jana32
04.05.07,12:37
Prosím ako zaúčtovať darčekové poukážky, ktoré si bude môcť zákazník kúpiť v obchode s textilom. Poukážky budú mať hodnotu 500 a 1000 Sk ale nejde o reklamu. Budeme viesť tieto poukážky ako ceninu, alebo jej predaj musí prejsť riadne cez registračnú pokladňu? Ovplyvni mi nejako DPH? Ďakujem.
jana32
04.05.07,12:00
Poradí mi niekto?
ekopo
05.05.07,07:18
Predaj darčekového šeku by som zaevidoval len v pomocnej evidencii. Do PD sa táto operácia nezapisuje. Pri platbe poukážkou by som následne postupoval štandartne - tak, že platbu zaregistrujem do ERP a riadne vtedy odvádzam aj DPH, nokoľko až v tomto momente prišlo k zdaniteľnému plneniu a nie pri predaji poukážky.
Jana Acsová
05.05.07,07:34
Zadávateľ otázky zrejme emituje a následne predáva darčekové poukážky. Hovorí o ich predaji ... teda predpokladám, že predaj poukážky musí zaevidovať aj v peňažnom denníku. Dochádza k pohybu finančnej hotovosti - k príjmu za predaj poukážky. Pri platbe poukážkou, t.j. jej inkase následne k priamemu pohybu "korún slovenských" nedochádza (naschvál uvádzam "korún" nakoľko, vecný obsah účtovnej operácie a či je darčeková poukážka šekom v zmysle postupov účtovania musí posúdiť zadávateľ). Ako aj pripomienky, ktoré uvádzam potvrdiť, alebo doplniť ... Čo sa týka emisie, predaja a následného inkasa darčekových poukážok, k tomu sú potrebné "zásady" ... s presnou špecifikáciou podmienok, doby platnosti, naloženie s rozdielmi atď.
Problematika náročná ... najmä v JÚ.
ekopo
05.05.07,07:46
"Predaj" poukážok v tomto prípade som pochopil tak, že za ne si môže následe "obdarovaný" nakúpiť len v tomto obchode. Svoju odpoveď som staval na tejto alternatíve.
Jana Acsová
05.05.07,07:50
"Predaj" poukážok v tomto prípade som pochopil tak, že za ne si môže následe "obdarovaný" nakúpiť len v tomto obchode. Svoju odpoveď som staval na tejto alternatíve.
Nerozumiem.

Príklad:
Obchod s kozmetikou emituje darčekové poukážky. Nikomu ich nedaruje, ale predá v nominálnej hodnote "Jožkovi". Jožko obdaruje svoju manželku, nakoľko nevie odhadnúť, čo by sa jej páčilo. Jožkova manželka môže prísť len do tohto obchodu s kozmetikou a darčekovú poukážku vymeniť do výšky nominálnej hodnoty napríklad za parfém. Zvyšok nad nominálnu hodnotu poukážky doplatí, ak výška nákupu bude vyššia.
Štandardný postup:
- predaj poukážky je registrovaný ERP ... v osobitnom režime predaj poukážky,
- predaj tovaru je registrovaný ERP ... v klasickom režime predaj tovaru ... v osobitnom režime, platba darčekovou poukážkou.

