dorwin
05.05.07,22:11
Ahojte,

chcem sa opytat, ci su dolezite pri nazve firmy velke/male pismena.
napr. v obchodnom registry je registrovana firma "SYSTEM INFORMATIK s.r.o."
moze firma pouzivat napr. aj "SYSTEM Informatik s.r.o." alebo "System Informatik s.r.o." ?

dakujem.
Peter
josh
06.05.07,06:03
aj keby to obchodny register rozlisoval, zalobe sa od SYSTEM INFORMATIK kvoli vyvolaniu nebezpecnej zameny nevyhnete. takze to nie je treba vobec riesit.
dorwin
06.05.07,08:38
aj keby to obchodny register rozlisoval, zalobe sa od SYSTEM INFORMATIK kvoli vyvolaniu nebezpecnej zameny nevyhnete. takze to nie je treba vobec riesit.

pockaj, nejde mi o zalobu ;) bol to priklad.
Ide o to, ze ked mam ja firmu "FERO MRKVICKA s.r.o." ci mozem pravoplatne pouzivat aj napr. "Fero Mrkvicka s.r.o." alebo to musi byt presne ako v obchodnom registri?

Peter
Anja111
06.05.07,08:52
pockaj, nejde mi o zalobu ;) bol to priklad.
Ide o to, ze ked mam ja firmu "FERO MRKVICKA s.r.o." ci mozem pravoplatne pouzivat aj napr. "Fero Mrkvicka s.r.o." alebo to musi byt presne ako v obchodnom registri?

Peter

Názov firmy treba používať v tvare, v akom je zapísaný v OR, (t.j. s využívaním aj malých a veľkých písmen).
Paula
06.05.07,08:53
pockaj, nejde mi o zalobu ;) bol to priklad.
Ide o to, ze ked mam ja firmu "FERO MRKVICKA s.r.o." ci mozem pravoplatne pouzivat aj napr. "Fero Mrkvicka s.r.o." alebo to musi byt presne ako v obchodnom registri?

Peter


Z Obch. zákonníka:

§ 3a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.


.
.
§ 9
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.

(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.

(3) Obchodným menom právnickej osoby, ktorá sa nezapisuje do obchodného registra, je názov, pod ktorým bola zriadená.

(4) Podnikateľ je povinný uvádzať obchodné meno spolu s dodatkom označujúcim jeho súčasný právny stav, najmä s dodatkom "v likvidácii", "v konkurze" alebo "vo vyrovnaní".


Zákon je zákon :)
misomiso
06.05.07,09:24
Nikde v citovanych zakonoch som nenasiel zmienku o tom, ze by bolo treba dodrziavat aj velke a male pismena. Napr. ak si chcete zaregistrovat firmu na zoznam.sk, budete upozorneni na to, ze nemozete pouzit vsetky velke, a to ani v pripade, ze to tak mate v OR.

Dalsi problem je napr. diakritika. My ju nastastie v nazve firmy nemame, ale mame ju v adrese, takze do zahranicia pouzivame adresu bez diakritiy (okrem faktur, ktore tlacime my, takze tam to nevadi).

Mnohi ludia su v prehnanej ucte k zakonom papezskejsi ako papez. To plati napr. v tomto spore o velke a male pismena, ale aj inde. Mnoho ludi sa ma pokusalo presvedcit, ze porusujem zakon, ked nie som ochotny zamestnat fajciara - vraj ide o diskriminaciu. Tak som zneistel, ze som sa vybral za pravnikom. Ten mi povedal: Precitaj si ten zakon - vidis tam niekde zmienku o tom, ze uchadzaca o zamestnanie nemozno diskriminovat na zaklade fajcenia??

Takze - casto staci precitat zakon a vsatko je jasne.
dorwin
06.05.07,09:26
Nikde v citovanych zakonoch som nenasiel zmienku o tom, ze by bolo treba dodrziavat aj velke a male pismena.


Takze "FERO MRKVICKA s.r.o." alebo "Fero Mrkvicka s.r.o." na fakture je v podstate ok?
Paula
06.05.07,09:31
. Napr. ak si chcete zaregistrovat firmu na zoznam.sk, budete upozorneni na to, ze nemozete pouzit vsetky velke, a to ani v pripade, ze to tak mate v OR.




Registráciu na zmienej alebo inej adrese nepovažujem za obchodný list, objednávku, faktúru, daňové tlačivo....atd. Už v tejto téme končím:)
misomiso
06.05.07,09:56
Takze "FERO MRKVICKA s.r.o." alebo "Fero Mrkvicka s.r.o." na fakture je v podstate ok?

Samozrejme. Ved potom by sa mohol niekto domahat aj pouzivania rovnakeho typu pisma - napr. ak mam v OR zapis v New Times Roman, nemohol by som ho pouzivat v Arial??