angee
04.05.07,15:55
http://porada.sk/images/icons/icon15.gifSom začiatočník a prevzala som účtovníctvo, kde hneď prvá SC bola do ČR. Predchodkyňa dopĺňala do vyúčtovania SC diéty a prepočítavala kurzom pár dní po skončení SC. Ja som tiež urobila vyúčtovanie SC v pondelok, cesta bola ukončená predtým v piatok. Zamestnankyňa po niekoľkých dňoch dala výpoveď v skúšobnej dobe a hneď v ten deň aj odišla. Ja som jej vyúčtovanie SC poslala spolu s výplatou na účet. Včera mi volala, že som jej mala ZSC prepočítať kurzom, kedy som jej peniaze vyplatila. Ako sa to dá, keď príkaz do banky dávam aj 2 dni predtým? Vďaka za každú odpoveď:mee:
Monikov
04.05.07,15:28
Keď zamestnancovi nebol poskytnutý preddavok, vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty sa prepočíta kurzom NBS ku dňu uskutočnenia zahraničnej pracovnej cesty.
angee
04.05.07,16:15
Ďakuje za odpoveď Monikov, ale bol, asi nesprávne 2000 Sk.
Paula
04.05.07,16:34
Pokiaľ viem, použije sa kurz NBS platný v deň vyplatenia. Ak sa mýlim, opravte ma prosím :)
Danila
04.05.07,17:06
Ďakuje za odpoveď Monikov, ale bol, asi nesprávne 2000 Sk.Pokiaľ bol pracovníčke poskytnutý preddavok na PC, tento je prepočítaný kurzom komerčenj banky, prípadne určený váženým aritmetickým priemerom. Pokiaľ pracovníčke preddavok poskytnutý nebol, tak použiješ kurz ku dňu uskutočnenia pracovnej cesty, ako je v príspevku vyššie. Pracovníčka nemá celkom určite pravdu v tom, že prepočítať ku dňu odoslania peňazí. Predpokladám, že máš k tomu účelu vypracovanú aj internú smernicu.
Paula
04.05.07,17:11
Mne sa nevidí použitie termínu "uskutočnenie"....cesta môže trvať viac dní...teda je uskutočnená počas viacerých dní. Potom ak nie kurz v deň vyplatenia, potom v deň vyúčtovania / predloženia vyúčtovania...alebo ako?
Danila
04.05.07,17:29
Mne sa nevidí použitie termínu "uskutočnenie"....cesta môže trvať viac dní...teda je uskutočnená počas viacerých dní. Potom ak nie kurz v deň vyplatenia, potom v deň vyúčtovania / predloženia vyúčtovania...alebo ako?Vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty je podľa môjho názoru suma výdavkov prepočítaná kurzom NBS /ku dňu zahraničnej pracovnej cesty /, alebo kurzom komerčnej banky pri nákupe valút pre poskytnutie preddavku. Ocenenie poskytnutia preddavku tiež nie je viazané na deň pracovnej cesty. Vychádzajúc z uvedeného som v internej smernici pre poskytovanie cestovných náhrad uvádzala deň prepočtu kurzu NBS- deň nástupu na pracovnú cestu, pokiaľ nebol poskytnutý preddavok.
Paula
04.05.07,19:01
