Jozef I
03.05.07,12:24
Ako sa dá ukončiť predsedovanie v SVB, ak to predseda už nechce vykonávať, nik iný ochotný nie je a samozrejme zrušiť SVB sa tiež nechce. Aké poznáte reálne možnosti ? Ďakujem.
GabiZ
03.05.07,11:02
Ak predseda chce zo svojej funkcie odstúpiť, je to vždy veľký problém. Predseda môže odstúpiť ale ak bol poverený aj správou domu, musia sa vlastníci domu na schôdzi rozhodnúť, akým spôsobom bude táto správa zabezpečovaná. Zhromaždenie rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy v dome. Spoločenstvo sa môže zlúčiť napríklad s iným spoločenstvom alebo na výkon správy poveriť inú právnickú alebo fyzickú osobu na to oprávnenú. Nemal by však odísť zo dňa na deň, pretože dom nemôže zostať bez správy. Preto by som ľuďom ponúkla, aby sa rozhodli, či sa nájde niekto, kto to prevezme, alebo sa na výkon správy nájde nejaká spoločnosť, alebo sa spoločenstvo zlúči s iným spoločenstvom. Všetko však treba legislatívne zabezpečiť tak, aby to bolo v poriadku a aby vlastníci neboli poškodení. Niekto totižto musí zabezpečiť chod domu, platenie faktúr a pod.
Jumil
03.05.07,11:44
Od 1.júla 2007 bude novelizovaný zákon 182/93 Z.z. tam bude ošetrené ukončenie funkcie predsedu SVB.

V § 7c sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
Jozef I
03.05.07,12:07
Dakujem za radu ale tá novela nie je ešte platná. Až ked sa schváli, potom sa s tým dá niečo robiť. Ja mám ale problém už teraz. Predseda to nechce robiť už rok a doteraz čakal či sa osadenstvo nejako rozhodne. Ale nič sa nedohodlo. Nik to zobrať nechce a nechcú sa ani zlúčiť ani ísť k niekomu cudziemu pod správu. Postavili sa k tomu ako mrtvy chrobak - ak nič nerozhodneme tak to bude aj nadalej tak. No a predseda sa rozhodol už proste nekonať a potom si to neviem predstaviť. Ide mi o to že ak by teraz dal predseda vyjadrenie ze zo zdravotných dôvodov nemôže už túto funkciu vykonávať a zhromaždenie sa na ničom nedohodne ČO SA STANE ?
sisteron
05.05.07,16:28
Dakujem za radu ale tá novela nie je ešte platná. Až ked sa schváli, potom sa s tým dá niečo robiť. Ja mám ale problém už teraz. Predseda to nechce robiť už rok a doteraz čakal či sa osadenstvo nejako rozhodne. Ale nič sa nedohodlo. Nik to zobrať nechce a nechcú sa ani zlúčiť ani ísť k niekomu cudziemu pod správu. Postavili sa k tomu ako mrtvy chrobak - ak nič nerozhodneme tak to bude aj nadalej tak. No a predseda sa rozhodol už proste nekonať a potom si to neviem predstaviť. Ide mi o to že ak by teraz dal predseda vyjadrenie ze zo zdravotných dôvodov nemôže už túto funkciu vykonávať a zhromaždenie sa na ničom nedohodne ČO SA STANE ?

Tento problém máme aj v našom SVB. Predseda sa vzdal funkcie, vzdali sa aj členovia rady a v rade zostala len jedna členka. Všetci prisľúbili, že svoje funkcie budú vykonávať do zvolenia nového predsedu a členov rady, pretože nikto tieto funkcie nechce vykonávať. Odstupení členovia rady (bez toho aby oslovili "platnú členku" rady) zvolali ďalšiu schôdzu a v programe bola aj voľba predsedu. (??????????) Jediným kandidátom bol súčasný (registrovaný) predseda. Zišla sa nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov (25 zo 48). Za zvolenie predsedu hlasovalo len 22 vlastníkov t.j. "predseda nebol zvolený".
V týchto dňoch mi bola znovu doručená pozvánka na ďalšiu schôdzu a ďalšiu voľbu predsedu. Noví kandidáti nie sú. Jediným kandidátom bude určite terajší predseda. (ako za čias socializmu KSČ)

Musím však ešte dodať, že súčasný predseda "tvrdil", že bol zvolený na schôdzi v januári 2005. Vtedy však nebol zvolený nadpolovičnou väčšinou. Dôchodcov, ktorých je väčšina v našom dome presvedčil, že bol právoplatne zvolený a vykonával túto funkciu, bez výčitiek svedomia si vyplácal odmeny (zaregistrovať sa mu nepodarilo). Členka rady podala žalobu na súd o zrušenie platnosti uznesenia z januárovej schôdze. V septembri 2005, kedy ešte súd nerozhodol, predseda zvolal ďalšiu schôdzu a znovu vyhlásil voľby predsedu. (Do toho času nebol zaregistrovaný dodatok k zmluve s jeho menom ako predsedom.) Na schôdzi vlastníci hlasovali tak, že zo 48 vlastníkov bolo za jeho zvolenie 25, ale neskôr bolo zistené, že 4 hlasujúci "za" neboli v tom čase už vlastníkmi bytov, ale nepredložili splnomocnenie od vlastníkov. Aj napriek tomu, že členka rady upozornila písomne Krajský úrad o tejto skutočnosti, Krajský úrad zaregistroval dodatok k zmluve o spoločenstve aj s menom nového predsedu. V januári 2006 Okresný súd vydal rozsudok, ktorým zrušil uznesenie zo schôdze z januára 2005, s tým že predseda nebol právoplatne zvolený.
A v tejto komédii pokračujeme. Väčšina vlastníkov, ktorí nepoznajú ani základné princípy fungovania SVB, osočujú tých, ktorí trvajú na tom, aby SVB vykonávalo činnosť v zmysle zákona. Dokonca ich nazvali "zlodejmi, ktorí zistili, že existuje voľný balík peňazí a chcú sa ich zmocniť".
V minulosti bolo v našom SVB normálne, že uznesenie zo schôdze bolo úplne iné ako zápisnica a tak sa stalo, že predseda vybavoval úver vo výške 1 mil. 300 tis. bez toho, aby to vlastníci schválili; objednal opravu strechy za 1 300 tis. bez toho, aby bola jej realizácia schválená nadpolovičnou väčšinou; finančné prostriedky boli určitý čas vedené na súkromných účtoch bývalej predsedkyne (vraj z dôvodu ochrany vkladov). So zápisnicou a s uznesením však boli vlastníci obyčajne oboznamovaní až po uplynutí 15 dní po konaní schôdze t.j. už uplynul termín na podanie žaloby.
A kto na takéto chyby poukázal je ten najhorší v našom dome, väčšinou susedov osočovaný.
Keďže priaznivcov - poväčšine dôchodcov - má "pán predseda" dosť, nedarí sa nám pomery v našom SVB zmeniť. Poraďte, prosím, ako na to, bez toho, aby sme znovu dávali žalobu na súd.

