lajci
02.05.07,19:25
chcel by som sa opytat, ako je to s pracou nadcas.
moja manzelka robi uzavierky vzdy 1-eho mesiaca, takze aj ked je statny sviatok, ako januar, maj, november, a ked to padne v kalendari na bezny den, nie na sobotu a nedelu, ide a robi uzavierku, veduca jej povedala, ze nemoze nastupit do roboty, len poobede po 15.30 ked uz cerpa nahradne volno, ale ona za ten cas nestihne, uzavierka jej zaberie cely den, podla veducej vraj ma zaplatene ako keby robila-je to tzv. neopracovany sviatok, prosim o radu, nikde sme sa nedocitali, ze nemoze pracovat
Chobot
03.05.07,07:12
chcel by som sa opytat, ako je to s pracou nadcas.
moja manzelka robi uzavierky vzdy 1-eho mesiaca, takze aj ked je statny sviatok, ako januar, maj, november, a ked to padne v kalendari na bezny den, nie na sobotu a nedelu, ide a robi uzavierku, veduca jej povedala, ze nemoze nastupit do roboty, len poobede po 15.30 ked uz cerpa nahradne volno, ale ona za ten cas nestihne, uzavierka jej zaberie cely den, podla veducej vraj ma zaplatene ako keby robila-je to tzv. neopracovany sviatok, prosim o radu, nikde sme sa nedocitali, ze nemoze pracovat

Skús to napísať ešte raz, porozdeľuj ten text na jednotlivé vety, lebo takto som z toho magor. Pre teba je to možno pochopiteľné, ale pre ostatných, čo nepoznajú súvislosti je to strašne chaoticky napísané.

Treba najmä uviesť (čo som ja nepochopil), aký týždenný úväzok má tvoja manželka, akú má pracovnú dobu (pevnú, flexi,..), od koľkej do koľkej.
Prečo nastupuje až po 15:30 do práce (to robí pobedňajšiu smenu?).
Prečo čerpá po 15:30 náhradné voľno?
Aký celý deň jej trvá uzávierka, keď nastupuje do práce až po 15:30?
Koľko hodín robí v ten deň, kedy robí uzávierku?
Odpracuje viacej, ako je jej mesačný fond pracovného času?
"nikde sme sa nedocitali, ze nemoze pracovat" tak tomuto už vôbec nerozumiem. Tam asi niečo chýba, nejaký dovetok. Veď pracovať môže každý, ktor dovŕši určitý vek.
lajci
03.05.07,13:52
manzelka pracuje po-pi. spolu 37,5 hod. vzdy 1-eho ide robit uzavierku, ak 1-eho pripadne na statny sviatok, tak jej neplatia, ja sa len pytam, aky je postup, co vsetko jej maju preplatit,
pocitajme 1.maj, nastupila 7.30 do roboty a jej praca trvala do 16-30 hod.
dnes dostala dohodu o nadcasovej praci a mala vykazane iba 1 hod15 min nadcas. pytam sa ci je to spravne, a co jej maju platit alebo neplatit dalej dakujem
Chobot
09.05.07,07:59
manzelka pracuje po-pi. spolu 37,5 hod. vzdy 1-eho ide robit uzavierku, ak 1-eho pripadne na statny sviatok, tak jej neplatia, ja sa len pytam, aky je postup, co vsetko jej maju preplatit,
pocitajme 1.maj, nastupila 7.30 do roboty a jej praca trvala do 16-30 hod.
dnes dostala dohodu o nadcasovej praci a mala vykazane iba 1 hod15 min nadcas. pytam sa ci je to spravne, a co jej maju platit alebo neplatit dalej dakujem

Vysvetlenie tohto problému je trochu komplikovanejšie, než len povedať áno alebo nie. V prvom rade sa treba odvolať na § 122 ZP - Mzda a náhrada mzdy za sviatok.

Vychádzam z predpokladu, že manželka je odmeňovaná mesačnou mzdou a nie hodinovou.

Tvrdenie zamestnávateľa, že má 1 hodinu nadčas je v tomto prípade podľa mňa pravdivé, lebo fond jej pracovného času je 37,5 hodiny a ona v skutočnosti v ten týždeň odpracovala 9 hodín, čo je cca 1,5 hod. nadčas (uvádzaš, že mala 1:15 hod., asi tam zarátali prestávku alebo príchod bol o 7:45, neviem presne vysvetliť).

Teraz ide o to, čo s tým sviatkom. Podľa § 122 ods. 3 druhá veta, keďže má mesačnú mzdu, by sa tento deň považoval ako odpracovaný, keby nepracovala:

"U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí."

Ona ale pracovala, preto má márok na mzdové zvýhodnenie za sviatok najmenej 50% podľa § 122 ods. 1:

"(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni."

Teraz je otázne, či by jej mali za ten deň zaplatiť 2x, pretože ona mala mať v ten deň voľno kvôli sviatku, ale pracovala. Oproti iným zamestnancom by takto bola znevýhodnená, lebo by dostala iba o 50% za ten deň viac, než tí, ktorí v ten deň nepracovali. Hľadal som v ZP o čo by sa dalo oprieť, ale nenašiel som tam jednoznačnú odpoveď.

Najlepším riešením by bolo dohodnúť za ten deň náhradné voľno. Potom by nemala nárok na mzdové zvýhodnenie, ale dostala by za každú hodinu práce vo sviatok hodinu voľna a za tento deň by mala náhradu mzdy vo výške priemernej mzdy podľa ods. 2:

"(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. ..... Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Jednoznačne jej patrí mzda za prácu nadčas (tých 1,5 hodiny) plus príplatok za prácu nadčas, ak si za to nevyberie náhradné voľno. Za ten sviatok môže zároveň požadovať mzdové zvýhodnenie min. 50% (niekde býva za sviatok až 100%), ak s tým neuspeje, nech požaduje náhradné voľno. Iné mzdové požiadavky neviem podložiť ustanoveniami ZP (napr. aby jej zaplatili jeden deň navyše, keďže logicky by to tak vychádzalo - iní mali voľno, ona pracovala miesto voľna).