Uhm.....lebo v mnohých príspevkoch (aj mnohými odsúhlasených) sa uvádza práve prepočet dňom vyplatenia (pokiaľ nebola záloha v žiadnej mene a vypláca sa v SK)...tak som sa ocitla teraz v neistote. Takže ako deň uskutočnenia prac. cest = deň návratu / ukončenia SC = deň prepočtu kurzom NBS? Mne to "ku dňu" nie je stále jasné.
cloe
04.05.07,20:17
Prikláňam sa k tomu názoru, že by sa mala suma prepočítať kurzom NBS v deň vyplatenia, pretože si myslím, že tento deň je dňom uskutočnenia účtovného prípadu.Podľa postupov účtovania:
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Danila
05.05.07,05:58
Uhm.....lebo v mnohých príspevkoch (aj mnohými odsúhlasených) sa uvádza práve prepočet dňom vyplatenia (pokiaľ nebola záloha v žiadnej mene a vypláca sa v SK)...tak som sa ocitla teraz v neistote. Takže ako deň uskutočnenia prac. cest = deň návratu / ukončenia SC = deň prepočtu kurzom NBS? Mne to "ku dňu" nie je stále jasné.Takže aj ja priznávam, že som v neistote. Podľa Ing. Cenigovej je prepočet kurzom NBS pri neposkytnutí preddavku ku dňu uskutočnenia pracovnej cesty.Vo vyjadreniach iných je to špecifikované ako deň vyúčtovania - vyplatenia./
Uskutočneni pracovnej cesty som vždy považovala za taxatívne zadané. Deň vyúčtovania za ľubovolný dátum vyúčtovateľa v rámci 10 dní od jej ukončenia. Rozhodla som sa pre začiatok pracovnej cesty. Teraz zisťujem, že môžem byť rada tomu, že som vždy zamestnancovi poskytla preddavok a všetko bolo O.K. Ja idem prerobiť vnútropodnikovú smernicu. Akceptujem názor väčšiny odborníkov. Paula zároveň oceňujem Tvoj príspevok, donútil ma prehodnocovať moje stanovisko.
angee
05.05.07,08:06
Danila, prosím ťa, tak teda ako? Z tvojho posledného príspevku, že ideš prehodnotiť svoje stanovisko som pochopila, že správne urobím, keď zamestnankyni prepočítam ZSC kurzom dňa ukončenia SC (SC trvala 5 dní) teda, posledným dňom ktorý bola na ZSC a nemusím sa trápiť, že to ona chce dňom, kedy som jej peniaze skutočne vyplatila cez účet v banke. Dobre, či som ešte stále mimo?
Monikov
05.05.07,14:07
Deň uskutočnenia pracovnej cesty mám vo vnútropodnikovej smernici určený deň, kedy sa pracovná cesta ukončila.
Ako Cloe uvádza, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň PLATBY záväzku. Ale záväzok najprv treba zaúčtovať. Keď nie je zaúčtovaný cesťák ako záväzok, neviem ho predsa vyplatiť. Je to ale len môj názor. :)
andrej_rv
05.05.07,14:51
Prikláňam sa k tomu názoru, že by sa mala suma prepočítať kurzom NBS v deň vyplatenia, pretože si myslím, že tento deň je dňom uskutočnenia účtovného prípadu.Podľa postupov účtovania:
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia

Ja osobne účtujem cestovné príkazy spravidla ako 2 nezávislé účtovné prípady. Za jeden účtovný prípad pokladám vyúčtovanie pracovnej cesty, teda vznik záväzku voči zamestnancovi. Ako dátum účtovného prípadu (deň uskutočnenia pracovnej cesty - dátum vzniku záväzku) mám v internej smernici stanovený deň ukončenia pracovnej cesty (nie deň predloženia vyúčtovania ani deň vyplatenia). Vychádzam z toho, že všetky podklady potrebné pre zúčtovanie zahraničnej cesty - vyčíslenie či "ocenenie" záväzku mám k dispozícii až ku termínu ukončenia pracovnej cesty.

A ako druhý účtovný prípad účtujem potom vyrovnanie záväzku - výplatu cestovných náhrad.

Použitie kurzu v dobe vyplatenia sa mi akosi nezdá byť správne, keďže medzi dňom ukončenia PC a vyplatením cestovných náhrad môže byť (a spravidla aj býva) určitý časový rozdiel, v rámci ktorého môže kurz NBS dosť kolísať.A druhý dôvod uviedla už Monikov - s ocenením a zaúčtovaním záväzku by som musel čakať až do dňa vyplatenia.

V každom prípade by mala byť definícia pojmu "uskutočnenie pracovnej cesty" i dátumy a spôsob prepočtu náhrad znejúcich na cudziu menu zakotvená v ppríslušnej internej smernici.
Petosev
05.05.07,15:02
Pracovnička by vôbec nemusela mať starosti o správnosti použitého kurzu pri prepočte. Vyplatil by som jej diety v cudzej mene, podla krajiny do ktorej cestovala a vo vyske podla zakona o cest.nahradach. A na prepocet pre ucely uctovnictva a vypoctu dane z prijmu by som pouzil bud kurz komercnej banky ak boli valuty nakúpene v zmenarni alebo kurz ku dnu uskutocnenia dotacie valut.pokladnice ak ta bola uskutocnena transferom z deviz.uctu. Kurz ktorym boli prostriedky prepocitane pri dotacie valut. pokladnice by som pouzil aj pri refundacii stravneho pracovnicke.
andrej_rv
05.05.07,16:14
A na prepocet pre ucely uctovnictva a vypoctu dane z prijmu by som pouzil bud kurz komercnej banky ak boli valuty nakúpene v zmenarni alebo kurz ku dnu uskutocnenia dotacie valut.pokladnice ak ta bola uskutocnena transferom z deviz.uctu.
Toto by podľa mňa v súlade s § 24 ods. 2 ZÚ asi nebolo :confused: :
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

Použitie kurzu komerčnej banky pre účely oceňovania je v ZÚ stanovené len pre nákup a predaj cudzej meny - § 24 ods. 3:
(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
prípadne ešte pripúšťa jeho použitie (ako vážený priemer resp. FIFO - § 25 ods.3 ZÚ) pri ocenení úbytku valút z pokladne. Ale všetky ostatné prípady sa podľa mňa zo zákona musia oceňovať kurzom NBS.
Petosev
07.05.07,04:26
Toto by podľa mňa v súlade s § 24 ods. 2 ZÚ asi nebolo :confused: :
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

Použitie kurzu komerčnej banky pre účely oceňovania je v ZÚ stanovené len pre nákup a predaj cudzej meny - § 24 ods. 3:
(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
prípadne ešte pripúšťa jeho použitie (ako vážený priemer resp. FIFO - § 25 ods.3 ZÚ) pri ocenení úbytku valút z pokladne. Ale všetky ostatné prípady sa podľa mňa zo zákona musia oceňovať kurzom NBS.




V tomto s tebou súhlasím Andrej, videl som však už v odbornej literatúre názor, že výdavky na pracovnú cestu v cudzej mene by sa mali účtovať s takým kurzom, za akú boli prostriedky v cudzej mene nakupene. T.j. ak som ich nakupil z komercnej banky v zmenarni, tak ako aj ty uvadzas pouzijem pri dotacii valutovej pokladne kurz, ktory mi tato komercna banka poskytla. A podla vyssie uvedene, pri vyplate zalohy, resp. refundacie vydavkov zamestnanca nepouzijem kurz NBS platny ku dnu vyplatenia zalohy alebo refundacie vydavkov, ale prave kurz za ktory boli tieto valuty nakupene z komercnej banky.
bui
09.11.07,23:24
ja mam v internej smernici uvedene...

1.Ak poskytnem preddavok na sluzobnu cestu, tak ho poskytujem z pokladne v cudzej mene..a tam vzdy uctujem vydavok kurzom platnym v pokladni..teda aritmeticky priemer podla kurzov nakupov v komercnej banke...335/211

inak povedane ubytok z pokladne v cudzej mene ocenujem kurzom vypocitanym na zaklade aritmetickeho priemeru z kurzov nakupov(nepouzivam fifo)..ziadne kurzy NBS dna vyplatenia..

2.Vyuctovanie sluzobnej cesty uctujem kurzom NBS dna vyuctovania..teda niektorym dnom do 10 dni po ukonceni sluz. cesty...512/333, ja nemam doklady hned po na druhy den po sknceni sluzobky...

3.A nahrady vyplacam z pokladne..
ak v cudzej mene tak zase pouzijem kurz pokladne..kde na ubytok cudzej meny pouzijem aritm . priemer...samozrejme ze mi vyjde kurz. rozdie medzi kurzom dna vyuctovania sluzobnej cesty a krzom platnym v pokladni.

A ak danu menu nahrady prave v pokladni nemam tak vyplatim zavazok so suhlasom zamestnanca v Sk..a to taky aky mi vysiel po prepocte dnom vyuctovania sluz. cesty..teda tu sumu ktoru mam zauctovanu na 333 po preocitani kurzom vyuctovania...vtedy mi ziadny kurz. rozdiel nevyjde.

Aky mate na to nazor?
bui
18.11.07,11:28
hm...ziadny nazor?