marco23
03.05.07,14:03
dobry den vsetkym, prosim o radu toho kto vie, ako na to.

mama byvala v 1 izbovom byte, v 1997 ho odkupila od miestneho uradu. Urad podal v tom istom roku navrh na zapis noveho vlastnika do katastra, co sa udialo az v roku 2005! Medzitym mama v roku 2000 zomrela. ku dnu smrti nebola teda vlastnikom bytu, nadovazok zomrela v domove dochodcov, kde mala asi mesiac pred smrtou prepisany trvaly pobyt. Prejednaval som to s pravnikom pred dedicskym konanim a vysvetlil mi, ze notar moze dat navrh v takejto situacii na kataster, aby pozastavil zapis a vyckal na zaver dedicskeho konania. Podla dohody dedicov /za predpokladu ze sa dohodnu/ by potom bol zapisany jeden z nich ako vlastnik, co by notar musel navrhnut katastru. Lenze pani notarka v r. 2000 nechcela o tom ani pocut a dedicstvo uzavrela. Hoci za byt platim a trvale bydlisko tam mam uz 15 rokov, nepatri mi. V dedicskom konani sme 4 surodenci, co mam urobit?
Chobot
04.05.07,09:04
dobry den vsetkym, prosim o radu toho kto vie, ako na to.

mama byvala v 1 izbovom byte, v 1997 ho odkupila od miestneho uradu. Urad podal v tom istom roku navrh na zapis noveho vlastnika do katastra, co sa udialo az v roku 2005! Medzitym mama v roku 2000 zomrela. ku dnu smrti nebola teda vlastnikom bytu, nadovazok zomrela v domove dochodcov, kde mala asi mesiac pred smrtou prepisany trvaly pobyt. Prejednaval som to s pravnikom pred dedicskym konanim a vysvetlil mi, ze notar moze dat navrh v takejto situacii na kataster, aby pozastavil zapis a vyckal na zaver dedicskeho konania. Podla dohody dedicov /za predpokladu ze sa dohodnu/ by potom bol zapisany jeden z nich ako vlastnik, co by notar musel navrhnut katastru. Lenze pani notarka v r. 2000 nechcela o tom ani pocut a dedicstvo uzavrela. Hoci za byt platim a trvale bydlisko tam mam uz 15 rokov, nepatri mi. V dedicskom konani sme 4 surodenci, co mam urobit?

Nechcem podceňovať ľudí na porade, ale myslím, že tvoj prípad je príliš komplikovaný na to, aby si dostala komplexnú radu na tomto fóre. Na tvojom mieste by som si našiel právnika špcializujúceho sa na rodinné právo, aby mohol preštudovať tvoj prípad podrobnejšie.

Napr. rozpor vidím už v tom zápise do katastra. Ak bola kúpno predajná zmluva podpísaná v r. 1997, prečo to trvalo až 8!!!! rokov, kým to zapísali. Ak to zapisujú, tak oni to zvyknú zapísať so spätnou platnosťou, takže sa môže stať, že mama sa stala majiteľom už v r. 1997, len doklad z katastra dostala teraz. Teda neuviedlo si, ku ktorému dátumu nadobudla vlastnícke právo. (napr. ja som kúpil byt v januári 99, zmluvy išli na kataster po podpise. Z katastra som dostal potvrdené zmluvy v júni 2000, ale dátum zápisu - nadobudnutie vlastníctva bolo 25.3.1999. Teda vyše roka som bol vlastníkmo, len som to nemal na papieri.).