krista
03.05.07,22:05
Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?
Zoltán Kovács
04.05.07,03:38
Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?


Zamestnávateľ odvody neplatí za zamestnávateľa ani za zamestnanca. Konateľ teoreticky môže platiť (14%) ale nie z titulu, že je konateľ, ale napr. samoplatiteľ alebo osoba za ktorú platí štát.

Za konateľa - spoločníka štát nebude platiť poistné. Ak nie je y iného titulu zdravotne poistený, potom musí platíť ako samoplatiteľ.
Jozef Mihál
04.05.07,03:49
Spoločník pob.zdanit.príjem sa na účely zák.o zp považuje za zamestnanca.
krista
04.05.07,06:27
Ďakujem veľmi pekne.
horka
04.05.07,06:40
Ak je konatel poistený z iného titulu nemusí z dohody platiť ZP. Ak však nie je poistený musí platiť ale ako samoplatiteľ. Dohoda sa zohľadní v ročnom zúčtovaní podľa výšky príjmu.
liduska
06.05.07,05:05
Môže byť spoločník-konateľ bez príjmu evidovaný na ÚP ?
Môže spoločník -konateľ bez príjmu byť samoplátca ?
V obidvoch prípadoch dostane na konci roka podiel na zisku.
Zoltán Kovács
06.05.07,07:53
Môže byť spoločník-konateľ bez príjmu evidovaný na ÚP ? Stretol som sa s tým, že ÚP nezamestnaného uchádzača o prácu vyradil z evidencie práve z dôvodu, že mal podiel v sro.
Môže spoločník -konateľ bez príjmu byť samoplátca ? Áno
V obidvoch prípadoch dostane na konci roka podiel na zisku. Podiel na zisku nie je súčasťou vymeriavacieho základu na určenie poistenie na VZP.

...................
zaziki
22.04.08,06:34
Dobrý deň,
poprosím o radu, či má spoločník s.r.o. a súč.konateľ firmy, ktorý je i zamestnancom v tejto firme (jeho mesač.príjem ako zamestnanca nie je vyšší ako 51 822,- Skk) podať Ročné zúčtovanie ZP za rok 2007, ak mu bol v r.2007 vyplatený podiel na zisku za rok 2006.
Ďakujem!
Tweety
22.04.08,06:36
Dobrý deň,
poprosím o radu, či má spoločník s.r.o. a súč.konateľ firmy, ktorý je i zamestnancom v tejto firme (jeho mesač.príjem ako zamestnanca nie je vyšší ako 51 822,- Skk) podať Ročné zúčtovanie ZP za rok 2007, ak mu bol v r.2007 vyplatený podiel na zisku za rok 2006.
Ďakujem!
Podiel na zisku nevystupuje do VZ na odvod poistného. Ale ak mal tzv. kolísavé príjmy, musí urobiť RZZP.
Evanka
22.04.08,07:07
Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?


Za konateľa - spoločníka štát nebude platiť poistné. Ak nie je y iného titulu zdravotne poistený, potom musí platíť ako samoplatiteľ.
Ak sa jedná o Dohodu o vykonaní práce konateľa, ktorý je zároveň spoločníkom, vzniká účasť na ZP zamestnávateľa aj zamestnanca. V tomto prípade je konateľ s majetkovou účasťou považovaný z titulu Zákona o zdravotnom poistení za zamestnanca.
zaziki
23.04.08,10:35
Podiel na zisku nevystupuje do VZ na odvod poistného. Ale ak mal tzv. kolísavé príjmy, musí urobiť RZZP.


Veľmi pekne ďakujem!!!:)
Peterka
18.08.08,11:03
Nechem rozvíjať túto tému,viem že platí :

§ 11



Platitelia poistného
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,

mám prípad , že spoločník (nie je konateľ a nie je spoločník) pracoval pre s.r.o. na Dohodu o pracovnej činnosti a overoval som si to u ZP (VzP) či má teno spoločník platiť ZP a bolo mi povedané že nie a toto ustanovenie sa vzťahuje len na odmenu za prácu, ktorá je vykonávaná bez Dohody o pracovnej činnosti.
Zmenilo sa niečo a má pravdu VzP ?
Tweety
18.08.08,11:05
Nechem rozvíjať túto tému,viem že platí :

§ 11



Platitelia poistného
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,

mám prípad , že spoločník (nie je konateľ a nie je spoločník) pracoval pre s.r.o. na Dohodu o pracovnej činnosti a overoval som si to u ZP (VzP) či má teno spoločník platiť ZP a bolo mi povedané že nie a toto ustanovenie sa vzťahuje len na odmenu za prácu, ktorá je vykonávaná bez Dohody o pracovnej činnosti.
Zmenilo sa niečo a má pravdu VzP ?