Týmto nechcem zatracovať prácu všetkých predsedov SVB. Viem, že je to práca náročná a nedocenená.
Orim
05.05.07,21:11
Od 1.júla 2007 bude novelizovaný zákon 182/93 Z.z. tam bude ošetrené ukončenie funkcie predsedu SVB.

V § 7c sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.


Ak som správne informovaný tak je to len návrh, či to prejde uvidíme. :)


Jozef I prečo nechceš byť predsedom? :)
Jozef I
10.05.07,09:07
....
Jozef I prečo nechceš byť predsedom? :)
Ja? A na to si ako prišiel? :D

Inak mám na vás otázku: Ako sa má teraz podľa platného zákona vzdať predseda funkcie? Stačí to povedať na schôdzi vlastníkov bytov alebo to má nejakú písomnú formu. Poradte mi prosím konkrétne čo tam napísať alebo ako to zrealizovať.
empaty
10.05.07,10:59
Ja? A na to si ako prišiel? :D

Inak mám na vás otázku: Ako sa má teraz podľa platného zákona vzdať predseda funkcie? Stačí to povedať na schôdzi vlastníkov bytov alebo to má nejakú písomnú formu. Poradte mi prosím konkrétne čo tam napísať alebo ako to zrealizovať.
Ahoj Jozef I.,
v zákone je to riešené v §7, odst. 7,8:

(7) Do registra sa zapisuje
a) názov a sídlo spolocenstva,
b) identifikacné císlo,
c) orgány spolocenstva,
d) meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu štatutárneho orgánu.
(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutocností. Štatutárny orgán je povinný podat príslušnému krajskému úradu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutocností do 15 dní odo dna, ked zmeny nastali, na ktorom musí byt pravost podpisu úradne osvedcená. K
návrhu sa musí priložit uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (dalej len "zhromaždenie") o vykonaní zmeny zmluvy o spolocenstve, dodatok k zmluve o spolocenstve v dvoch vyhotoveniach a správny poplatok.
(10) Náležitosti zapísané v registri sú úcinné voci každému odo dna vykonania zápisu do registra.
Predseda SVB je štatutárnym zástupcom SVB - právnickej osoby a je registrovaný v zozname Spoločenstiev na Krajskom úrade. Zmena funkcie predsedu SVB nastane "de jure" dňom, kedy sa na zhromaždení vlastníkov prerokuje oznámenie predsedu o odstúpení z funkcie. Oznámenie môže byť aj písomne listom alebo verbálne na zhromaždení, o čom je vyhotovená zápisnica. Na zhromaždení vlastníkov by sa mal aj zvoliť nový predseda SVB a potom je súčasný predseda SVB do 15 dní povinný podať návrh na vykonanie zmeny do registra SVB na príslušnom KÚ. Zmena (jej účinnosť) "de facto" nastane po vykonaní zmeny v registri SVB na KÚ. Až do tohto termínu koná a zodpovedá za Spoločenstvo doterajší predseda SVB.
Orim
10.05.07,13:03
Inak mám na vás otázku: Ako sa má teraz podľa platného zákona vzdať predseda funkcie? Stačí to povedať na schôdzi vlastníkov bytov alebo to má nejakú písomnú formu. Poradte mi prosím konkrétne čo tam napísať alebo ako to zrealizovať.

empaty to napísal presne.

Aby mohlo byť spoločenstvo musí splňovať zo zákona určité náležitosti. Keď ich nesplňuje nemôže existovať.
Chápem to, že nemôžeme niekoho nútiť aby niečo robil čo nechce.
Na druhej strane zákon je zákon. Takže vlastníci bytov si môžu vybrať buď bude spoločenstvo so všetkými náležitosťami, alebo nebude spoločenstvo.
Toto by si všetci mali uvedomiť.
A ako zrušiť spoločenstvo to je jasne stanovené v zákone.
Asi to znie dosť tvrdo, ale ... ;)
Julian
11.05.07,08:15
Tento problém máme aj v našom SVB. Predseda sa vzdal funkcie, vzdali sa aj členovia rady a v rade zostala len jedna členka. Všetci prisľúbili, že svoje funkcie budú vykonávať do zvolenia nového predsedu a členov rady, pretože nikto tieto funkcie nechce vykonávať. Odstupení členovia rady (bez toho aby oslovili "platnú členku" rady) zvolali ďalšiu schôdzu a v programe bola aj voľba predsedu. (??????????) Jediným kandidátom bol súčasný (registrovaný) predseda. Zišla sa nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov (25 zo 48). Za zvolenie predsedu hlasovalo len 22 vlastníkov t.j. "predseda nebol zvolený".
V týchto dňoch mi bola znovu doručená pozvánka na ďalšiu schôdzu a ďalšiu voľbu predsedu. Noví kandidáti nie sú. Jediným kandidátom bude určite terajší predseda. (ako za čias socializmu KSČ)

