duficek
05.05.07,22:31
kedze zamestnanec casto manipuluje s vyssimi sumami v hotovosti a prevaza ich, uvazuje nad zbrojnym preukazom a zbranou.
je mozne si dat to "skolenie" ci co to vsetko obnasa do nakladov ako zvysenie "odbornosti" zamestnaca + kupit a dat do nakladov jeho zbran + dat do nakladov pripadne treningy na strelnici?
vdaka
betka
06.05.07,08:20
Podľa môjho názoru ide o danový výdavok. Pretože ak niekto manipuluje s vysokými sumami, a potrebuje ochrániť svoj majetok tým, že zabezpečí pre svojho zamestnanca tieto skolenia...., ide o výdavok na zabezpečenie, dosiah., udržanie príjmov.

Daňovým výdavkom nie je:
- výdavky na osobnú spotrebu dańovníka, vrátane výdavkov na ochranu osoby danovníka a jeho blízkych osob, na ochranu majetku, kt. nie je súčasťou OM daňovníka, toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa par. 19/2/e a p.

Daňovým výdavkom je: výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na.
1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci
3. vzdelávanie a rekvalifik. zamestnancov....
Ježko
13.09.07,12:39
Podnikateľ FO kúpil zbraň - plynový revolver. Môžme ho dať do odpočítateľných nákladov a DPH odpočítať ? Sme síce mala počítačová firma, ale často prevážame počítače do firiem a pri vykladaní tovaru z auta sme často vystavovaní napospas všelijakým nespratníkom, ktorí sa snažia niečo uchmatnúť a zmiznúť...a taktiež keď vyberame väčšiu hotovosť z banky /často platíme za tovar v hotovosti/... Myslíte, že sa to dá zdôvodniť tým, že zbraň vlastne používame na svoju ochranu majetku a bezpečnosť ? Prosím, ak máte skúsenosti poraďte. Vďaka.
Ježko
14.09.07,12:51
Podnikateľ FO kúpil zbraň - plynový revolver. Môžme ho dať do odpočítateľných nákladov a DPH odpočítať ? Sme síce mala počítačová firma, ale často prevážame počítače do firiem a pri vykladaní tovaru z auta sme často vystavovaní napospas všelijakým nespratníkom, ktorí sa snažia niečo uchmatnúť a zmiznúť...a taktiež keď vyberame väčšiu hotovosť z banky /často platíme za tovar v hotovosti/... Myslíte, že sa to dá zdôvodniť tým, že zbraň vlastne používame na svoju ochranu majetku a bezpečnosť ? Prosím, ak máte skúsenosti poraďte. Vďaka.
Naozaj nikto nevie poradiť .... ?:confused:
betka
14.09.07,13:03
Naozaj nikto nevie poradiť .... ?:confused:

Ak si to naozaj vieš obhájiť, že používaš tento plynový revolver v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, prečo nie.
Osobne by som účtovala o daňovom výdavku a nárok na odpočítanie DPH by som si tiež uplatnila.
Už len keď si zoberieš takúto vec:
Chce ťa prepadnúť a ukradnúť "osôbka" počítač. Ty vytiehneš revolver a zrúkneš: " stoj, lebo vystrelím" Možno sa zľakne a ujde...(horšie by bolo, keby tasenie zbrane zaujal aj on...To by bolo horšie.)

Ďalší príklad: máš podozrenie, že ťa chce niekto vykradnúť, vystrelíš a zlodej si poplače, zatiaľ zavoláš pomoc....
- výstrel z revolvera môže pôsobiť ako poplach, že sa niečo deje...

Našlo by sa prípadov, ako obhájiť, preto si myslím, že môžes aj odpočítať, aj dať do daňových výdavkov.....
Ježko
14.09.07,13:15
Ďakujem betka za radu, risknem to, dúfam, že sa nám podarí obhájiť...
betka
14.09.07,13:28
Par.21/daňovými výdavkami nie sú:

i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka; toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa § 19 ods. 2 písm. e), a p)

Ak sa chytím slovíčok v tomto par.
Daňovým výdavkom nie je výdavok na moju ochranu (osobný strážca ??:D ), revolver neslúži na moju ochranu, neochráni ma pred mojim nepriateľom, zlodejom....,
Chránim si pomocou neho svoj majetok, svoje počítače...., kt. mám vo svojom OM.;)

Možno sa pridá k analýze týchto výdavkov aj niekto iný...
Jana Acsová
14.09.07,14:09
Daňovým výdavkom nie je výdavok na moju ochranu (osobný strážca ??:D ), revolver neslúži na moju ochranu, neochráni ma pred mojim nepriateľom, zlodejom...
Práveže aj ... takáto bola polemika s DÚ pred 10-timi rokmi. Neviem, aká by bola dnes. Držanie zbrane by malo byť dôvodné ... a tu je vysvetlenie ťažké. Napríklad ako posúdiť, či 100000 stojí za použitie zbrane (nemyslím napríklad plynovej) a teda či podnikateľovi ide naozaj o ochranu majetku, alebo o niečo iné ...
betka
14.09.07,14:26
No, Ježko bude dopletený. Ale tá plynová by sa mohla dať...., aj keď....?? (jeden DK uzná, druhý nie..)

Je to polemika, 21/i, sa dá kadejako okomentovať ....
jade9
20.09.07,10:42
A čo nákup zbrane v s.r.o. ? Zbrojný preukaz má jeden zo spoločníkov.
Firma sa zaoberá predajom áut a pravidelne odnáša do banky celkom zaujimavé sumy - doložiteľné dokladmi. Je nákup zbrane daňovo uznaným nákladom a odpočítavam si DPH? Ďakujem za radu.
duficek
20.09.07,11:26
ak s tymi peniazmi chodi do banky naozaj ten spolocnik a na bankovom doklade o vklade alebo vybere su jeho inicialy, nevidel by som problem v tom obhajit to.
ZuzanaP
20.09.07,13:17
Tiež som dala priateľovi do nákladov plynovú zbraň. Kúpil si ju lebo cestuje po celej SR aj ČR, často má pri sebe dosť vysoký obnos peňazí a aj náradie, ktoré vozí v aute má hodnotu niekoľko tisíc. Uvidím, čo na to prípadná kontrola, ale podľa mňa to je obhájiteľné.