Z DoPČ,(zo žiadnej dohody) neodvádza preddavky na poistné.
Zoltán Kovács
18.08.08,11:31
Nechem rozvíjať túto tému,viem že platí :

§ 11



Platitelia poistného
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,

mám prípad , že spoločník (nie je konateľ a nie je spoločník) pracoval pre s.r.o. na Dohodu o pracovnej činnosti a overoval som si to u ZP (VzP) či má teno spoločník platiť ZP a bolo mi povedané že nie a toto ustanovenie sa vzťahuje len na odmenu za prácu, ktorá je vykonávaná bez Dohody o pracovnej činnosti.
Zmenilo sa niečo a má pravdu VzP ?



mimotemy Tak je alebo nie je spoločník?
Peterka
18.08.08,12:30
Je spoločník a nie je konateľ a nie je ani zamestnanec , ospravedlňujem sa.
Jana Motyčková
28.08.08,17:06
Keďž DVP aj DoPČ sú formy práce, ktoré sú príjmom zo závislej činnosti, tak spoločník z titulu tejto dohody je považovaný za zamestnanca a má z nej platiť poistné. Možno niektorá poisťovňa má iný výklad, ale niektorá poisťovňa má tento výklad - podľa môjho názoru správny - a aj to kontroluje.
hupka
15.09.08,08:03
Prosím o Váš názor:
Študent VŠ založil jednoosobovú s.r.o. Chce uzatvoriť Dohodu o brigádnickej práci študentov - so sebou. Žiadne iné príjmy nemá. Platí nejaké odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne ?
Jana Motyčková
19.09.08,06:51
Aj zdravotné !
hupka
19.09.08,08:02
Ďakujem za radu. Prosím ešte o radu, či je nejaká hranica na zdravotné poistenie, alebo sa musí platiť z akejkoľvek výšky - dohody, či sa treba hneď prihlásiť do Zdrav.poisťovne a či si musí podať aj ročné zúčtovanie ZP.
Ak podpíše Vyhlásenie k zdaniteľnej mzde a bude mať dohodu o BPŠ na 6 000,- Sk mesačne, nevznikne mu povinnosť platiť žiadnu daň ?
zk24
27.10.11,16:36
Ahojte,

chcela by som oživiť túto tému a spýtať sa na váš názor.

Konateľ / spoločník v jednoosobovej s.r.o. má príjem na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, mesačne 20 € (aby si pokryl zdravotné odvody a nemusel byt samoplatiteľ).

Je možnosť aby sa tento konateľ sám u seba ešte zamestnal na Dohodu? Dajme tomu na sumu 276,60 € ( ;) ), z čoho by sa platilo len sociálne poistenie, keďže dohody nepodliehajú zdravotnému poisteniu.

Prosím Vás, je v tomto nejaký zádrhel? Je to možné alebo sa to nejako vylučuje medzi sebou?

Ďakujem.
KEJKA
27.10.11,16:42
môže pracovať na dohodu, a tie odvody do SP budú iba za sro.
Alebo chce mať dôchdkové, či nemocenské poistenie? V takom prípade by mal byť HPP na čiastočný uväzok, nie Dohoda.
zk24
27.10.11,16:48
môže pracovať na dohodu, a tie odvody do SP budú iba za sro.
Alebo chce mať dôchdkové, či nemocenské poistenie? V takom prípade by mal byť HPP na čiastočný uväzok, nie Dohoda.

No, nepotrebuje žiadne odvody do SP platiť. Áno viem že z dohody bude len GP a UP. Cela problematika mi je jasná, len či v tom nie je nejaký zádrhel, niečo o čom neviem, ktorý by myslel aj na takúto vec.

Poviem to hlúpo... Odvody má pokryté zo sumy 20 € (ZP a mizerné SP). Stále ostáva nevyužítá odpočítateľná položka, ktorú chce konateľ silou mocou využiť a tak musím zistiť či je možné aby seba na Dohodu ešte zamestnal na zvyšok odp.položky, teda na smu 276,60 €. Keby šiel na HPP, či polovičky alebo akýkoľvek, platil by aj z tohto odvody (relatívne vysoké v porovnaní k Dohode).

Či nie je nejaká hlúposť, že konateľ vo vlastnej jednoosobovej s.r.o. nemôže mať dva pomery, alebo nejaká iná podmienka či výnimka. Či nevadí že na výkaze do SP bude jedna osoba v dvoch riadkoch...

