Mišela
03.05.07,13:30
Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem
wagner
04.05.07,11:29
Nemám s tým skúsenosti, veľkosť treba prerátať podľa veľkosti domu. Ale tiež záleží od toho, v akej lokalite je dom. Na takú teplú zimu ako bola táto a v lokalite Bratislava možno áno. Solárne kolektory sa v zime využívajú väčšinou na ohrev vody pre bežnú spotrebu - kúpanie, pranie....., v radiátoroch síce predhrejú vodu, ale treba dokurovať iným palivom. Podľa informácií ktoré mám tak by kolektory mali zohriať vodu na cca 50 C. Ale to záleží od veľa okolností - najmä od počasia a od lokality.
vladan
04.05.07,12:01
Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem

firma, ktorá ti bude dodávať slnečné kolektory by ti mala vedieť povedať koľko ti ich bude treba - mali by ti aj navrhnúť najlepšie umiestnenie kolektorov - teda mali prísť na obhliadku, či je vôbec možné slnečné kolektory použiť - v niektorých lokalitách to môže byť aj neefektívne ;)
Adam xx
17.05.07,21:23
Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem

Solárne termické kolektory sa používajú predovšetkým na ohrev teplej vody v letných mesiacoch, kedy správne nadimenzované kryjú 100 % spotrebu. Na to, aby dokázali kryť 100 % spotrebu aj v zime, by boli príliš predimenzované v letnom období a ešte by bol aj tak nutný v zime doohrev z externého zdroja (nebolo by to ani ekonomicky efektívne).
Pre 4 - člennú rodinu stačia tri kolektory o účinnej ploche absorbéra 3 x 1,76 m2 (celková plocha kolektorov 3 x 2 m2). Tieto čiastočne pokryjú aj potrebu tepla na ohrev TÚV aj v prechodnom období. Celkovo dokážu pokryť cca 60 - 70 % ročnej spotreby 4-člennej rodiny.
Pozri aj www.thermosolar.sk (http://www.thermosolar.sk)
shureido
18.05.07,09:17
Ahojte
my mame doma kolektory uz dva roky. Mame jeden panel 3*2 m a k tomu 50 l boiler. V zime mame teplu vodu okolo obeda vyhriatu na nejakych 40 C...co vystaci pre nas (4 dospeli) a aj umyvanie riadu ....Byvame na strednom slovensku. Ked neminieme vodu, tak nam vlazna vydrzi az do rana (da sa este sprchovat, nie je tepla ale da sa to vydrzat). V lete mame teplej vody aj na napustenie bazena (ak by sme nejaky mali). Dokonca sme napustali celorocne 11 000 litrov akvarii vodou z kolektorov, takze uspora bola obrovska. Kolektory sme montovali svojpomocne bez väčšich problemov.
Drzim palce vsetkym co budu aj takto setrit nasu malu planetku !
Adam xx
18.05.07,22:39
Ahojte
my mame doma kolektory uz dva roky. Mame jeden panel 3*2 m a k tomu 50 l boiler. V zime mame teplu vodu okolo obeda vyhriatu na nejakych 40 C...co vystaci pre nas (4 dospeli) a aj umyvanie riadu ....Byvame na strednom slovensku. Ked neminieme vodu, tak nam vlazna vydrzi az do rana (da sa este sprchovat, nie je tepla ale da sa to vydrzat). V lete mame teplej vody aj na napustenie bazena (ak by sme nejaky mali). Dokonca sme napustali celorocne 11 000 litrov akvarii vodou z kolektorov, takze uspora bola obrovska. Kolektory sme montovali svojpomocne bez väčšich problemov.
Drzim palce vsetkym co budu aj takto setrit nasu malu planetku !

Vyhriatie 5O L boilera na cca 40 C v zimnom období zo 6 m2 kolektorov to beriem (ak ovšem svieti slnko). Ale to môže stačiť (bez urážky) tak na umytie rúk, nie na serióznu hygienu :D . Pre 4 - člennú rodinu je treba uvažovať pri solárnom ohreve TÚV min. s 300 L bivalentným (dvojzdrojovým) ohrievačom kôli zimnému obdobiu, kedy je výkon kolektorov minimálny, teda napojeným aj na iný zdroj tepla (napr. plynový kotol).
shureido
21.05.07,06:29
OK. beriem moja chyba, pytala som sa otca -..mame 300 l boiler na kolektory. A co sa tyka hygieny...treba to vediet spravne nacasovat. Jasne keby sme chceli ist 4 po sebe tak to nevyjde a treba dohriat vodu ale ak ideme s odstupom cca 2 hodin...tak sa kazdy v pohode umyje a aj na ruky ostane. Ale mas pravdu, niekedy samozrejme treba vodu dohrievat inym zdrojom, zalezi od slnka.
Adam xx
21.05.07,09:17
OK. beriem moja chyba, pytala som sa otca -..mame 300 l boiler na kolektory. A co sa tyka hygieny...treba to vediet spravne nacasovat. Jasne keby sme chceli ist 4 po sebe tak to nevyjde a treba dohriat vodu ale ak ideme s odstupom cca 2 hodin...tak sa kazdy v pohode umyje a aj na ruky ostane. Ale mas pravdu, niekedy samozrejme treba vodu dohrievat inym zdrojom, zalezi od slnka.

Tieto údaje už samozrejme súhlasia. Díky, že si to poopravil, lebo tu ide aj o to, aby tie údaje boli správne. Mohlo by sa totiž stať, že niekto, kto si bude chcieť nainštalovať slnečné kolektory, si osvojí tie nepresné údaje a dodávateľ bude mať problém ho presvedčiť, že to je inak. Odberateľ bude mať zase pocit, že ho chce dodávateľ ošmeknúť o peniažky. To by sme ale neradi.

Ja tiež využívam slnečné kolektory a v podstate od začiatku apríla do septembra mám pokrytú 100 % dennej spotreby TÚV. Máš však pravdu, že ten režim v spotrebe je nutné máličko upraviť. V podstate sa však vôbec neobmedzujeme. Teplá voda nám vydrží aj ďalší deň v prípade, že vtedy slnko nesvieti.
Mišela
24.05.07,11:09
Pekný deň prajem,

ak využívate slnečné kolektory môžete mi poradiť ako je najlepšie a čím v zime predohrievať vodu? Nemáte náhodou skúsenosti aj s rolovanými solárnymi strechami? Teraz to propaguju ako veľkú novinku.
Za odpoveď ďakujem

Mišela
Adam xx
24.05.07,12:23
Pekný deň prajem,

ak využívate slnečné kolektory môžete mi poradiť ako je najlepšie a čím v zime predohrievať vodu? Nemáte náhodou skúsenosti aj s rolovanými solárnymi strechami? Teraz to propaguju ako veľkú novinku.
Za odpoveď ďakujem

Mišela

No vodu (TÚV) v zimnom období predohrievajú práve tie slnečné kolektory a doohrev je možný rôzne, napr. elektricky alebo plynom. Traba to doohrievať tým zdrojom, ktorý sa využíva na vykurovanie domu. O rolovaných solárnych strechách neviem, ale tie sa asi používajú aj na vykurovanie v prechodnom období. V každom prípade bude traba použiť aj ďalší zdroj tepla na krytie tepelných strát v najchladnejších dňoch roka.
Braku
28.05.07,18:19
Neviete niekto náhodou aký je pomer účinnosti medzi orig.kolektorom a čiernou do kruhu stočenou hadicou zhruba tej istej dĺžky.Má niekto skúsenosť s podomácky vyrobeným (hadicovým) kolektorom? Dakujem Braku.
Adam xx
31.05.07,08:41
Neviete niekto náhodou aký je pomer účinnosti medzi orig.kolektorom a čiernou do kruhu stočenou hadicou zhruba tej istej dĺžky.Má niekto skúsenosť s podomácky vyrobeným (hadicovým) kolektorom? Dakujem Braku.

