Evelyn
07.05.07,09:19
Ahojte,

mam otazku, mame zamestnanca, ktorý ma priznaný invalidny dochodok o viac ako 70 %, chce odíst k 30.06.2007 na dohodu, problemy mu robit nebudeme. moja otazka znie, ze ci dôvod na ukoncenie pracovneho pomeru môze byť "zdravotné dôvody - invalidný dôchodok" - co sa tyka odstupneho

Dakujem

Evelyn
Orsz
07.05.07,07:24
Ahojte,

mam otazku, mame zamestnanca, ktorý ma priznaný invalidny dochodok o viac ako 70 %, chce odíst k 30.06.2007 na dohodu, problemy mu robit nebudeme. moja otazka znie, ze ci dôvod na ukoncenie pracovneho pomeru môze byť "zdravotné dôvody - invalidný dôchodok" - co sa tyka odstupneho

Dakujem

Evelyn

Ak sa pracovný pomer končí dohodou - nemá nárok na odstupné. Podľa §76 zákonníka práce je nárok na odstupné, ak zamestnávateľ dá výpoveď zamestnancovi podľa §63ods.1 písm.c) v tomto prípade. Ale tu si to vyžaduje lekársky posudok - teda rozhodnutie lekára o neschopnosti vykonávať túto činnosť. Len tak svojvoľne, že nevládze alebo dohodou to nie je možné. Nebol by to oprávnený výdavok pre zamestnávateľa.
Evelyn
07.05.07,09:04
ale moze si uviest zamestnanec do ziadosti o skoncenie PP podla par. 60, ze kvoli zdravotným dôvodom - invalidný dôchodok
azuz
07.05.07,09:20
Áno, to si samozrejme môže.
Podľa § 76 ods. 6 má za určitých podmienok zamestnanec nárok na odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na ID. Skús sa na to pozrieť. Keď nie odstupné, možno má nárok na odchodné.
postova
10.05.07,08:25
ja mám takmer totožný prípad. Požiadala som lekárku, aby mu potvrdila dlhodobú nespôsobilosť vykonávať činnosť uvedenú v pracovnej zmluve, aby sme mu mohli dať výpoveď v zmlysle par. 63, odst. 1, písm.c) a lekárka mi vynadala prečo obťažujem pacienta s vážnym zdravotným stavom so zbytočnosťami. Nechcela mi to potvrdenie napísať aj keď som sa ju snažila presvedčiť, že je to v jeho záujme, aby sme mu vyplatili odstupné. Už to je druhý prípad za posledný rok a lekári s tým majú stále problémy. Neviem čo urobíme.