U zadávateľa predpokladám tento prípad.
ekopo
05.05.07,08:05
Predaj darčekového šeku by som zaevidoval len v pomocnej evidencii. Do PD sa táto operácia nezapisuje. Pri platbe poukážkou by som následne postupoval štandartne - tak, že platbu zaregistrujem do ERP a riadne vtedy odvádzam aj DPH, nokoľko až v tomto momente prišlo k zdaniteľnému plneniu a nie pri predaji poukážky.
Môžeme aj naďalej uvažovať len v rovine dohadov, pokiať budú otázky od zadávateľov stavané nedostatočne.
betka
05.05.07,09:42
Túto tému som tiež obchádzala, zadanie mi nie je jasné.
Prečo by som si mala kúpiť poukážku za 500 Sk, keď si môžem kúpiť tovar bez nej. Neviem, ako to ovplyvní obrat, príjmy firmy. Poukážka by v tomto zmysle mala poskytovať nejaké výhody. Tu výhodu nevidím (iba ako uvádza Janka, ako darček svojej milej, len prečo? Veď si ona môže kúpiť darček aký chce, ak jej dá manžel 500, Sk alebo 1000-ku. Nemusí to byť práve v tomto obchode)
Nevidím tu nijaký zmysel.
betka
05.05.07,09:47
Iný rípad by bol, keby sa poskytli poukážky v rámci propagácie firmy zákazníkom pri určitom odbere tovaru. A zákazník dostane takýto darček a môže si vybrať tento darček s nejakého darčekového katalogu, v závislosti od množstva nakúpeného tovaru v predajni.
????
Jana Acsová
05.05.07,09:49
Túto tému som tiež obchádzala, zadanie mi nie je jasné.
Prečo by som si mala kúpiť poukážku za 500 Sk, keď si môžem kúpiť tovar bez nej. Neviem, ako to ovplyvní obrat, príjmy firmy. Poukážka.
Veľmi významne ... napríklad kúpa darčekovej poukážky zo SF pre zamestnancov, alebo z uvádzané dôvody napríklad keď výber partnera nie je vždy ten správny, či najšťastnejší, cena v súťaži napr. v obchodnom centre vyhráte práve spomínanú darčekovú poukážku atď. Ako marketingový ťah to má veľký zmysel a priamy vplyv na tržbu. Okrem iného ... poukážku predám, ale tovar ešte nevydám ... klasické zvýhodnenie aj pre dodávateľa tovaru. Dochádza k časovému posunu. V praxi som sa stretla s týmto prípadom a hodnotím pozitívne tento krok v prospech odbytu tovaru. Napríklad sú odberatelia poukážok "vo veľkom" ... spadá to do ich obchodnej politiky. Nepáčilo by sa Vám napríklad, keby Vás zamestnávateľ, prípadne Váš obchodný partner obdaroval takouto poukážkou. Nemyslím teraz problémy s jej účtovaním v prípade obdarovania ... pre emitenta poukážky nastávajú iné účtovné prípady, ktoré predpokladám budú predmetom zadania otázky zadávateľa. A ak to bude niečo iné, tak názov zadanej tému bude podľa môjho názoru viesť práve k tejto problematike a naše vyjadrenia neboli zbytočné .-)

Aj stravovanie sa rozrástlo vydaním šekov.
ekopo
06.05.07,06:07
Štandardný postup:
- predaj poukážky je registrovaný ERP ... v osobitnom režime predaj poukážky,
- predaj tovaru je registrovaný ERP ... v klasickom režime predaj tovaru ... v osobitnom režime, platba darčekovou poukážkou.



Myslím, že toto nie je štandartný postup. Ak sa predaj zaeviduje v ERP. tak GT obrat a aj denný obrat sa zvyšuje a je jedno či je to platba poukážkou, alebo peniazmi. Prichádza takto k duplicite tržby. Ak osobitný režim znamená "tréningový mód" , tak takto nie je možné používať ERP v styku so zákazníkmi.
Jana Acsová
06.05.07,07:10
Myslím, že toto nie je štandartný postup. Ak sa predaj zaeviduje v ERP. tak GT obrat a aj denný obrat sa zvyšuje a je jedno či je to platba poukážkou, alebo peniazmi. Prichádza takto k duplicite tržby. Ak osobitný režim znamená "tréningový mód" , tak takto nie je možné používať ERP v styku so zákazníkmi.
Stretli ste sa s iným postupom? Ja som sa stretla s evidenciou predaja poukážok cez ERP. Nehovorím o duplicite tržby, ani o tréningovom móde. Vyhláška o ERP hovorí, kedy je predajca pokladňu povinný používať, nehovorí však, že ju nemôže používať v iných prípadoch. Poukážka nie je v tomto prípade tovar. A vieme, že dnes je ERP často už počítač ... a zároveň nehovorím, že každá pokladňa dokáže evidovať poukážky v režime, ktorý emitent potrebuje v prípade emisie darčekových poukážok. Na tieto otázky tu odpoveď nebola. Odpovede boli smerované k tomu, čo asi zadávateľ otázkou mieril ... Sám ste uviedli, že otázku nie je možné zodpovedať, kým nie sú jasné informácie od zadávateľa. Súhlasím.

P.S.:
Čo sa týka obratu, tržby atď. ... už v prvom príspevku som hovorila o "zásadách" emisie, evidencie predaja a inkasa poukážok.
jana32
07.05.07,05:37
Nerozumiem.

Príklad:
Obchod s kozmetikou emituje darčekové poukážky. Nikomu ich nedaruje, ale predá v nominálnej hodnote "Jožkovi". Jožko obdaruje svoju manželku, nakoľko nevie odhadnúť, čo by sa jej páčilo. Jožkova manželka môže prísť len do tohto obchodu s kozmetikou a darčekovú poukážku vymeniť do výšky nominálnej hodnoty napríklad za parfém. Zvyšok nad nominálnu hodnotu poukážky doplatí, ak výška nákupu bude vyššia.
Štandardný postup:
- predaj poukážky je registrovaný ERP ... v osobitnom režime predaj poukážky,
- predaj tovaru je registrovaný ERP ... v klasickom režime predaj tovaru ... v osobitnom režime, platba darčekovou poukážkou.

U zadávateľa predpokladám tento prípad.