Proste, je to bežné takáto situácia? Ja som sa s tým nestretla...
Xanti
27.10.11,16:57
Zuzka,
podľa mňa žiaden zádrhel nie je. Ak si dal odmenu ako konateľ 20eur, z kt. mu idú odvody do ZP a SP.
A zamestná sa aj na DoPČ, akurát že tá dohoda nesmie byť na to isté ako je pracovný pomer. Musí to byť na inú prácu. Ale to iste vieš.
Kua ale vychcaný konateľ a premýšľa ako využiť čo najviac, akurát ak sa mu nedajboh niečo stane - úraz, dlhodobá PN alebo pôjde na invalidný, tak potom sa mu to až tak nebude páčiť. :D
zk24
27.10.11,17:01
Zuzka,

podľa mňa žiaden zádrhel nie je. Ak si dal odmenu ako konateľ 20eur, z kt. mu idú odvody do ZP a SP.
A zamestná sa aj na DoPČ, akurát že tá dohoda nesmie byť na to isté ako je pracovný pomer. Musí to byť na inú prácu. Ale to iste vieš.
Kua ale vychcaný konateľ a premýšľa ako využiť čo najviac, akurát ak sa mu nedajboh niečo stane - úraz, dlhodobá PN alebo pôjde na invalidný, tak potom sa mu to až tak nebude páčiť. :D


Tak vieš, odvody do ZP aj SP má pokryté, a myslím, že medzi starostilvosťou ktoru dajú mne a jemu rozdiel nebude... to je na tom to najhoršie...

Je mi to jasné, že musí to byť na inú "prácu". Ale zas rozmýšľam, že ked je zmluva o výkone funkcie konateľa, kde nie je špecifikované čo to obnáša... proste je to konateľstvo.... tak si myslím, že všetko ostatné je iné ako prvý "pracovný pomer"....

mimotemy

Vychcaný... no... áno... ale iba legálne... ;) Najhoršie na tom je, že čím horší systém tu máme, a čím je "drahší", tým viac ľudí bude hľadať diery v zákonoch. On zaplatí ale zas toľko na ZP z dividend na konci roka, že sa mu ani nečudujem že sa snaží...

skôr som ja za blbú, že som mu to nenavrhla.... :(

Musím povedať, že odkedy je ZP z dividend, tak vymyýšľajú všetci podnikatelia. a Ked som cítala ten návrh na zdanovanie dividend a aj odvody do SP z toho... tak musím povedat ze mi je z toho zle.
Xanti
27.10.11,17:04
Zuzka,
no neviem či bude mať to isté, mojej mamy známa poberá dôchodok vo výške ... a to si sadni ... 15 eur mesačne.

Ako starostlivosť čo sa týka zdravotnej poisťovne bude ozaj rovnaká, ale čo sa týka SP tak tam kúštik rozdiel bude.
zk24
27.10.11,17:07
Zuzka,
no neviem či bude mať to isté, mojej mamy známa poberá dôchodok vo výške ... a to si sadni ... 15 eur mesačne.

Ako starostlivosť čo sa týka zdravotnej poisťovne bude ozaj rovnaká, ale čo sa týka SP tak tam kúštik rozdiel bude.

Tak jasne... co sa týka dochodovkov. Ale je to mladý clovek po skole, ktorý "kasle" na dochodok... A cim viac mu na konci roka ostane, tým viac dokáze uložiť... V podstate ani mne nikto nezaručí ze budem mat dobry dochodok, aj ked platim odvody z maxima. keby som si vsetko odkladala urcite mam viac ako to co platim do poistovne a skladam sa na mensiny.... hold, socialny stat....
A halvne nikto nemysli na buducnost, a podnikatelia uz duplom ;) Urcite to poznas....
Xanti
27.10.11,17:11
Tak to je pravda,
šak mne sa nič stať nemôže. A potom sa ožení prídu deti, a náhodou sa čosi stane. A on vykeltuje prachy alebo krachne... že nič neostane pre prípad núdze. A jeho žena s deťmi sa pôjdu pásť bo ten obrovský sirotský čo dostanú deti poprípade ak nezrušia vdovský manželkam.

A iste za blbú nie si, že nepremýšľaš štýlom ako ogabať štát - v podstate ogabe sám seba :)
zk24
27.10.11,17:17
Už mám len teraz tie trápnejšie otázky... treba ho znova prihlásiť do SP? :D Dávajú sa takému človeku dve výplatné pásky alebo jedna? :D

No a v podstate súhlasíš s tým, že akákoľvek práca "na dohodu" je iná ako výkon funkcie konateľa... čo je vlastne funkcia konateľa? podpisovať dokumenty? :D
Mila123
27.10.11,17:21
Už mám len teraz tie trápnejšie otázky... treba ho znova prihlásiť do SP? :D Dávajú sa takému človeku dve výplatné pásky alebo jedna? :D