Musím však ešte dodať, že súčasný predseda "tvrdil", že bol zvolený na schôdzi v januári 2005. Vtedy však nebol zvolený nadpolovičnou väčšinou. Dôchodcov, ktorých je väčšina v našom dome presvedčil, že bol právoplatne zvolený a vykonával túto funkciu, bez výčitiek svedomia si vyplácal odmeny (zaregistrovať sa mu nepodarilo). Členka rady podala žalobu na súd o zrušenie platnosti uznesenia z januárovej schôdze. V septembri 2005, kedy ešte súd nerozhodol, predseda zvolal ďalšiu schôdzu a znovu vyhlásil voľby predsedu. (Do toho času nebol zaregistrovaný dodatok k zmluve s jeho menom ako predsedom.) Na schôdzi vlastníci hlasovali tak, že zo 48 vlastníkov bolo za jeho zvolenie 25, ale neskôr bolo zistené, že 4 hlasujúci "za" neboli v tom čase už vlastníkmi bytov, ale nepredložili splnomocnenie od vlastníkov. Aj napriek tomu, že členka rady upozornila písomne Krajský úrad o tejto skutočnosti, Krajský úrad zaregistroval dodatok k zmluve o spoločenstve aj s menom nového predsedu. V januári 2006 Okresný súd vydal rozsudok, ktorým zrušil uznesenie zo schôdze z januára 2005, s tým že predseda nebol právoplatne zvolený.
A v tejto komédii pokračujeme. Väčšina vlastníkov, ktorí nepoznajú ani základné princípy fungovania SVB, osočujú tých, ktorí trvajú na tom, aby SVB vykonávalo činnosť v zmysle zákona. Dokonca ich nazvali "zlodejmi, ktorí zistili, že existuje voľný balík peňazí a chcú sa ich zmocniť".
V minulosti bolo v našom SVB normálne, že uznesenie zo schôdze bolo úplne iné ako zápisnica a tak sa stalo, že predseda vybavoval úver vo výške 1 mil. 300 tis. bez toho, aby to vlastníci schválili; objednal opravu strechy za 1 300 tis. bez toho, aby bola jej realizácia schválená nadpolovičnou väčšinou; finančné prostriedky boli určitý čas vedené na súkromných účtoch bývalej predsedkyne (vraj z dôvodu ochrany vkladov). So zápisnicou a s uznesením však boli vlastníci obyčajne oboznamovaní až po uplynutí 15 dní po konaní schôdze t.j. už uplynul termín na podanie žaloby.
A kto na takéto chyby poukázal je ten najhorší v našom dome, väčšinou susedov osočovaný.
Keďže priaznivcov - poväčšine dôchodcov - má "pán predseda" dosť, nedarí sa nám pomery v našom SVB zmeniť. Poraďte, prosím, ako na to, bez toho, aby sme znovu dávali žalobu na súd.

Týmto nechcem zatracovať prácu všetkých predsedov SVB. Viem, že je to práca náročná a nedocenená.

Ak je problémom účasť na schôdzi, tak by ste mali využiť možnosť hlasovania písomnou formou, čo zákon umožňuje. To znamená, že zopár ľudí obíde všetkých vlastníkov s "buksničkou" do ktorej vhodia volebný lístok. Ak je kandidát jediný tak niet pomoci iba to rešpektovať, prípadne nájsť protikandidáta.
Jozef I
11.05.07,10:25
Ak je problémom účasť na schôdzi, tak by ste mali využiť možnosť hlasovania písomnou formou, čo zákon umožňuje. To znamená, že zopár ľudí obíde všetkých vlastníkov s "buksničkou" do ktorej vhodia volebný lístok. Ak je kandidát jediný tak niet pomoci iba to rešpektovať, prípadne nájsť protikandidáta.
Myslím že na zmenu predsedu alebo zmenu zmluvy alebo výkonu správy sa nedá použiť písomné hlasovanie. Je to par. 14 pís.3 teda ak som si ho správne vyložil. :confused:

P.S. Ešte dodám že dal som tam predsedu alebo... ale v zákone je zmena zmluvy o spoločenstve(ak je v nej uvedený predseda tak sa asi jedná o zmenu zmluvy či nie?) hmm neviem.
Elena Navrátilová
12.05.07,14:22
Ja? A na to si ako prišiel? :D

Inak mám na vás otázku: Ako sa má teraz podľa platného zákona vzdať predseda funkcie? Stačí to povedať na schôdzi vlastníkov bytov alebo to má nejakú písomnú formu. Poradte mi prosím konkrétne čo tam napísať alebo ako to zrealizovať.

O vzdaní sa funkcie predsedu pojednáva aj zmluva o spoločenstve, resp. jej dodatok. Takže aj tú treba pozrieť. Teraz pripravujem jeden dodatok a je to tam určené ako sa má predseda vzdať funkcie a aj následné kroky. Takže Zdenko pozri aj tento dokument.
hasta
14.05.07,10:33
O vzdaní sa funkcie predsedu pojednáva aj zmluva o spoločenstve, resp. jej dodatok. Takže aj tú treba pozrieť. Teraz pripravujem jeden dodatok a je to tam určené ako sa má predseda vzdať funkcie a aj následné kroky. Takže Zdenko pozri aj tento dokument.
Ale Elenka, koleginka moja, kazdy nemusí mať ten dodatok, že? A ktovie co za múdrosti si tam pre nás pripravila....prezraď..:)
lubica_02
17.05.07,19:02
Ale Elenka, koleginka moja, kazdy nemusí mať ten dodatok, že? A ktovie co za múdrosti si tam pre nás pripravila....prezraď..:)
Hasta neviem,čo tým sleduješ,jednu tému už pre Tvoje vyjadrovanie uzatvorili.Preo stále napádaš Elenku,ak máš osobný problém,tak si to vyrieš pekne do očí,čo je oveľa ferovejšie,ako sa takto skrývať. Tak buď chlapom na správnom mieste a vymáčkni sa alebo už s tým presťaň. Myslím,že stačilo....
Julian
20.05.07,18:39
Myslím že na zmenu predsedu alebo zmenu zmluvy alebo výkonu správy sa nedá použiť písomné hlasovanie. Je to par. 14 pís.3 teda ak som si ho správne vyložil. :confused:

P.S. Ešte dodám že dal som tam predsedu alebo... ale v zákone je zmena zmluvy o spoločenstve(ak je v nej uvedený predseda tak sa asi jedná o zmenu zmluvy či nie?) hmm neviem.

Vraciam sa možno trocha neskoro, ale som toho názoru,že sa to dá. § 7c ods.2 citovaného zákona hovorí, že okrem iného predsedu spoločenstva volí nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov na tri roky, ale nie je tam uvedené nič viac a nič menej ako sa to má realizovať. Písomná forma hlasovania je tam asi preto, aby sa dalo s niektorými vecami pohnúť, lebo ak na jednej strane zákon predpisuje určité kvórum, tak na druhej strane dáva možnosť aj ako to dosiahnúť. Jasné, že je treba dodržať predpísanú formu t. z., že napr. musí byť vypísané aspoň 10 dni vopred a nemôže sa to realizovať ako súčasť schôdze.
Možno máš pravdu, ale to by znamenalo, že v takom prípade je to mŕtve a nikto s tým nepohne. Neviem čo povie novela, ale chcel by som pripomenúť ešte jeden fakt a to ten, že tento zákon nemá "svojho policajta". Ak sa nedodržiava tak vo vecí rozhoduje jedine súd. Nikde som nevidel kto by mohol kontrolovať dodržiavanie tohto zákona, alebo som to prehliadol? To akoby na cestách nikto nekontroloval napr. dodržiavanie rýchlosti.
empaty
21.05.07,07:03
Tento problém máme aj v našom SVB. Predseda sa vzdal funkcie, vzdali sa aj členovia rady a v rade zostala len jedna členka. Všetci prisľúbili, že svoje funkcie budú vykonávať do zvolenia nového predsedu a členov rady, pretože nikto tieto funkcie nechce vykonávať. Odstupení členovia rady (bez toho aby oslovili "platnú členku" rady) zvolali ďalšiu schôdzu a v programe bola aj voľba predsedu. (??????????) Jediným kandidátom bol súčasný (registrovaný) predseda. Zišla sa nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov (25 zo 48). Za zvolenie predsedu hlasovalo len 22 vlastníkov t.j. "predseda nebol zvolený".
V týchto dňoch mi bola znovu doručená pozvánka na ďalšiu schôdzu a ďalšiu voľbu predsedu. Noví kandidáti nie sú. Jediným kandidátom bude určite terajší predseda. (ako za čias socializmu KSČ)

Musím však ešte dodať, že súčasný predseda "tvrdil", že bol zvolený na schôdzi v januári 2005. Vtedy však nebol zvolený nadpolovičnou väčšinou.
Dôchodcov, ktorých je väčšina v našom dome presvedčil, že bol právoplatne zvolený a vykonával túto funkciu, bez výčitiek svedomia si vyplácal odmeny (zaregistrovať sa mu nepodarilo). Členka rady podala žalobu na súd o zrušenie platnosti uznesenia z januárovej schôdze. V septembri 2005, kedy ešte súd nerozhodol, predseda zvolal ďalšiu schôdzu a znovu vyhlásil voľby predsedu. (Do toho času nebol zaregistrovaný dodatok k zmluve s jeho menom ako predsedom.) Na schôdzi vlastníci hlasovali tak, že zo 48 vlastníkov bolo za jeho zvolenie 25, ale neskôr bolo zistené, že 4 hlasujúci "za" neboli v tom čase už vlastníkmi bytov, ale nepredložili splnomocnenie od vlastníkov. Aj napriek tomu, že členka rady upozornila písomne Krajský úrad o tejto skutočnosti, Krajský úrad zaregistroval dodatok k zmluve o spoločenstve aj s menom nového predsedu. V januári 2006 Okresný súd vydal rozsudok, ktorým zrušil uznesenie zo schôdze z januára 2005, s tým že predseda nebol právoplatne zvolený.
A v tejto komédii pokračujeme. Väčšina vlastníkov, ktorí nepoznajú ani základné princípy fungovania SVB, osočujú tých, ktorí trvajú na tom, aby SVB vykonávalo činnosť v zmysle zákona. Dokonca ich nazvali "zlodejmi, ktorí zistili, že existuje voľný balík peňazí a chcú sa ich zmocniť".
V minulosti bolo v našom SVB normálne, že uznesenie zo schôdze bolo úplne iné ako zápisnica a tak sa stalo, že predseda vybavoval úver vo výške 1 mil. 300 tis. bez toho, aby to vlastníci schválili; objednal opravu strechy za 1 300 tis. bez toho, aby bola jej realizácia schválená nadpolovičnou väčšinou; finančné prostriedky boli určitý čas vedené na súkromných účtoch bývalej predsedkyne (vraj z dôvodu ochrany vkladov). So zápisnicou a s uznesením však boli vlastníci obyčajne oboznamovaní až po uplynutí 15 dní po konaní schôdze t.j. už uplynul termín na podanie žaloby.
A kto na takéto chyby poukázal je ten najhorší v našom dome, väčšinou susedov osočovaný.
Keďže priaznivcov - poväčšine dôchodcov - má "pán predseda" dosť, nedarí sa nám pomery v našom SVB zmeniť. Poraďte, prosím, ako na to, bez toho, aby sme znovu dávali žalobu na súd.

