britta
06.05.07,14:19
Zdravim priatelia,

mam problem. Doteraz som mala podnikatelske konto s.r.o.cky vedene ako bezne konto. Vzhladom na skutocnost, ze peniazky na takom ucte sa vobec nezhodnocuju (nizky urok a dost vysoke poplatky za vedenie uctu) som sa po porade s klientskym poradcom rozhodla zhodnocovat väcsiu cast prostriedkov na tomto ucte formou investovania do konzervativneho fondu za vstupny popolatok 1 600 Sk.
Otazka c.1: Mozem si vobec ako s.r.o. dovolit takuto manipulaciu s peniazmi na podn. ucte? Myslim kvoli uctovnictvu. Ak ano - co z takeho kroku bude vyplyvat - nejake zmeny, alebo znevyhodnenia alebo povinnosti. Alebo sa jednoducho pojde dalej ako doteraz s (19% danou pri kazdom zhodnoteni, ktoru si vlastne stahuje banka). Moja uctovnicka mi nevie na toto odpovedat.
Otazka c. 2: Tych 1 600,- sa bude v uctovnictve spravat normalne ako hociktory poplatok za vedenie uctu? Cize sa bude moct uplatnit v nakladoch?

Dufam, ze mi je rozumiet, nevyznam sa. Neviem, ci som neurobila hlupost.Velmi dakujem za pripadnu radu a poucenie.
Zoltán Kovács
06.05.07,15:25
Zdravim priatelia,

mam problem. Doteraz som mala podnikatelske konto s.r.o.cky vedene ako bezne konto. Vzhladom na skutocnost, ze peniazky na takom ucte sa vobec nezhodnocuju (nizky urok a dost vysoke poplatky za vedenie uctu) som sa po porade s klientskym poradcom rozhodla zhodnocovat väcsiu cast prostriedkov na tomto ucte formou investovania do konzervativneho fondu za vstupny popolatok 1 600 Sk.
Otazka c.1: Mozem si vobec ako s.r.o. dovolit takuto manipulaciu s peniazmi na podn. ucte? Áno môžeš, sú to tvoje peniaze.Myslim kvoli uctovnictvu. Ak ano - co z takeho kroku bude vyplyvat - nejake zmeny, alebo znevyhodnenia alebo povinnosti. Alebo sa jednoducho pojde dalej ako doteraz s (19% danou pri kazdom zhodnoteni, ktoru si vlastne stahuje banka). Moja uctovnicka mi nevie na toto odpovedat. Je to určitá forma investície, výnos z investície sa zdaňuje podľa §6 (nakoľko ide o výnos z prostriedkov, ktoré používaš pri podnikaní). Bankou zrazenú daň vysporiadaj v rámci daňovéh priznania.
Otazka c. 2: Tych 1 600,- sa bude v uctovnictve spravat normalne ako hociktory poplatok za vedenie uctu? Cize sa bude moct uplatnit v nakladoch? Bude to poplatok banke, ktorý sa zaúčtuje na účet 538568.

Dufam, ze mi je rozumiet, nevyznam sa. Neviem, ci som neurobila hlupost.Velmi dakujem za pripadnu radu a poucenie.

Hlúposť to určite nebola, hlavne keď vieme aké nízke uročenie finančných prostriedkov ponúkajú banky na bežných účtoch.
britta
06.05.07,16:19
Hlúposť to určite nebola, hlavne keď vieme aké nízke uročenie finančných prostriedkov ponúkajú banky na bežných účtoch.

Ahoj Smith,

vdaka za odpoved! Potesil si ma. Ale svojou odpovedou ma inspirujes k dalsej otazke (Poznas to: "Podaj prst a . . .") :-) Totiz pises, ze VYNOSY Z INVESTOVANIA sa zdanuju podla § 6. Nemala by som potom mat v zivnosti aj investovanie alebo nieco na ten sposob? Mam tam toho dost ale toto teda nie. (?)
Zoltán Kovács
06.05.07,16:23
Ahoj Smith,

vdaka za odpoved! Potesil si ma. Ale svojou odpovedou ma inspirujes k dalsej otazke (Poznas to: "Podaj prst a . . .") :-) Totiz pises, ze VYNOSY Z INVESTOVANIA sa zdanuju podla § 6. Nemala by som potom mat v zivnosti aj investovanie alebo nieco na ten sposob? Mam tam toho dost ale toto teda nie. (?)

