Marcela16
05.05.07,22:18
Chcem niekoho kto je momentálne prihlásený poprosiť o informáciu - aké sú povinné náležitosti na pokladničných dokladoch. Alebo konkrétne-či je nutné na príjmových a výdavkových pokladničných dokladoch písať ičo, dič odberateľa, resp. dodávateľa a podpis príjemcu, resp. názov firmy komu sme peniaze vydali. Nakoľko ich mám dosť veľa, tak ich netlačím všetky, len tie, ktoré mám ku bločkom z registračnej pokladne - ostatné vypisujem ručne.
Marcela16
06.05.07,06:07
Môže mi prosím niekto odpísať?
ekopo
06.05.07,06:20
Náležitosti na VPD a PPD neupravuje zákon o účtovníctve, ani forma týchto dokladov nie je predpísaná. Účtovným dokladom je napr. bloček z ERP ....a ten musí obsahovať náležitosti podľa zákona o účtovníctve. Na VPD a PPD je vhodné vyznačiť hlavne údaje firmy, ktorá účtuje do účtovníctva (pokladne) tieto doklady.
betka
06.05.07,06:22
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Účtovným dokladom je: výdavkový PD, príjmový PD, ID,
Daňovým dokladom je: FA, kt. je aj bloček z ERP, zmluvy, splátkové kalendáre (SPP, energetiky, leasing), ...
ekopo
06.05.07,07:23
Účtovným dokladom je: výdavkový PD, príjmový PD, ID,
...

Toto § 10 zákona o účtovníctve neobsahuje.
betka
06.05.07,10:27
A ako označím účtovný doklad? (PPD, VPD, BU, ID)
Príjem do pokladne sa účtuje na základe PPD, úbytok na základe VPD.
Na bankových účtoch sa účtuje na základe pohybe PP
renix1
17.12.07,15:33
prosím o radu..
..označenie účastníkov na VPD -napr. keď uhrádzam faktúru priamym vkladom na bankový účet dodávateľa a banka mi dá PPD ja si k tomu dokladu vystavím VPD, na VPD napíšem banku alebo meno dodávateľa komu som uhrádzala?
Zoltán Kovács
17.12.07,16:08
prosím o radu..
..označenie účastníkov na VPD -napr. keď uhrádzam faktúru priamym vkladom na bankový účet dodávateľa a banka mi dá PPD ja si k tomu dokladu vystavím VPD, na VPD napíšem banku alebo meno dodávateľa komu som uhrádzala?

Napíšeš sám seba, ak si szčo, veď z pokladne peniaze si prevzal ty.
KEJKA
17.12.07,17:01
prosím o radu..
..označenie účastníkov na VPD -napr. keď uhrádzam faktúru priamym vkladom na bankový účet dodávateľa a banka mi dá PPD ja si k tomu dokladu vystavím VPD, na VPD napíšem banku alebo meno dodávateľa komu som uhrádzala?
na svoj VPD napíš dodávateľa č. faktury, ktorú si uhradila, lebo to šlo priamo na účet dodávateľa.
Neplatíš banke, aj ked banka je príjemcom peňazí, v tomto prípade je len prostredníkom.
renix1
17.12.07,18:51
ďakujem.
brachnakova
30.04.08,18:35
v diskusii bolo uvedene na otazku:
..označenie účastníkov na VPD -napr. keď uhrádzam faktúru priamym vkladom na bankový účet dodávateľa a banka mi dá PPD ja si k tomu dokladu vystavím VPD, na VPD napíšem banku alebo meno dodávateľa komu som uhrádzala?
odpoved c. 1 - Napíšeš sám seba, ak si szčo, veď z pokladne peniaze si prevzal ty.
odpoved c. 2 - na svoj VPD napíš dodávateľa č. faktury, ktorú si uhradila, lebo to šlo priamo na účet dodávateľa.
Neplatíš banke, aj ked banka je príjemcom peňazí, v tomto prípade je len prostredníkom.