Ďakujem za pomoc, nemohla som napísať skôr, doma totiž už nemám inernet. Citujem Janku lebo ide presne o tento prípad. Takže ak som rozumela , tak predaj poukážky by mal byť zaregistrovaný cez ERP v osobitnom režime, čo mi neovplyvní DPH?
Jana Acsová
07.05.07,10:04
Ďakujem za pomoc, nemohla som napísať skôr, doma totiž už nemám inernet. Citujem Janku lebo ide presne o tento prípad. Takže ak som rozumela , tak predaj poukážky by mal byť zaregistrovaný cez ERP v osobitnom režime, čo mi neovplyvní DPH?
Nadefinujte si všetky účtovné operácie, ktoré Vám môžu v súvislosti s emisiou, predajom a inkasom darčekových poukážok vzniknúť a stanovte si účtovné operácie v závislosti od vplyvu na daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.

Z hľadiska dane z pridanej hodnoty sa nejedná o dodanie služby ani dodanie tovaru, ani o platbu vopred. Poukážka sa neviaže priamo na dodávku tovaru a preto nie je platbou vopred.

0statné doporučujem nadefinovať priamo na Vaše interné potreby. Východiská som poskytla v tejto a predchádzajúcich odpovediach.

Veľa zdaru s poukážkami a ich vplyv na zvýšenie tržieb želám .-)
Jana Acsová
07.05.07,10:09
Poznámka:
K evidencii predaja darčekových poukážok môže dôjsť v hotovosti napr. evidencia cez ERP, ale aj fakturáciou.

Je potrebné počítať s akoukoľvek alternatívou. Spôsob evidencie predaja spravidla závisí od množstva nakúpených poukážok, mieste ich kúpy, osobe, s ktorou sa kúpa prejednala a ktorá určí spôsob ich evidencie. Preto zásady emisie, predaja a inkasa sú nevyhnutné.
tonkat
25.07.07,15:07
Chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s platením poukážkou. Podnikateľ priniesol na zúčtovanie bločky za nákup PHM, príp. aj iných, kde bolo uvedené "platené poukážkou". Mohol by byť s týmto v účtovníctve nejaký problém? Alebo treba sa na ne pozerať ako na zaplatené v hotovosti? Ďakujem za váš názor.
tonkat
26.07.07,07:22
nestretli ste sa s takým prípadom?
Tweety
26.07.07,07:27
Chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s platením poukážkou. Podnikateľ priniesol na zúčtovanie bločky za nákup PHM, príp. aj iných, kde bolo uvedené "platené poukážkou". Mohol by byť s týmto v účtovníctve nejaký problém? Alebo treba sa na ne pozerať ako na zaplatené v hotovosti? Ďakujem za váš názor.
Ak tá poukážka patrila jemu,( bola súkromná) zaúčtuj klasicky.
Jana Acsová
26.07.07,08:30
Chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s platením poukážkou. Podnikateľ priniesol na zúčtovanie bločky za nákup PHM, príp. aj iných, kde bolo uvedené "platené poukážkou". Mohol by byť s týmto v účtovníctve nejaký problém? Alebo treba sa na ne pozerať ako na zaplatené v hotovosti? Ďakujem za váš názor.
Nenadväzuje to. Je to úplne iný problém. Zistite si podmienky získania poukážky a spôsob jej predkladania. Následne zadajte otázku. Môže (ale nemusí) sa jednať o zľavu z ceny.
Nepokračujete v téme emisie darčekových poukážok. Netýka sa to tohto problému.
tonkat
26.07.07,09:45
Ospravedlňujem sa, zadám to do inej, resp. novej témy, lebo som nič podobné nenašla.
marijko
02.12.12,18:31
Zdravim Vas priatelia.
Prosim Vas o radu v nasledovnom pripade.
Podnikatel (neplatca DPH, vedie JU) ma internetovy obchod - posiela len na dobierku. Rozhodol sa vydavat darcekove poukazky na principe ze si zakaznik nejaku kupi a daruje niekomu kto si na zaklade nej moze nakupit u daneho obchodnika (poukazky su platne len v ramci daneho kalendarneho roka). A teraz otazky:
- obchodnik na kazdu predanu poukazku vyda fakturu, zasle poukazky na dobierku a po pripisani uhrady zapise do dennika ako predaj tovaru - je to spravne?
- ak si zakaznik nakupi a uplatni poukazku, obchodnik vystavi fakturu na zakupeny tovar, vo fakture odpocita hodnotu poukazky a rozdiel mu zakaznik doplati cez dobierku - je to spravne?
- ak si zakaznik kupi za celu hodntu poukazky a nevznikne ziadny rozdiel, vystavi fakturu kde odpocita hodnotu poukazky a vysledna suma bude 0 eur - je to spravne?

Logicky mi to tak vychadza a nikde neviem najst nejake usmernenie,

Dakujem