Nepletko
03.05.07,08:30
§7 ods 5. zákona č.124/2006 hovorí ..." Oboznamovanie a iné vzdelávanie vrátane praktického výcviku v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov a zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ďalej len "zástupca zamestnancov pre bezpečnosť") sa musia uskutočňovať v pracovnom čase." Ak by sa časť opakovaného školenia BOZP (raz za 2 roky) dohodla/ nariadila zamestnancom mimo určeného týždenného pracovného času, teda ako práca nadčas napr. pracovná zmena končí o 14:00 školenie by sa začalo o 13:00 hod a skončilo o 15:00 hod ....bolo by také konanie v rozpore s týmto ustanovením?
willma
03.05.07,06:59
myslím že nie. Predpokladám, že máte viacsmennú prevádzku a chcete spraviť školenie pre obe smeny. Tá hodinka nikomu neuškodí, len to bude treba vedieť ľudom podať a prípadne tú hodinku nadčasu zaplatiť.
Nepletko
03.05.07,07:12
ta hodinka naviac jednoznacne bude zaplatena...ja len nemam chut, aby mi niekto vykrikovat ze koname v rozpore zo zakonom... aj ked ludia dostanu svoje.
willma
03.05.07,07:14
opäť sa domnievam, že týmto spôsobom nebudete robiť nič nezákonné, horšie by bolo, keby školenia absolvované neboli.
jima
03.05.07,13:02
Zamestnávateľ môže nariadiť podľa zákonníka práce 150 hod. nadčas do roka a max. 8 hod. týždenne, ak sa zmestíte do tohto tak nevidím problém vykonať školenie v nadčase. Zákon 124/2006 o BOZP §7, ods. (5) hovorí že školenie sa musí vykonať v pracovnom čase. Teraz ide o to či práca nadčas je pracovný čas?! Ak by niekto mal pripomienky tak školenie urobte cez normálny pracovný čas a v nadčase pokračujte v práci. Ale to je podľa mňa somarina, tu treba to ľudom slušne povedať a nevidím problém v tom že ostanú 1 hod. dlhšie a vypočujú si školenie. Bežne to robievam vo firmách, ktoré pracujú na smeny. A ak to budú mať aj zaplatené, tak myslím že je to O.K.

Juraj
Kolenčík
05.05.07,07:39
Dosť dobre nechápem o akej hodinke sa bavite. Veď ak máme projekt vzdelávania a jeho obsah a rozsah a keď k tomu pridame aj školenie o OPP a overenie vedomostí, je to predsa celá šichta, či nie?
Ľudovít II.
15.04.08,07:47
Zamestnávateľ môže nariadiť podľa zákonníka práce 150 hod. nadčas do roka a max. 8 hod. týždenne, ak sa zmestíte do tohto tak nevidím problém vykonať školenie v nadčase. Zákon 124/2006 o BOZP §7, ods. (5) hovorí že školenie sa musí vykonať v pracovnom čase. Teraz ide o to či práca nadčas je pracovný čas?! Ak by niekto mal pripomienky tak školenie urobte cez normálny pracovný čas a v nadčase pokračujte v práci. Ale to je podľa mňa somarina, tu treba to ľudom slušne povedať a nevidím problém v tom že ostanú 1 hod. dlhšie a vypočujú si školenie. Bežne to robievam vo firmách, ktoré pracujú na smeny. A ak to budú mať aj zaplatené, tak myslím že je to O.K.

Juraj
Podľa §154 ZP je sústavné vzdelávanie zamestnancov povinnosťou zamestnávateľa a účasť zamestnancov na vzdelávaní (školení) je súčasťou základných povinností zamestnanca. Účasť zamestnanca je považovaná za výkon práce za ktorý prináleží zamestnancovi mzda.Ak je vzdelávanie organizované nad rámec pracovného v nadčase tak mzda za prácu nadčas+príplatok.