Excise Duty
04.05.07,07:05
Ad destilácia preto, lebo táto téma okrem iného patrí logicky do témy „Ostatné dane“, lieh predsa podlieha spotrebnej dani z liehu a akákoľvek výroba liehu, či už po domácky alebo komerčná výroba nie je nijakým hobby! Pri všetkej úcte k stránke PORADA považujem ukončenie témy „Destilácia“ za smiešne, pretože porušovanie zákona je jedna vec a diskusia o porušovaní zákona je druhá vec. Pripadá mi to ako strkanie hlavy do piesku...
Je to smiešnejšie o to viac, že súčasne platné znenie zákona č.300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov túto problematiku upravuje v § 253 tiež iba teoreticky tak ako predchádzajúce znenie Trestného zákona č. 140/1961 Zb. v znení neskorších prepisov, ktorý považoval podľa §194a výrobu liehu bez povolenia za nedovolenú výrobu liehu:


§ 194a

Nedovolená výroba liehu
(1) Kto bez povolenia vo väčšom množstve páli alebo inak vyrába lieh alebo kto lieh bez povolenia vyrobený vo väčšom množstve prechováva alebo uvádza do obehu, potresce sa, ak nejde o čin prísnejšie trestný, odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci.
(2) Rovnako sa potresce, kto neoprávnene vyhotoví alebo prechováva zariadenie na výrobu liehu.

Čo je to väčšie množstvo liehu? Skutočná možnosť postihu je ale v prípade vyhotovenia a prechovávania zariadenia na výrobu liehu.
Podľa zákona č. zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení neskorších predpisov nemožno uložiť nijakú sankciu, pretože tento zákon vo svojej „duchaplnosti“ tiež takýto prípad nerieši.
Jediná možnosť postihu je podľa ustanovenia § 47a ods. 1 písm. d) zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o... v znení neskorších predpisov, a to vo výške dane pripadajúcej na množstvo vyrobeného liehu, najmenej však 100 000 Sk za priestupok podľa odseku 1 písm. d), takýto lieh správca dane, teda colný úrad zabezpečí! Celé to ale stojí a padá na skutočnosti, či správca dane takýto prípad zistí...
Podľa ustanovenia § 45 ods. 3 zákona č. 105/2004 Z. z. …, colný úrad pri daňovom dozore a daňovej kontrole je oprávnený vstupovať do každej prevádzkovej budovy, miestnosti, obydlia alebo nebytového priestoru, ktorý kontrolovaný subjekt používa aj na podnikanie s liehom, ako aj vstupovať do priestorov, o ktorých je známe alebo sa dá predpokladať, že sa v nich nachádza alebo sa môže nachádzať lieh. Toto ustanovenie zákona o spotrebnej dani z liehu je natoľko univerzálne, že nijako nebráni správcovi dane vstúpiť aj do súkromných priestorov, najmä ak má indície, že sa v týchto priestoroch vyrába lieh. Je nezmyslom, aby colný úrad vstupoval do každej domácnosti, robí tak zrejme v prípade indícií, teória o použití termokamery na dohľadanie výroby liehu je ale nanajvýš úsmevná, pritiahnutá za vlasy a nemiestnym zastrašovaním, pretože jej použitie môže colníkov priviesť akurát tak do domácností, kde práve varia lekvár alebo zabíjajú a teda majú vo dvore vykúrený kotol! Kto páli nelegálne, robí tak v uzavretých priestoroch, čo je pre použitie termokamery problematické, v takýchto priestoroch tiež môže ísť iba o prosté vykurovanie, pečenie a pod., holt, termokamera nemá nos a tak výrobu liehu destiláciou nemôže zaregistrovať! Ak niekto doma páli hoci aj nelegálne alkohol, v každom prípade ide o porušenie zákona, je to však „nevinným folklórom“, ktorý existuje nielen v ostatných členských štátoch EÚ ale všeobecne na celom svete, týmto chcem vyvrátiť teóriu, že pestovateľské pálenie liehu je akýmsi slovenským špecifikom. Oproti nelegálnej výrobe alkoholu studenou cestou, teda riedením a následným miešaním liehu s aromatickými a chuťovými látkami, plnením do obalov s falošnými etiketami a označením falošnými kontrolnými známkami a napokon následným uvádzaním do obehu ide v prípade domácej destilácie alkoholu v podstate o „nevinnú zábavu“, rozhodne treba brať do úvahy aj dopad rôznych foriem nelegálnej výroby alkoholu na štátny rozpočet, ide o to, aby colné úrady nechytali blchy a za chrbtom im neutekali slony!
Tisíce príspevkov sme na PORADE venovali problematike povolení na predaj spotrebiteľského balenia liehu. Ja by som si dovolil opätovne upozorniť na hrubé porušovanie zákona a zneužívania právomocí zo strany správcov dane pri vydávaní týchto povolení vo veľkom merítku, proti čomu je domáce pálenie liehu banalitou, nikto nikdy nevyčíslil dopad takéhoto konania na štátny rozpočet.
mailer23
04.05.07,08:50
Ja by som chcel zdoraznit, ze ide skutocne zo strany prevadzkovatelov porada.sk o strkanie hlavy do piesku, opakujem, ale lepsi vyraz by sa asi tazko hladal. Vzdy som na PORADA.SK ocenoval diskusiu a akakolvek diskusia k zakonu alebo niecomu co sa tyka zivota cloveka je mimoriadne cenna. Konkretne tato diskusia, ktora bola zrusena bola zaujimava a nevidel som nic zle na nej.Chcel by som sa teda spytat...preco?Co Vas viedlo k tomu?Dovod!
Milan Benka
04.05.07,09:37
Ja by som chcel zdoraznit, ze ide skutocne zo strany prevadzkovatelov porada.sk o strkanie hlavy do piesku, opakujem, ale lepsi vyraz by sa asi tazko hladal. Vzdy som na PORADA.SK ocenoval diskusiu a akakolvek diskusia k zakonu alebo niecomu co sa tyka zivota cloveka je mimoriadne cenna. Konkretne tato diskusia, ktora bola zrusena bola zaujimava a nevidel som nic zle na nej.Chcel by som sa teda spytat...preco?Co Vas viedlo k tomu?Dovod!

Prečítaj si etiketu, bod 14.