No pozri, na dopravu teplonosnej látku sa u slnečnách kolektorov nemôžu vôbec používať rúrky z plastu, pretože v kolektroch môže dôjsť v istých situáciách k zohriatiu teplonosnej látky na teplotu až 170 st. C. Skrátka sú to zariadenia na zachytávanie nízkopotenciálneho tepla, jeho transformáciu na vyššiu teplotu a následné odovzdanie tohto tepla úžitkovej vode. To tá čierna rúrka nikdy nedokáže. Takže podľa mňa ten problém nestojí na účinnosti, ale na schopnosti tej transformácie s potenciálom následne ohrievať úžitkovú vodu. Takže tou čiermou trubkou sa dá voda nejako zohriať, ale nie akumulovať. Keď z trubky voda vytečie, na novú si treba počkať, skrátka je po teplej vode. Ak zapadne slnko voda sa v trubke ochladí a zase je teplá voda fuč. Takže to jednoducho nefunguje, To sú potom lepšie na čierno natreté nejaké plechové sudy (najlepšie však hliníkové), tieto vycapiť na slnko a počkať si kým sa zohrejú, potom vodu prečerpať do dobre izolovanej nádoby a možno nejaká voda o nejakej teplote aj bude. Komfortné to však nie je a ani bezpečné. Tejto vody je treba podstatne viac, lebo s tou teplotou to určite nebude nijako valné. Hygiene sa však tiež nezavďačíš. Ďalšia vec, slnečné termické kolektory pracujú s takmer 100% nezávislosťou jeho užívateľa na potrebe náhradného zdroja od apríla až do septembra, možno októbra. Polož si otázku, či to tá čierna plastová rúrka dokáže.
Informácia na záver: Slnečné kolektory nie sú drahé pre to, že sú drahé práve tie kolektory, ale preto, že je drahé to všetko ostatné príslušenstvo okolo nich. Len pre ilustráciu: Na rodinný dom so 4-mi osobami je potrebná absorbčná plocha kolektora cca 4,7 m2, čo reprezentuje cca 3 kolektory o rozmeroch 2 x 1 m. Jeden kolektor stojí cca 13 tis. Sk aj s DPH, dohromady teda 39 tis. Sk. Ale ak si však chceš poriadiť systém, tak to výjde na cca 120 tis s DPH. Čiže samotné kolektory stoja tretinu z celkovej nadobúdacej ceny systému. Ak si trúfaš tie ostatné veci vyrobiť na kolene a „zadarmo“ tak si kúp len kolektory a máš to za 40,0 tisíc. Lenže aj to čo si budeš robiť sám niečo stojí a kvalita to asi priemyselná nebude. Takže treba veci zvážiť.
Adaka
13.02.08,11:57
môže mi niekto poradiť nejakú dobrú firmu na kolektory ak sa to nedá verejne pošlite mi SS
hrubyv
17.02.08,14:38
Ahojte
my mame doma kolektory uz dva roky. Mame jeden panel 3*2 m a k tomu 50 l boiler. V zime mame teplu vodu okolo obeda vyhriatu na nejakych 40 C...co vystaci pre nas (4 dospeli) a aj umyvanie riadu ....Byvame na strednom slovensku. Ked neminieme vodu, tak nam vlazna vydrzi az do rana (da sa este sprchovat, nie je tepla ale da sa to vydrzat). V lete mame teplej vody aj na napustenie bazena (ak by sme nejaky mali). Dokonca sme napustali celorocne 11 000 litrov akvarii vodou z kolektorov, takze uspora bola obrovska. Kolektory sme montovali svojpomocne bez väčšich problemov.
Drzim palce vsetkym co budu aj takto setrit nasu malu planetku !
... mali ste na to zvlašť projekt? Musi sa nejak viac nadimenzovať strecha?
Dakujem.
Ninna
17.02.08,14:47
... mali ste na to zvlašť projekt? Musi sa nejak viac nadimenzovať strecha?
Dakujem.
Určite nato treba projekt aby sa to zosúladilo s existujúcimi zdrojmi ohrevu vody napr. do kúrenia.;) Dodavatelia solárnych kolektorov robia tieto projekty.
zuzanka76
17.02.08,17:30
Dobrý večer. Staviame dom a rozmýšlame nad sln.kolektormy v parametroch cca ako píšete vy. Ešte sme sa neinformovali na cenu. Viete mi len približne napísať v akých finančných pásmach sa to bude pohybovať? Ďakujem.
AndrejG
17.02.08,18:28
Solarne kolektory maju navratnost 20-30 rokov...pocitajte, ludia...
ajale
18.02.08,07:15
Pekný deň prajem všetkým,
vie mi niekdo poradiť či nám budú stačiť 3 ks solárnych kolektorov na ohrev TÚV počas zimných mesiacov? Mám na mysli či nám to aj cez zimu zohreje vodu ?
Ďakujem
Aj v zime staci, ked na kolektor svieti aspon hodinu slnko
borbi
18.02.08,10:11
nevie nieko ako je to so zlavou na kolektory v ramci postupne narastajuceho vyuzia environmentalnych zdrojov energie.myslim ze je to nejako podchytene v zakone.dik
Ninna
18.02.08,16:19
Solarne kolektory maju navratnost 20-30 rokov...pocitajte, ludia...
Andreja mrzí že to nemá v projekte jeho novostavby;). teraz je návratnosť tých 20-30 rokov ale z roka na rok sa Ti tá doba určite bude skracovať a aby Ťa neprekvapila.... A zváž to aj Ty lebo prestavba Ťa bude stáť viac aj s úpravami, keď prídeš nato, že aj Tebe to môže zadarmo kúriť.:)
Ninna
18.02.08,16:22
nevie nieko ako je to so zlavou na kolektory v ramci postupne narastajuceho vyuzia environmentalnych zdrojov energie.myslim ze je to nejako podchytene v zakone.dik
No aj ja som sa o to zaujímala v decembri 2007, ale odradilo ma to že príspevky sa schvaľovali s odovzdanými projektami /je k tomu potrebná štúdia uloženia stavby, popis strán slnečných atď/ na rok 2008 už tuším v novembri 2007 alebo skôr.
AndrejG
18.02.08,17:10
Andreja mrzí že to nemá v projekte jeho novostavby;). teraz je návratnosť tých 20-30 rokov ale z roka na rok sa Ti tá doba určite bude skracovať a aby Ťa neprekvapila.... A zváž to aj Ty lebo prestavba Ťa bude stáť viac aj s úpravami, keď prídeš nato, že aj Tebe to môže zadarmo kúriť.:)