No a v podstate súhlasíš s tým, že akákoľvek práca "na dohodu" je iná ako výkon funkcie konateľa... čo je vlastne funkcia konateľa? podpisovať dokumenty? :D


ak ti dovolí program urobiť dva prac. pomery v jednej páske ok, ak nie bude mať dve pásky....
a do SP platí pravidlo, že každý prac. pomer, vzťah, či dohoda sa poisťuje samostatne,,,,,,,
pre ZP (v tomto prípade to neplatí) ale aj pre iných jedno prihlásenie stačí....resp. v ZP nie je možné prihlásenie jedného RČ v dvoch typoch prac. pomeroch.....
Xanti
27.10.11,17:21
Ano znova prihlásiť do SP, na dohodu.
S páskou Ti nepomôžem, to záleží asi od softu.
A áno, lebo konateľ ( riaditeľ ) vedie firmu, a ak si dá upratovanie kancelárii na dohodu tak si myslím, že problém neni :---
zk24
27.10.11,17:23
ak ti dovolí program urobiť dva prac. pomery v jednej páske ok, ak nie bude mať dve pásky....
a do SP platí pravidlo, že každý prac. pomer, vzťah, či dohoda sa poisťuje samostatne,,,,,,,
pre ZP (v tomto prípade to neplatí) ale aj pre iných jedno prihlásenie stačí....resp. v ZP nie je možné prihlásenie jedného RČ v dvoch typoch prac. pomeroch.....

A ešte ma napadá jedna vec... vyhlásenie má podpísané pre "konateľstvo"... chápem tomu dobre, ze vyhlásenei sa podpisuje u jedného zamestnávatela, ale moze pokrývat viac pracovných pomerov? Alebo bude musiet z jedneho platit dane a potom az na konci roka sa mu to vráti?

Viem ze zaciatocnícke otázky, ale nie som mzdár, a dva pracvoné pomery som nikdy ani nevidela v jednej firme...
Mila123
27.10.11,17:27
Neviem ci som pochopila.... takže do SP poslať znovu prihlášku pre dohodára?

A ešte ma napadá jedna vec... vyhlásenie má podpísané pre "konateľstvo"... chápem tomu dobre, ze vyhlásenei sa podpisuje u jedného zamestnávatela, ale moze pokrývat viac pracovných pomerov? Alebo bude musiet z jedneho platit dane a potom az na konci roka sa mu to vráti?

Viem ze zaciatocnícke otázky, ale nie som mzdár, a dva pracvoné pomery som nikdy ani nevidela v jednej firme...
jedno vyhlásenie by malo stačiť (ak by boli dve pásky....ja by som dala nižšiu mzdu zdaňovať a na vyššej by som uplatňovala NČZD) , nie je zakázané , že nemôže pokrývať aj viac prac. pomerov u jedného zamestnanca.....ak by bola jedna, dala by som to všetko dokopy...myslím daň. základ....a do SP znovu prihlášku na regr. liste pre FO.....SP by nedokázala odkontrolovať správnosť fondov...a vo výkaze bude mať dva riadky s jedným RČ.....
zk24
27.10.11,17:31
Myslim, že sa pokúsim dat to na jednu vypl.pásku, ved to je taký výpocet, co si navrhnem aj v exceli, nech je to ejdna páska...
zk24
27.10.11,17:32
Ďakujem vám baby, ste všetky tri super...
KEJKA
27.10.11,17:44
mne soft robí dve vypl. pásky, lebo sú dva pracovné pomery, dva riadky pre SP.
Xanti
27.10.11,17:47
Pre SP je jasné, dva riadky. Mala som v jeden mesiac nahraté 2 dohody u jedného pracovníka.
A z jednej bol príjem, z druhej nebol príjem. Hodili sme to raz do SP a volali, že aj z 0 treba poslať riadok s tým rodným číslom.
zk24
27.10.11,17:49
a môze mat jednu vyplatnú pásku a zároven byt v dvoch riadkoch do SP? Lebo si myslím ze do SP by mal byt v dvoch riadkoch, die o odlisné pracovné pomery.

Ak by som ho dala na dve pásky (co by nebol problém) si myslím ze by bol problém s odp.polozkou (uplatnovat na dve pásky, po castiach asi nebude mozné)

A moze byt vobec jedna VP pre dva pomery?

Najviac by mi to vyhovovalo takto:
- 1. výplatná páska (kludne to spravim v xls, technický problém nebude)
- nová prihláška do SP = vykazovať ho v dvoch riadkoch v SP
- jedno vyhlásenie (uplatnené celé, bez platenia preddavkov)

neviem ci je to administrativne v poriadku...
avalik
27.10.11,17:56
Už mám len teraz tie trápnejšie otázky... treba ho znova prihlásiť do SP? :D Dávajú sa takému človeku dve výplatné pásky alebo jedna? :D

No a v podstate súhlasíš s tým, že akákoľvek práca "na dohodu" je iná ako výkon funkcie konateľa... čo je vlastne funkcia konateľa? podpisovať dokumenty? :D



Zuzi, "funkčne povinnosti konateľa" sú definované v obchodnom zákonníku - a prípadne rozšírené v zmluve o výkone funkcie konateľa

napríklad:
§ 135
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.

čiže, na akúkoľvek inú prácu pre firmu (ktorá nie je uvedená v obch. z. resp zmluve) je možné uzatvoriť HPP resp. dohodu
Xanti
27.10.11,17:57
Hm ja by som uplatnila nezdan. časť z dohody a z "konateľstva" by som zaplatila tú daň čo vychádza 3,30 eur mesačne.
zk24
27.10.11,17:58
Takže triedenie vystavených faktúr a bločkov a príprava pre odovzdanie účtovníčke je celkom vhodná práca na dohodu si myslím :D
zk24
27.10.11,18:00
Hm ja by som uplatnila nezdan. časť z dohody a z "konateľstva" by som zaplatila tú daň čo vychádza 3,30 eur mesačne.

Hmm... asi to tak bude čistejšie, ze? (v danovom priznaní mu to aj tak vrátia). I ked vo vyhlásení sa píše ze sa predkladá iba jednému zamestnávatelovi. Nikde som nenasla ze by sa to muselo vztahovat na jeden príjem...

čudné
avalik
27.10.11,18:13
Takže triedenie vystavených faktúr a bločkov a príprava pre odovzdanie účtovníčke je celkom vhodná práca na dohodu si myslím :D

jasne :) - administrativne prace
zk24
31.10.11,11:54
Hm ja by som uplatnila nezdan. časť z dohody a z "konateľstva" by som zaplatila tú daň čo vychádza 3,30 eur mesačne.

Daňový úrad potvrdil, že napriek tomu že na Vyhlásení je napísané že sa predkladá jednému zamestnávateľovi, aj keby som dokázala dať dva pomery do jednej pásky, aj tak nemôžem, a teda odp.položku uplatňovať iba pri jednom príjme, aj ked ide o jedného zamestnávateľa...

Blbo to majú pomenované a potom to mňa núti rozmýšľať nad hlúposťami... Mali si tam napísať, že vyhlásenie sa môže použiť iba pri jednom pracovnom pomere, a nie že u jedného zamestnávateľa :) Aleboto tam niekde je, iba som to nenašla... :)
zk24
31.10.11,12:01
A ešte sa spýtam..... konateľ keď poberá pravidelnú mesačnú odmenu za výko funkcie konateľa 20 €, z čoho vychádzajú odvody do ZP vo výške 0,80 € + 2,00 €, môžem považovať že pre konateľa ide o konečné odvody a nemá nijakú inú povinnosť platiť odvody, trebárs ako samoplatiteľ? Podľa mojich vedomostí sa konateľ považuje za zamestnanca a teda by to malo byť všetko OK takto.

Lebo jeden právnik, ktorý zakladal novému klientovi s.r.o-čku mu tvrdil, že to čo hovorím nie je pravda, a teda že aj konateľ musí platiť minimálne 46,06 €, resp.že to doplatí na konci roka potom.

Nechcela som sa hádať, tak som povedala že si to overím.

Ďakujem.
Jana Motyčková
31.10.11,16:23
Daňový úrad potvrdil, že napriek tomu že na Vyhlásení je napísané že sa predkladá jednému zamestnávateľovi, aj keby som dokázala dať dva pomery do jednej pásky, aj tak nemôžem, a teda odp.položku uplatňovať iba pri jednom príjme, aj ked ide o jedného zamestnávateľa...

Blbo to majú pomenované a potom to mňa núti rozmýšľať nad hlúposťami... Mali si tam napísať, že vyhlásenie sa môže použiť iba pri jednom pracovnom pomere, a nie že u jedného zamestnávateľa :) Aleboto tam niekde je, iba som to nenašla... :)
Zaujímavé tvrdenie DÚ. Máte to písomne? Lebo doteraz sa to vždy vykladalo, že nezdaniteľná časť sa vzťahuje na všetky zamestnania u jedného zamestnávateľa - čo je aj môj názor. (Vo vyhlásení sa napr. neuvádza na ktoré zamestnanie by sa malo vzťahovať)
Jana Motyčková
31.10.11,16:24
A ešte sa spýtam..... konateľ keď poberá pravidelnú mesačnú odmenu za výko funkcie konateľa 20 €, z čoho vychádzajú odvody do ZP vo výške 0,80 € + 2,00 €, môžem považovať že pre konateľa ide o konečné odvody a nemá nijakú inú povinnosť platiť odvody, trebárs ako samoplatiteľ? Podľa mojich vedomostí sa konateľ považuje za zamestnanca a teda by to malo byť všetko OK takto.

Lebo jeden právnik, ktorý zakladal novému klientovi s.r.o-čku mu tvrdil, že to čo hovorím nie je pravda, a teda že aj konateľ musí platiť minimálne 46,06 €, resp.že to doplatí na konci roka potom.

Nechcela som sa hádať, tak som povedala že si to overím.

Ďakujem.
Ak iný príjem nemá a nie je ani szčo, sú to jeho konečné odvody do ZP.
zk24
31.10.11,17:46
Zaujímavé tvrdenie DÚ. Máte to písomne? Lebo doteraz sa to vždy vykladalo, že nezdaniteľná časť sa vzťahuje na všetky zamestnania u jedného zamestnávateľa - čo je aj môj názor. (Vo vyhlásení sa napr. neuvádza na ktoré zamestnanie by sa malo vzťahovať)

Bohužial to nemám písomne, ale asi si to nechám potvrdiť. Dnes som iba telefonovala na daňový úrad. Mne by samozrejme viac vyhovovalo keby sa to dalo zlúčiť, resp.rozdeliť pre dva pracovné pomery u jedného zamestnávateľa.
zk24
31.10.11,17:48
Ak iný príjem nemá a nie je ani szčo, sú to jeho konečné odvody do ZP.

Ďakujem za potvrdenie.
avalik
31.10.11,18:44
Daňový úrad potvrdil, že napriek tomu že na Vyhlásení je napísané že sa predkladá jednému zamestnávateľovi, aj keby som dokázala dať dva pomery do jednej pásky, aj tak nemôžem, a teda odp.položku uplatňovať iba pri jednom príjme, aj ked ide o jedného zamestnávateľa...

Blbo to majú pomenované a potom to mňa núti rozmýšľať nad hlúposťami... Mali si tam napísať, že vyhlásenie sa môže použiť iba pri jednom pracovnom pomere, a nie že u jedného zamestnávateľa :) Aleboto tam niekde je, iba som to nenašla... :)

Nesúhlasim s tvrdením DU.

Zosumarizujem:
- jeden zamestnávateľ
- príjem zo zmluvy o výkone funkcie konateľa - §5 ods. 1 písm. d)
- príjem z dohody - §5 ods. 1 písm. a)
- podpísané vyhlásenie

Zákon o dani z príjmov

§ 4
Základ dane
(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,
d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, 10) ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g),

§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o
a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3 a 6 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.

Záver:
Zákon neuvádza, že nezdaniteľná časť sa uplatňuje len na jeden druh príjmu.


Ak sa mýlim, opravte ma!
zk24
31.10.11,18:55
Skusim poziadat o stanovisko pisomne a som zvedava na ake paragrafy sa budu odvolavat... lebo ja som tiez chcela uplatnovat NČZD z oboch prijmov u jedneho zamestnavatela...*
zk24
02.11.11,07:56
Skusim poziadat o stanovisko pisomne a som zvedava na ake paragrafy sa budu odvolavat... lebo ja som tiez chcela uplatnovat NČZD z oboch prijmov u jedneho zamestnavatela...

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- vo Vami uvedenom prípade je úhrnom príjmov tohto zamestnanca príjem za výkon funkcie konateľa a odmena na dohodu t.j. suma 100+150=250 eur. Ak z uvedeného úhrnu zrazíte povinné poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec (t.j. aj konateľ) a odpočítate nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v sume 296,60 eura, zdaniteľný príjem, ktorý je v tomto prípade nula. Tzn., že preddavok na daň sa rovná nule.
Ing. Bibiána Kamenská
Sekcia metodiky daní Daňového riaditeľstva SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

fyzická osoba má s obchodnou spoločnosťou uzatvorené dve zmluvy - zmluva o výkon funkcie konateľa (§ 5 ods.1, písm.d)) a Dohoda o pracovnej činnosti (§ 5 ods.1, písm.a)).
Podľa § 4 ods. 1 sa základ dane zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa § 5-§ 8.

Zamestnanec má nárok na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na danovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) - odovzdal zamestnávateľovi podpísané "vyhlásenie pre zdaňovanie príjmov".

Podľa § 35 zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o poistné a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Otázka: V prípade, že zamestnanec má z funkcie o výkone funkcie konateľa príjem vo výške 100 eur a z DoPČ príjem 150 eur, je zamestnávateľ povinný zrázať zamestnancovi preddavky na daň zo závislej činnosti ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov neprekračuje NČZD 296,60 eur?

Na účely platenia preddakov podľa § 35 je v uvedenom príklade zdaniteľnou mzdou suma vo výške 0,00 eur (100 + 150 - poistné - 296,60 = 0,00).

