daja
04.05.07,12:42
Ahojte. SZČO uzatvorila kúpno-predajnú zmluvu s inou SZČO. Predmetom je predaj nákladného auta. V zmluve je dohodnuté, že sumu zaplatí v 5 splátkach. Tieto splátky som účtovala ako PNZD - ostatný príjem. Teraz mu chcem vystaviť faktúru s vyčíslením DPH. Možem túto faktúru zaúčtovať nasledovne?
- fakturovaná suma podľa zmluvy..........100000 SK.......POZD
- DPH............................................... .19000 SK.......PNZD-DPH
- zaplatená splátky......................... - 119000 SK...... PNZD (suma mínusom).
Celková suma k úhrade ................................0 SK

JE takýto postup správny? Ďakujem.
betka
04.05.07,10:57
Ak ste prijali platby za predaj automobilu, mali ste vystaviť Fa -dańový doklad,- platba je prijatá, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
1.platba 20 000, Sk DPH 3800 Sk
2. platba ......... postupné vystavovanie FA, ako ste platby príjmali, postupne mala vznikať i dańová povinnosť.

Vlastná daňová povinnosť nevznikla až keď ste vystavili FA (súhrnnú), t.j. keď ste prijali všetky peniaze, vlastná daňová povinnosť vznikala postupne.
Zaúčtovali ste POZD-splátka, tu mal byť vystavený daňový doklad-vlastná dańová povinnosť...
Anja111
04.05.07,11:04
Ahojte. SZČO uzatvorila kúpno-predajnú zmluvu s inou SZČO. Predmetom je predaj nákladného auta. V zmluve je dohodnuté, že sumu zaplatí v 5 splátkach. Tieto splátky som účtovala ako PNZD - ostatný príjem. Teraz mu chcem vystaviť faktúru s vyčíslením DPH. Možem túto faktúru zaúčtovať nasledovne?
- fakturovaná suma podľa zmluvy..........100000 SK.......POZD
- DPH............................................... .19000 SK.......PNZD-DPH
- zaplatená splátky......................... - 119000 SK...... PNZD (suma mínusom).
Celková suma k úhrade ................................0 SK

JE takýto postup správny? Ďakujem.
Ak som to dobre pochopila, tak fa na celú čiastku, aj s vyčíslením DPH, mala byť vystavená pri preberaní automobilu. (Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru.) A jednotlivé splátky by boli čiastočnými úhradami fa.
betka
04.05.07,11:11
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak boli platby čiastkovo pripisované na účet, a účtované, neviem, prečo by som sa nemala riadiť odst. 4.

Tu nejde o jednorázovú platbu.
Ale som zvedavá aj na iný názor..
daja
04.05.07,11:24
V prípade, keby sa hneď pri podpise zmluvy previedol automobil na kupujúceho, by sa mohla vystaviť faktúra na celkovú čiastku ako sa píše v príspevku č. 3?
Zoltán Kovács
04.05.07,11:26
V prípade, keby sa hneď pri podpise zmluvy previedol automobil na kupujúceho, by sa mohla vystaviť faktúra na celkovú čiastku ako sa píše v príspevku č. 3?

Faktúra sa môže vystaviť aj bez toho aby auto bolo prepísané.
betka
04.05.07,11:34
Keby som mala takýto prípad, že sa uzatvorím tento typ KP zmluvy, vystavím FA hneď ako bol nákladný automobil dodaný. Napr. Január.
Vystavím FA dátum dodania január, tu bude i vlastná danová povinnosť.
ZD 100 000, DPH 19 000, Sk
JAnuár 1. splátka (119 000/5 napr.)=23 800, POZD, PNZD vo výške DPH
Február 2. splátka 23800, POZD.
Tu by som nemala problém z vlastnou DP.

Položila by som si vo Vašom prípade otázku:
Kedy vzniká daňová povinnosť?
1. Dňom dodania tovaru, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník..... To, že s zmluva uzatvorila na 5 splátok to už je.....
2. ak nebola vystavená FA hneď: Daňová povinnosť vzniká dňom prijatej platby
daja
04.05.07,11:44
Ja som tú faktúru mala pripravenú už so zmluvou, neviem ako som sa mohla dať šéfom pomýliť . V každom prípade Vám ďakujem za rady.
Anja111
04.05.07,11:45
Keby som mala takýto prípad, že sa uzatvorím tento typ KP zmluvy, vystavím FA hneď ako bol nákladný automobil dodaný. Napr. Január.
Vystavím FA dátum dodania január, tu bude i vlastná danová povinnosť.
ZD 100 000, DPH 19 000, Sk
JAnuár 1. splátka (119 000/5 napr.)=23 800, POZD, PNZD vo výške DPH
Február 2. splátka 23800, POZD.
Tu by som nemala problém z vlastnou DP.

Položila by som si vo Vašom prípade otázku:
Kedy vzniká daňová povinnosť?
1. Dňom dodania tovaru, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník..... To, že s zmluva uzatvorila na 5 splátok to už je.....
2. ak nebola vystavená FA hneď: Daňová povinnosť vzniká dňom prijatej platby

Neviem, či možno považovať dodávku automobilu za čiastkovú, alebo opakovanú dodávku tovaru...
A prečo účtovať POZD? Veď automobil sa bude odpisovať...
Zoltán Kovács
04.05.07,11:47
Neviem, či možno považovať dodávku automobilu za čiastkovú, alebo opakovanú dodávku tovaru...
A prečo účtovať POZD? Veď automobil sa bude odpisovať...
To POZD je asi myslené na strane predávajúceho.
daja
04.05.07,11:48
Neviem, či možno považovať dodávku automobilu za čiastkovú, alebo opakovanú dodávku tovaru...
A prečo účtovať POZD? Veď automobil sa bude odpisovať...

Odpisovať sa bude u kupujúceho.
Anja111
04.05.07,11:50
Áno, máš pravdu. Nedomyslela som to. Ďakujem...
betka
04.05.07,11:54
Neviem, či možno považovať dodávku automobilu za čiastkovú, alebo opakovanú dodávku tovaru...
A prečo účtovať POZD? Veď automobil sa bude odpisovať...

Anja, ide o predaj FO, splátky POZD, ostatný príjem, DPH PNZD
Myslela som tým to, že ak nevystavila FA za dodávku ihneď....... Tak ich mala vystavovať prijatím platby postupne....
Paula
04.05.07,12:01
Keby som mala takýto prípad, že sa uzatvorím tento typ KP zmluvy, vystavím FA hneď ako bol nákladný automobil dodaný. Napr. Január.
Vystavím FA dátum dodania január, tu bude i vlastná danová povinnosť.
ZD 100 000, DPH 19 000, Sk
JAnuár 1. splátka (119 000/5 napr.)=23 800, POZD, PNZD vo výške DPH
Február 2. splátka 23800, POZD.
Tu by som nemala problém z vlastnou DP.


Tento postup je najjednoduchší..... a faktúra ( resp. kúpna zmluva )je potom aj dokladom pri prepise na DI a pri oznámení o zániku daň. povinnosti na DÚ ( DzMV na strane predávajúceho)
daja
04.05.07,12:15
V každom prípade som to nemala v príjme. Budem teda musieť podať opravné daňové priznanie FO alebo sa to dá nejako opraviť v tomto roku. Ďakujem.
Anja111
04.05.07,12:18
V každom prípade som to nemala v príjme. Budem teda musieť podať opravné daňové priznanie FO alebo sa to dá nejako opraviť v tomto roku. Ďakujem.
Nie opravné, ale dodatočné DP. Doporučujem podať čo najskôr.