Na to aby si svoje voľné finančné prostriedky lepšie zhodnocovala, ako úrok na bežnom účte nepotrebuješ mať žiadnu živnosť.
andrej_rv
06.05.07,16:28
... som sa po porade s klientskym poradcom rozhodla zhodnocovat väcsiu cast prostriedkov na tomto ucte formou investovania do konzervativneho fondu za vstupny popolatok 1 600 Sk.

Otazka c.1: Mozem si vobec ako s.r.o. dovolit takuto manipulaciu s peniazmi na podn. ucte? Myslim kvoli uctovnictvu. Ak ano - co z takeho kroku bude vyplyvat - nejake zmeny, alebo znevyhodnenia alebo povinnosti. Alebo sa jednoducho pojde dalej ako doteraz s (19% danou pri kazdom zhodnoteni, ktoru si vlastne stahuje banka). Moja uctovnicka mi nevie na toto odpovedat.
Otazka c. 2: Tych 1 600,- sa bude v uctovnictve spravat normalne ako hociktory poplatok za vedenie uctu? Cize sa bude moct uplatnit v nakladoch?

Na otázky je ťažko dať konkrétnu odpoveď bez toho, aby bol presne definovaný pojem "investovanie do konzervatívneho fondu", teda bez znalosti znenia zmluvy o investovaní, štatútu fondu alebo informačného prospektu fondu.
Ak nejde o nejakú formu termínovaného vkladu, ale naozaj o finančnú investíciu do podielového fondu s dobou splatnosti dlhšou ako rok, ja by som to považoval za investíciu do tzv. iných cenných papierov (dlhové cenné papiere držané do doby splatnosti) a účtoval ich v zmysle § 14 Postupov PÚ ako dlhodobý finančný majetok. Z tohoto pohľadu by sa mal vstupný poplatok 1600,- Sk (rovnako ako napr. provízia maklérovi, poradcovi, burze a iné náklady súvisiace s obstaraním ..) účtovať ako súčasť obstarávacej ceny CP cez účet 043 .
Priamo v nákladoch je možné uplatniť len prípadné náklady súvisiace s držbou CP.
Zdaňovanie výnosu závisí opäť od druhu fondu. Pri výnosových fondoch sa podľa vývoja hodnoty podielu spravidla vypláca dividenda, ktorá sa dostáva do základu dane cez výnosové účty 66x. Pri rastovom fonde sa celá dividenda reinvestuje a narastá reálna hodnota podielu. V tomto prípade sa výnos z cennného papiera dosiahne až pri spätnom predaji či vyplatení CP.
Ak by šlo o investovanie do CP so splatnosťou do 1 roka, jeho obstaranie, držba a predaj by sa mal účtovať na účtoch skupiny 25x - Krátkodobý finančný majetok.
britta
06.05.07,17:18
Na otázky je ťažko dať konkrétnu odpoveď bez toho, aby bol presne definovaný pojem "investovanie do konzervatívneho fondu", teda bez znalosti znenia zmluvy o investovaní, štatútu fondu alebo informačného prospektu fondu.
Ak nejde o nejakú formu termínovaného vkladu, ale naozaj o finančnú investíciu do podielového fondu s dobou splatnosti dlhšou ako rok, ja by som to považoval za investíciu do tzv. iných cenných papierov (dlhové cenné papiere držané do doby splatnosti) a účtoval ich v zmysle § 14 Postupov PÚ ako dlhodobý finančný majetok. Z tohoto pohľadu by sa mal vstupný poplatok 1600,- Sk (rovnako ako napr. provízia maklérovi, poradcovi, burze a iné náklady súvisiace s obstaraním ..) účtovať ako súčasť obstarávacej ceny CP cez účet 043 .
Priamo v nákladoch je možné uplatniť len prípadné náklady súvisiace s držbou CP.
Zdaňovanie výnosu závisí opäť od druhu fondu. Pri výnosových fondoch sa podľa vývoja hodnoty podielu spravidla vypláca dividenda, ktorá sa dostáva do základu dane cez výnosové účty 66x. Pri rastovom fonde sa celá dividenda reinvestuje a narastá reálna hodnota podielu. V tomto prípade sa výnos z cennného papiera dosiahne až pri spätnom predaji či vyplatení CP.
Ak by šlo o investovanie do CP so splatnosťou do 1 roka, jeho obstaranie, držba a predaj by sa mal účtovať na účtoch skupiny 25x - Krátkodobý finančný majetok.