Som v stadiu, kedy by som to mohol lahko urobit, bez akejkolvek prestavby. Ale nerad vyhadzujem peniaze von oknom. Keby som chcel aby sa tym dalo prikurovat, to je investicia na 300-350tis. V zime, kedy je treba kurit, to pojde v lepsom pripade 5-6 hodin denne, teraz budme optimisti a tvarme sa, ze budu same slnecne dni. Takze 25% kurenia to pokryje. Ked ma NED priemerne mesacne naklady na kurenie 1000Sk, dajme tomu, ze pocas zimnych mesiacov je to 2000. Takze uspora 500Sk pocas 4 mesiacov v roku, to je 2000 rocne. Navratnost 175 rokov. Keby aj rastla cena elektriky alebo plynu zavratnym tempom, dostat navratnost pod 100 rokov nebude hracka. Ale ked to niekto chce na kurenie, nech sa paci...:)
Ninna
18.02.08,17:31
Som v stadiu, kedy by som to mohol lahko urobit, bez akejkolvek prestavby. Ale nerad vyhadzujem peniaze von oknom. Keby som chcel aby sa tym dalo prikurovat, to je investicia na 300-350tis. V zime, kedy je treba kurit, to pojde v lepsom pripade 5-6 hodin denne, teraz budme optimisti a tvarme sa, ze budu same slnecne dni. Takze 25% kurenia to pokryje. Ked ma NED priemerne mesacne naklady na kurenie 1000Sk, dajme tomu, ze pocas zimnych mesiacov je to 2000. Takze uspora 500Sk pocas 4 mesiacov v roku, to je 2000 rocne. Navratnost 175 rokov. Keby aj rastla cena elektriky alebo plynu zavratnym tempom, dostat navratnost pod 100 rokov nebude hracka. Ale ked to niekto chce na kurenie, nech sa paci...:)
A čo na teplú vodu v lete tej máte tiež kopec a dokurovať na jeseň...;)
AndrejG
18.02.08,17:56
A čo na teplú vodu v lete tej máte tiež kopec a dokurovať na jeseň...;)