Odpovede su podla mojho nazoru vo vzajomnom rozpore. Mam podobny problem a tak by ma zaujimalo ci mam ako prijemcu penazi pri VPD napisat firmu od ktorej nakupoval (danovy doklad z ERP) alebo daneho podnikatela. Nezda sa mi vypisovat doklady kde prijemcom i vydajcom penazi je zivnostnik - to sa mi zda uplna byrokracia. Na druhej strane ked prijemca penazi (dodavatel, obchodnik ) sa mi nemoze podpisat na doklad.
Vopred dakujem za vysvetlenie.
Rozalka
30.04.08,18:46
v
Odpovede su podla mojho nazoru vo vzajomnom rozpore. Mam podobny problem a tak by ma zaujimalo ci mam ako prijemcu penazi pri VPD napisat firmu od ktorej nakupoval (danovy doklad z ERP) alebo daneho podnikatela. Nezda sa mi vypisovat doklady kde prijemcom i vydajcom penazi je zivnostnik - to sa mi zda uplna byrokracia. Na druhej strane ked prijemca penazi (dodavatel, obchodnik ) sa mi nemoze podpisat na doklad.
Vopred dakujem za vysvetlenie.
Podpis príjemcu = ten, kto peniaze prevzal - a teda je uvedený aj na doklade z banky, že tam tie peniaze vložil. Aj keď sa to zdá ako úplná byrokracia, je to tak: ak je podnikateľ sám, podpisuje prevzatie a aj schválenie, niekedy aj vystavenie dokladu, ak nemá administratívnu pracovníčku.
IvetaH
02.05.08,09:34
Hľadán odpoveď na jeden problém, ale narazila som na iný. Ak som to pochopila, tak každý VPD i PPD by mal byť podpísaný konateľom ak je sám.
Prosím vás, napíšem ako to robím, a ak máte chvíľku, tak mi napíšte či OK alebo čo robím nesprávne.
Konateľ donesie na konci mesiaca všetky doklady na zaúčtovanie.
Kasu robím tak, že nahodím všetky bloky a všetky ostatné pokladničné operácie, dám prečíslovať (nosí mi to nezoradené) a potom vytlačím všetky pokladničné doklady z môjho softu, tri mi tlačí na jednu A4. K tomuto pripínam doklady z ERP, pokladničné doklady od iných dodávateľov a odberateľov. Tie sú síce podpísané. Ale také, že prevod medzi pokladňami alebo odvod tržieb z ERP do hlavnej pokladne, tam mám len v mojom softe vystavený VPD u ERP a PPD u hl. pokladne. Ale nedávam mu to ani podpisovať. Veď je jeden jediný. A vlastne prvotný môj problém bol, čo je v tomto prípade príloha k VPD resp. PPD v hlavnej pokladni? Skôr cítim potrebu niečim to doložiť. Ale neviem čím.
Poradí mi niekto?
Ďakujem
evina
02.05.08,10:17
Náležitosti na VPD a PPD neupravuje zákon o účtovníctve, ani forma týchto dokladov nie je predpísaná. Účtovným dokladom je napr. bloček z ERP ....a ten musí obsahovať náležitosti podľa zákona o účtovníctve. Na VPD a PPD je vhodné vyznačiť hlavne údaje firmy, ktorá účtuje do účtovníctva (pokladne) tieto doklady.

Podľa paragrafu 10 je účtovným dokladom "preukazateľný účtovný záznam..."
Blok z ERP ako taký /ktorý dostaneme priamo od dodávateľa/ nie je účtovným dokladom/, ako aj faktúra bez náležitostí podľa §10 zákona o účtovníctve nie sú účtovnými dokladmi. Bloček z ERP /a aj faktúra/ sa stávajú účtovnými dokladmi, ak obsahujú všetky náležitosti podľa § 10, ktorý citovala Betka, t.j. priamo na tomto bloku by musel byť ešte podpis účtovníka a zodpovednej osoby za hospodársku operáciu, dopísanie i druhého účastníka hospodárskej operácie a u PÚ aj označenie účtov, na ktoré sme účtovný prípad zaúčtovali...
Tieto náležitosti preto buď dopĺňame napr. PPD alebo VPD úplne alebo spolu s daným blokom tvoria účtovný doklad, faktúra až po doplnení likvidačného listu, účtovnej pečiatky a pod.
evina
02.05.08,10:29
v diskusii bolo uvedene na otazku:
..označenie účastníkov na VPD -napr. keď uhrádzam faktúru priamym vkladom na bankový účet dodávateľa a banka mi dá PPD ja si k tomu dokladu vystavím VPD, na VPD napíšem banku alebo meno dodávateľa komu som uhrádzala?
odpoved c. 1 - Napíšeš sám seba, ak si szčo, veď z pokladne peniaze si prevzal ty.
odpoved c. 2 - na svoj VPD napíš dodávateľa č. faktury, ktorú si uhradila, lebo to šlo priamo na účet dodávateľa.
Neplatíš banke, aj ked banka je príjemcom peňazí, v tomto prípade je len prostredníkom.

