Olice
04.05.07,12:02
Dnes som zistil, že v roku 2001 bol zaradený do evidencie prístroj v hodnote 163 826,- Sk, účtovne doodpisovaný v roku 2005
(hodnota pozostáva z dvoch súm 129 504,- + 34 322,-)
Následne v roku 2002 bol zaradený do evidencie prístroj v hodnote 129 504,- Sk s takým istým názvom, účtovne doodpisovaný v roku 2006.
Boli pridelené dve inventárne čísla, dva protokoly o zaradení,ale až doteraz nikto neprišiel na to, že sa jedná o jeden a ten istý prístroj (mikroskop), hlavne sa nad tým nikto nepozastavil pri inventarizácii.
Obidve vstupné ceny sú zaúčtované na účte 022. Aby som to dal do poriadku, tak zaúčtujem hodnotu 129 504,- Sk 082/022 a bude to tým pádom vybavené? Neviem, či je potrebné urobiť ešte niečo alebo to takto stačí ? S účtom 551 už asi nič nenarobím.
Sme príspevková organizácia a daňové odpisy nerobíme.
adato
05.05.07,17:21
To je zaujímavé. Ako ste mali zaúčtované obstaranie - 2 krát tú istú faktúru a teda 2 krát aj záväzok, alebo bolo len viac zaradené na účte 02, ako na obstaraní?
Olice
09.05.07,03:35
To je zaujímavé. Ako ste mali zaúčtované obstaranie - 2 krát tú istú faktúru a teda 2 krát aj záväzok, alebo bolo len viac zaradené na účte 02, ako na obstaraní?
Bolo len viac zaradené na účte 02 ako na obstaraní.
JAJA11
09.05.07,04:23
Bolo len viac zaradené na účte 02 ako na obstaraní.

A proti akému účtu to bolo zaúčtované pri tom druhom zaradení?
ondrejvla
09.05.07,04:39
A proti akému účtu to bolo zaúčtované pri tom druhom zaradení?

Práve zistením na protiúčte je možné vypátrať, či je skutočne prístroj zaradený 2x, alebo len vystavené 2 karty. Na 02 sa ti musel nejako dostať?
Som prekvapená, že pri inventovaní majetku, ktorý v príspevkovej organizácii musí byť podložený aj fyzickou inventúrou za takéto obdobie ste nezistili rozdiely v skutkovom stave?! Alebo ste prístroj prenášali z jednej miestnosti do druhej? A nejedná sa náhodou skutočne o 2 prístroje, ale jeden je niekde "ukrytý" ako neevidovaný darček firmy? Treba zistiť, ako formou sa dostal na účet 02 dvojmo, to je prvý krok k zisteniu. Myslím si, že preúčtovaním na 08/02 sa nič nevyrieši, kde je dokumentácia, ako bol zlikvidovaný?
A ešte ma napadá, doteraz nik nerobil u vás kontrolu účtovania z nadriadenej organizácie? Predsa vaša nadriadená organizácia je povinná nielen na základe rozborov, ale aj fyzicky skontrolovať účtovníctvo a spôsob použitia finančnej dotácie, no a myslím, že to by ste mali mať aj v štatúte a následne v smerniciach účtovania.
Olice
09.05.07,05:00
Práve zistením na protiúčte je možné vypátrať, či je skutočne prístroj zaradený 2x, alebo len vystavené 2 karty. Na 02 sa ti musel nejako dostať?
Som prekvapená, že pri inventovaní majetku, ktorý v príspevkovej organizácii musí byť podložený aj fyzickou inventúrou za takéto obdobie ste nezistili rozdiely v skutkovom stave?! Alebo ste prístroj prenášali z jednej miestnosti do druhej? A nejedná sa náhodou skutočne o 2 prístroje, ale jeden je niekde "ukrytý" ako neevidovaný darček firmy? Treba zistiť, ako formou sa dostal na účet 02 dvojmo, to je prvý krok k zisteniu. Myslím si, že preúčtovaním na 08/02 sa nič nevyrieši, kde je dokumentácia, ako bol zlikvidovaný?
A ešte ma napadá, doteraz nik nerobil u vás kontrolu účtovania z nadriadenej organizácie? Predsa vaša nadriadená organizácia je povinná nielen na základe rozborov, ale aj fyzicky skontrolovať účtovníctvo a spôsob použitia finančnej dotácie, no a myslím, že to by ste mali mať aj v štatúte a následne v smerniciach účtovania.
Ja so tiež prekvapený, že sa to nezistilo za také obdobie pri inventúre.
Jedná sa skutočne o dva prístroje. Je to mikroskop ku ktorému je ešte príslušenstvo, tak si myslím, že to pri inventúre brali za dva kusy, ale je to v skutočnosti len jeden prístroj. Keď sa to zaradzovalo 2x z účtu 042 voči 022 tak sa malo prísť na to, že to nie je v poriadku, pretože sa robila aj inventarizácia účtu 042.
Zaráža ma, že boli vyhotovené aj dva zápisy o zaradení do užívania s dvoma rôznymi dátumami.
Ja priamo neúčtujem, ale pôjdem ešte za účtovníkom, ktorý to má na starosti, aj keď je tam už iný než čo to účtoval a uvidím ako ďalej.
JAJA11
09.05.07,05:11
Ja so tiež prekvapený, že sa to nezistilo za také obdobie pri inventúre.
Jedná sa skutočne o dva prístroje. Je to mikroskop ku ktorému je ešte príslušenstvo, tak si myslím, že to pri inventúre brali za dva kusy, ale je to v skutočnosti len jeden prístroj. Keď sa to zaradzovalo 2x z účtu 042 voči 022 tak sa malo prísť na to, že to nie je v poriadku, pretože sa robila aj inventarizácia účtu 042.
Zaráža ma, že boli vyhotovené aj dva zápisy o zaradení do užívania s dvoma rôznymi dátumami.
Ja priamo neúčtujem, ale pôjdem ešte za účtovníkom, ktorý to má na starosti, aj keď je tam už iný než čo to účtoval a uvidím ako ďalej.

