Luckasari
31.01.05,11:26
od 01.01.2005 nadobudol účinnosť nasledovný odsek:
Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

Ako rozumiete tomuto novému odseku?

čítala som poradcu č. 5-6/2005 a tam je v komentári uvedené:
Podľa právnej úpravy platnej do konca roka 2004, bol platiteľ dane povinný opraviť základ dane v prípade zníženia ceny po vzniku daňovej povinnosti. Vzhľadom na to, že pri poskytovaní rôznych obchodných zliav boli opravy základu dane pri znížení ceny pre platiteľa dane administratívne náročné a výsledok z hľadiska štátneho rozpočtu bol neutrálny (platiteľ dane znížil základ dane a znížil aj tomu zodpovedajúcu daň a odberateľ znížil odpočítanú daň zodpovedajúcu zníženému základu dane), novelou sa povinnosť opravy základu dane zo zákona vypustila. Platiteľ dane po dohode s odberateľom, ktorý musí byť tiež platiteľom dane, nemusí pri znížení ceny opraviť základ dane a daň. Medzi dodávateľom a odberateľom dôjde len k finančnému vyrovnaniu bez ďalších daňových povinností. Dohoda medzi dodávateľom a odberateľom o využití možnosti postupu podľa §25 ods. 6 musí byť písomná. V prípade, ak jedna zo zmluvných strán nebude súhlasiť s tým, aby sa oprava základu dane pri znížení ceny nevykonala, dodávateľ nebude môcť ustanovenie §25 ods. 6 uplatniť.

všetkému rozumiem, len ma metie veta: "Medzi dodávateľom a odberateľom dôjde len k finančnému vyrovnaniu bez ďalších dalších daňových povinností."
ako to podľa vás autor myslel?
1. žiaden dobropis sa vystavovať nebude
2. dobropis sa vystaví, ale bude bez DPH
accad
31.01.05,10:34
Tento odsek v novele sa týka prípadov, keď firmy dostávali rabaty napr.za odber tovaru, ktoré sa doteraz museli riešiť dobropisom. Podľa tohto ustanovenia tento rabat, po splnení podmienok, sa nemusí už vysporiadať formou dobropisu s mínusovým základom dane a DPH. Doklad bude mať iba základ dane. Takto to zatiaľ vysvetľovali na všetkých školeniach.
Luckasari
31.01.05,14:42
accad, ďakujem za info
vladan
01.02.05,06:15
neviem, či môžem miešať aj iné paragrafy novely DPH do tejto témy ....
chcela by som sa opýtať na váš výklad § 22 ods. 5 ... "pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu"
bea
01.02.05,06:57
vladan, mám takýto výklad:

Novelou sa osobitne určuje základ dane pri dodaní tovaru na iný účel ako na podnikanie, pokiaľ ide o dodanie tovaru, ktorý je odpisovaným majetkom podľa zákona o dani z príjmov.
Ak platiteľ dane dodá tovar
- bezodplatne,
- na svoju osobnú spotrebu,
- na osobnú spotrebu zamestnancov,
- na ďalší iný účel ako na podnikanie,
bude základom dane zostatková cena majetku zistená podľa zákona o dani z príjmov. Táto úprava sa vzťahuje len na dodanie tovaru, ktorý je odpisovaným majetkom podľa zákona o dani z príjmov.
Príklad
Platiteľ dane daruje počítače neziskovej organizácii. Počítače v čase darovania majú
zostatkovú hodnotu 0. Platiteľ dane nebude povinný odviesť daň z pridanej hodnoty,
pretože základ dane je 0.
Podľa právnej úpravy platnej do 31.12. 2004 bol platiteľ dane povinný odviesť daň vo
výške, ktorú si uplatnil pri kúpe počítačov.

Je to to, čo si potrebovala vedieť?
silveco
01.02.05,08:02
Ešte snád dodatok k tomuto problému,že o tomto bude musiet byt údajne spísaná dohoda medzi dodávatelom a odberatelom o poskytovaní tzv.rabatu, skonta apod....,, tak to bolo povedané na školení,,,len ešte nikdo nevie povedat ako to má v písomnej forme vyzerať. S ostatným súhlas........
Sany
01.02.05,08:15
Tento odsek v novele sa týka prípadov, keď firmy dostávali rabaty napr.za odber tovaru, ktoré sa doteraz museli riešiť dobropisom. Podľa tohto ustanovenia tento rabat, po splnení podmienok, sa nemusí už vysporiadať formou dobropisu s mínusovým základom dane a DPH. Doklad bude mať iba základ dane. Takto to zatiaľ vysvetľovali na všetkých školeniach.
A účtovať sa to bude ako? Mínusom na 604? Nebolo by to lepšie potom považovať za finančný náklad?
bea
01.02.05,09:48
vladan, ja som už svoju reakciu zmazala, lebo som odrazu nevidela Tvoju. Takže už zase nie je súvislosť!
Ale aj tak, všetka Ti česť, čo Ty všetko stiháš radiť!