Za Vašu reakciu Vám vopred ďakujem,
zk24
02.11.11,07:57
Inač, väčšinou sú odpovede z DRSR plné paragrafov a citácii. Toto je napísané tak ako by som to napísala ja klientovi :D
zk24
02.11.11,08:03
dala som to aj do Otázky a odpovede DRSR
Sarlotka
02.11.11,11:22
Mili skuseni poradaci,

dufam, ze sa na mna neoborite, ale to vazne moze mat konatel zaroven spolocnik uzatvorenu dohodu... ?

takto by som to definovala, spolocnik, konatel, ktory uz ma odrobene na dochodok v sucasnosti podnika prostrenictvom vlastnej sro - typicka situaci na SR ludia po 55 nikde ich uz nechcu, resp. za mzdu ktora by im velmi znizila OMB, snazi sa prezit do dochodku... caka kym dosiahne dochodkovy vek... nema ziaden prijem, je samoplatitel do ZP, moze si uzatvorit teda dohodu, aby si uplatnil nezdanitelnu ciastku zakladu dane ? uplne v pohode to prejde cez akekolvek kontroly? bude len konatel bez odmeny, spolocnik, a bude mat napr dohodu na administrativne prace vo vyske 296,60 Eur mesacne...?

dakujem
zk24
02.11.11,11:25
Nevidím v tom problém :) My sme uzavreli pred troma dňami dohodu s konateľom poberajúcim pravidelnú odmenu :)
Sarlotka
02.11.11,11:55
dakujem zuzka za rychlu odpoved,

nie som este velmi skusena, najma nie v mzdovej problematike...

ja by som aj podala niekam dotaz ale velmi ani neviem kam...
na drsr ti vsak odpovedali, i ked teda otazka nesmerovala ci moze mat taketo typy zmluv...dalo by sa vsak dedukovat, ze ved ale ked odpovedali k subehu tychto dvoch typov zmluv tak asi je to mozne...
mozno na ispektorat prace by som mohla dat dotaz...
ale tak nikde nie je pisane ze na dohodu nemoze byt zamestnany konatel.. aj napr na pomocneho pracovnika... len je to pre mna zvlastne... a nikde som sa s tym este nestretla... v ziadnej sro...
a som typ co sa radsej trikrat spyta...:)
zk24
02.11.11,11:57
Prebehni si túto tému od príspevku 20. Ja som začala tiež najprv touto otázkou, či vôbec môže mať dohodu. A potom to s NČZD som začala riešiť až na základe toho, ako ma nasmerovali poraďáčky....

Môj príspevok číslo 20 v tejto téme je viac menej zhodný s tvojou otázkou...


Ja mzdy vôbec neovládam, som sa pýtala to isté asi pred týždňom, tak dnes vyzerám že machrujem :D
Jana Motyčková
02.11.11,13:50
Môže mať dohodu, nič to nezakazuje. Samozrejme dohoda musí spĺňať podmienky kladené na príslušnú dohodu v Zákonníku práce (rozsah práce, typ práce).
Sarlotka
02.11.11,15:56
dakujem vam velmi pekne poradacky mile... :)
Negoti
08.11.11,14:56
pokiaľ viem, máš ho prihlásiť do SP na dohodu (bude mať tam evidované dva poistné vzťahy,) z odmeny konateľa odvádzaš fondy ako si písala, je to pre neho pravidl. príjem......a z dohody platí iba z-teľ ÚP a GP.....
vo výkaze do SP bude vo dvoch riadkoch....
a ak je možné ,tvoj soft ti urobí jednu výplatnú pásku, ak nie bude mať vo dvoch páskach....
slavkaa
09.11.11,06:31
dobry den
precitala som vsetko co ste tu pisali
mam podobny problem
moj konatel ma zmluvu o vykone funkcie
teraz ma ist robit nejake prace - chcela som mu na to vystavit dohodu, on mi vravi ci mu nemozem spravit len dodatok k zmluve o vykone funkcie . ze aby som ho nemusela este raz prihlasovat do SP. mne sa to nejak nepozdava. co by som tam napisala? aky mate na to nazor?
KEJKA
09.11.11,06:32
mimoriadnu odmenu?
Mila123
09.11.11,06:34
dobry den
precitala som vsetko co ste tu pisali
mam podobny problem
moj konatel ma zmluvu o vykone funkcie
teraz ma ist robit nejake prace - chcela som mu na to vystavit dohodu, on mi vravi ci mu nemozem spravit len dodatok k zmluve o vykone funkcie . ze aby som ho nemusela este raz prihlasovat do SP. mne sa to nejak nepozdava. co by som tam napisala? aky mate na to nazor?

ak dodatok tak aké iné činnosti konateľa mu pribudli????
špecifikuj novú prácu, čo bude vykonávať?
slavkaa
09.11.11,07:34
ide o konkretnu pracu pre spoločnost - firma ma zakazku v rakusku a ma tam tiez robit stavebne prace t.j. fyzicky
preto sa mi ten dodatok nepozdava :(
KEJKA
09.11.11,07:42
tak to ani mne. ved jedna prihláška do SP predsa nemôže byť taký problém?
brasci
09.11.11,07:44
Ak nemám žiadnu zmluvu o výkone práce konateľa (ale som konateľ v sro) tak nič nebráni tomu, aby som sa zamestnal na DVP na dva týždne napr. na administratívne práce?
zk24
09.11.11,07:46
Ak nemám žiadnu zmluvu o výkone práce konateľa (ale som konateľ v sro) tak nič nebráni tomu, aby som sa zamestnal na DVP na dva týždne napr. na administratívne práce?