Lenže aj na účet 042 sa to muselo dostať cez ďalší účet. Podvojné účtovníctvo nepustí. Treba presne skontrolovať čo sa udialo, či ste ten prístroj neplatili 2 x.
Paula
09.05.07,05:25
Ešte je možné, že prvý krát bol prístroj zaradený na základe zálohovej faktúry (tá prišla v r. 2001) a druhý krát na základe "ostrej" faktúry (prišla v r.2002)
Olice
09.05.07,05:27
Lenže aj na účet 042 sa to muselo dostať cez ďalší účet. Podvojné účtovníctvo nepustí. Treba presne skontrolovať čo sa udialo, či ste ten prístroj neplatili 2 x.
Určite to budem zisťovať ako sa to všetko stalo, len dúfam, že to nebolo platené 2x ako spomínaš. Neskôr sa ešte ozvem...
Paula
09.05.07,05:37
Marek, nemusela byť platba duplicitná...pozri, čo som napísala pred Tvojim príspevkom vyššie. Môžu existovať dve faktúry.
Olice
09.05.07,05:50
Marek, nemusela byť platba duplicitná...pozri, čo som napísala pred Tvojim príspevkom vyššie. Môžu existovať dve faktúry.
Keď so m písal príspevok č. 9 tak sa mi ešte neobjavil tvoj príspevok č.8.
Ale je to dosť pravdepodobné ako píšeš.
JAJA11
09.05.07,07:07
Keď so m písal príspevok č. 9 tak sa mi ešte neobjavil tvoj príspevok č.8.
Ale je to dosť pravdepodobné ako píšeš.

