VViliam
03.05.07,23:02
Dobry den,

v marci som ukoncil leasing auta, ktore som mal na zivnost. Teraz by som chcel prejst na naklady na kilometre. Mam podpisanu zmluvu s leasingovkov o ukonceni leasingu, stale vsak nemam auto prepisane na policii (za dva som sa nedostal na rad :)).

ako mam postupovat? od kedy si mozem uplatnovat naklady na km? ak sa dostanem na policii na rad, mam to auto radsej preipsat na mna ako FO alebo moze zostat na moje ICO?

dakujem
skaspa
04.05.07,03:52
Ak bolo auto zaradene v majetku (co zrejme bolo), tak nie je mozne aj ked sa auto prepise na zivnostnika ako sukromnu osobu pouzivat nahradu za km.
je to možné, auto sa vyradí z obchodného majetku a bude postupovať podľa § 19 ods. 2 písm e) zákona o dani z príjmov: ....ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Ak to auto bude vyradené daňovník spĺňa definíciu na uplatňovanie si aj paušálnej náhrady za km jazdy (samozrejme musí spĺňať aj ostatné podmienky, teda vlastné a osobné motorové vozidlo využívané za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov)