dencika
03.05.07,14:23
Prosím Vás, tento rok som prvý krát podávala daňové priznanie za zamestnanca, niečo som asi prešvihla volali mi z DÚ. Daňové priznanie bolo vyplnené správne, ale pýtajú odo mňa potvrdenie o ročnom zúčtovaní. Kde to nájdem pracujeme s JÚ; MONEY S3. Prosím polopatisticky :confused:.
Zoltán Kovács
03.05.07,12:28
Prosím Vás, tento rok som prvý krát podávala daňové priznanie za zamestnanca, niečo som asi prešvihla volali mi z DÚ. Daňové priznanie bolo vyplnené správne, ale pýtajú odo mňa potvrdenie o ročnom zúčtovaní. Kde to nájdem pracujeme s JÚ; MONEY S3. Prosím polopatisticky :confused:.
Ak si podávala DP za zamestnanca, tak zrejme mal aj iné príjmy ako zo závislej činnosti. Súčasťou DP sú všetky potvrdenia o zdaniteľných príjmoch zamestnanca od jednotlivých zamestnávateľov. Inak ak mal príjmy iba zo záv.činnosti stačilo zametnancovi vyhotoviť ročné zúčtovanie a nie podávať DP.
dencika
03.05.07,12:41
zamestnankyňa inde nepracovala, pred tým bola do septembra na rodič.dovl. u nás pracovala od októbra. Čo mám zaslať na daňový úrad, keď chcú potvrdenie o ročnom zúčtovaní? :(
Zoltán Kovács
03.05.07,12:45
zamestnankyňa inde nepracovala, pred tým bola do septembra na rodič.dovl. u nás pracovala od októbra. Čo mám zaslať na daňový úrad, keď chcú potvrdenie o ročnom zúčtovaní? :(

Keď podávala DP tak predsa ročné zúčtovanie sa jej asi nerobilo. Aspoň logika to káže, jedine ak ide o dodatočné daňové priznanie v prípade, keď v zamestnaní sa najprv vykonalo ročné zúčtovanie, a dodatočne vyšli najavo ďalšie skutočnosti na základe, ktorých je potrebné podávať dodatočné DP. V tom prípade mzdový program by mal mať možnosť vystaviť už spomenuté potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania.
dencika
03.05.07,12:51
zamestnankyňa inde nepracovala, pred tým bola do septembra na rodič.dovl. u nás pracovala od októbra. Čo mám zaslať na daňový úrad, keď chcú potvrdenie o ročnom zúčtovaní? :(
Zamestnankyňa mala: úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 43648,-
Poistenie a príspevky: 5857,-
Základ dane: 37791,-
Na daňovníka: - 90816,-
Spolu: 90816,-
Zdaniteľná mzda: - 53025,-
Úhrn preddavkov na daň: 2866,-
Preplatok z ročného zúčtovania neupravený o daňový bonus - 2866,-
Pepa
03.05.07,13:02
zamestnankyňa inde nepracovala, pred tým bola do septembra na rodič.dovl. u nás pracovala od októbra. Čo mám zaslať na daňový úrad, keď chcú potvrdenie o ročnom zúčtovaní? :(
Zamestnankyňa mala: úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 43648,-
Poistenie a príspevky: 5857,-
Základ dane: 37791,-
Na daňovníka: - 90816,-
Spolu: 90816,-
Zdaniteľná mzda: - 53025,-
Úhrn preddavkov na daň: 2866,-
Preplatok z ročného zúčtovania neupravený o daňový bonus - 2866,-
Tomuto nerozumiem - malo by to byť: daňový preplatok ...... a nie preplatok z ročného zúčtovania - odkiaľ si to zobrala?
Zoltán Kovács
03.05.07,13:04
zamestnankyňa inde nepracovala, pred tým bola do septembra na rodič.dovl. u nás pracovala od októbra. Čo mám zaslať na daňový úrad, keď chcú potvrdenie o ročnom zúčtovaní? :(
Zamestnankyňa mala: úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 43648,-
Poistenie a príspevky: 5857,-
Základ dane: 37791,-
Na daňovníka: - 90816,-
Spolu: 90816,-
Zdaniteľná mzda: - 53025,-
Úhrn preddavkov na daň: 2866,-
Preplatok z ročného zúčtovania neupravený o daňový bonus - 2866,-

