Viera Ká
06.05.07,20:15
Dobrý deň,

prosím o radu: Žena na rodičovskom príspevku v roku 2006 /v celom mala len RP/ mala príjem za sprostredkovateľskú činnosť vo výške 83 600,-. Podala DP, kde si uplatnila paušálne výdavky 40% a teraz v máji si spolu s manželom chcú požiadať o úver z banky a jej príjem je malý. Dá sa urobiť dodatočné DP na DU s tým, že by si neuplatnila výdavky a jej príjem by sa potom hodnotil vo výške 83 600? Ide teda o to, či je možné nedávať si žiadne výdavky. Daň samozrejme neplatila žiadnu ale možno bude mať za dodatočné DP pokutu?

Ďakujem za radu.
Monika Kováčová
06.05.07,18:17
Pokutu za dodatočné DP nebude mať. Ani penále nie, pokiaľ si uplatnila nezdaniteľnú časť na daňovníka.
Nech si podá dodatočné DP.
skaspa
06.05.07,20:26
Dobrý deň,

prosím o radu: Žena na rodičovskom príspevku v roku 2006 /v celom mala len RP/ mala príjem za sprostredkovateľskú činnosť vo výške 83 600,-. Podala DP, kde si uplatnila paušálne výdavky 40% a teraz v máji si spolu s manželom chcú požiadať o úver z banky a jej príjem je malý. Dá sa urobiť dodatočné DP na DU s tým, že by si neuplatnila výdavky a jej príjem by sa potom hodnotil vo výške 83 600? Ide teda o to, či je možné nedávať si žiadne výdavky. Daň samozrejme neplatila žiadnu ale možno bude mať za dodatočné DP pokutu?

Ďakujem za radu.
nemyslím si, že to pomôže, príjem bude mať stále tých 83 600 Sk, či už si nejaké výdavky uplatní alebo nie. Jediné čo sa zmení, je základ dane pred uplatnením si odpočítateľných položiek. Daň výde nulová tak, či tak a pre banku to asi veľký rozdiel nebude, ale závisí aj od výšky úveru.
Anik
06.05.07,20:30
Mám prosbu chcela by som vedieť
Dá sa podať DP dodatočné a uplatniť si odpočítateľnú položku za životné poistenie ak nebolo v riadnom DP uplatnené zamestnávateľ to vraj nechcel uplatniť
Za odpoveď ďakujem
Anika
Paula
06.05.07,20:42
Mám prosbu chcela by som vedieť
Dá sa podať DP dodatočné a uplatniť si odpočítateľnú položku za životné poistenie ak nebolo v riadnom DP uplatnené zamestnávateľ to vraj nechcel uplatniť
Za odpoveď ďakujem
Anika

Nerozumiem celkom "zamestnávateľ nechcel uplatniť" a súčasne "v riadnom DP".....
Orsz
06.05.07,20:50
Mám prosbu chcela by som vedieť
Dá sa podať DP dodatočné a uplatniť si odpočítateľnú položku za životné poistenie ak nebolo v riadnom DP uplatnené zamestnávateľ to vraj nechcel uplatniť
Za odpoveď ďakujem
Anika

Tu si to odporuje....ak sa robilo DP, nemohol zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie, ak by ho robil, nebolo potrebné dávať DP. Ale ak bolo podané DP, a nebola uplatnená životná poistka, možno ju dodatočne uplatniť.
Anik
06.05.07,21:08
Ospravedlňujem sa nebolo to DP, ale zamestnávateľ robil ročné zúčtovanie
a neuplatnil tú živ. poistku ja osobne si myslím , že ide skôr o to že mu to daň neovplyvní,teda že mal taký príjem že v podstate daň neplatil a teda by mu ani nebolo čo vrátiť myslím daň.
Mne však tvrdili,že zamestnávateľ nechcel použiť to ŽP na zníženie základu dane a preto ak by sa dalo by chcel podať dodatočné DP ŽP platí 12000 ročne
a je presvedčený že DÚ by mu mal teda vrátiť 2280 sk
ešte raz sa ospravedl. za to DP samozrejme išlo o ročné zúčtovanie
príjemný večer
Anika
Anja111
07.05.07,05:11
Ospravedlňujem sa nebolo to DP, ale zamestnávateľ robil ročné zúčtovanie
a neuplatnil tú živ. poistku ja osobne si myslím , že ide skôr o to že mu to daň neovplyvní,teda že mal taký príjem že v podstate daň neplatil a teda by mu ani nebolo čo vrátiť myslím daň.
Mne však tvrdili,že zamestnávateľ nechcel použiť to ŽP na zníženie základu dane a preto ak by sa dalo by chcel podať dodatočné DP ŽP platí 12000 ročne
a je presvedčený že DÚ by mu mal teda vrátiť 2280 sk
ešte raz sa ospravedl. za to DP samozrejme išlo o ročné zúčtovanie
príjemný večer
Anika

