vanilka
07.05.07,09:43
Chcela by som sa poradit ohladom pravdepodobného zárobku pri nahrade za dovolenku beriem pri vypocte priemeru vysku zarobku, ktoru by zamestnanec dostal keby dopracoval plne vsetky pracovne dni v mesiaci? alebo sa to nejako krati?

dakujem
katka50
07.05.07,07:50
ZP §134, ods. 3
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný
zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Najpresnejšie je možné pravdepodobný zárobok zistiť zo mzdových podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve, prípadne v kolektívnej zmluve, t. j. z hrubej mzdy vo všetkých jej zložkách, ktoré by zamestnanec obdržal, keby v rozhodujúcom období pracoval.
vanilka
07.05.07,07:54
dakujem za pomoc
gabco
07.06.07,07:59
Dobrý deň, pomohol by mi niekto od 15.06.2007 začala pracovať u nás pracovníčka, ktorá mala príjem 15000 + prémie od 0 - 20% podľa hodnotenia
vedúceho pracovníka v počítači jej priemer na dovolenku pravdepodbný vypočítal len zo sumy 15000 a bývalá mzdová účtovníčka jej spätne vypočítala priemer zo sumy 15000+20% a doplatila, je to správne?
Má sa počítať aj odmena ak nevieme vopred či vznikne na ňu nárok?
Ďakujem za odpoveď
azuz
07.06.07,08:48
Dobrý deň, pomohol by mi niekto od 15.06.2007 začala pracovať u nás pracovníčka, ktorá mala príjem 15000 + prémie od 0 - 20% podľa hodnotenia
vedúceho pracovníka v počítači jej priemer na dovolenku pravdepodbný vypočítal len zo sumy 15000 a bývalá mzdová účtovníčka jej spätne vypočítala priemer zo sumy 15000+20% a doplatila, je to správne?
Má sa počítať aj odmena ak nevieme vopred či vznikne na ňu nárok?
Ďakujem za odpoveď
Asi si si pomýlila dátumy. 15.6.2007 ešte nebolo, takže nie je dôvod čokoľvek doplatiť. ;)
Ja pri vvýpočte vychádzam z tohto:
ZP §134, ods. 3
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Takže ak by za rozhodné obdobie obdobie dosiahla prémie, ich výšku zahrniem do výpočtu pravdepodobného zárobku.
gabco
07.06.07,09:05
prepáčte, nastúpila v roku 2006 a teraz som zistila, že mzdová účtovníčka jej spätne vypočítala dovolenku s tým, že v skutočnosti prepočítala mesiace 7-8-9 a podľa neho jej to doplatila a mne teraz vychádza, že jej vyplatila o nejakých 700 viac.
azuz
07.06.07,09:50
prepáčte, nastúpila v roku 2006 a teraz som zistila, že mzdová účtovníčka jej spätne vypočítala dovolenku s tým, že v skutočnosti prepočítala mesiace 7-8-9 a podľa neho jej to doplatila a mne teraz vychádza, že jej vyplatila o nejakých 700 viac.
Ide o dovolenku, ktorá bola čerpaná v 7,8 a 9 2006? Ak áno, použiješ pravdepodobný zárobok, ktorý sa dá zistiť buď z toho čo skutočne zarobila alebo môžeš vychádzať aj z priemeru, ktorý mal v tom období aj zamestnanec v rovnakej pracovnej pozícii s rovnakým odmeňovaním. Je v tom dosť veľká voľnosť.
Ja osobne by som sa s tým veľmi netrápila. Zamestnanec dostal viac, sťažovať sa nebude a nikoho iného to v podstate nezaujíma (aj keď v skutočnosti by tom mal byť nedaňový náklad, ale DÚ nevie počítať priemery;) ).