Nič nebráni tomu, aby si sa zamestnal na dohodu.
KEJKA
09.11.11,07:47
áno, môžeš mať konkrétnu DVP na určitý druh práce.
slavkaa
09.11.11,07:55
no tak som to teda uzavrela, spísali sme dohodu na tie prace a som ho prihlasila este ako dohodara v SP - podla mna to je najcistejsie
ten dodatok k ZoVF sa mi nepozdaval ak mal vykonavat ine prace ktore nesuvisia s vykonom funkcie (to mu vraj - konatelovi - povedali na SP :( )
DAKUJEM
brasci
09.11.11,08:03
Ďakujem, to chcem teraz v decembri a budúci rok DVP mesačne, nech nemusím odvádzať vždy zálohy na daň a potom ich ako fyzická osoba pýtať. Teraz už tak spravím.
tinkas
15.11.11,18:49
ahoj mám otázočku...ak konatela prihlásim do SP na dohodu a jeho mzda nebude presahovať nezadnitené minimum, tz, že bude mat podpísané vyhlásenie o nezdanení príjmu a nebude z tohto dôvodu platiť preddavky na dan je potrebné oznámiť DU, ze sa sroôčka stáva platiteľom dane zo závislej činnosti, kedze ide o prvého platitela a samozrejme v januráci podať prehlad za V. Q 2010, ktoré bude nulové?
KEJKA
15.11.11,18:50
samozrejme, musí sa zaregistrovať a podať prehľad aj ročné hlásenie.
Mila123
15.11.11,18:50
áno, je povinná a bude zasielať aj teraz Q a od nového roka i mesačné prehľady a roční hlásenia.....
cleonka
06.12.11,13:38
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Konateľ na mandátnu zmluvu a zároveň i "dohodár" prihlásený do SP. Teraz chce zrušiť dohodu a zamestnať sa na TPP. Môže mať v pracovnej zmluve aj výkon funkcie konateľa alebo bude mať TPP ako ostatní zamentanci a zároveň bude konateľ na mandátnu zmluvu? Je nutné ho odhlásiť ako dohodára a prihlásiť ako zamestnanca do SP a do ZP? Ďakujem
avalik
06.12.11,13:45
konatelstvo nemoze mat ako zamestnanecky pomer - konatelstvo len na zmluvu o vykonefunkcie konatela/mandatnu zmluvu - ci uz s odmenou alebo bez

vsetky ostatne prace mozu byt ci uz na HPP alebo dohodu ... alebo sucasne aj HPP aj dohodu


k SP a ZP - nie som mzdarka, ale predpokladam, ze ano - prihlasky a odhlasky - ved sa meni druh PP a tym aj odvody
cleonka
06.12.11,13:49
Na SP je prihlásený z titulu konateľa - odvádza odvody, treba ho pihlásiť aj ako zamestnanca?
zk24
06.12.11,13:57
My máme prihlásených konateľov 2x - mandátna zmluva a dohoda. Vo výkazoch do SP ho mám v dvoch riadkoch.
Jana Motyčková
06.12.11,14:14
DO SP ho treba prihlásiť dva krát.
Alina70
30.04.12,06:54
takže ak som to dobre pochopila, môže konateľ mať dohodu o vykonaní práce napríkl. za marketingové služby ? samozrejme som odviedla za neho poistenie
Ďakujem
Jana Motyčková
30.04.12,08:14
Môže .
popoluskamm
06.06.12,04:08
ahojte poradaci, ja mam tiez otazocku, viete mi prosim poradit? ked je konatel zamestnany v tej iste firme na DVP sucasne je vsak na materskej dovolenke takze ZP je na state, musi este platit nejake poistenie ak ano ake? a ako je to so zamestnavatelom odvadza zo ZP, SP poistovne?
Mila123
06.06.12,05:07
on ako poistenec neplatí nič ani do SP a ani do ZP.....
do ZP neplatí ani jeho zamestnávateľ....
do SP platí org. iba do GP a UP vo výške 1,05 % z VZ.....
popoluskamm
06.06.12,05:47
Dakujem :)
veronikasad
06.06.12,05:50
ahojte poradaci, ja mam tiez otazocku, viete mi prosim poradit? ked je konatel zamestnany v tej iste firme na DVP sucasne je vsak na materskej dovolenke takze ZP je na state, musi este platit nejake poistenie ak ano ake? a ako je to so zamestnavatelom odvadza zo ZP, SP poistovne?
na akú činnosť bude uzatvorená dohoda ? Súvisí s výkonom funkcie konatela, alebo s funkciou v prac.zmluve ?