Priložím súbor ako by to malo vyzerať. Mne to program (MRP) tlačí automaticky ak vykonám ročné zúčtovanie.
dencika
03.05.07,13:13
Z ROČNÉ ZÚČTOVANIE PREDDAVKOV NA DAŇ
Z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a daňový bonus
I.časť
Zamestnankyňa mala: úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 43648,-
Poistenie a príspevky: 5857,-
Základ dane: 37791,-
Na daňovníka: - 90816,-
Spolu: 90816,-
Zdaniteľná mzda: - 53025,-
Úhrn preddavkov na daň: 2866,-
Preplatok dane - rozdiel v prospech zamestnanca: 2866,-
II.čast
Preplatok z ročného zúčtovania neupravený o daňový bonus - 2866,-
Zoltán Kovács
03.05.07,13:14
Z ROČNÉ ZÚČTOVANIE PREDDAVKOV NA DAŇ
Z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a daňový bonus
I.časť
Zamestnankyňa mala: úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 43648,-
Poistenie a príspevky: 5857,-
Základ dane: 37791,-
Na daňovníka: - 90816,-
Spolu: 90816,-
Zdaniteľná mzda: - 53025,-
Úhrn preddavkov na daň: 2866,-
Preplatok dane - rozdiel v prospech zamestnanca: 2866,-
II.čast
Preplatok z ročného zúčtovania neupravený o daňový bonus - 2866,-

Daňový úrad žiada od teba tú tretiu časť čo som priložil ako vzorový súbor v mojom predchádzajúcom príspevku.
dencika
03.05.07,13:34
Ďakujem ja som si to všimla.
Len na upresnenie do kolónky VRÁTENÉ v úhrade (z r.11)
z toho preplatok (z r. 13)
dňa 3.5.2007
v sume 2866,-
zostatok 0,00
-----------------------
dátum kedy som vrátila preplatok zamestnancovi
------------------------------------------------
a tie peniaze nevracia daňový úrad?
------------------------------------

Ospravedlňujem sa ale nikdy som to nepotrebovala vedieť až teraz. :(
Pepa
03.05.07,13:40
Podľa toho čo uvádzaš, si vôbec nemala zamestnancovi robiť DP, robila si mu predsa ročné zúčtovanie. Pri ročnom zúčtovaní si daňový preplatok resp. nedoplatok "rieši" zamestnávateľ s DU - zamestnanec nie.
Zoltán Kovács
03.05.07,13:42
Ďakujem ja som si to všimla.
Len na upresnenie do kolónky VRÁTENÉ v úhrade (z r.11)
z toho preplatok (z r. 13)
dňa 3.5.2007
v sume 2866,-
zostatok 0,00
-----------------------
dátum kedy som vrátila preplatok zamestnancovi
------------------------------------------------
a tie peniaze nevracia daňový úrad?
------------------------------------

Ospravedlňujem sa ale nikdy som to nepotrebovala vedieť až teraz. :(

O preplatok na dani si znížiš odvod v ďalšom mesiaci. Keď si urobil RZ zamestnancovi potom výsledok (preplatok) si povinný vyplatiť.

P.S. Otázka na okraj prečo vlastne sa podávalo DP ak bolo vykonané RZ?
dencika
03.05.07,13:46
Čo by bolo iné ak by sa nerobilo ročné zúčtovanie?
Pepa
03.05.07,13:49
A ešte skúsim "po lopate" - ak by si vystavila zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde, on by si podal DP, preplatok by vratíl DU JEMU. ALE ty si urobila RZ tak preplatok vrátiš TY a Ty si to vysporiadaš s DU. On už v tomto prípade nedostane od DU nič.
Zoltán Kovács
03.05.07,13:50
Čo by bolo iné ak by sa nerobilo ročné zúčtovanie?

mimotemyMinimálne to, že teraz by si nemusel zisťovať tieto veci.

Ak by si nerobil RZ, potom by zamestnankyňa podávala sama DP a preplatok na dani by jej vratí DÚ.
Ale ak zamestnankyňa ťa požiadala v zákonom stanovenej lehote o vykonanie RZ, a odovzdala všetky potrebné podklady tak zamestnávateľ má povinnosť urobiť to.

Ale stále nevieme prečo sa podávalo DP, keď bolo RZ. Alebo chyba nastala tam, že zamestnankyňa chcela sama vysporiadať dane voči DÚ a namiesto potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa sa vykonalo RZ?
Monikov
03.05.07,13:58
Dencika, a v prehľade o zrazenej a odvedenej dani za 1.štvrťrok si to ako uviedla.
dencika
03.05.07,14:15
asi to bude tak: Problém bude asi v tom, že zamestnankyňa si podala DP sama s tým, že očakávala že DU peniaze vyplatí jej. vypísala ho podľa tlačiva z Ročného zúčtovania na daň a tento papier zaslala na DU s DP preto odo mňa DU žiada potvrdenie. Pretože si zamestnankyňa podávala DP sama tak v prehľade za 1.štvrťrok sme žiadne vrátené preplatky neuvádzali. A preto som nerozumela čo sa odo mňa žiada.
Pepa
03.05.07,14:22
asi to bude tak: Problém bude asi v tom, že zamestnankyňa si podala DP sama s tým, že očakávala že DU peniaze vyplatí jej. vypísala ho podľa tlačiva z Ročného zúčtovania na daň a tento papier zaslala na DU s DP preto odo mňa DU žiada potvrdenie. Pretože si zamestnankyňa podávala DP sama tak v prehľade za 1.štvrťrok sme žiadne vrátené preplatky neuvádzali. A preto som nerozumela čo sa odo mňa žiada.
Tak ja som asi úplne "mimo" - bolo jej urobené RZ, potom SI jej urobila DP, potom si DP urobila zamestnankyňa, vyplatila si jej preplatok, potom chce aby jej preplatok vrátil DU, podľa RZ ste ako zamestnávateľ mali preplatky, ktoré mali byť uvedené v "prehľade", ale vy ste to neuviedli lebo si podala DP .............. :cool:
Zoltán Kovács
03.05.07,14:26
asi to bude tak: Problém bude asi v tom, že zamestnankyňa si podala DP sama s tým, že očakávala že DU peniaze vyplatí jej. vypísala ho podľa tlačiva z Ročného zúčtovania na daň a tento papier zaslala na DU s DP preto odo mňa DU žiada potvrdenie. Pretože si zamestnankyňa podávala DP sama tak v prehľade za 1.štvrťrok sme žiadne vrátené preplatky neuvádzali. A preto som nerozumela čo sa odo mňa žiada.

