zolik2001
04.05.07,21:31
Dobry den

Chcel by som sa opytat...v sucasnosti otvaram firmu sro s predmetom cinnosti kupa a predaj tovaru (osobnych automobilov)
To znamena ze nakup automobilov v zahranici a predaj na slovensku....
Mnoho obchodnikov v zahranici ma ceny udavane aj bez dph. Ak tento automobil kupim a fakturovane mi bude bez DPH som povinny toto DPH zaplatit na slovensku ale ....mozem si naklady ktore mi vzniknu ako napr prevoz vozidla, prehlasenie vozidla, servis vozidla pred predajom odpocitat od DPH co musim odviest????
Taktiez by som rad vedel ako je to s DPH ked vozidlo predam?? Povedzme ze vozidlo predam beznemu obcanovi teda neplatcovi DPH.
Dakujem
betka
05.05.07,04:57
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),

e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Keď bude predávať občanovi osobný automobil, vzniká vám daňová povinnosť dňom dodania tovaru. Vaša FA bude obsahovať i DPH, pretože Vašou podnik. činnosťou je nákup a predaj ...
Pri činnostiach, kt. uvádzte si môžete odpočítať DPH (prevoz, servis)

Tu ešte jedna dôležitá vec:
Nezabudnite, čo Vám tvorí OC auta: cena auta, kt ste kúpili plus vedľajšie náklady súvisace s obstaraním, t.j. preprava, servis, prehlásenie ...
Jana Acsová
05.05.07,07:13
Chcel by som sa opytat...v sucasnosti otvaram firmu sro s predmetom cinnosti kupa a predaj tovaru (osobnych automobilov)
To znamena ze nakup automobilov v zahranici a predaj na slovensku....
Ak sa bude jednať o dovoz a predaj nových automobilov, bude sa jednať o klasické intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, t.j. je jedno, čo nadobudnete. Ak bude dodávateľ osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte a Vy platiteľom na Slovensku a dodávateľ predá tovar s uplatnením oslobodenia ako intrakomunitárne dodanie, v zmysle "princípu určenia" je povinnosť zdaniť tovar v krajine príjemcu. Nasledovne:
http://www.porada.sk/t25902-nadobudnutie-tovaru-v-tuzemsku-z-ineho-elenskeho-tatu-eu.html
Jana Acsová
05.05.07,07:16
Lenže môže sa jednať aj o dovoz ojazdených automobilov, tam ako pomôcku uvádzam:
http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatoovania-dane-pri-pouitom-tovare.html

Predmetné záleží, v akom režime Vám tovar bude dodaný, zahraničný bazár môže uplatniť osobitnú úpravu (obdoba nášho § 66).
Jana Acsová
05.05.07,07:20
Jana Acsová
05.05.07,07:26
....mozem si naklady ktore mi vzniknu ako napr prevoz vozidla, prehlasenie vozidla, servis vozidla pred predajom odpocitat od DPH co musim odviest?
Na tieto otázky pozor ... všímajte si aj na Porade zrejme problematiku ojazdených vozidiel. Servis a prehlásenie vozidla nepredpokladám, že by sa týkali nových automobilov ... mám na mysli "fungloviek".
Jana Acsová
05.05.07,07:45
Keď bude predávať občanovi osobný automobil, vzniká vám daňová povinnosť dňom dodania tovaru. Vaša FA bude obsahovať i DPH, pretože Vašou podnik. činnosťou je nákup a predaj ...
Pri činnostiach, kt. uvádzte si môžete odpočítať DPH (prevoz, servis)
...Len upozorním, že uvedené nemusí platiť v každom prípade a to najmä v prípade, keď sa pri kúpe zo zahraničia nebude jednať o intrakomunitárne nadobudnutie, napr. kúpa od zahraničnej súkromnej osoby, kúpa od zahraničného bazáru s uplatnením osobitnej úpravy a podobne.
zolik2001
05.05.07,11:33
Dakujem za vycerpavajucu odpoved ale este v jednom nemam jasno a to ako je to s DPH ked- priklad:

-zakupim auto nie nove z bazaru povedzme za 300 000sk bez DPH. predavajuci si uplatnil oslobedonie dane tym padom mne vznika povinnost tuto dan zaplatit na slovensku co by bolo 57 000sk. Vznikli by mi vydaje ako prevoz a prehlasenie + servis auta co si mozem ako som pochopil odpocitat z dane (z danych 57 000sk). Ale automobil predam za 410 000sk s DPH. Ako to teraz bude s odvodom DPH??? DPH bude rozdiel medzi nadobudajucou cenou co je 310 000+ 57000=367000s DPH a predajnou cenou 410 000sk s DPH???????????
To znamena ze dan budem platit zo zisku 43 000sk??? (Dph bude 8170sk?)