Ak neplatil daň, nepomôže mu uplatnenie si životnej poistky. DU mu nemá čo vrátiť...
Paula
07.05.07,06:20
Možno daň platil....ale celé zadanie je v rovine "myslím" a "asi"....teda bez konkrétnych čísel z ročného zúčtovania nemôžme nič konkrétne vydedukovať :)
Orsz
07.05.07,06:21
Ospravedlňujem sa nebolo to DP, ale zamestnávateľ robil ročné zúčtovanie
a neuplatnil tú živ. poistku ja osobne si myslím , že ide skôr o to že mu to daň neovplyvní,teda že mal taký príjem že v podstate daň neplatil a teda by mu ani nebolo čo vrátiť myslím daň.
Mne však tvrdili,že zamestnávateľ nechcel použiť to ŽP na zníženie základu dane a preto ak by sa dalo by chcel podať dodatočné DP ŽP platí 12000 ročne
a je presvedčený že DÚ by mu mal teda vrátiť 2280 sk
ešte raz sa ospravedl. za to DP samozrejme išlo o ročné zúčtovanie
príjemný večer
Anika

Presne tak Anika, keď neplatil žiadnu daň, tak sa mu nemôže ani žiadna vrátiť. Treba mu to len vysvetliť. Ja som mala tiež takých ľudí, krútili hlavami, že im druhí povedali, že sa im vrátia dane - ale aký majú príjem sa neopýtajú, a to je dôležité - pretože vrátenie znamená, že bolo niečo zaplatené naviac - keďže nebolo, nie je čo vrátiť.
Anik
07.05.07,19:06
Ospravedlňujem sa za tú neplodnú diskusiu,mne však ide o to ,že ak by náhodou mal predsa pravdu a daň by mal zaplatenú či môže podať sám to dodatočné DP v ktorom by si uplatnil to ŽP a či mu to DÚ vráti.
Samozrejme musí požiadať zam. o potvrdenie o príjme z čoho bude jesné načom je.
Anika všetkým príjemný večer
Paula
07.05.07,19:11
Skôr ho do obrazu uvedie doklad o ročnom zúčtovaní preddavkov, na základe neho si urobí prípadne DP.
Anik
08.05.07,07:06
Za odpoveď ďakujem nebola som si istá či si môže sám podať to dodatočné
ak by to predsa len preňho bolo finančným prínosom,mám teraz veľa takýchto
otázok pretože moji priatelia robia aj pre poisťovne a každí kto má ŽP a nevrátili mu daň tak si myslí,že by si to mal urobiť sám a peniaze mu vrátia.
Ak by som videla konkrétne čísla vedela by som povedať prečo mu nevrátili
Tieto otázky dostávam cez tel. od kolegov keď sa ich klienti pýtajú.
Ešte raz vďaka
príjemný voľný aj keď trochu zamračený deň
Anika
renča1
09.05.07,13:47
Za odpoveď ďakujem nebola som si istá či si môže sám podať to dodatočné
ak by to predsa len preňho bolo finančným prínosom,mám teraz veľa takýchto
otázok pretože moji priatelia robia aj pre poisťovne a každí kto má ŽP a nevrátili mu daň tak si myslí,že by si to mal urobiť sám a peniaze mu vrátia.
Ak by som videla konkrétne čísla vedela by som povedať prečo mu nevrátili
Tieto otázky dostávam cez tel. od kolegov keď sa ich klienti pýtajú.
Ešte raz vďaka
príjemný voľný aj keď trochu zamračený deň
Anika

Aj v televízií v reklamách skoro všetky poisťovne sľubovali vrátenie daní zo ŽP. Tí , ktorí tomu nerozumejú, tak tomu veria, ale realita je iná. Uvediem príklady , kedy prichádza k zníženiu základu dane alebo resp. "vrátenie daní" z dôvodu odpoč.položku zo životného poistenia.

1) Základ dane z podaného DP (riadne) A,B.
ZD 200 000,-
Odpoč.položka pre r.2006 na daňovníka: 90 816,-
200 000 - 90 816 = 109 184,- x 19% = 20 744.- (daň na úhradu)

2) podaním dodatočného daňového priznania A,B.
ZD 200 000,-
Odpoč.položka pre r.2006 na daňovníka: 90 816.-
Odpoč.položka zo životného poistenia: napr. 2 500.-
200 000 - 90 816 - 2500 = 106 684.- x 19% = 20 269.- (daň na úhradu)

Keď si porovnáš bod 1 s bodom 2, tak vidíš že sumu 2 500.- o životné poistenie ti nevrátia , ale si len znížiš daňovú povinnosť o 475.-

3) Základ dane z podaného DP (riadne) A,B
ZD 60 000.-
Odpoč.položka pre r.2006 na daňovníka: 90 816.-
60 000 - 90 816 = 0,- x 19% = 0,00

4) podaním dodatočného daňového priznania A,B
ZD 60 000.-
Odpoč.položka pre r.2006 na daňovníka: 90 816.-
Odpoč.položka zo životného poistenia: napr. 2 500.-
60 000 - 90 816 - 2 500 = 0,- x 19% = 0,00

A tu keď si pozrieš bod 3 ,4, tak ŽP neovplyvní nič. Preto si treba aj zvážiť či sa oplatí podať DDP ... alebo v budúcnosti aj uplatniť ŽP (v prípade ak je základ dane nižší ako odpoč.položky) do DP ako odpočítateľnú položku.