Denyk
03.05.07,19:11
Ahojky,

velmi rada by som Vas poprosila o radu.

Nasa neziskova organizacia planuje zriadit vedlajsiu podnikatelsku cinnost (na zaklade zivnostenskeho opravnenia), aby sme boli schopni financovat nase prevadzkove naklady.

Nevedeli by ste mi poradit ake povinnosti nam budu z toho vyplyvat? Teda okrem toho, ze si musime vybavit zivnost...

Ako to bude s DPH a danou z prijmu?

Prosim ak mi viete poradit aspon zakon, kde by som sa mohla docitat viac pomohlo by to:).

dik;)

deny
zltalienka
07.06.07,07:40
mam taku istu otazku ako "Denyk".
R. organizacia chce zriadit vedlajsiu podnikatelsku cinnost. Musi mat na to od niekoho opravnenie? (od nejakeho uradu?) Co vsetko musi urobit, splnit, aby mohla R. organizacia podnikat.
Prosim, poradte.
victoria
07.06.07,09:24
Pre neziskovú organizáciu, ktorá chce vykonávať aj podnikateľskú činnosť platia rovnaké podmienky vydania živnostenského oprávnenia ako pre ktorýkoľvek iný daňový subjekt. Teda požiadať o vydanie živnostenského listu príslušný úrad, do činností uviesť činnosti, ktoré budú predmetom podnikateľskej činnosti a teda zdaňované - upozorňujem, že tu by nemali byť uvedené činnosti, ktoré sú hlavnými činnosťami organizácie a za účelom ktorých bola zriadená aby bolo možné odlíšiť zdaňovanú a nezdaňovanú činnosť. Po vydaní živnostenského oprávnenia platia predpisy ohľadom zaregistrovania sa za plátcu dane z príjmu na daňovom úrade, obrat pred DPH je taký istý ako pri podnikateľských subjektoch - samozrejme započítava sa doň iba podnikateľská činnosť, nie príjmy z grantov, darov, členského a 2%.
guard
07.06.07,09:42
Pokiaľ ide o podnikanie rozpočtovej organizácie, je treba rozlíšiť o akú rozpočtovú organizáciu ide. Zákon č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov je v § 28 uvedené, že rozpočtová organizácia nemôže vykonávať podnikateľskú činnosť, ak osobitný predpis neustanovuje inak (napr. zákon o vysokých školách). Ale ak je touto rozpočtovou organizáciu obec a alebo vyšší územný celok, tak podľa zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy § 18 môže vykonávať podnikateľskú činnosť, ale náklady na túto činnosť musia byť kryté výnosmi z nej.
victoria
07.06.07,11:17
Nevsimla som si to R. na zaciatku, takze moje info boli skor pre neziskovky ako rozpoctove organizacie, ospravedlnujem sa.
uctovnicka
08.06.07,10:20
Áno, súhlasím s guard, rozpočtová organizácia v zmysle § 28 zákona o rozpočtových pravidlách môže vykonávať podnikateľskú činnosť ako vedľajšiu činnosť, ale náklady musia byť pokryté výnosmi z tejto vedľajšej - podnikateľskej činnosti. V prípade, že k 30.9. by rozpočtová organizácia vykazovala stratu, je povinný vedúci rozpočtovej organizácie zabezpečiť, aby bola do kkonca rozpočtového roka vyrovnaná, alebo urobiť také opatrenia na ukončenie podnikateľskej činnosti, aby sa v ďalšom rozpočtovom roku už nevykonávala. Výnosy a náklady na podnikanie sa nerozpočtujú a sledujú sa na samostatnom mimorozpočtovom účte. V súčasných podmienkach môže byť zisk z podnikateľskej činnosti doplnkovým zdrojom financovania rozpočtových organizácií. Prajem krásny deň i víkend...
zltalienka
13.06.07,12:16
vdaka za odpovede vsetkym, poradili ste mi, super, ved sme na porade :-) idem pozriet §
Meggie32
27.11.08,09:10
Ahojte. Aj naša NO chce začať podnikateľskú činnosť a viem, že musíme viesť účtovníctvo osobitne... znamená to, že k nášmu účtov. programu si mám dokúpiť multiverziu, alebo stačí, keď podnikateľskú činnosť budem viesť na samostatnom stredisku v programe, ktorý používame?
Vopred ďakujem za všetky rady :-))))


(pre tých čo si myslia že NO nemôže podnikať: musíme v niečom podnikatať ak chceme "žiť"... každý projekt vyžaduje cca 5% vlastného vkladu)
Meggie32
27.11.08,13:34
posúvam.. :-)