Kaja.K
03.05.07,12:30
Prajem pekný deň,
mám prípad refakturácie rautu (čiže služby), ktorý sa konal na Slovensku, českej firme. My sme dph zaplatili pôvodnej spoločnosti, ktorá ten raut robila a refakturovať to máme s, či bez DPH? Nie som si istá, či sa tu dá využiť § 15 odst. 7 a 8.
A k tomu § 15 ešte - preniesť daňovú povinnosť môžem len na platcu dph (ak je platca v tej svojej krajine) alebo neberiem vôbec do úvahy, či je, alebo nie je platcom dph vo svojej krajine?
som v dph nováčik, dúfam, že mi pomôžete.
vrelá vďaka!
Kaja.K
03.05.07,11:17
niktooooo?
Monika Kováčová
03.05.07,11:21
Čo je raut?

Je v odstavci 8?
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
ramarkN
03.05.07,11:50
ale ak ta služba je v našom mene ale na ucet rakuskej firmy?
Monika Kováčová
03.05.07,11:56
Zvýraznila som
ramarkN
03.05.07,12:15
takze bez DPH?
ALBO
03.05.07,12:18
Zvýraznila som

Ona sa pýta na refakturáciu nákladov a nie na sprostredkovateľskú odmenu.
Pri refakturácii postupuje podľa § 9/4, akoby ten raut (neviem čo to je) robila pre nemca ona). Takže ak to je niečo z § 15/8 tak fakturácia voči podnikateľovi, platiteľovi aj neplatiteľovi pôjde bez dane=miesto dodania nemecko.
Ak by tá služba bola napr. školenie na slovensku tak by ste refakturovali so sl DPH lebo miesto dodania by bolo Slovensko podľa § 15/4.
ramarkN
03.05.07,12:30
dakujem pekne
Kaja.K
03.05.07,12:54
Ludenkovia, som zas múdrejšia. Ďakujem za rady, a pre toho, koho zaujíma, ako to vlastne je, tak je to takto:
raut je niečo ako banket, recepcia... slovom sa to dá zahrnúť do reštauračných služieb a tie majú miesto dodania tam, kde sa poskytli, čiže tu na Slovensku a preto sa musia refakturovať s dph.
Ak by ale niekto chcel silou-mocou bez, tak to musí spraviť ako riadnu faktúru, nie refakturáciu, kde uvedie niečo z odst. 8 v §15 a vtedy sa to dá spraviť bez dane, ale inak správne je to s dph.
pekný deň želám
ALBO
03.05.07,13:51
Ludenkovia, som zas múdrejšia. Ďakujem za rady, a pre toho, koho zaujíma, ako to vlastne je, tak je to takto:
raut je niečo ako banket, recepcia... slovom sa to dá zahrnúť do reštauračných služieb a tie majú miesto dodania tam, kde sa poskytli, čiže tu na Slovensku a preto sa musia refakturovať s dph.
Ak by ale niekto chcel silou-mocou bez, tak to musí spraviť ako riadnu faktúru, nie refakturáciu, kde uvedie niečo z odst. 8 v §15 a vtedy sa to dá spraviť bez dane, ale inak správne je to s dph.
pekný deň želám

No ale potom nebude mať nárok na odpočet dane na vstupe z banketu z tej pôvodnej fa.
Monika Kováčová
03.05.07,13:53
Ona sa pýta na refakturáciu nákladov a nie na sprostredkovateľskú odmenu.


ale ja som odpovedala na sprostredkovanie služby ;)

ale ak ta služba je v našom mene ale na ucet rakuskej firmy?
certik
08.06.10,12:25
Otvorím túto tému, pretože som nič podobné na porade nenašla. Platili sme faktúru za raut, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti otvorenia nášho hotela, pre dodávateľov, partnerov a pod. Je to daňový náklad? A čo kvety, ktoré sa kupovali v súvislosti s výzdobou. Ďakujem
certik
14.06.10,12:29
Neporadí nikto?