sa001
04.05.07,12:09
Prosím o radu, predal som byt v osobnom vlastníctve, kde som mal trv.pobyt dlhšie ako dva roky a teda neplatím zaň daň z príjmu, vyplíva mi z tohto predaja ešte nejaká povinnosť voči Daňovému úradu alebo niekomu inému. Ďakujem
vieroslava
04.05.07,10:19
Do 30 dní od povolenia vkladu katastrom nehnuteľností ohlásiš na príslušný miestny úrad zánik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľnosti. Vhodné je oznámiť aj správcovi objektu, že už nie si vlastník.
ZuzanaP
04.05.07,10:30
K správcovi musíte prísť aj predávajúci a kupujúci, keď dostanete list vlastníctva. Nový majiteľ uzavrie zmluvu o správe.
sa001
08.05.07,23:01
zmluva o správe sa spisuje ešte pred návrhom na vklad , lebo na kataster sa prikladá vyjadrenie správcu, že na byte nie sú nedoplatky.
Marína
09.05.07,04:41
ZuzanaP
09.05.07,04:56
zmluva o správe sa spisuje ešte pred návrhom na vklad , lebo na kataster sa prikladá vyjadrenie správcu, že na byte nie sú nedoplatky.


Práveže nie. To, že na byte nie sú nedoplatky si pôvodný vlastník vypýtal ešte pred uzavretím kúpno-predajnej zmluvy. Zmluvu o správe sme mohli uzavrieť až keď sme mali list vlastníctva.
sa001
11.05.07,19:16
Potvrdenie či nie su nedoplatky je sučastou Návrhu na vklad § 5 ods. 2 zákona č. 367/2004 Z . ktorým sa novelizoval zákon č. 182/1993 Z. z, v znení neskorších predpisov, a zmluva o správe bytu sa robila pred vkladom na Kataster a nie až ked máš LV.
radofun
13.05.07,23:23
dobry den,prosim Vas o radu ohladne predaja bytu v osobnom vlastnictve..
minuly rok som kupil byt,mam ho v osobnom vlastnictve..ak nechcem platit dan zo zisku,ako dlho ho musim vlastnit?? alebo ako dlho tam musim mat trvalu adresu?? lebo po nejakom case ho planujem predat,ale nechcem platit dan zo zisku...dakujem velmi pekne..radofun
ZuzanaP
14.05.07,04:53
Potvrdenie či nie su nedoplatky je sučastou Návrhu na vklad § 5 ods. 2 zákona č. 367/2004 Z . ktorým sa novelizoval zákon č. 182/1993 Z. z, v znení neskorších predpisov, a zmluva o správe bytu sa robila pred vkladom na Kataster a nie až ked máš LV.


Kúpili sme byt do OV pred cca 3 mesiacmi a postupovali sme tak, ako som spomínala vo svojom príspevku.
ZuzanaP
14.05.07,04:53
dobry den,prosim Vas o radu ohladne predaja bytu v osobnom vlastnictve..
minuly rok som kupil byt,mam ho v osobnom vlastnictve..ak nechcem platit dan zo zisku,ako dlho ho musim vlastnit?? alebo ako dlho tam musim mat trvalu adresu?? lebo po nejakom case ho planujem predat,ale nechcem platit dan zo zisku...dakujem velmi pekne..radofun


Musíš ho vlastniť min. 5 rokov, alebo mať v ňom trvalý pobyt min. 2 roky.
svojar
14.05.07,05:23
Alebo sa musí predajná cena znížená o výdavky rovnať, alebo byť nižšia ako nadobúdaca cena.
Chobot
14.05.07,07:04
Potvrdenie či nie su nedoplatky je sučastou Návrhu na vklad § 5 ods. 2 zákona č. 367/2004 Z . ktorým sa novelizoval zákon č. 182/1993 Z. z, v znení neskorších predpisov, a zmluva o správe bytu sa robila pred vkladom na Kataster a nie až ked máš LV.

sa001, nepleť si to. Potvrdenie o nedoplatkoch si žiada pôvodný vlastník od správcu a ako uvádzaš, predkladá sa spolu so zmluvou. V zmluve sa nový vlastník zaväzuje pristúpiť k zmluve o výkone správy. Samotnú zmluvu o výkone správy podpisuje nový majiteľ so správcom až potom, čo má výpis z katastra nehnuteľností. Bez výpisu správca s ním zmluvu nepodpíše, lebo nemá na to právny dôvod - nie je majiteľom bytu. Tým sa stáva až po zápise do katastra.
hanjel
14.05.07,10:27
na akom tlačive ? týka sa to aj darovania ?
Ak môžte pripojte mi tlačivo na ohlásenie zániku daňovej povinnosti
Ďakujem
Chobot
15.05.07,10:06
na akom tlačive ? týka sa to aj darovania ?
Ak môžte pripojte mi tlačivo na ohlásenie zániku daňovej povinnosti
Ďakujem

Myslím, že tlačivo dostaneš na miestnom úrade, kde spravujú dane z nehnuteľnosti.
sa001
15.05.07,20:34
Chobot: máš pravdu teoreticky no prax na SBD Šaľa je taká že podpíšeš aj sprvávu aj ked sa tam dáva dátum až o mesiac /zhruba tolko trvá zápis na katastri/, idem teraz kupovať v Martine tak uvidím akú prax majú tam, ale dík
Chobot
16.05.07,07:56
Chobot: máš pravdu teoreticky no prax na SBD Šaľa je taká že podpíšeš aj sprvávu aj ked sa tam dáva dátum až o mesiac /zhruba tolko trvá zápis na katastri/, idem teraz kupovať v Martine tak uvidím akú prax majú tam, ale dík

Čudná prax, ale keď píšeš, že to tak robia, tak to tam tak asi bude. Ale robia to chybne, možno z nevedomosti.

To je ako keby si s niekým spísala dohodu o požičaní auta, hoci ho pôjde kúpiť až neskôr.