Vera
31.01.05,10:26
Ahojte,

ak mi vystavia pokladničný doklad z ERP na 100 tis. Sk sú povinný mi urobiť k tomuto faktúru??

Ďakujem
vladan
31.01.05,09:54
áno, § 71 ods. 5 zákona o DPH
Vera
31.01.05,09:54
Prosím, neviete mi niekto odpovedať?



Nenašla som tu nikde podobné príspevky ...

please
vicky
31.01.05,10:17
Ak mas doklad z ERP nad 50 000,- Sk, staci ti ak tento doklad splna nalezitosti faktury - meno, sidlo .... alebo ak nie, tak ti musia vystavit fakturu. Aspon tak si to myslim.
esprit
31.01.05,14:39
Súhlasím s Vladan, nad 50 000,- Sk musí byť faktúra.
Vera
31.01.05,14:41
No, volala som s nimi, vystavia mi faktúrku :-)

A len tak hypoteticky, čo keby mi takéto niečo urobili na tri bločky (menej ako 50 tis)... museli by mi aj tak vystaviť faktúru?? Dá sa to takto obísť??
ivetakli
31.01.05,17:20
Samozrejme, bežne sa to využíva.
jeso
31.01.05,18:21
robime to presne takto - nad 50 000,- Sk dame min.2 bloky z RP a nemusime dávať faktúru
silveco
01.02.05,08:14
Radšej by som odporúčal pri sume nad 50.000,- vystavit fa,,neviem si predstaviť predať televízor so sumou 75.000,- na dva porp.tri bločky,, vzhladom na to ,že sa jedná o jeden zdanitelný prípad,správca dane to bude považovať za účelové porušovanie zákona,,,,fa sa nemusí vyhotovit hned na počkanie,,máme na to 15
dní od vzniku danovej povinnosti......
Mickya
01.02.05,08:21
Nemusí ísť vždy o úmyselné porušenie zákona, zákazník môže kúpiť tovar napr. za 43 000 Sk, zaplatí, dostal blok, môže ho zaujať nejaký ďalší tovar a zoberie aj ten a zaplatí ďalších napr. 10 000 Sk
inge57
01.02.05,10:58
Ahojte ! Bola som na školení Dr. Groszovej a tá nám povedala buď si to rozdelíte na viac bločkou z registračnej pokladne po novom sa aj tieto bločky volajú faktúra alebo je potrebné vystaviť faktúru žiadne take, že ak to má náležitosti faktúry aj tak to musí byť faktúra a nie bloček z registračnej poklade/od 01.05.2004 - faktúra/. Ono totiž to bolo myslené v zákone tak, že aj ten tzv. bloček z registračnej pokladne - musí mať od 01.05.2004 všetky náležitosti ako keby to bola faktúra. Upozorňujem, že nestačí ak je na faktúre IČ DPH, ale má tam byť aj DIČ.Majte sa!
bea
01.02.05,12:49
Podľa novely zákona o správe daní o poplatkov § 31 oda. 11 plátca DPH nie je povinný uvádzať aj DIČ. Je povinný uviesť len IČ DPH.
Je tam vyslovene uvedené, že ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona (odvolávka na zákon o DPH), na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii.
Ja som nikdy zatiaľ nebola na školení p. Groszovej, ale už na tejto Porade som si všimla, že dáva nie celkom správne informácie.
Janca
01.02.05,12:58
Suhlasim s Beou. Preto asi zacnem bojkotovat skolenia, co prednasajuci, to iny vyklad zakona. Myslim, ze sa radsej dam na studium slovickarenia v zakone a do roznych prispevok k zakonom nebudem ani nakukat.
Najradsej sledujem polemiku tu, lebo tu hoci sa stretne v jednom prispevku viac nazorov, kazdy z nas si to nastuduje nanovo a nakoniec vieme vsetci ako ten ci onen paragraf spravne pouzit.
inge57
01.02.05,13:53
Ahojte! Musím Vás upozorniť, že školenia sa týkala iba odpoveď na otázku registračnej pokladni a nie či na faktúre má byť DIČ alebo nie! Občas je lepšie si poriadne prečítať príspevok a až tak ho komentovať. Majte sa!
vladan
01.02.05,14:02
Občas je lepšie si poriadne prečítať príspevok a až tak ho komentovať.
... a podľa mňa by bola najlepšia priama reč :D:D:D
inge57
01.02.05,14:08
Ahoj Vladan! Tak toto bolo prerfektné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Konečne som sa zasmiala, lebo celý deň bola nuda. Ahoj!:cool: :) :) :)
inge57
01.02.05,14:23
Takže a teraz vážne. To čo som napísala za tým si stojím čo sa týka odpovedi na vyššie uvedenú otázku. Nemyslíš Vladan? Môj názor je taký, že odpoveď na otázku bola k veci. To čo sa týka DIČ to zistím a upresním, kde tento problém bol ošetrený. Jednoducho niečo zabudli dať do zákona a ošetrili to opatrením/viem to od auditora/. Je lepšie to tam udávať, ale to zistím presne, teda aby to bolo k veci pokúsim sa. Je to lepšie milý Vladan?:rolleyes::D :D :D :D
vladan
02.02.05,05:44
Milá Inge57,
rada by som si trošku zapolemizovala a to nasledovne (nič v zlom):
1. § 71 zákona o DPH hovorí o faktúre, ale nehovorí o úprave faktúry (kozmetickej), takže, podľa môjho názoru, ak by bloček z ERP mal všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2 (a asi hlavné by bolo uvedenie slovka FAKTÚRA niekde na začiatku toho bločku), ja by som to za faktúru považovala a to na základe splnenia všetkých podmienok § 71 ods. 2 zákona o DPH - nikde nie je napísané, že faktúra musí byť na A4 :D
2. čo sa týka DIČ, uvádzanie/neuvádzanie na dokladoch vždy upravoval zákon o správe daní a poplatkov, o žiadnom "opatrení", ktoré by toto upravovalo som ešte nepočula. Ak novela zákona o správe daní a poplatkov hovorí, že na dokladoch uvádzame IČ DPH, tak neuvedenie DIČ pre mňa neznamená porušenie zákona
Pekný deň
bea
03.02.05,06:51
Nehnevaj sa inge57, ale ja si myslím, že moja odpoveď sa týkala presne toho, čo si napísala Ty o náležitostiach faktúry (aj bloček z reg. pokladne). K Tvojmu príspevku :

