snehulka
04.05.07,14:29
Ludia som zamestnanec, z toho mi idu riadne odvody a zaroven som aj szco - nezavisly financny konzultant. na danovy urad som sa prihlasila . mam sa prihlasit aj do Soc poistovne? budem platit odvody aj zo szco?predpokladam ze prijem zo szco bude mensi ako riadny zo zamestnania.
mam sa prihlasit aj do zdravotnej poistovne 2.krat?
vyplyva mi este nieco z tohto stavu?
keby ste mali nejake info dakujem. :)
veronikasad
04.05.07,18:47
Ak si začala podnikať ako SZČO v roku 2007. do 8 kal. dní si sa mala prihlásiť do zdr.poisťovne ako SZČO. Keďže si zamestnanec, môžeš si určiť v prvom roku vymeriavaci základ 0 a odvody platiť nemusíš. Ale počítaj s tým, že po podaní RZ ZP v r. 2008 /za rok 2007/ ak dosiahneš zisk z podnikania, budeš musieť nedoplatok uhradiť.
Do socialnej poisťovne sa prihlásiš ako povinne poistená osoba až k 1.7.2008, ak tvoj príjem /nie zisk!!!/ z podnikania v r.2007 presiahne 12-násobok min.mzdy. Do 30.6.08 odvody platiť nemusíš.

-------
Veronika
viera29
04.05.07,20:49
Ahoj,
prave som riesila podobnu situaciu. Som zamestnana a vybavila som si novu zivnost. Je potrebne sa nahlasit na nasledovne:
- danovy urad ten postou posle DIC
- socialna positovna nieje potrebna lebo prvy rok nemusis platit nic, len dobrovolne
- zdravotna poistovna tam je potrebne sa nahlasit do 8 dni od vydania zivnosti, povedali mi vsak ze nemusim platit nic pretoze kedze mame novy zakon o rocnom zuctovani zdravotnej poistovne nieje to potrebne, ak by pri zuctovani zistili nedoplatok potom sa jednorazovo zaplati, ale nemalo by sa to stat kedze zamestnavatel plati dost...takze vlastne prvy rok je to bez odvodov ked si zaroven zamestnana.
Druhy rok sa odvija od predchadzajuceho zarobku hlavne socialna poistovna...

takze kludne si vybav zivnost a prvy rok to nestoji nic teda ziadne odvody myslim
snehulka
10.05.07,11:33
dakujem za radu.