sybila3
03.05.07,09:43
Ahojte, neviete mi niekto poradiť, prečo mi nekvitne wistéria, mám ju už štvrtý rok ale ešte nemala ani kvietok, listov má hodne. Suseda ju má o rok viac ako ja ale od druhého roku jej kvitne záplavou kvetou a na jeseň ju vždy ostrihá na malý stromček, ale ja chcem aby sa mi ťahala, neviete, kde je chyba, díky.
Fany
03.05.07,07:49
Ja mám ten istý problém. Vraj ju treba v prvých 2-3 rokoch celkom zostrihat, ale ja už ju mám dosť veľkú a tiež zopár rokov, ale ani kvietka.
Magduš
03.05.07,08:09
ano treba vistériu strihať vtedy krásne kvitne, pekne sa dá formovať netreba sa báť strihania, odvďačí sa peknými strapcami kvetov, nie je náročná ani na vodu a vytvára v lete svojimi listami chládok hlavne keď sa má o čo oprieť
kukučka
03.05.07,08:13
Vistárie vyžaduje slunné, teplé a chráněné stanoviště (např. jižní zeď), půda by měla být propustná, výživná a vápnitá, nesnáší přemokření. Množí se semeny nebo hřížením jednoletých výhonů (na jaře), vykvétá ve věku okolo 3 let, je-li však pěstovaná ze semen, kvete později, někdy až ve věku okolo 10 let. V červenci či v srpnu je dobré zkrátit mladé větve na délku 3 až 5 listů, rostlina pak více kvete a více se větví. Vistárie není schopná se sama pnout po zdech, proto je nutné ji uchytit k nějaké vhodné opoře (pergola apod.).

http://botanika.wendys.cz/kytky/K483.php
sybila3
03.05.07,11:29
Ak možno rátať za zostrihanie to, že mi ju po dva prvé roky odhrizol pes asi vo výške pol metra od zeme, ale aj tak mi nekvitne. Suseda ma malý stromček obsypaný kvetmi a mne sa ťahá po stlpe na terase už je až na streche a nič.
aglv
03.05.07,11:35
Sikovny psik , bude z neho zahradnik?:rolleyes:
sybila3
03.05.07,12:43
No z neho je hlavne psík-likvidátor.
ludmilla
13.05.07,20:29
Rozhodla som sa prilepiť fotku wistérie mojej mamy. Má ju piaty rok. Päť rokov ani raz nekvitla až tento rok prvý krát. Prečo sa tak správala nevie nik. Ošetrovaná bola každý rok rovnako. Na fotografii je už v štádiu odkvitania.( mala som problémy s prikladaním, čiže 1. obrázok zoskenovaná fotka a druhý som musela zabaliť inak to nešlo)
sybila3
30.05.07,12:03
No teda je nádherná, ja ju budem mať na budúci rok 5 rokov, možno aj mne zakvitne. Ako ju mám zostrihnúť na jeseň?
witch
01.06.07,09:23
Wistaria kvitne až po 3-5 rokoch, v lete VII-VIII ju treba mierne zakrátiť - vytvarovať výhony na 25 - 30cm, na jar II-III pred rašením ju treba radikálne skrátiť, na 1-2 púčiky . Zakvitne a nasledovne vytvorí dlhé výhony. Po okuse psom nekvitne. Náš pes - súčka to tiež skúšala a nemala úspech. Manžel s nožnicami ano.:D
AlaNR
01.06.07,09:35
[quote=kukučka;456944]
je-li však pěstovaná ze semen, kvete později, někdy až ve věku okolo 10 let.

to isté hovoril minule nejaký pán záhradník na Prime v nedelňajšom "receptári".
Vraj semienkové kvitnú neskôr alebo aj vôbec.