Týmto nechcem zatracovať prácu všetkých predsedov SVB. Viem, že je to práca náročná a nedocenená.
Chcem reagovať k problematike zvolenia predsedu SVB. Máš plnú pravdu v tom, čo si napísala. Súd nemohol ani inak skončiť ako vo Váš prospech, ale zrejme Vasmu predsedovi niekto poradil opätovne rýchlo zvolať hromaždenie vlastníkov a opať sa nechať zvoliť. Ak máte rozhodnutie súdu o neplatnosti jeho zvolenia v roku 2005, môžete podať ďalsiu žalobu o vrátenie vyplácaných peňazí, ktoré si svojvoľne vyplácal ako odmenu za funkciu, spolu s úrokom z omeškania. Tento spor tiež vyhráte.

Jeho nová voľba 25 hlasmi z 48 (bez splnomocnení 4 vlastníkov, ktoré museli byť predložené na zhromaždení vlastníkov!) je neplatná. Treba si zabezpečiť u skutočných vlastníkov dotknutých bytov, aby tento pán "tiežpredseda" nemohol predložiť tieto splnomocnenia ani dodatočne! Napríklad písomným vyhlásením týchto vlastníkov, že žiadne splnomocnenie nikomu nedávali. Pamätajte, že splnomocnenia na schôdzu museli byť úradne overené a s dátumom overenia starším ako je dátum konania Vášho zhromaždenia vlastníkov!

Na KÚ mal Váš "predseda" povinnosť tieto plnomocenstvá predložiť (tvoria povinnú prílohu zápisnice), chodte tam nahliadnuť do spisu SVB a ak tam nebudú, chodte rovno so sťažnostou za prednostom KÚ, ako to, že bola v rozpore so zákonom zapísaná zmena v SVB a žiadajte jej okamžitý výmaz!!
Takýto zápis do registra SVB by sa totiž mohol u zodpovedných kvalifikovať ako trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa!!!

Presne ako píšeš mnoho ludí neovláda základné právne princípy a potom je škoda na ich strane. Ale Vy ste to dobre podchytili a máte nádej na úspech. Ak budeš potrebovať rád Ti pomôžem.
empaty
21.05.07,07:42
Vraciam sa možno trocha neskoro, ale som toho názoru,že sa to dá. § 7c ods.2 citovaného zákona hovorí, že okrem iného predsedu spoločenstva volí nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov na tri roky, ale nie je tam uvedené nič viac a nič menej ako sa to má realizovať. Písomná forma hlasovania je tam asi preto, aby sa dalo s niektorými vecami pohnúť, lebo ak na jednej strane zákon predpisuje určité kvórum, tak na druhej strane dáva možnosť aj ako to dosiahnúť. Jasné, že je treba dodržať predpísanú formu t. z., že napr. musí byť vypísané aspoň 10 dni vopred a nemôže sa to realizovať ako súčasť schôdze.
Možno máš pravdu, ale to by znamenalo, že v takom prípade je to mŕtve a nikto s tým nepohne. Neviem čo povie novela, ale chcel by som pripomenúť ešte jeden fakt a to ten, že tento zákon nemá "svojho policajta". Ak sa nedodržiava tak vo vecí rozhoduje jedine súd. Nikde som nevidel kto by mohol kontrolovať dodržiavanie tohto zákona, alebo som to prehliadol? To akoby na cestách nikto nekontroloval napr. dodržiavanie rýchlosti.
Voľba predsedu sa vykonáva nadpolovičnou väčšinou, ktorú stanovuje §7c, odst 2 zákona 182/93 Z.z.

Toto kogentné ustanovenie zákona má prednosť pred §14, odst. 3, ktoré ustanovuje 2/3 kvórum pri hlasovaní o zmene Spoločenskej zmluvy.

Podstatnou náležitosťou zmluvy o spoločenstve podľa §7a, odst 3 sú len orgány spoločenstva a ich právomoc, a preto sa nevyžaduje (nie je to povinnosť) ich menovite určiť v spoločenskej zmluve a preto pri zmene mena štatutára sa táto skutočnosť nepovažuje za zmenu Spoločenskej zmluvy.

Preto platí všetko tak, ako to napísal Julian.
Jozef I
21.05.07,07:57
Ďakujem všetkým za odpovede, ale aj tak stále postrádam niekde nejakú možnosť, keď predseda skončí svoju funkciu a nie je zvolený nový (nedostatok hlasov, vôle, ochoty a pod.) musí svoju funkciu vykonávať pokiaľ sa nezvolí nový predseda. Je to čudne vymyslené, vlastne nedomyslené. :confused: Napríklad chystaná novela to už rieši (chvalabohu) ale doterajší zákon je v tomto teda dosť krutý.
svojar
21.05.07,08:53
Nemusí ju vykonávať starý predseda, ale jeden z členov rady.
Jozef I
25.05.07,04:44
Vraciam sa opäť k tejto téme.
Ide mi tentoraz o hlasovanie. Našiel som v zákone ako sa hlasuje kto hlasuje a aj to, že vlastník alebo spoluvlastníci majú jeden hlas za byt. Ale ako sa to rieši ak sa chce hlasovať o dôležitých veciach a na byt sú uvedený 3 vlastníci. Kto z nich môže hlasovať? Musia ostatní dvaja dať tretiemu splnomocnenie? Alebo má právo ten 1/3 vlastník hlasovať na schôdzi sám? Aby bol platný ich hlas musia sa zúčastniť všetci?
Dakujem za odpovede.
tami72
25.05.07,05:16
Vraciam sa opäť k tejto téme.
Ide mi tentoraz o hlasovanie. Našiel som v zákone ako sa hlasuje kto hlasuje a aj to, že vlastník alebo spoluvlastníci majú jeden hlas za byt. Ale ako sa to rieši ak sa chce hlasovať o dôležitých veciach a na byt sú uvedený 3 vlastníci. Kto z nich môže hlasovať? Musia ostatní dvaja dať tretiemu splnomocnenie? Alebo má právo ten 1/3 vlastník hlasovať na schôdzi sám? Aby bol platný ich hlas musia sa zúčastniť všetci?
Dakujem za odpovede.