Ja teplu vodu nepouzivam ani v zime, nieto este v lete. Musim aj deti naucit na otuzovanie, kedze je to zdrave. Asi iba zenu nepresvedcim, ale ona sama toho vela neminie. :D

Na jar ani jesen nebudem musiet kurit vobec, na to myslim pri zateplovani. :)
Ninna
18.02.08,18:05
Ja teplu vodu nepouzivam ani v zime, nieto este v lete. Musim aj deti naucit na otuzovanie, kedze je to zdrave. Asi iba zenu nepresvedcim, ale ona sama toho vela neminie. :D

Na jar ani jesen nebudem musiet kurit vobec, na to myslim pri zateplovani. :)
A ja Ti zasa poviem,;) že budem rada keď mi soláre budú prikurovať keď nebudem doma ./chodíme večer z práce/ a bez námahy.
A aj teplú vodu mám rada. A zateplenie tiež máme poriešené a okrem toho aj kombinované vykurovanie, trojsklá atď....:)
Ale na soláre čo si aj požičiame......:D
AndrejG
18.02.08,19:22
A ja Ti zasa poviem,;) že budem rada keď mi soláre budú prikurovať keď nebudem doma ./chodíme večer z práce/ a bez námahy.
A aj teplú vodu mám rada. A zateplenie tiež máme poriešené a okrem toho aj kombinované vykurovanie, trojsklá atď....:)
Ale na soláre čo si aj požičiame......:D

Kombinovane vykurovanie? Ake myslis konkretne?

Kolko ste davali zateplenia? :)
Ninna
18.02.08,19:38
Kombinovane vykurovanie? Ake myslis konkretne?

Kolko ste davali zateplenia? :)
mimotemyBude 8 minerálna vata.;) A Ty. Máš katalogový dom?
AndrejG
18.02.08,20:00
Bude 8 minerálna vata.;) A Ty. Máš katalogový dom?

Nie, ide o radovku, takze tam nebolo vela co projektovat, spredu a zozadu som to naprojektoval ja, takisto vnutro.

Ja mam 14-20cm eps, teraz ma mrzi, ze od susedov som nenechal viac miesta, teraz by som dal aj tam 20cm. Pri tejto skladbe samozrejme aj rekuperacia musi byt.
orazel
28.02.08,16:34
no 20 cm, to je pekná hrúbka.... a myslíš že tato investícia tiež nie je navratná len za cca 20 rokov? a ako si poriešil rekuperáciu?
AndrejG
29.02.08,22:56
no 20 cm, to je pekná hrúbka.... a myslíš že tato investícia tiež nie je navratná len za cca 20 rokov? a ako si poriešil rekuperáciu?

Navratna? Fasadu budem celu platit tak ci tak, tych par cm eps navyse zvysi cenu minimalne. Navyse ohladom eps som kontaktoval priamo jedneho vyrobcu a budem mat 15cm sedy(ekvivalent 20cm bieleho) iba malicko drahsi ako by som mal 10cm v klasickych stavebninach, takze navratnost neriesim. :)

Rekuperaciu budem mat vsade, nastastie je moznost este ju natahat bez velkych zasahov, aj ked hruba stavba uz stoji. :)
Ninna
27.04.08,13:42
Andrej prosím Ťa pripoj sem ten rozpočet na soláre. A pošli mi ho cez SS nevidím dobre nato.
AndrejG
27.04.08,13:48
pridane
AndrejG
27.04.08,13:53
Poslal som si ss, aj prepocet navratnosti pri cene 200 tis., ktora je 25+ rokov.
Adaka
01.05.08,08:31
viete mi odporučiť nejakú dobrú firmu na solárne kolektory chceme len ohrievať vodu tak 2 kolektory + 200l bojler čo to asi stojí? dakujem
robin78
01.05.08,08:48
Ked uz uvazujete nad solarnymi panelmi, tak by som doporucil to spojit aj s vykurovanim RD (nielen ohrev TUV) a potom ta navratnost bude ovela lepsia.
dada1212
30.07.09,06:43
Chcela by som si dať kolektory na ohrev teplej vody, iba v kúpeľni, v bojleri.
Chcem sa spýtať, že ak to máte, aké sú Vaše skúsenosti, či to vyhreje vodu aj v zime a podobne. Díky :)
AndrejG
30.07.09,08:11
Chcela by som si dať kolektory na ohrev teplej vody, iba v kúpeľni, v bojleri.
Chcem sa spýtať, že ak to máte, aké sú Vaše skúsenosti, či to vyhreje vodu aj v zime a podobne. Díky :)