Suseda zasadila jednu rastlinku asi pred piatimi rokmi, doteraz jej narástla tak cca do 2 m, obtočila sa okolo ohrady (super to vyzerá...) a tento rok mala 42 kvetov.
Zatiaľ mi nezostáva nič iné, len čakať, kedy vyrastie aj tá moja. Zatiaľ má len 10 cm:)
wutra
16.07.07,09:18
wistéria
"...wistéria vypestovaná zo semena nemusí niekoľko rokov vôbec kvitnúť..."
Veľká encyklopédia... , autor Ch. Brickell
durislavus
11.04.09,12:13
podla mojich skusenosti kvitne wisteria az po tom, co sa poriadne zakoreni. a osobne si myslim, ze taky 2-3rocny stromcek by sa ani nemal nechat vysylovat kvitnutim, nech radsej tlaci hmotu. nam 1.x wisteria zakvitla vlani asi po 5-7 rokoch, aj to nehojne. toho roku to vyzera, ze je konecne obsypana ako ma byt. kym nema poriadnu korenovu sustavu, myslim si, ze nie je schopna poriadne kvitnut. ta moja bola kupovana, ziaden semenacik, a trvalo jej asi 4 roky, kym sa uchytila a dalsie 4 roky, kym poriadne vyrastla a je mozne ju tahat tam, kam chcem. ale teraz uz slape velmi pekne - v lete takmer vidno o kolko kazdy den podrastu mlade vyhonky ;)
alla66
11.04.09,13:10
sybila3, ludmilla : ako ste sa dostali k wistérií ? Je krásna. Kde sa dá kúpiť? Ďakujem
Bionda
13.04.09,17:06
Dá sa bežne kúpiť. My sme kúpili našu- nekvitla ani raz a má už cez 2 metre, zato min. rok. kúpila mužova babka jednu krpatú- stromčekovú má asi 50 cm a má aj 8 pukov na kvitnutie:eek: takže tiež sa nevyjadrujem :D
mzdarka renca
13.04.09,17:20
sybila3, ludmilla : ako ste sa dostali k wistérií ? Je krásna. Kde sa dá kúpiť? Ďakujem

Ja som moju kúpila v Hornbachu v BA, majú tam na výber veľa farieb - kvetov
Bionda
13.04.09,17:26
aj v Baumaxe som videla, ale treba sa poobzerať aj v záhradníctvach
alla66
13.04.09,17:27
Ďakujem, cez net nechcem kupovať, musím sa popýtať po okolí...Našla som, že je viac druhov wistérií, som zvedavá...
mzdarka renca
13.04.09,17:29
Máš pravdu, najlepšie je vidieť čo kupuješ.
ludmila12
13.04.09,17:42
vistéria potrebuje zostrihať výhonky na 2-3 očká.Ja ju strihám viackrát do roka pretože by nás omotala svojimi výhonkami, rastie neuveriteľne rýchlo nie je treba sa báť ju strihať, práve vtedy sa odvďačí bohatým kvitnutím. :)
alla66
13.04.09,19:16
Kočky ďakujeeeeem:):):):)
ludmila12
14.04.09,15:14
dievčatá skusila som nafotiť ako vyzerá moja vistéria teraz na jar. Včera boli ešte tie nerozvinuté kvietky ktoré je tam vidieť o polovicu menšie. Dva obrázky sú s budúcimi kvietkami. Dúfam, že je vidieť ako sú vystrihané a jeden zabudnutý neostrihaný a tam je vidieť, že nemá ani jeden puk.
doki9
15.04.09,18:19
ahojte.
Wisteria je je jednopohlavna rastlina a kvitnu iba samce. Tak asi tolko k tomu.
alla66
15.04.09,18:30
:eek: ako zistím v obchode, ktorá wistéria je samec? :)
alla66
15.04.09,19:04
aj v Baumaxe som videla, ale treba sa poobzerať aj v záhradníctvach

Nevidela si ju náhodou v Baumaxe v Trnave?
alla66
16.04.09,19:02
odpíšem si ako Dáša_ =alla- nechoď do Trnavy momentálne v Baumaxe wistéria nie je ...:mee:
mzdarka renca
16.04.09,19:10
odpíšem si ako Dáša_ =alla- nechoď do Trnavy momentálne v Baumaxe wistéria nie je ...:mee:

Buď optimistická, možno ešte dostanú;)
ela77
17.04.09,10:52
Chcem poprosiť o radu skúsených. Zdedila som po predošlom majiteľovi domu aj Wistériu. Má asi 8 rokov už dosť hrubý kmeň, iba je na nevhodnom mieste a kvitla asi až mne vlani, pretože som jej osekala dlhé konáre alebo neviem či korene rástlo to asi 20-30 cm nad zemou z kmeňa a boli tie prúty dlhé možno aj 5 m.a vtedy som ešte nevedela čo to je, pretože sme sa tam presťahovali v zime. Susedka tiež nevedela čo to je až keď zakvitla a musím povedať veľmi krásne. Teraz ju ale potrebujem premiestniť a bojím sa, že o ňu prídem. Skúsila som dať aj zakoreniť tie dlhé poplazy, pretože to vyzerá ako nezmar. Len neviem čo s tou starou rastlinkou. Nikto sa nestaral možno aj 7 rokov o rastlinstvo čo tu bolo. Podarilo sa mi presadiť aj 8 ročnú ťahavú ružu, myslím že z nej budem mať radosť, nejaké okrasné kríky, ktorých bolo na ploche 1x2m možno 5 ks, len táto wisteria ma trápi, nemôže zostať na tom mieste kde vyrástla. Poraďte ako na ňu.
ela77
22.04.09,12:35
35901
ela77
22.04.09,13:00
35903359043590535906359073590835909
ludmilla
23.04.09,20:27
sybila3, ludmilla : ako ste sa dostali k wistérií ? Je krásna. Kde sa dá kúpiť? Ďakujem