Ak sú vlastníkom bytu 3 fyzické osoby, môžu sa všetci traja zúčastniť schôdze vlastníkov, hlasovať však môže len jeden z nich.
§ 14, ods. 5
"za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor"

Ak sa zúčastní len jeden z nich a ten chce na schôdzi hlasovať mal by mať splnomocnenie od ďalších dvoch vlastníkov na hlasovanie na schôdzi, (je to dobré z dôvodu právnej opatrnosti) aby sa nestalo, že ten jeden zahlasuje a tí dvaja, poprípade jeden z nich sa proti uzneseniu zo schôdze odvolá do 15 dní podaním žaloby na súd.
empaty
25.05.07,10:25
Podľa mňa je platný hlas toho spoluvlastníka bytu, ktorý sa zúčastnil na zhromaždení, hlasoval a je zapísaný v prezenčnej listine zo zhromaždenia. Spoluvlastníci sa musia dohodnúť, kto z nich bude hlasovať a ako. Ak sa nedohodnú, tí, ktorí chceli hlasovať inak, sa mali zúčastniť zhromaždenia a presadiť svoj iný hlas. Ak sa zúčastniť nemohli, mali napísať list, v ktorom by uviedli svoju vôľu v prípade hlasovania. Ak by v tejto situácii prítomý vlastník bytu na zhromaždení hlasoval inak, ako iný vlastník toho istého bytu písomne uviedol vo svojom liste, tento hlas by sa vzhľadom na nejednoznačnosť neuznal.

V každom prípade sa môže prehlasovaný vlastník obrátiť na súd (otázkou by bolo či by vôbec bol prehlasovaný!!, ked sa nezúčastnil na schôdzi a ani neospravedlnil), ale tu by musel dokazovať prečo sa na schôdzi nezúčastnil (pretože dostal pozvánku - mal by ju dostať každý z vlastníkov bytu), prípadne prečo sa písomne pred konaním schôdze navyjadril alebo nesplnomocnil za seba zástupcu. Prejav vôle vlastníkov bytu záleží osobne na vlastníkoch bytu a je ich povinnosťou vopred sa dohodnúť alebo nedohodnúť na hlasovaní. Inak by sa v týchto prípadoch dalo s hlasovaním o uzneseniach aj dodatočne manipulovať.

Domnievam sa, že v tomto prípade (dodatočného nesúhlasu neprítomného spoluvlastníka bytu so spôsobom hlasovania za svoj byt) by súd nemal blokovať takto prijaté uznesenie ostatných vlastníkov z riadne zvolaného zhromaždenia vlastníkov a mal by uznať hlasovanie, ktoré bolo na zhromaždení.
Jozef I
25.05.07,10:44
Dakujem vám za názor.

Empaty: Ak som to správne pochopil, ak sa zúčastní jeden z troch vlastníkov na zhromaždení a nemá splnomocnenie od ostatných, tak sa jeho hlas berie do úvahy? To ale potom presne odporuje názoru, ktorý uviedla tami72, že sú potrebné splnomocnenia.
Je jasné že pre správnosť hlasovania a ochranu predsedu je dobré aby tie splnomocnenia boli. Ale ako sa má zachovať predseda spoločenstva a rada. Prijať hlas jedného tretinového vlastníka alebo neprijať ak bol na zhromaždení a hlasoval (prejavil ochotu, prišiel) ???? :confused: Keď sa nad tým zamýšlam tak mi z toho vychádza že by sa mal ten hlas uznať. Veď sa uzná aj manželom ked je iba jeden na schôdzi. Ja viem že majú BSM, ale je to tiež len spoluvlastníctvo jedno bez-podielové a druhé podielové. Hmm, neviem.

Ja viem že budem teraz trochu teoretizovať, ale čo by sa stalo ak by sa zúčastnili všetci traja vlastníci na hlasovaní a hlasovali by rozdielne? Predpokladám že ich hlas by sa nebral do úvahy, lebo by sa asi museli dohodnúť.
empaty
25.05.07,10:49
Hlas za byt nikdy nie je tretinový, ale riadny a úplný. Ten kto hlasuje, hlasuje riadne za celý byt.

Splnomocnenia sú záležitosťou a povinnosťou spoluvlastníkov, ak ich nepredložia, platí hlas toho vlastníka, ktorý sa zúčastní na schôdzi a hlasuje, pokial sa ostatní - neprítomní - vopred písomne nevyjadria!

