Kristina27
05.05.07,17:20
Naša firma zatiaľ uskutočňuje zd. príjmy oslobodené od DPH, sme plátcami DPH, ale otvárame predajňu, je mi jasné,že tržby budem účtovať s DPH, ale nákup materiálu všetok mám už účtovať s DPH? Alebo len ten materiál čo súvisí s predajňou? DPH budem uplatňovať pomernou časťou, koeficientom, ale vlastne od kedy mám začať účtovať doklady na vstupe s DPH?
Tweety
05.05.07,15:23
Podstatný je dátum registrácie.
Johanka
05.05.07,15:27
Naša firma zatiaľ uskutočňuje zd. príjmy oslobodené od DPH, sme plátcami DPH, ale otvárame predajňu, je mi jasné,že tržby budem účtovať s DPH, ale nákup materiálu všetok mám už účtovať s DPH? Alebo len ten materiál čo súvisí s predajňou? DPH budem uplatňovať pomernou časťou, koeficientom, ale vlastne od kedy mám začať účtovať doklady na vstupe s DPH?
Ja tomu nerozumiem- čo je to "účtovať nákup materiálu s DPH " ?
Kristina27
05.05.07,15:28
Sme zaregistrovaný od 1.10.2006 ako plátci DPH. Ale zatiaľ sme mali len činnosť oslobod. od DPH, §39-fin.činnosti, čiže som si DPH z nákupov nemohla uplatňovať.
Napr. 10.5.2007 bude prvá tržba v predajni, ale materiál som nakúpila napr. 4.5.2007, ktorý by som mala zaúčtovať ako, s DPH? Dostanú sa mi na stôl doklady o nákupe čo sa týkajú predajne aj čo sa týkajú finančnej činnosti, ako ich účtovať?
Neviem, či viete, čo sa pýtam.
Johanka
05.05.07,15:43
Musíš si uvedomiť , že účtovanie nie je to isté ako vedenie evidencie pre účely DPH.
Určitý čas ste mali iba plnenia oslobodené od DPH. Pri týchto plneniach ste si nárokovali odpočítanie dane koeficientom, resp. ste si nenárokovali žiadne odpočítanie dane.
Avšak v účtovníctve nemôžeš pri takýchto vstupoch účtovať do nákladov celý takýto nákup, napr. máš faktúru sa el.energiu, ide o plnenie, ktoré súvisí s oslobodeným plnením - neznamená to, že dáš celú sumu na účet 502. Musíš fa rozúčtovať ZD na 502, DPH na 343AE. Do daňových výdavkov zahrnieš DPH , na odpočítanie ktorej nemá platiteľ DPH nárok v zmysle § 19 ods.3 písm.k/ Zákona o dani z príjmov (účtuješ ju na 548AE).

Tým, že Vám pribudnú aj zdaniteľné plnenia, ktoré nie sú oslobodené od DPH , sa v účtovaní nič nemení.
V rámci evidencie DPH budeš rozlišovať vstupy, ktoré sú z možnosťou odpočítania dane, bez nároku na odpočet alebo s možnosťou pomerného odpočítania.
Kristina27
05.05.07,15:51
Áno, do daň. výdavkov som dávala len to DPH, na kt. odpočítanie sme nemali nárok v zmysle toho §19, už mám v tom jasno, ďakujem.