Automobil bude nadobudnuty iba za ucelom kupa-predaj nie za ucelom nadobudnutia majetku

Dakujem za odpoved
zolik2001
12.05.07,13:22
Servis a prehlásenie vozidla nepredpokladám, že by sa týkali nových automobilov ... mám na mysli "fungloviek".

Dakujem za vycerpavajucu odpoved ale este v jednom nemam jasno a to ako je to s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) ked- priklad:

-zakupim auto nie nove z bazaru povedzme za 300 000sk bez DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7). predavajuci si uplatnil oslobedonie dane tym padom mne vznika povinnost tuto dan zaplatit na slovensku co by bolo 57 000sk. Vznikli by mi vydaje ako prevoz a prehlasenie + servis auta co si mozem ako som pochopil odpocitat z dane (z danych 57 000sk). Ale automobil predam za 410 000sk s DPH. Ako to teraz bude s odvodom DPH??? DPH bude rozdiel medzi nadobudajucou cenou co je 310 000+ 57000=367000s DPH a predajnou cenou 410 000sk s DPH???????????
To znamena ze dan budem platit zo zisku 43 000sk??? (Dph bude 8170sk?)

Automobil bude nadobudnuty iba za ucelom kupa-predaj nie za ucelom nadobudnutia majetku

Dakujem za odpoved
Jana Acsová
12.05.07,14:34
Prehlásenie auta máte na mysli prihlásenie na dopravný inšpektorát? Alebo niečo iné ... vydanie TP na Slovensku?
Neviem presne, čo máte týmto na mysli.
Jana Acsová
12.05.07,14:47
Jednoduchý príklad na kúpu:

- kúpa zo zahraničia za 300.000,00 = v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia vznikne daňová povinnosť vo výške 57.000,00 Sk a zároveň aj právo na odpočítanie dane v rovnakej výške,
- servis v tuzemsku napr. za 20.000,00 + 3.800,00 DPH, právo na odpočítanie dane 3.800,00 Sk,
- poplatky na Slovensku 10.000,00 Sk bez dane.
= vplyv na štátny rozpočet a naše saldo +57000-57000-3800=-3800 ... keby sme nemali iné dodania v rámci zdaňovacieho obdobia, sme v nadmernom odpočte 3.800,00 Sk.

Následný predaj:

- predajná cena napr. 410.000,00 dohodnutá s daňou (nie je vylúčené, že sa tak dohodne, najmä ak to bude predaj občanovi). Jedná sa však o cenu, v ktorej je DPH obsiahnutá, výpočet: 410000:119x19=65.462,20 Sk.
= vplyv na štátny rozpočet na naše saldo +65462,20 Sk ... ak by sme mali iba toto dodanie v zdaňovacom období, vznikla by nám vlastná daňová povinnosť vo výške 65.462,20 Sk.

Celkové saldo: +57000-57000-3800+65462,20=61.662,20 ... daňová povinnosť by presiahla možné odpočítanie o 61.662,20 Sk. Túto čiastku sme povinní z predaja odviesť ... na druhej strane, je daň inkasovaná od odberateľa (kupujúceho).

Váš zisk by predstavoval: 410000-65462,20=344537,80-300000-20000-10000=14.537,80 Sk ... málo, že? Ale takto nejako by to vyzeralo v číslach.

Platí princíp určenia ... DPH sa odvádza na Slovensku.
zolik2001
13.05.07,17:48
Prehlásenie auta máte na mysli prihlásenie na dopravný inšpektorát? Alebo niečo iné ... vydanie TP na Slovensku?
Neviem presne, čo máte týmto na mysli.


Ano myslim tym zakupit auto v zahranici a previest ho na Slovensko a prihlasit na dopravnom inspektorate.