"Ono totiž to bolo myslené v zákone tak, že aj ten tzv. bloček z registračnej pokladne - musí mať od 01.05.2004 všetky náležitosti ako keby to bola faktúra. Upozorňujem, že nestačí ak je na faktúre IČ DPH, ale má tam byť aj DIČ."

som napísala:

"Podľa novely zákona o správe daní o poplatkov § 31 oda. 11 plátca DPH nie je povinný uvádzať aj DIČ. Je povinný uviesť len IČ DPH.
Je tam vyslovene uvedené, že ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona (odvolávka na zákon o DPH), na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii."

V tejto súvislosti si ešte myslíš, že som si neprečítala Tvoj príspevok poriadne?

Alebo p. Groszová nehovorila o náležitostiach faktúry, len o tom, že doklad z ERP treba rozdeliť na viac bločkov ...? Ak je to tak, tak to, čo som k tejto téme o p. Groszovej písala, vymažem.
inge57
10.02.05,17:43
Ahojte všetci! Takže dnes mi bolo doručené písomné vyjadrenie z DRSR ohľadom nášho diskutovaného DIČ na faktúrach, takže citujem: "S účinnosťou do 31.12.2004 musí faktúra obsahovať okrem náležitosti podľa § 71 zákona o DPH aj IČ DPH aj DIČ. V zmysle zákona 511/1992 Zb. o správe daní s účinnosťou od 01.01.2005 je daňový subjekt na dokladoch povinný uvádzať iba IČ DPH."
Danka Kosibová
10.08.05,06:59
zdravim...pridam sa k tejto teme s mojim "problemom". Pomozte mi prosim najelegantnejsie a co najmenej bolestivejsie vyriesit toto: 13.6. sme vystavili doklad z ERP na sumu 51000,-. čo uz teraz viem,ze bolo nesprávne, lebo sme mali vystavit fakturu. Pri danovom priznaní DPH som DPH-čku riadne odviedla danovemu uradu. Bloček som vystavila vtedy neplatcovi DPH, tak som to potom neriesila.Povedala som si, ze snad ma z DU nebudu hanit za to,ze som vystavila blocek a nie fakturu, ked som DPH zaplatila. No lenze zakazník sa 1.7 stal platcom dph a nakolko to bol blocek na majetok, chce si uplatnit dph-cku. No nakolko si z tohoto blocku nemoze uplatnit dph, potrebuje fakturu. ako to mam vyriesit. NEmozem teraz urobit fakturu...ved to mi pojde 2x do dph. mam urobit teraz storno blocku a vystavit fakturu? alebo mam vystavit k tomu datumu 13.6 fakturu a blocek ma byt len uhrada. lenze tam mi bude tak isto 2x pocitat dph, raz z fa...a raz z blocku...dakujem za nazory.verim, ze nie som jedina, komu sa to stalo. ako ste to riesili?
liba2
10.08.05,07:13
[QUOTE=Danka Kosibová]..... ako to mam vyriesit. NEmozem teraz urobit fakturu...ved to mi pojde 2x do dph. Mam urobit teraz storno blocku a vystavit fakturu? alebo mam vystavit k tomu datumu 13.6 fakturu a blocek ma byt len uhrada. lenze tam mi bude tak isto 2x pocitat dph, raz z fa...a raz z blocku...
--------
Ja by som to riešila stornom v reg.pokladni a vystavením riadnej fa. Urobiť to do júna asi nepôjde, takže zostáva august.
Danka Kosibová
10.08.05,07:18
ďakujem za názor. tiez som uvažovala, že by som to takto robila, je to najčistejsie. čo hovorite ostatní, prosím
KEJKA
10.08.05,07:31
Len sa pripajam k tomu stornu novej faktúre. Len potom by to malo vyzerať tak, že zakaznik vrátil tovar - preto strono bloček a kúpil nový - preto faktúra.
