IvetaH
07.05.07,10:56
Prosím súrne potrebujem info k takejto veci: mám náhradné diely na jednotlivé autá v sklade. Keď sa niečo pokazí, tak sa chybný diel vymení a ten chybný sa zoberie na sklad a keď majiteľ rozhodne, tak sa dá do opravy alebo ho opravujú zamestnanci. Potom sa obyčajne vráti späť na sklad. Ako oceniť skladovú zásobu? Podľa postupov by to mali byť náklady na opravu, ale niekedy sú smiešne malé. Ako navýšiť tú hodnutu?
Ďakujem
Orsz
07.05.07,09:07
Prosím súrne potrebujem info k takejto veci: mám náhradné diely na jednotlivé autá v sklade. Keď sa niečo pokazí, tak sa chybný diel vymení a ten chybný sa zoberie na sklad a keď majiteľ rozhodne, tak sa dá do opravy alebo ho opravujú zamestnanci. Potom sa obyčajne vráti späť na sklad. Ako oceniť skladovú zásobu? Podľa postupov by to mali byť náklady na opravu, ale niekedy sú smiešne malé. Ako navýšiť tú hodnutu?
Ďakujem

Upresni, či sa jedná o autoopravovňu - teda či náhradné diely používate pre odberateľov a niekedy pre seba. Vtedy sa to účtuje cez aktiváciu v cene nákupnej ceny materiálu. Prípadnú prácu môžte vyriešiť cez prémie u nejakého pracovníka - nap. vo výške 500 Sk, a zúčtovať tiež ako aktiváciu 331/622. Ale podľa mňa stačí v cene materiálu.
IvetaH
07.05.07,09:30
Opravuje svoje autá, ale aj cudzie. A aj také staré, že niektoré diely opravuje len preto, že nové už nejde zohnať. A stáva sa, že cena materiálu je tu zanedbateľná v porovnaní so mzdovými nákladmi. A pokazený diel od zákazníka je neopraviteľný, tak zoberie svoj zo skladu a ten opraví. Potom máme problém s fakturáciou, pretože neviem určiť alebo si myslím, že ocenenie zásoby na sklade nie je správne a potom teda vyskladním v nesprávnej cene a fakturácia je nesprávna.
Orsz
07.05.07,09:56
Cena by mala byť minimálne vo výške nákladov. Väčšinou sa takéto skladové zásoby oceňujú ako nákupná cena materiálu + réžij.náklady ( v tých sú náklady na skladovanie, mzdy a priame režijné náklady) + zisk. Tie režijne náklady sa k cene nákupu pripočítajú približným koeficientom - podľa výšky nákladov. napr. režijné náklady tvoria 50% nákladov, tak nák.cena napr. 1000,-Sk x 50% =500, 1000 + 500 = 1500 Sk * 20% zisk = 300 Sk, 1500 + 300 = 1800,-Sk. Samozrejme, že réžijné náklady sú variabilné,a nedá sa to presne vypočítať, ale približne sa to dá. Bolo by dobré urobiť približnú kalkuláciu réžijných nákladov, a v pomere k nákupnej cene pripočítavať na predajnú. Vypočítať výrobnú spotrebu: tržby za posk.služieb a z predaja tovaru - náklady na predaný tovar, materiál. A potom pridanú hodnotu: Výrobná spotreba - služby (účty 51....) a táto pridaná hodnota by mala pokryť zvyšné náklady: ako sú mzdové, rôzne dane a poplatky, atď.
IvetaH
07.05.07,10:59
Myslím, že takto nejak by som to aj vedela. Len si to musím porozmýšľať na detaily.
Ďakujem za radu