Ale podľa uvedeného ideš proti sebe. Ak bolo RZ a zamestnankyňa sa rozhodla podať DP, potom bolo potrebné jej vydať RZ aj s oddielom III. Ak bolo RZ a preplatok vrátený v rámci výplaty v ďalšom mesiaci, potom aj v 1/4ročnom prehlade to muselo byť.
dencika
03.05.07,14:37
Aj ja som s toho :eek:.
Zamestnankyňa si podala DP sama. Ale napriek tomu že ho dobre vyplnila priložila tam asi papier ktorý nemala. Na DÚ z toho boli :eek: a tak sa ma pýtali na potvrdenie. Ja som nevedela čo s tým a preto tie nezmyselné otázky s DP a ročným zúčtovaním. Snažila som sa dopátrať, prečo a ako k tomu došlo.
katkaj
03.05.07,14:38
Aj ja som s toho :eek:.
Zamestnankyňa si podala DP sama. Ale napriek tomu že ho dobre vyplnila priložila tam asi papier ktorý nemala. Na DÚ z toho boli :eek: a tak sa ma pýtali na potvrdenie. Ja som nevedela čo s tým a preto tie nezmyselné otázky s DP a ročným zúčtovaním. Snažila som sa dopátrať, prečo a ako k tomu došlo.

a my sme z toho už úplne :eek::eek::eek::eek:
Monikov
03.05.07,14:42
Dencika, ty si jej nespravila ročné zúčtovanie, vyhotovila si jej len potvrdenie o zdaniteľnej mzde (nezmýlila si si tlačivá?). Mne to tak vychádza. Pretože nič ste jej nevyplatili, do prehľadu ste nič neuviedli, tak jej vystav POTVRDENIE O ZDANITEĽNEJ MZDE a nech si ho ona doloží k daňovému priznaniu. V daňom priznaní si vykáže zamestnankyňa preplatok na dani, ktorý jej vráti DÚ na účet a budeš to mať vybavené.
Keď si to robila prvýkrát nemaj výčitky, len to daj do poriadku.
Zoltán Kovács
03.05.07,14:45
Dencika, ty si jej nespravila ročné zúčtovanie, vyhotovila si jej len potvrdenie o zdaniteľnej mzde (nezmýlila si si tlačivá?). Mne to tak vychádza. Pretože nič ste jej nevyplatili, do prehľadu ste nič neuviedli, tak jej vystav POTVRDENIE O ZDANITEĽNEJ MZDE a nech si ho ona doloží k daňovému priznaniu. V daňom priznaní si vykáže zamestnankyňa preplatok na dani, ktorý jej vráti DÚ na účet a budeš to mať vybavené.
Keď si to robila prvýkrát nemaj výčitky, len to daj do poriadku.

Ale asi to bolo RZ, lebo denčika uviedla, že zamestnankyňa k DP priložila tlačivo RZ.
Monikov
03.05.07,14:52
Tak potom tu bola 3x vyúčtovaná daň? 1x ročné zúčtovanie a 2x DP?
Tak to je potom naozaj zaujímavé.:D
dencika
03.05.07,14:52
Už teraz viem ako na to. Zamestnankyňa už u nás nepracuje a tak som sa jej nemohla na to spýtať. Nakoľko som pred tým nikdy nemala zamestnanca nevedela som čo s tým a ako sa to mohlo stať. Ďakujem všetkým ktorý my pomohli dopátrať sa k výsledku. A ospravedlňujem sa všetkým ktorých som :eek:. Prajem všetkým pekný večer.
Ďakujem
Babe
04.05.07,07:13
Neviem, či nebude táto otázka "mimo témy" ale potrebovala by som do budúcnosti vedieť nasledovnú informáciu - týkajúcu sa daňového priznania:

Ak niekto zdedí byt po rodičoch v roku 1992 (v byte žije "od vždy") a do osobného vlastníctva ho dostane v roku 2003. V roku 2007 sa rozhodne ho predať. Je nutné platiť z tohto príjmu daň a podávať daňové priznanie?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Milan Benka
04.05.07,07:15
Je to oslobodené od dane.