Brezno
05.05.07,20:51
Mám živnosť na ktoru som prihlásil os. auto Renault ktorý chcem predať a kupiť nový. Staré mi buď odkupi predajca,alebo ho predám AAA ...
Je v tom nejaký rozdiel? Musím zaplatiť daň z predaja? Ak áno, koľko?
Poprosím o odpoveď.
betka
06.05.07,06:30
Ak ste mali zaradený OA v majetku firmy, teda v obchodnom majetku, je Vašim príjmom z podnikania, pod+a par.6/5- príjem z akéhokoľvek nakladania s OM daňovníka.

Ak ste nemali OM zaradený v majetku a uplatňovali ste si náhradu 6,2+PHM, ide o Váš príjem oslobodený od dane padľa par.9/1/d ZDP- z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, kt. bola zaradená v OM, a to do 5 rokov od jej vyradenia z OM.
Gido
06.05.07,07:54
Daň z predaja sa osobitne neplatí, ale príjem, keďže podľa otázky, cit.: "Mám živnosť, na ktorú som prihlásil os. auto ..." za predaj tohto auta je príjmom daňovo zdaniteľným, teda sa zaráta do daňového základu pri daňovom priznaní.
Orsz
06.05.07,07:59
Mám živnosť na ktoru som prihlásil os. auto Renault ktorý chcem predať a kupiť nový. Staré mi buď odkupi predajca,alebo ho predám AAA ...
Je v tom nejaký rozdiel? Musím zaplatiť daň z predaja? Ak áno, koľko?
Poprosím o odpoveď.


Takže ako tu bolo povedané: daň sa musí zaplatiť, a keďže auto bolo obchodným majetkom v čase predaja, bude to zaradené v účtovníctve ako iný príjem /uvedený aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch/, a tak zaradený do výpočtu základu dane v rámci DP. Nie samostatne.