Ak by sa zúčastnili všetci traja a hlasovali by rozdielne, ako som už uviedol predtým, hlas za tento byt by sa neuznal z dôvodu nejednoznačnosti prejavenej vôle. Buď sa teda dohodnú alebo im hlas prepadne. Túto povinnosť majú zo zákona spoluvlastníci.
Janca
21.09.07,08:12
Neviem, či som v nejakej téme o SVB prehliadla, ak áno, vopred sa omlúvam, ak sa pýtam už na zodpovedané. Ide mi o dianie pred voľbami. Zaujíma ma, ako riešite výber kandidáta na predsedu SVB. U nás tiež budú teraz v novembri prebiehať voľby. Doteraz Rada rozdala niečo ako ANKETU, kde si ľudia majú napísať, koho by chceli za predsedu, potom tá osoba bola oslovená, či by predsedu robila alebo nie.
Môj názor je, že malo by byť "na mieste obvyklom" oznámené, že sa budú konať voľby a že prípadní záujemci nech do určeného termínu predložia svoj "volebný program", na základe ktorého (poprípade + susedské skúsenosti) si vyberú toho, kto im bude vyhovovať.
O čo mi ide. Aspoň u nás sa doteraz volil predseda podľa toho, kto mu bol ako sympatický, s kým chodí na pivo, resp. koho si prípadný záujemca o tento "flek" obišiel a nabulíkal im to čo chcel.
Mne je v podstatne jedno, kto to bude robiť, ale prezentáciou svojho volebného programu sa zaväzuje, čo urobí pre vlastníkov bytov, v akom časovom horizonte. Tým by bol vlastne kontrolovateľný a v prípade, že sa odkláňa od svojho programu, mohol by byť z tohoto postu odvolaný. Hlasovanie a voľba predsedu - kto mi je viac sympatický, kto mi kde kúpi pohár piva, resp. kto so mnou viac klebetí o tom, či onom" je už na dnešné pomery pasé. Takto bez volebného programu môže tiež predseda ústne nasľubovať susedom, len aby ho volili čo chce a potom skutek - utek. Ja osobne totiž pociťujem, že u nás SVB stagnuje a SVB nenapreduje.
Večer sa chystám napísať Rade, že odmietam takto voliť predsedu a nech prehodnotí prípravu volieb aj schôdze vlastníkov.
To je môj názor, ale rada si prečítam od Vás, ako to funguje v iných SVB. Vopred ďakujem aj za Váš názor.
Jozef I
21.09.07,10:04
Janca:
ťažko sa bude robiť volebný program pre predsedu SVB, keď on sám nemôže spraviť bez odsúhlasenia zhromaždenia v podstate nič. Čiže aký program? Môže si tam dať že vymaluje vchod. Ludia mu to neschvália alebo nebudú peniaze a jeho snaha a "volebný program" je nanič. A už vonkoncom sa nedá tento program kontrolovať. Preto to prebieha tak, že ten kto má najväčšie sympatie vyhráva, lebo je predpoklad že mu budú ludia veriť a podporia ho ak bude niečo chcieť spraviť. A hlavne! Nech tam je ktokolvek, treba sa v prvom rade zúčastňovať schôdzí a tam vyjadrovať svoje námietky a návrhy. Tým sa dá usmerniť aj kontrolovať predseda a jeho konanie a samozrejme aj názor zhromaždenia. Prípadne kandidovať na post člena rady a tak konanie predsedu ešte viac kontrolovať.

Esše som vlastne nenapísal k samotnej volbe. Navrhovaní predsedovia by sa mali na zhromaždení predstaviť a mali by hlavne spomemúť aké skúsenosti majú, aké technické prípadne ekonomické znalosti, školy majú. A podla toho sa dá čiastočne hlasovať. Inak sa asi nedá. :o
Janca
21.09.07,10:14
Asi som to nepomenovala dobre, ide mi o to, aby sa budúci predseda prezentoval, že má záujem dom a dianie v ňom zvelaďovať a pohnúť sa dopredu (zvlášť, keď vidím, ako sa napr. renovujú domy okolo nás) a nie, aby bol zvolený len na základe kamarádčenia a potom celý čas len sedel na zadku a krčil plecami ako sa to nedá a barák nám spadne na hlavu, resp. aby v tej funkcii videl len príjem peňazí. Ale asi mám naivné predstavy...
A ak by si do toho "programu" dal, že vymaľuje vchod a ľudia mu to neschvália, to je druhoradé, lebo aspoň by bolo z jeho strany vidieť, že sa o niečo pokúša a je tiež na ňom presvedčiť tých ľudí, prečo by mu to mali schváliť.
U nás totiť budúci záujemcovia získavajú po baráku hlasy pre seba len na základe ohovárania toho terajšieho, že vraj nič nerobí (pritom ide o jedného predchádzajúceho predsedu, za ktorého éry sa tiež nepohli ľady), takže to bude asi veselé.
Jozef I
21.09.07,11:18
Asi som to nepomenovala dobre, ide mi o to, aby sa budúci predseda prezentoval, že má záujem dom a dianie v ňom zvelaďovať a pohnúť sa dopredu (zvlášť, keď vidím, ako sa napr. renovujú domy okolo nás) a nie, aby bol zvolený len na základe kamarádčenia a potom celý čas len sedel na zadku a krčil plecami ako sa to nedá a barák nám spadne na hlavu, resp. aby v tej funkcii videl len príjem peňazí. Ale asi mám naivné predstavy...
A ak by si do toho "programu" dal, že vymaľuje vchod a ľudia mu to neschvália, to je druhoradé, lebo aspoň by bolo z jeho strany vidieť, že sa o niečo pokúša a je tiež na ňom presvedčiť tých ľudí, prečo by mu to mali schváliť.
U nás totiť budúci záujemcovia získavajú po baráku hlasy pre seba len na základe ohovárania toho terajšieho, že vraj nič nerobí (pritom ide o jedného predchádzajúceho predsedu, za ktorého éry sa tiež nepohli ľady), takže to bude asi veselé.