Lenže v tom prípade musí byť chyba na zálohách. Jednoducho PÚ nepustí. Niekde musí byť chyba v účtovaní, lebo na 022, resp. 042 sa to musí dostať oproti nejakému účtu. Jedine, že to bolo prijaté proti 082, vtedy by chyba nebola a bolo by to možné opraviť tak ako je to uvedené na začiatku. Jednoducho treba skontrolovať ako to bolo vtedy zaúčtované.:rolleyes:
Olice
09.05.07,09:48
Takže so zistil, že suma 163 826,-(129 504,-/prístroj + 34 322,- Sk/príslušenstvo) bola účtovaná nasledovne:
042/321, 916/901, 321/243, 022/042.
Toto by malo byť v poriadku, len jedna suma 129 504,- Sk bola účtovaná duplicitne 022/042 a zaradená ako ďalší prístroj.
Čiže z 042 na 022 išlo o 129 504,- viac. Pozeral som aj vykonané inventarizácie, "všetko bolo OK, podpísané všetkými členmi IK"???
Len teraz ja potrebujem znížiť 022 o 129 504,- Sk. Lenže oproti čomu ?
042 je teraz v poriadku (ak tam bol rozdiel tak bol v minulosti opravený ID).
Vychádza mi len 082/022, lenže zápis o vyradení a následnej likvidácii samozrejme nebudem mať. Ako ďalej...?
Faktúra nebola zálohová, boli dve ostré ( prístroj + príslušenstvo)
JAJA11
09.05.07,10:03
Takže so zistil, že suma 163 826,-(129 504,-/prístroj + 34 322,- Sk/príslušenstvo) bola účtovaná nasledovne:
042/321, 916/901, 321/243, 022/042.
Toto by malo byť v poriadku, len jedna suma 129 504,- Sk bola účtovaná duplicitne 022/042 a zaradená ako ďalší prístroj.
Čiže z 042 na 022 išlo o 129 504,- viac. Pozeral som aj vykonané inventarizácie, "všetko bolo OK, podpísané všetkými členmi IK"???
Len teraz ja potrebujem znížiť 022 o 129 504,- Sk. Lenže oproti čomu ?
042 je teraz v poriadku (ak tam bol rozdiel tak bol v minulosti opravený ID).
Vychádza mi len 082/022, lenže zápis o vyradení a následnej likvidácii samozrejme nebudem mať. Ako ďalej...?
Faktúra nebola zálohová, boli dve ostré ( prístroj + príslušenstvo)

Čiže chyba bola na 042, tú vtedy opravili proti čomu? A ten nesprávne zaradený prístroj bol aj odpisovaný? Sú odpisy z neho na 082? V tom prípade by som to asi opravila cez 082/022 a malo by to byť v poriadku. Ak odpisy neboli účtované, bolo by dobré zistiť akým spôsobom bol opravený účet 042 a obdobným spôsobom by sa mohla spraviť oprava 022. Ku všetkému by bolo dobré vyrobiť interný doklad s podrobným popisom chyby, ktorá sa stala a asi si ju treba dať odobriť niekomu vyššiemu.
asma
09.05.07,10:17
k duplicitnej evidencii majetku
v minulosti bola oprava 042 vykonaná zrejme oproti zdroju financovania nákupu, teraz ak bolo zariadenie odpisované je treba opraviť 022/082, ak nebolo odpisované opraviť 022/901 - opravu vykonať na základe zápisu z inventarizácie majetku, kde bolo zistené manko - z dôvodu duplicitného zaradenia majetku - urobiť zápis škodovej komisie so záverom - odúčtovať duplicitné zaradenie z príslušných účtov
Danila
09.05.07,10:21
Takže so zistil, že suma 163 826,-(129 504,-/prístroj + 34 322,- Sk/príslušenstvo) bola účtovaná nasledovne:
042/321, 916/901, 321/243, 022/042.
Toto by malo byť v poriadku, len jedna suma 129 504,- Sk bola účtovaná duplicitne 022/042 a zaradená ako ďalší prístroj.
Čiže z 042 na 022 išlo o 129 504,- viac. Pozeral som aj vykonané inventarizácie, "všetko bolo OK, podpísané všetkými členmi IK"???
Len teraz ja potrebujem znížiť 022 o 129 504,- Sk. Lenže oproti čomu ?
042 je teraz v poriadku (ak tam bol rozdiel tak bol v minulosti opravený ID).
Vychádza mi len 082/022, lenže zápis o vyradení a následnej likvidácii samozrejme nebudem mať. Ako ďalej...?
Faktúra nebola zálohová, boli dve ostré ( prístroj + príslušenstvo)Takto vždy dopadnú inventarizácie od zeleného stola. Nič s tým veľmi nenašpekuluješ.Napísať interný doklad o opravnom účtovaní v čase, kedy si sa o chybe dozvedel. A nech sa inventarizačná komisia nad svojou prácou zamyslí. Nemôžeš mať zápis o vyradení, keď nič nevyraďuješ.
Olice
09.05.07,10:44
Nesprávne zaradený prístroj bol odpisovaný a je už doodpisovaný, celkové oprávky sú na 082.
Takže urobím zápis 082/022, urobím k tomu komentár, dám si to odsúhlasiť nadriadenému.
Nemôžem opravu vykonať na základe manka zisteného pri inventarizácii ako píše asma, pretože teraz sa inventarizácia nekonala, bolo to náhodné zistenie.
Smutné na tom je, že posledná inventarizácia, ktorá bola vykonaná bola fyzická, nie od stola, len niekto bol asi myšlienkami v oblakoch.
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili za Vašu pomoc a Váš čas.