Odpovede su podla mojho nazoru vo vzajomnom rozpore. Mam podobny problem a tak by ma zaujimalo ci mam ako prijemcu penazi pri VPD napisat firmu od ktorej nakupoval (danovy doklad z ERP) alebo daneho podnikatela. Nezda sa mi vypisovat doklady kde prijemcom i vydajcom penazi je zivnostnik - to sa mi zda uplna byrokracia. Na druhej strane ked prijemca penazi (dodavatel, obchodnik ) sa mi nemoze podpisat na doklad.
Vopred dakujem za vysvetlenie.

Koho písať ako účastníka je aj na porade 50 na 50, čo sa ukázalo aj v tejto téme. Čo sa týka živnostníka, osobne to nepovažujem za byrokraciu, lebo on je naozaj ten, ktorý narába a platí zo svojich peňazí....

http://www.porada.sk/t60569-vydavk-pokl-doklad-vyplatene-komu.html
evina
02.05.08,10:35
Hľadán odpoveď na jeden problém, ale narazila som na iný. Ak som to pochopila, tak každý VPD i PPD by mal byť podpísaný konateľom ak je sám.
Prosím vás, napíšem ako to robím, a ak máte chvíľku, tak mi napíšte či OK alebo čo robím nesprávne.
Konateľ donesie na konci mesiaca všetky doklady na zaúčtovanie.
Kasu robím tak, že nahodím všetky bloky a všetky ostatné pokladničné operácie, dám prečíslovať (nosí mi to nezoradené) a potom vytlačím všetky pokladničné doklady z môjho softu, tri mi tlačí na jednu A4. K tomuto pripínam doklady z ERP, pokladničné doklady od iných dodávateľov a odberateľov. Tie sú síce podpísané. Ale také, že prevod medzi pokladňami alebo odvod tržieb z ERP do hlavnej pokladne, tam mám len v mojom softe vystavený VPD u ERP a PPD u hl. pokladne. Ale nedávam mu to ani podpisovať. Veď je jeden jediný. A vlastne prvotný môj problém bol, čo je v tomto prípade príloha k VPD resp. PPD v hlavnej pokladni? Skôr cítim potrebu niečim to doložiť. Ale neviem čím.
Poradí mi niekto?
Ďakujem

Aj prevod medzi pokladňami a odvod tržieb sú účtovnými operáciami a vystavuješ na ne účtovný doklad, t.j. podľa § 10 má byť opatrený i podpisom účtovníka a zodpovednej osoby /nezáleží, že je sám- aj keď je sám má všetko vedieť a hlavne schváliť, čo má v účtovníctve.../
Do hlavnej pokladne napr. prijímam peniaze na základe PPD a k nemu mám priloženú kópiu uzávierky /dennej alebo mesačnej - podľa spôsobu účtovania/ alebo mám vytvorený I.doklad, kde je uzávierka rozpísaná a konateľ /živnostník/ pekne podpíše...
IvetaH
02.05.08,10:43
Evina, ďakujem za všetky odpovede, už vidím súvislosti. Lenže si neviem predstaviť, keď to zaúčtujem, vytlačím a pospájam, to mu zasa všetky doklady pošlem na podpis? Veď ho trafí. Nemá čas ani na obed. A potom to zas budem kontrolovať, že či mi všetko vrátil OK? To skutočne takto robíte? Nedá sa niečo jednoduchšie? Nemôže to byť tak, že keď je podpísaná Q inventarizácia, tak to stačí? Naozaj nechcem pôsobiť dojmom, že sa mi nechce, mne je to v konečnom dôsledku jedno. Ale obťažuje to svojim spôsobom toho podnikateľa.
Ešte raz ďakujem.
evina
02.05.08,10:59
Evina, ďakujem za všetky odpovede, už vidím súvislosti. Lenže si neviem predstaviť, keď to zaúčtujem, vytlačím a pospájam, to mu zasa všetky doklady pošlem na podpis? Veď ho trafí. Nemá čas ani na obed. A potom to zas budem kontrolovať, že či mi všetko vrátil OK? To skutočne takto robíte? Nedá sa niečo jednoduchšie? Nemôže to byť tak, že keď je podpísaná Q inventarizácia, tak to stačí? Naozaj nechcem pôsobiť dojmom, že sa mi nechce, mne je to v konečnom dôsledku jedno. Ale obťažuje to svojim spôsobom toho podnikateľa.
Ešte raz ďakujem.