Je naozaj krásna i tento rok je už zakvitnutá, ale odkiaľ ju mama má netuším. Ale môžem zistiť
beba13
25.04.09,20:13
Chcem poprosiť o radu skúsených. Zdedila som po predošlom majiteľovi domu aj Wistériu. Má asi 8 rokov už dosť hrubý kmeň, iba je na nevhodnom mieste a kvitla asi až mne vlani, pretože som jej osekala dlhé konáre alebo neviem či korene rástlo to asi 20-30 cm nad zemou z kmeňa a boli tie prúty dlhé možno aj 5 m.a vtedy som ešte nevedela čo to je, pretože sme sa tam presťahovali v zime. Susedka tiež nevedela čo to je až keď zakvitla a musím povedať veľmi krásne. Teraz ju ale potrebujem premiestniť a bojím sa, že o ňu prídem. Skúsila som dať aj zakoreniť tie dlhé poplazy, pretože to vyzerá ako nezmar. Len neviem čo s tou starou rastlinkou. Nikto sa nestaral možno aj 7 rokov o rastlinstvo čo tu bolo. Podarilo sa mi presadiť aj 8 ročnú ťahavú ružu, myslím že z nej budem mať radosť, nejaké okrasné kríky, ktorých bolo na ploche 1x2m možno 5 ks, len táto wisteria ma trápi, nemôže zostať na tom mieste kde vyrástla. Poraďte ako na ňu.
Skús popozerať okolo hlavného koreňa či tam náhodou navyrastajú nové výhonky. Mne vistériu spálilo slnko až úplne vyschla už som myslela, že som o ňu prišla, ale zo zeme začali vyrastať nové výhonky z koreňov ktoré zostali v zemi.
aviator
26.04.09,15:48
Wisteria sa najčastejšie množí štepením. Takže zo zeme vyrastú odnože s podpníka, ktoré nemusia kvitnúť. Držím palce, aby tá vaša bola potápaná, to by čoskoro kvitli aj tie odnože.
Tiež som bol na návšteve v záhrade, kde 20 rokov čakali, kým im w. bude kvitnúť - mali ju zo semena.
W. sa bežne dá kúpiť v záhradníctvach, sú dva druhy, veľmi podobné : w. sinensis a w. floribunda. Mám naštepenú ružovú, teším sa, kým vykvitne.
alla66
27.04.09,12:58
ahojte.
Wisteria je je jednopohlavna rastlina a kvitnu iba samce. Tak asi tolko k tomu.
aviator :Je tento citát pravdivý? Mám pocit, že si doki9 robí srandu:confused:
ela77
28.04.09,07:27
36166
merilin963
02.05.09,15:12
no to ste ma napotesili..ja mam visteriu od jari,tesim sa z kazdeho noveho konarika a tu sa dozvedam,ze na kvety si pockam par rokov,,,,
Liana33
20.05.09,19:27
Ahojte,mám wistériu dopestovanú z výhonov,povodná rastlina kvitla na modro,ale ja ju mám bielu.Druhý problém je,že pokedy kvety rozkvitnú,naženie strašne veľa listov a kvety nie je dobre vidieť.Asi každé 2 týždne strihám dlhé výhony,lebo by sme cez pergolu ani neprešli.Na jeseň ju zostriháme viac,ale na jar zase len kopa listov.Neviem,či to zle strihám alebo je to taký nezmar.Ak niekto vie v čom je problém,ďakujem za radu.:)
alla66
20.05.09,19:33
ela77
02.07.12,08:10
DSC00718.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117376&stc=1&d=1341219699)

Myslíte, že je normálné, keď wistéria znovu začala kvitnúť, takže má aj struky plodov aj kvety teraz na sebe. Len tie plodové semiačka som jej teraz zostrihala a kvetov má viac ako na jar.
Vilma194
10.05.14,14:33
tak toto je moja asi 5rocna wisteria, neviem co jej moze chybat ale kvety este nikdy nemala :(, aj ju hnojim, aj polievam. ale je fakt ze som ju este nikdy nestrihala, tak jej dam asi este rok a tak ju zrezem. :(
arizona
10.05.14,16:46
andulka šafářová
02.10.15,03:20
Wistéria aby kvitla musí byť štepená. Inak kvitne po 8 až 10 rokoch.