Mamma mia, tak to uz vyzera komplikovanejsie. Jedna sa o "Ramcovu zmluvu o investovani" 3/4 z celkoveho mnozstva (bubacikov ligotavych) na ucte. K tomu je "Potvrdenie pokynu na nakup (vydanie) investicnych nastrojov vyberat mozem hocikedy, len tri dni vopred treba nahlasit vyber. Je vsak odporucana doba investovania - jeden rok. Dalsie udaje su o type fondu - fond fondov, minimalnej investicii a programe sporenia atd. Dalo by sa to teda povazovat za kratkodoby inv. majetok? A to, ze na to nemusim maT ZIVNOST PLATI?
p.s.1: tVOJU DRUHU ODPOVED , ZE TO NEJDE CEZ 538 SOM OMYLOM ASI zrusila
p.s.2: Preco si pises "insitny", ked toto vsetko ovladas. Prilisna skromnost. :)
Zoltán Kovács
06.05.07,17:26
p.s.1: tVOJU DRUHU ODPOVED , ZE TO NEJDE CEZ 538 SOM OMYLOM ASI zrusila Ten príspevok zrušil andrej potom čo som ja opravil svoj príspevok
p.s.2: Preco si pises "insitny", ked toto vsetko ovladas. Prilisna skromnost. :)

..............
koňo
06.05.07,17:51
Britta,
ak peniaze ostávajú na účte tvojej sro, len pokyny na ich použitie dáva niekto iný) v zmysle zmluvy, ja by som asi účtoval na účte 378 o peniazoch, ktoré odídu. Keď prídu, zruší sa tento účet oproti 221 s tým, že zvýšenie je tvoj výnos (skupin 66) a súčasne daň. Predpokladám, že ti správca posiela nejaké info o výnose (strate) a dani.
Predpokladám, že netreba účtovať na účte 25x alebo 66x, lebo sro CP nekupuje, to robí správca, aby peniaze zhodnotil. To súčasne znamaná, že 1.600,- je odmena správcovi ako náklad (568 - časovo rozlíšená).
Živnosť nepotrebuješ, je to analógia zhodnotenia peňazí na terme v banke. Výnos sa neposudzuje podľa § 6 (veď ide o sro a nie FO).
andrej_rv
06.05.07,19:07
A to, ze na to nemusim maT ZIVNOST PLATI ?
Podľa mňa určite áno (t.j. živnosť netreba)

Mamma mia, tak to uz vyzera komplikovanejsie. Jedna sa o "Ramcovu zmluvu o investovani" 3/4 z celkoveho mnozstva (bubacikov ligotavych) na ucte. K tomu je "Potvrdenie pokynu na nakup (vydanie) investicnych nastrojov vyberat mozem hocikedy, len tri dni vopred treba nahlasit vyber. Je vsak odporucana doba investovania - jeden rok. Dalsie udaje su o type fondu - fond fondov, minimalnej investicii a programe sporenia atd. Dalo by sa to teda povazovat za kratkodoby inv. majetok?
Je to len jednorázová investícia (bubáčiky stiahnu z účtu len raz), alebo tam budeš postupne naďalej prikladať ? Výnosy Ti budú poukazovať mesačne alebo výnos sa pripíše na účet až po ukončení doby investovania ? Ja by som túto investíciu na základe doplňujúcich informácií považoval za krátkodobý finančný majetok, ale bez zmluvy a bez poznania ostatných konkrétnych podmienok je to aj tak len v rovine dohadov. Ak uvedieš prípadne aspoň banku, možno sa niekto na Porade zajtra ozve, kto to bližšie pozná a už to účtoval. Určite to zase nie je nejaký výnimočný prípad, ak to má banka normálne v ponuke.
britta
06.05.07,20:36
..............