Áno robím to tak. Po uzávierke mu odovzdám všetky doklady so zoznamom, čo a kde má podpísať /spätne nekontrolujem - je to jeho zodpovednosť/. Upozorním ho, že to nie je nič príjemné, ale radšej nech to podpíše, lebo pred daňovou kontrolou by ho mohlo trafiť viac... :D
IvetaH
02.05.08,11:07
Ďakujem ti za čas. Ale som z toho hotová.
Pekný deň prajem a ja idem rozmýšľať čo s tým urobím. Je to celý rok 2007.
Ešte raz díky.
Alexandra777
05.05.08,09:38
Neviete mi prosím Vás poradiť, či mi stačí namiesto príjmového pokladničného dokladu, kt. by mal dokladovať úhradu faktúry, mať na faktúre napísané, že bola zaplatená v hotovosti, dňa..., alebo musí byť ku každej faktúre, ak je uhradená v hotovosti vystavený aj PPD?
paťuška
05.05.08,11:29
Pokiaľ viem, pokladničné doklady sú doklady v pokladni a faktúry sú zas iné doklady. Faktúra je daňový doklad a pokladničný doklad dokazujúci jej úhradu je doklad, ktorý máš v pokladni. Aj keď sa ti zdá, že je to duplicita, nie je, lebo faktúry eviduješ ako daňové doklady a úhrady fa môžu v hotovosti, ale aj z BÚ.
MOBI-TECH s.r.o.
05.05.08,13:26
Ked uhradzate fakturu v hotovosti na ucet dodavatela, jednoznacne treba napisat na VPD adresu dodavatela a v pokladni zauctovat uhradu ak mate podvoj.uctovn. MD 321/D 211. Po uctovnej stranke je to ok. zdravi : monty
IvetaH
12.05.08,03:59
Dobré ráno, Evina prosím ťa, ešte sa mi vyjadri k tejto otázke.
Ak mám na pokladničných dokladoch vytlačené softom meno účtovníka a meno zodpovedného ale nie je tam meno SCHVALUJE. Aj tak to musí podpísať? Nenahradzujú mi tie mená na VPD a PPD tie podpisy podľa § 10 zákona 431?
Ďakujem pekne a prajem pekný deň.
Jana Acsová
12.05.08,11:12
Ak mám na pokladničných dokladoch vytlačené softom meno účtovníka a meno zodpovedného ale nie je tam meno SCHVALUJE. Aj tak to musí podpísať? Nenahradzujú mi tie mená na VPD a PPD tie podpisy podľa § 10 zákona 431?
Nenahradzujú:

§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
...
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie ...

A následne:

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Čiže vlastnoručný, alebo elektronický (podľa zákona o elektronickom podpise).
Rozalka
12.05.08,16:32
Možno sa hlúpo pýtam:
obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme = podpis elektronický (teda zásadne len podľa zákona o elektronickom podpise)?

Ak po zadaní hesla k zaúčtovaniu dokladov sa vypíše meno toho, kto heslo zadal, to asi nenahradí vlastnoručný podpis, že???
Jana Acsová
13.05.08,05:41
Nenahradí.
Lucinka23
10.11.08,16:46
ahojte, vidím, že téma pokladničných dokladov je nekonečná. Prečítala som viacej príspevkov a stále viac a viac ma presvedčujete, že dokonca ani pri takom jednoduchom doklade nie som si istá.
Takže by som poprosila niekoho skúsenejšieho o radu. Keď mám VPD tak vypisujem: číslo, dátum, vyplatené komu (vždy dávam SZČO, nakoľko ide o maloobchod a denne je to aj 10 dokladov),
- sumu - tu som na vážkach - kedže ešte nie je platiteľom DPH, tak kde dávam celkovú sumu do cena bez DPH alebo môžem dať aj cena s DPH s tým, že DPH som dala 0?
- potom vypíšem sumu slovom,
- účel použitia
- a teraz podpisy vyhotovil, schválil a príjemca (vyhotovil - neviem či môžem ja, kedže nerobím účtovníctvo ani na živnosť a ani cez dohodu, je to čisto kamarátska záležitosť), schválil a príjemca mi podpisuje SZČO.

Kedže účtujem v JU, tak do tabuľky s nápisom účtovací predpis ide čo?
No a po vytlačení peňažného denník, dopíšem číslo pod ktorým je doklad zaúčtovaný. Ďakujem Vám za odpoveď.