hodnota tovarov dosiahne hranicu 420 tis v kalendárnom roku) Vám vzniká povinnosť tejto registrácie. DU VAm pridelí identif. Číslo pre dan, kt. budete používať pri objednávaní tovarov z týchto ČŠ. Dodavateľ Vám bude Fa bez dane, a dan sa prizná a zaplatí na Slovensku. SSte povinný podávať DP a platiť daň.

O registráciu môžete požiadať aj pred dosiahnutím obratu.

Právo na odpočítanie DPH z nadobudnutých tovarov slovenský podnikateľ nemôže uplatňovať, nie je klasickým platiteľom DPH, je iba registrovaný pre platenie DPH z nadobudnutia.
tovary kúpené v iných ČŠ po registrácii pre daň sú u neho zdanené –( zaplatil daň DU) obdobne ako sú zdanené tovary, kt. kupuje na Slovensku s daňou. Avšak neodvádza daň z tovarov a služieb, kt. podnikateľ dodáva, lebo nie je platiteľom.

Čo vlastne vyplýva z registrácie?
Ak som nie zaregistrovaný a nedosiahnem hranicu 420 tis. Sk, Čech mi FA s DPH, pričom DPH ostáva Čechom, ak som registrovaná DPH, Čech mi FA bez DPH, DPH sa platí na Slovensku.
vecierka
07.11.08,09:27
A ak si tovar nakupujem sama v nejakom maloobchode napr. v Čechách, ktorý normálne zaplatím pri pokladni ( tovar platím s českou DPH ). Tento nakúpený tovar by som chcela predávať vo svojom obchode.
Ak môj nákup z tovaru nedosiahne 420 000 Sk bez DPH, stačí len ak bločky prepočítam na slovenské koruny a zaúčtujem do výdavkouv - nákup tovaru?
Tých 420 000 Sk bez DPH výpočítam tak, že si každý nákup bez českej DPH prerátam kurzom NBS na slovenské koruny a tie sumy zrátam?