Problém by nevznikol, keby zákazník zostal neplatiteľom. Tržby môžu byť zaregistrované v ERP aj, ked v jednotlivom prípade sú viac ako 50tis.Sk. Ty si chybu neurobila.
Len pre účely odpočítania DPH to nie je faktúra. Takže problém je pri platiteľoch, ktorí musia vyžadovať faktúru ak si chcú nákup dať do účtovníctva. Tvo zákazník ju nežiadal až teraz dodatočne. Ja by som sa s ním dohodla a vystavila mu ručne bez zaúčtovania faktúru, na ktoréj by som uviedla, že bola uhradená bločkom z ERP a založila by som ju do pokl. knihy ERP. oto sa mi vidí najčistejšie.
Danka Kosibová
11.08.05,12:13
lida dakujem velmi pekne, dam tej fakture ine cislovanie...a vobec ju nezaradim do uctovnictva? nebude to problem? ze nebudem o nej uctovat?
ondrejvla
11.08.05,12:29
lida dakujem velmi pekne, dam tej fakture ine cislovanie...a vobec ju nezaradim do uctovnictva? nebude to problem? ze nebudem o nej uctovat?
Ja by som to riešila takto:
vystavím faktúru, zdaniteľné plnenie aké má byť, a hneď celú faktúru dám mínusom k úhrade z dôvodu úhrady cez ERP. Faktúru budeš mať s nulovou hodnotou pre tržby i pre DPH, on bude mať doklad pre účely DPH. Kópiu tejto faktúry by som založila do knihy ERP.
KEJKA
11.08.05,12:53
lida dakujem velmi pekne, dam tej fakture ine cislovanie...a vobec ju nezaradim do uctovnictva? nebude to problem? ze nebudem o nej uctovat?tak ako píšeš, faktura len pre účely splnenia litery zákona, aby si odberatel mohol DPH odpočítať. platbu mas v ERP, trebars ju daj minusom ako je vyssie napísané. Nulovú faktúru nemôžeš zaúčtovať, takže si daj do knihy ERP ajeto.
Danka Kosibová
16.08.05,11:36
dakujem vam
Helena
16.08.05,12:55
§ 71 ods. 5 hovorí citujem :ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50.000 Sk ...., teda nie hodnota celého bločku, v ktorom je vyčíslených viac druhov tovaru.
Podľa môjho názoru je potrebné vystavovať faktúru v zmysle tohto paragrafu len vtedy ak cena napr. jednej sedačky je 51000 ale nie ak mam na bločku 2 sedačky za 51000 teda 1 ks za 25.500 Sk.
Može mi niekto oponovať ?
evina
16.08.05,14:17
§ 71 ods. 5 hovorí citujem :ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50.000 Sk ...., teda nie hodnota celého bločku, v ktorom je vyčíslených viac druhov tovaru.
Podľa môjho názoru je potrebné vystavovať faktúru v zmysle tohto paragrafu len vtedy ak cena napr. jednej sedačky je 51000 ale nie ak mam na bločku 2 sedačky za 51000 teda 1 ks za 25.500 Sk.
Može mi niekto oponovať ?
Podľa môjho názoru , že sa v tomto prípade jedná o hodnotu "bločku" vyplýva priamo z paragrafu 71 v bodoch opisujúcich, čo má obsahovať faktúra, aby boli splnené podmienky pre odpočet DPH.

O.i, v písmene f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
DPH neodpočítavame za každú položku zvlášť, ale na základe celkovej sumy DPH uvedenej v príslušnom doklade.. Tovar sa v tomto nechápe ako dodávka jednej sedačky, ale ako dodávka tovaru napr. podľa množstva a druhu tovaru v zmysle dodacieho listu, faktúry, bloku z ERP...