lacobe
02.05.07,20:15
Dobrý deň. Od 1,5,2007 som si zriadil živnosť na výrobu a predaj ozdob. predmetov a poskytovanie rôznych služieb v rámci voľných živností, podomový a trhový predaj. Toto budem robiť popri zamestnaní, kde mi odvádzajú všetky odvody.V prvom rade by som potreboval vedieť,ako sa počíta príjem ,nakoľko v prvom roku nechcem presiahnuť hranicu príjmu, aby som nemusel platiť odvody. Ak by som mohol odrátať z tržby náklady na zriadenie živnosti, kúpu ERP ,poplatky za mot.vozidlo a potrebné PHM na dopravu na jarmoky + materiál na moje výrobky a vlastne zostatok by bol príjem,tak by mi to vyšlo.Prosím ,odpíšte,či a hlavne čo sa považuje za príjem na výpočet vymeriavacieho základu odvodov.Ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
betka
03.05.07,11:39
Príjmy si neregulujem. Buď mám príjem z predaja, alebo ho nemám. Ak chcem podnikať čestne, tak evidujem každú tržbu cez ERP, a nie ako sa mi chce. Nesnažme sa regulovať si svoje daňové a odvodové povinnosti. Ako sa majú stavať k týmto situáciám tí čestnejší.
Zoltán Kovács
03.05.07,11:43
Dobrý deň. Od 1,5,2007 som si zriadil živnosť na výrobu a predaj ozdob. predmetov a poskytovanie rôznych služieb v rámci voľných živností, podomový a trhový predaj. Toto budem robiť popri zamestnaní, kde mi odvádzajú všetky odvody.V prvom rade by som potreboval vedieť,ako sa počíta príjem ,nakoľko v prvom roku nechcem presiahnuť hranicu príjmu, aby som nemusel platiť odvody. Ak by som mohol odrátať z tržby náklady na zriadenie živnosti, kúpu ERP ,poplatky za mot.vozidlo a potrebné PHM na dopravu na jarmoky + materiál na moje výrobky a vlastne zostatok by bol príjem,tak by mi to vyšlo.Treba si naštudovať § 19 zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí o daňovo uznateľných výdavkoch. Prosím ,odpíšte,či a hlavne čo sa považuje za príjem na výpočet vymeriavacieho základu odvodov.Ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif

Čo sa týka odvodovej povinnosti, tak na určenie povinnosti sa neberie do úvahy rozdiel medzi príjmom a výdavkami, ale hrubý príjem (čo je vlastne celkový obrat).
FAA
03.05.07,12:01
Orientuj sa v myšlienkach na vytvorenie zisku a nie na platenie, alebo neplatenie odvodov, to máš čas riešiť až na budúci rok. Uberá ti to na schopnosti byť v podnikaní úspešný! A ty predsa nechceš ustrnúť na príjmoch v desiatkach tisíc, alebo áno? To je cesta na sociálnu podporu. Aké ciele si dáš, také dosiahneš. Samozrejme nie zo založenými rukami.
lacobe
03.05.07,18:45
Ďakujem za vysvetlenie,aj za kritiku.Z mojej strany nejde o nečestnosť,len o možno prehnané obavy a opatrnosť,.Nakoľko na začatie podnikania neberiem odnikiaľ ani halier dotácie ani podpory a chcem si privyrábať svojimi rukami a nie špekulovaním, v prvý rok si chcem len privyrobiť k platu,ktorý mám u hlavného zamestnávateľa.Keď zistím,že to ide a viem to ,tak určite si nebudem len privyrábať, ale žijem v oblasti, kde je max. % nezam....takže musím trochu opatrnejšie.Sú i iné dôvody,ale tie radšej nie.
lacobe
03.05.07,18:53
Ďakujem za vysvetlenie,aj za kritiku.Z mojej strany nejde o nečestnosť,len o možno prehnané obavy a opatrnosť,.Nakoľko na začatie podnikania neberiem odnikiaľ ani halier dotácie ani podpory a chcem si privyrábať svojimi rukami a nie špekulovaním, v prvý rok si chcem len privyrobiť k platu,ktorý mám u hlavného zamestnávateľa.Keď zistím,že to ide a viem to ,tak určite si nebudem len privyrábať, ale žijem v oblasti, kde je max. % nezam....takže musím trochu opatrnejšie.Sú i iné (zdrav)dôvody,ale tie radšej nie.