Tak treba na schôdzi vystúpiť s pripomienkou, aby sa každý nejako prezentoval pred zhromaždením, nech povie každý jeden čo chce pre ľudí spraviť a ako si tú správu predstavuje. Ak sa bude zdráhať tak vôbec nemá predstavu o tom čo bude robiť. Ak sa vyzná a osloví Vás to , čo povie, tak podľa toho si niekoho zvolte. Aj tak mu nepomôžu hlasy tým že bude chodiť po ľuďoch, ale až pri hlasovaní musia tí ľudia byť na zhromaždení.
Elena Navrátilová
21.09.07,13:23
Asi som to nepomenovala dobre, ide mi o to, aby sa budúci predseda prezentoval, že má záujem dom a dianie v ňom zvelaďovať a pohnúť sa dopredu (zvlášť, keď vidím, ako sa napr. renovujú domy okolo nás) a nie, aby bol zvolený len na základe kamarádčenia a potom celý čas len sedel na zadku a krčil plecami ako sa to nedá a barák nám spadne na hlavu, resp. aby v tej funkcii videl len príjem peňazí. Ale asi mám naivné predstavy...
A ak by si do toho "programu" dal, že vymaľuje vchod a ľudia mu to neschvália, to je druhoradé, lebo aspoň by bolo z jeho strany vidieť, že sa o niečo pokúša a je tiež na ňom presvedčiť tých ľudí, prečo by mu to mali schváliť.
U nás totiť budúci záujemcovia získavajú po baráku hlasy pre seba len na základe ohovárania toho terajšieho, že vraj nič nerobí (pritom ide o jedného predchádzajúceho predsedu, za ktorého éry sa tiež nepohli ľady), takže to bude asi veselé.
Janka, to máte toľko kandidátov na predsedu? Sa máte. ;) U nás to nikto nechce robiť. Každý chce mať doma kľud, pracovné povinnosti nedovolia sa zaoberať inými záležitosťami... Tak to teda máte super.
Polis
24.09.07,05:49
Ak je predseda a niekoľko vlastníkov ochotných niečo na svojej bytovke urobiť tak v prvom rade musia psychologicky zapôsobiť na ostatných. Nám sa to podarilo napr. cez preplatky. Každý rok vložíme späť sumu podľa m2 do fondu. A ľudia sa potešia že nemajú nedoplatky. Pri voľbe za predsedu som program nemal žiadny. Len to, že keď sme odkúpili za smiešnu sumu byty potom len nastali problémy. Je treba si určiť priority, dohodnúť platbu na m2 (u nás 13 sk na m2 už asi 6 rokov.) A tie priority boli : predať plochú strech,(vystavaná nadstavka)- problém so strechu vyriešený, sumu použiť na vlastné zdroje pre dotáciu na odstrán systém. porúch, zatepliť komlet. bytovku, zrekonštruovať vlastnú kotolňu, vymeniť kompletné rozvody plynu, SÚV a TÚV a kanalizácie, výmena kompl. vchodových dverí a okien, vykonanie hydravlického vyreguľovania tepelnej sústavy, vymaľovanie schodísk, vydláždenie podest schodísk ... Ešte by sme chceli vymeniť okná na pivničných priestoroch ... Tieto práce neboli vykonané bez problémov napr. pri budovaní nadstavby sa strhla prietrž mračien a vytopilo byty. Firma nahradila škodu, vymaľovala byty. Pri pokládke dlažby bol tiež problém ...
Už si myslím že máme všetko hotové ...ale namáme, stále je čo budovať.
svb pribinova
22.10.07,05:06
Ahoj Jozef I.,
v zákone je to riešené v §7, odst. 7,8:

Predseda SVB je štatutárnym zástupcom SVB - právnickej osoby a je registrovaný v zozname Spoločenstiev na Krajskom úrade. Zmena funkcie predsedu SVB nastane "de jure" dňom, kedy sa na zhromaždení vlastníkov prerokuje oznámenie predsedu o odstúpení z funkcie. Oznámenie môže byť aj písomne listom alebo verbálne na zhromaždení, o čom je vyhotovená zápisnica. Na zhromaždení vlastníkov by sa mal aj zvoliť nový predseda SVB a potom je súčasný predseda SVB do 15 dní povinný podať návrh na vykonanie zmeny do registra SVB na príslušnom KÚ. Zmena (jej účinnosť) "de facto" nastane po vykonaní zmeny v registri SVB na KÚ. Až do tohto termínu koná a zodpovedá za Spoločenstvo doterajší predseda SVB.
Ak je predseda odvolaný kto má za povinnosť dať návrh na zmenu na KÚ? Starý predseda alebo nový??
Orim
22.10.07,18:15
Podľa mňa nový. Zmenu by mali podpísať obaja. U nás to tak chceli na KÚ.
Jozef I
23.10.07,09:48
Ak je predseda odvolaný kto má za povinnosť dať návrh na zmenu na KÚ? Starý predseda alebo nový??
Nový predseda podáva návrh na KU, prikladá zápisnicu o zmene predsedu, prezenčnú listinu, žiadosť a kolok (tuším 400,- Sk)
Ofélia
10.03.08,15:39
o zápisnici a hlasovaní sa tu popísalo dosť, ale nikde som nenašla odpoveď na otázku čo robiť.
Mali sme schôdzu vlastníkov bytov s SBD, po ukončení schôdze bola spísaná zápisnica, ktorá vraj nebola napísaná tak ako sme schválili, nevidel ju nikto okrem 2 overovateľov a tý sa písomne vyjadrili že ju nepodpíšu. Následne chodil zástupca vlastníkov po byte s papierom kde sme sa mali podpísať aby bola znova schôdza a aby boli veci už odsúhlasené znova prerokované.(to povedal ústne) u všetkych vlastníkov ani nebol. Porušili zákony SBD za nesprávnu zápisnicu (nevidela som ju) aj zástupca vlastníkov ......
stefanbuilder
26.10.08,15:49
pred rokmi som zalozil SVB,este stale som jeho predsedom,aj ked som byt v panelaku pred rokom predal,chcel by som sa opytat ako by som sa mohol vzdat predsednictva,nesledoval som to ,lebo som bol dlhodobo v cudzine a dnes uz zijem aj na uplne inej casti nasej republiky,za vsetky odkazy vopred dakujem.