. . . a ja ze ktory Harry Potter :)


Dakujem za investovanie Tvojho casu. To plati aj pre: andrej rv a koňo. Pozeram do tej zmluvy a vidim, ze ja splnomocnujem banku, takze nakupcom CP som asi ja, nie banka . . . Asi by to fakt chcelo vidiet tu zmluvu.

Takze davam na radu Andreja : Mate niekto skusenosti s uctovnymi nalezitostami pri investovani casti prostriedkov na ucte s.r.o. do konzervativneho fondu CSOB ? Je to
- jednorazova investicia
- vynosy sa pripisuju /tusim/ mesacne
andrej_rv
06.05.07,21:33
...Mate niekto skusenosti s uctovnymi nalezitostami pri investovani casti prostriedkov na ucte s.r.o. do konzervativneho fondu CSOB ? Je to
- jednorazova investicia
- vynosy sa pripisuju /tusim/ mesacne
No, už je tých informácií trošku viac :) . Ak ide o tento fond ČSOB http://www.csobinvesticie.sk/data/inv/CSOBAM_PD_Fond.pdf ,
mal by to byť otvorený podielový fond s kapitalizáciou (čiže zrejme rastový - bez priebežného vyplácania výnosov), s minimálnou dobou investovania 1 rok, s možnosťou odkúpenia podielu aj pred vypršaním minimálnej doby investovania. Predpokladaná resp. odporúčaná doba investovania je strednodobá. Neviem, dokedy chceš držať peniaze v tomto fonde, ale ja by som to vzhľadom na charakter fondu účtoval predsa len ako dlhodobý finančný majetok - dlhové cenné papiere držané do splatnosti:
nákup (odpis bubákov z účtu) 043/221
vstupný poplatok (1600,-) 043/221
príjem CP v OC 065/043
a poplatok za správu fondu (1 % p.a.) 568/221
Účtovanie úrokového výnosu ku dňu uzávierky, výnos z predaja CP a jeho vyradenie teraz ešte aktuálne zrejme nie je.
britta
07.05.07,08:32
No, už je tých informácií trošku viac :) . Ak ide o tento fond ČSOB http://www.csobinvesticie.sk/data/inv/CSOBAM_PD_Fond.pdf ,
mal by to byť otvorený podielový fond s kapitalizáciou (čiže zrejme rastový - bez priebežného vyplácania výnosov), s minimálnou dobou investovania 1 rok, s možnosťou odkúpenia podielu aj pred vypršaním minimálnej doby investovania. Predpokladaná resp. odporúčaná doba investovania je strednodobá. Neviem, dokedy chceš držať peniaze v tomto fonde, ale ja by som to vzhľadom na charakter fondu účtoval predsa len ako dlhodobý finančný majetok - dlhové cenné papiere držané do splatnosti:
nákup (odpis bubákov z účtu) 043/221
vstupný poplatok (1600,-) 043/221
príjem CP v OC 065/043
a poplatok za správu fondu (1 % p.a.) 568/221
Účtovanie úrokového výnosu ku dňu uzávierky, výnos z predaja CP a jeho vyradenie teraz ešte aktuálne zrejme nie je.

A keby som drzala peniaze v tomto fonde napr. len do septembra, vsetko aj vynosy aj vstupnu investiciu, stale to bude uctovne spadat pod dlhodoby fin. majetok?

Este raz vdaka Andrej za trpezlivost a klobuk dolu. Nech sa dari, nielen v zhromazdovani a osetrovani bubacikov /ved vies, treba ich casto lestit/ bubacikov)