žaba1
06.05.07,00:37
Prosím Vás, som začiatočník, živnostník v autodoprave do 3,5t , čo potrebujem k vedeniu účtovníctva, aké tlačivá a pod. ďakujem
betka
06.05.07,07:04
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Ak ste UJ, riadite sa Zákonom o účtovníctve a Postupmi účtovania.
(ďalej je nevyhnutné ovládať Zákon o daniach z príjmmov, par., kt sa týkajú FO a spoločné ustanovenia,
- ak ste plátca DPH-Zákon o DPH
a ďalšie zákony, kt. súvisia s Vašim podnikaním...)
žaba1
06.05.07,09:09
ďakujem,pomohli ste mi. Ešte by som sa chcel opýtať,pri preprave osôb ,keď nemám s nimi zmluvu,ako to vydokladovať,aké potvrdenie im dám
betka
06.05.07,10:44
ZA Fa sa považuje cestovný lístok pri hromadnej doprave osôb a doklad vyhotovený el. RP pri predaji tovaru alebo poskytnutí služby s úhradou v hotovosti, ale len do výšky 5O tis.Sk. Ak je cena vrátane dane vyššia musí byť vyhotovená Fa s náležitosťami podľa par. 71.
Toto platí ak ste plátca DPH.
žaba1
06.05.07,11:31
Ďakujem. Dá sa kúpiť program na moje účtovníctvo?Nemusel by som kupovať žiadne tlačivá, a mal by som prehľad,a nemusel by som sa báť,že niečo zle zaúčtujem.Ak je takýto program,prosím napíšte presný názov.
betka
06.05.07,11:43
Hore je vyhľadávač (rozšírené možnosti-biele okienko)
Skúste dam zada´d nejaké klučové slova: program v autodoprave, auto a program ..... Určite niečo nájdete. O programe je ťažko hovoriť, každý má svoj, na kt. je zvyknutý, príp. si naň zvyká. Každý má svoje výhody, aj nevýhody.:rolleyes:
žaba1
07.05.07,15:25
Ako vydokladujem príjem od osoby, ktorý si objedná jednorázovú prepravu. Nejedná sa o hromadnú ani o taxislužbu.
Johanka
07.05.07,15:41
Pokiaľ nie si platiteľ DPH stačí príjmový pokladničný doklad.
žaba1
07.05.07,16:25
Ďakujem. Ešte by som chcel vedieť,či auto ktoré používam na živnosť,potrebuje
každý rok STK ,alebo každé 2 roky.
Johanka
07.05.07,16:39
žaba1
08.05.07,18:54
Keď budem mať zákazku do zahraničia potrebujem na to medzinárodné povolenie?Ako to vybavím?
ilona
09.05.07,04:50
Na živnostenskom musíš mať nahlásenú medzinárodnú prepravu-koncesná listina,potrebuješ k tomu skúšky z odbornej spôsobilosti,alebo nejakého odborného zástupcu,ale aj táto téma je tu už rozoberaná daj si do vyhľadávača.