Mas ten bojler v kupelni? Lebo ak ano, nepojde to, tych veci patri k solaru viac. Okrem ineho aj novy bivalentny bojler, so vsetkymi tymi rozvodmi zaberie dost miesta. Navyse v pripade nehody nieje dobre mat rozvody s 100 stupnovou vodou v kupelni.
kamilko777
31.07.09,16:25
Súhlasím takmer so všetkým, čo tu bolo napísané...
Podstatné je, že na základe osobnej skúsenosti môžem spomedzi rôznych "environmentálnych" zdrojov na vykurovanie budov a ohrev TÚV, solárne kolektory / panely len a len odporučiť.....
Bekso
04.09.09,17:55
Zdravim, potreboval by som informaciu ci niekto z Vas nema skusenosti so slnecnymi kolektormi od firmy SOLARETO. Ak ano, napiste ake...
Dakujem
Ferdosondo
05.09.09,03:51
Súhlasím takmer so všetkým, čo tu bolo napísané...
Podstatné je, že na základe osobnej skúsenosti môžem spomedzi rôznych "environmentálnych" zdrojov na vykurovanie budov a ohrev TÚV, solárne kolektory / panely len a len odporučiť.....
A aké sú tie osobné skúsenosti ?
ajuschka
01.07.10,19:47
ahojte,

rekonstruujeme stary rodinny dom - hlinena stavba a uvazujeme o slnecnych kolektoroch firmy solareto. maju na to teraz akciu a vyzera to celkom inteligentne, akurat sa bojim toho, co to urobi v zime. Za normalneho pocasia slnecneho to ma vyhriat vodu v 200 litrovom zasobniku na 90 stupnov. ale to je predpokladam v lete a za idealnych podmienok. ako to bude vyzerat v zime? vyhreje to aspon na tu 40 - 50 stupnovu teplotu co ako TUV staci?
Co sa zasobniku tyka tak nemam obavy, 200 litrov je dostatok, teraz mame 80 litrovy bojler a staci to pre 4 ludi.
Hop377
02.07.10,06:10
200 litrov je sice dost na bezne pouzivanie pri zohrievani kotlom, ale na efektivne vyuzitie solaru potrebujes 500 a viac litrov.
Martin46
21.02.12,00:25
ahojte

nemozem suhlasit, ze v zime staci aby na slnecny kolektor (http://www.prvasolarna.eu/) svietilo slnko iba hodinu... samozrejme vykon v dany den velmi zavisi od pocasia. Mam ale velmi pozitivne skusenosti so slnecnym januarovym dnom. Tri 24 trubicove kolektory zohriali 300l vody na 55 stupnov + zvysok bol odcerpany cerpadlom do podlahoveho kurenia. (mam nastavenu automatiku v solarnej stanici, ze pri prekroceni tejto teploty sa automaticky zvysne teplo precerpava do podlahoveho vykurovania)... v jarnych a jesennych dnoch mam teplo v celom dome a dostatok teplej vody. Moje kocky sa kazdy den sprchuju, niekedy aj dva krat... minulo sa denne urcite 150-250l teplej vody. No a mozem potvrdit, ze teplej vody mam vzdy ked svieti slnko naozaj dostatok. Podla udajov z riadiacej jednotky mi to dnes nakurilo 28kWh. Priznavam, ze mam vacsiu solarnu zostavu, ale navratnost mi vychadza tak do 8 rokov a to bez statnej dotacie A plus mam novy nerezovy bojler (http://www.prvasolarna.eu).