miroj
31.01.05,10:46
Dobrý deň.
Čítam krížom-krážom témy, týkajúce sa odvodov, zákony, novely a usmernenia.
Ale stále mi nie je jasné, aké sú percentá odvodov na starobné poistenie pre zamestnanca-sporiteľa.
Zamestnávateľ za takého zamestnanca platí 5%+9%=14%.
Podľa zákona 461/2003 platí 4% iba zamestnanec, ktorý nie je sporiteľ. A čo sporiteľ? V zákone 43/2004 sadzba pre zamestnanca-sporiteľa nie je uvedená.
Chýbajú mi teda 4% do celkového súčtu 18%. Na stránke sociálnej poisťovne je uverejnená tabuľka odvodov, platných od 1.1.2005, ale tam sa vôbec nerozlišuje zamestnanec-sporiteľ a zamestnanec-nesporiteľ.
Ušla mi nejaká novela? Prosím, pomôžte mi ujasniť si to.
vladan
31.01.05,10:15
Miro, dôchodkové poistenie-starobné, ktoré platilo do 31.12.2004 bolo vo výške
- 16% zamestnávateľ a 4% zamestnanec
Od 1.1.2005 sú nové pojmy a to: dôchodkové sporenie-starobné a starobné dôchodkové sporenie a odvody sú takéto:
1. pre sporiteľa:
- dôchodkové poistenie - starobné = 5% zamestnávateľ a 4% zamestnanec = 9%
- starobné dôchodkové sporenie - 9% zamestnávateľ
2. pre nesporiteľa:
- dôchodkové poistenie - starobné = 14% zamestnávateľ a 4% zamestnanec
- starobné dôchodkové sporenie - zamestnávateľ neplatí, lebo zamestnanec je nesporiteľ
miroj
31.01.05,10:35
1. pre sporiteľa:
- dôchodkové poistenie - starobné = 5% zamestnávateľ a 4% zamestnanec = 9%
Vďaka, vladan.
Problém ale vidím práve v 4% zamestnanca-sporiteľa.
V §22 zákona o starobnom dôchodkovom sporení nie je uvedená sadzba pre zamestnanca. Ani v §131 zákona o soc.poistení. Alebo existuje novela, ku ktorej som sa zatiaľ neprepracoval.
vladan
31.01.05,11:15
ak by si si pozorne prečítal môj príspevok, tak zistíš, že do systému starobného dôchodkového sporenia prispieva iba zamestnávateľ a to tými 9% z tých 16%, ktoré boli platné do 31.12.2004 ... preto to v zákone nevieš nájsť :D
miroj
31.01.05,11:29
Asi si nerozumieme, vladan.

Mňa zaujíma už iba stav od 1.1.2005.
V príspevku vyššie píšeš:
1. pre sporiteľa:
- dôchodkové poistenie - starobné = 5% zamestnávateľ a 4% zamestnanec = 9%
Mne nie je jasné, na základe ktorého zákona a paragrafu zráža zamestnávateľ zamestnancovi-sporiteľovi 4%. V zákone o soc. poistení vidím iba:
§131 ods.1
Sadzba poistného na starobné poistenie je pre
a) zamestnanca, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 4% z VZ

Odsek 2 rieši poistné pre sporiteľa. Je tam iba 5% pre zamestnávateľa.
Kde sú teda tie 4% pre zamestnanca-sporiteľa?
vladan
31.01.05,11:50
miro, prepáč, pozerám do zákona (aspoň čo ja mám k dispozícii) a fakt je to tak ako píšeš ...
miroj
01.02.05,08:54
Tak som to našiel.
Príslušná novela je elegantne schovaná v novele zákona o poisťovníctve č.186/2004:

4. V § 131 ods. 2 sa vkladá nové písmeno a), ktoré znie:

„a) zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu,1) 4 % z vymeriavacieho základu,“.

Platím si úplné znenia zákonov, ktoré nie sú úplné. Asi to zruším.

Ak to niekomu pomôže, úplné (pracovné) znenie zákona č.461/2003 o sociálnom poistení je možné nájsť na stránke ministerstva práce a soc. veci: www.employment.gov.sk (http://www.employment.gov.sk) v sekcii legislatíva-kľúčové zákony. Sú v ňom zahrnuté všetky doterajšie novely.
vladan
01.02.05,13:43
mirko, si šikulka :D
... nezúfaj, aj ja si platím úplné znenia, a vidíš, že tiež ich nemám úplné ... ale lepšie, "jak s drotom do oka", nie? :D
Janka6685
12.06.05,11:00
Môžete mi niekto prosím vysvetliť, kto je považovaný za sporiteľa a kto za nesporiteľa? Je to tak, že sporiteľ je ten, kto má II. pilier a posiela sa 9% do soc. posťovne a 9% do dôchodcovskej správcovskej poisťovne a ten čo je nesporiteľ, tak celých 18% si necháva soc. poisťovňa?
Džek
12.06.05,12:10
Celých 18% zamestnávateľ odvádza do sociálnej poisťovne a sociálna poisťovňa u sporiteľa, ktorý uzatvoril zmluvu o dôchodkovom sporení s príslušnou dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou (II. pilier) 9% preposiela do tejto príslušnej DSS na osobný dôchodkový účet sporiteľa.
Tak toto je sporiteľ.

U nesporiteľa celých 18% ostáva v sociálnej poisťovni.
Janka6685
12.06.05,12:46
Celých 18% zamestnávateľ odvádza do sociálnej poisťovne a sociálna poisťovňa u sporiteľa, ktorý uzatvoril zmluvu o dôchodkovom sporení s príslušnou dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou (II. pilier) 9% preposiela do tejto príslušnej DSS na osobný dôchodkový účet sporiteľa.
Tak toto je sporiteľ.

U nesporiteľa celých 18% ostáva v sociálnej poisťovni.
Ďakujem. Presne takto som to pochopila.
zuzubalu
16.06.05,11:15
Mam otazocku ohladne odvodov, kedy je a kedy nie je povinnost platit 3 percenta na IP? Nie je mi jasne, ci ich treba platit, ak je zamestnanec zamestnany na ciastocny pomer. Software mi to nevypocital a nechal tam 0. Jaj mi zaciatocnici...

Dakujem